به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
روش های مهاجرت به اتریش

راه های مهاجرت به اتریش و شرایط زندگی در این کشور | مهاجرت به اتریش در سال 2021

آیا قصد مهاجرت به اتریش را دارید؟ از وضعیت کار و هزینه های زندگی امسال در این کشور خبر ندارید؟ قصد دارید یا سرمایه گذاری جدیدی را آغاز کنید و یکی از گزینه های شما کشور اتریش است؟ در این محتوا به طور کل به نحوه مهاجرت به کشور زیبای اتریش خواهیم پرداخت. راه های متعددی پیش روی شما هستند تا بتوانید به این کشور مهاجرت کنید. با این حال باید از زیر و بم این عمل آگاه شوید. پس با خواندن این محتوا به دانش خود در زمینه مهاجرت به یکی از کشورهای زیبای اروپایی بیفزایید.

چرا مهاجرت می کنیم؟

شاید بسیار افراد آماده رفتن به سرزمین های دور دست و شروع زندگی را داشته باشند؛ در این میان برخی نیز هستند که با مهاجرت و بردن سرمایه به کشوری دیگر مخالفت می کنند. علاوه بر این، انتخاب کشور مناسب برای زندگی که با ایده ها و عقاید شما هماهنگ باشد ممکن است کاری سختی به نظر برسد. منتها، با داشتن یک راهنمای مناسب می توان چنین مسائلی را پشت سر گذاشت. و امّا نسبت به این مسئله که چرا مهاجرت می کنیم؟ و برای مثال مهاجرت به اتریش را انتخاب می کنیم، آیا این کار اشتباه است؟ به طبع زندگی هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است. عوامل زیادی باعث می شوند فرد مجبور به مهاجرت گردد. برای مثال، عوامل مالی و عدم توانایی فرد برای برآورد هزینه های زندگی در کشور فعلی باعث می شود تا به فکر مهاجرت به کشوری دیگر بیافتد، در نتیجه نمی توانیم تصمیمات زندگی یک فرد را نسبت به زاویه خود قضاوت کنیم. به خصوص آنکه یکی از روش های مهاجرت به اتریش همین مسئله کار است. در ادامه بیشتر درباره مسیرهای پیش رو صحبت خواهیم کرد.

چرا مهاجرت می کنیم؟

کار در اتریش

شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به دریافت ویزا ندارد و می توانند به مدت سه ماه پس از کسب اجازه در این کشور اقامت کنند. با این حال، برای افرادی که شهروند کشورهای اروپایی نیستند، مهاجرت به اتریش از طریق یافتن کار به چند روش صورت می گیرد.

روش اول: مهاجرت به اتریش از طریق پیشنهاد کار

در این حالت، کارفرمای شما که از شهروندان اتریش است به شما Job Offer می دهد. با این حال، باید امتیازهای لازم را بدست آورید تا بتوانید ویزا را دریافت کنید. از جمله مواردی که تأثیر گذار است، دانش زبان آلمانی خواهد بود. برای مهاجرت به اتریش از طریق کار باید بتوانید در حد قابل قبولی به آلمانی مسلط بوده و مدارک لازم مرتبط با آن را همراه داشته باشید. دانش زبان انگلیسی در درجه دوم قرار می گیرد. میزان سن شما، تحصیلات فنی و دیگر مدارک تحصیلی و حرفه ای نیز در امتیاز شما تأثیر خواهند گذاشت.

 

روش دوم: مهاجرت به اتریش از طریق جستجوی کار

شما می توانید درخواست ویزای کاری یا Job Seeker دهید. در این حالت یک ویزای شش ماهه دریافت خواهید کرد. پس از ورود به کشور اتریش در این مدت زمان باید شغل مربوط به رشته خود را پیدا کرده یا با کارفرمایی هماهنگ کرده و ویزای خود را به حالت اول تغییر دهید.

برای کسب اقامت دائم از طریق کار، باید برای دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز (Red-White-Red Card) اقدام کنید. این کارت توسط دولت اتریش به افراد زیر تعلق میگیرد:

 • کارگران ماهر
 • کارگران فوق ماهر
 • نیروی کار متخصص
 • مشاغل کلیدی و سخت
 • خود اشتغالی
 • استارتاپ ها و کسب و کارهای جدید
 • فارغ التحصیلان دانشگاهی

هنگامی که این کارت را دریافت می کنید تا 24 ماه فرصت خواهید داشت تا هماهنگی های لازم را با کارفرمای خود انجام دهید. شما باید به درآمد شخصی ثابت و منظمی دست پیدا کنید، تا بتوانید هزینه های زندگی خود را بدون مراجعه به کمک های رفاهی مقامات محلی تامین کنید. در زمان درخواست، درآمد منظم ماهانه باید برابر با نرخ مرجع مکمل تساوی قانون بیمه اجتماعی عمومی باشد.

نرخ مرجع مکمل تساوی از اول ژانویه 2021:

 • برای مجردها : 1000.48 یورو
 • برای زوج ها: 1578.36 یورو
 • برای هر کودک : 154.37 یورو

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

روش بسیار محبوبی که اکثر افراد در هر سنی که باشند می توانند از آن استفاده کنند: روش مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل است. مهاجرت به اتریش از این روش از مقطع دبستان تا دانشگاه امکان پذیر است. هزینه های آن نسبت به برخی از کشورهای اروپایی کمتر است، منتها رایگان نیست. دقت کنید در مقطع های دانشگاهی داشتن مدارک زیر الزامی است:

 

 • ارائه مدرک دیپلم + زیر نمرات و ترجمه آن ها
 • در صورت داشتن مدرک در درجه بالاتر، ارائه اصل و ترجمه آن
 • کپی پاسپورت
 • دو قطعه عکس 4*6

همچنین آشنایی با زبان آلمانی برای مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، بسیار مهم خواهد بود. منتها در صورتی که به این زبان آشنایی ندارید، نگران نباشید می توانید در دوره های دانشگاهی آموزش این زبان شرکت کنید و حداقل تا سطح A2 دانش لازم را کسب نمایید. هزینه تحصیل حداقل 750 یورو بوده که نسبت به دیگر دانشگاه های اروپا ارزان تر است.

با آنکه این روش مهاجرت به اتریش ساده فرض می شود، ولی سختی ها و موانع بسیاری دارد. از زمانی که درخواست ویزای خود را ثبت می کنید، حدود یک و نیم سال زمان خواهد برد تا تأیید یا رد شوید. مدرک تحصیلی دانشگاه آزاد پذیرفته این کشور نیست. هزینه های جانبی از جمله ترجمه مدارک و تایید سفارت را نیز در نظر داشته باشید. شاید اگر سختی های آن را به جان بخرید، بتوانید در دانشگاه های برتر این کشور از جمله University of Vienna  یا Medical University of Graz به تحصیل بپردازید.

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری

اتریش با وجود تمام سختی های پیش آمده در سال های اخیر، به دلیل وقوع اپیدمی، هنوز هم از کشورهای پیشرفته، ثروتمند و با نرخ بیکاری پایین محصوب می شود. سرمایه گذاری در این کشور ریسک بسیار پایینی دارد، همچنین دولت مالیات کمی را دریافت می کند. مهاجرت به اتریش و دریافت پاسپورت این کشور از این روش در بازه زمانی کوتاه تری نسبت به دیگر روش ها امکان پذیر است. همچنین علاوه بر خود فرد، خانواده ایشان نیز می توانند همزمان اقامت را دریافت کنند.

در این روش می تواند کارت قرمز سفید قرمز، یا بلو کارت را دریافت کنید. موارد مهم برای ارائه برای سرمایه گذاری شامل:

 • ارائه اساسنامه شرکت
 • انتصاب مدیر عامل و سهام داران
 • واریز مبلغ سرمایه گذاری به حساب صاحب اصلی به عنوان سرمایه اولیه
 • ثبت نماد تجاری
 • ثبت بیمه برای کارکنان و مدیران شرکت
 • دریافت مجوز مالیاتی

مهاجرت از طریق ازدواج

در این حالت برای مهاجرت به اتریش باید با فردی که تابعیت رسمی این کشور را دارد ازدواج کنید. پس از 5 سال از زمان ازدواج شما می توانید برای درخواست اقامت دائم این کشور اقدام کنید. سن قانونی 18 سال تمام است. با این حال این روش مشکلات فراوانی را پیش رو خواهد داشت و توصیه ما انتخاب روش های دیگر است.

مهاجرت از طریق پناهندگی

این روش نیز همراه با خطرات جانی و مالی بسیار خواهد بود. بسیار از افراد به دلایل سیاسی، دینی، نژادی و … مجبور می شوند از این طریق اقدام کرده و خود را به اتریش و اداره پلیس آن برسانند. در آنجا درخواست پناهندگی داده و زمانی برای مصاحبه تعیین خواهد شد. تا آن زمان باید در اردوها زندگی کنند.

شرایط و روند مهاجرت به اتریش

شرایط و روند مهاجرت به اتریش

شما می توانید از دوشنبه تا پنجشنبه برای ارائه مدراک لازم از جمله مدارک تحصیلی، گواهی عدم سوءپیشینه، گواهی تمکن مالی و … به کنسولگری مراجعه کرده یا با دفتر کنسولگری در خصوص مهاجرت به اتریش تماس گرفته و ریز مدارک لازم را دریافت کنید. پس از آن در یک روز تکمیل نواقص پرونده و اظهارنامه های کتبی صورت خواهد گرفت. سپس، در صورت تأیید کنسولگری، مرحله تحویل گذرنامه و تایید مدارک انجام خواهد شد. دقت کنید، به خصوص در زمان اپیدمی، کنسولگری تنها با داشتن وقت قبلی به درخواست شما برای مهاجرت به اتریش رسیدگی خواهد کرد. پس، قبل از مراجعه از ساعت 9 صبح تا 16:30 با دفتر اصلی تماس گرفته و اطلاعات مورد نظر را دریافت کرده و تعیین وقت نمایید. امید است بتوانید از یکی از روش های گفته شده در بالا، به کشور زیبای اتریش مهاجرت فرمایید.

سؤالات متداول

 1. برای جستجوی کار در اتریش از چه طریق عمل کنیم؟

می توانید ویزای جستجوی کار دریافت کرده و سپس برای کارت قرمز سفید قرمز اقدام نمایید.

 1. تحصیل در چه مقاطعی در کشور اتریش امکان پذیر است؟

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقاطع دبستان؛ دبیرستان و دانشگاه امکان پذیر است. مدارک لازم برای هر مقطع متفاوت خواهد بود. و زبان آلمانی یکی از مواردی است که دانشجویان باید آن را بیاموزند.

 1. سریع ترین روش برای مهاجرت به اتریش کدام مورد است؟

سرمایه گذاری به عنوان یکی از روش های کم ریسک برای مهاجرت به اتریش معرفی می شود. زمان انتظار در این روش نسبت به روش های دیگر برای دریافت ویزا بسیار کمتر است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.