به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مهاجرت به دانمارک

آشنایی با روش های مهاجرت به دانمارک

آیا شما هم مشتاق مهاجرت به دانمارک هستید؟ مطمئناً شما تنها فردی نیستید که این کشور را برای مهاجرت انتخاب کرده اید و سیستم سلامت، آموزش، بهداشت و … آن، افراد زیادی را از سراسر جهان فرا می خواند.

مردم دنیا قرن هاست به دلایل متعددی تصمیم می گیرند وطن خود را ترک کرده و مکان دیگری را مأمن و محل زندگی خود قرار دهند. این دلایل از نگاه محققان گاهی شخصی و گاهی نیز ناشی از عوامل فشار (push) در منطقه زندگی فرد مانند بی کاری و کشش های (pull) مکان های دیگر مانند فرصت های شغلی است.

برخی مهاجران ممکن است فقط عوامل فشار سبب مهاجرت آن ها شود و برخی دیگر فقط عوامل کششی؛ اما شاید اکثریت هر دو عامل را تجربه کرده و از این رو تصمیم به مهاجرت می گیرند.

روش های گوناگون مهاجرت به دانمارک

روش های گوناگون مهاجرت به دانمارک

دانمارک کشوری است که هم از نظر اجتماعی و هم از نظر اقتصادی رویه رو به رشدی را در پیش گرفته است، بهترین حقوق بشر را دارد و به دلیل ورود مهاجران زیاد، چند فرهنگی است.

همانند بسیاری از کشورهای دیگر، روش های متعددی برای مهاجرت به دانمارک و اخذ اقامت این کشور  وجود دارد.

  • مهاجرت از طریق تحصیل: برخورداری کشور دانمارک از دانشگاه های معتبر در شاخص رتبه بندی جهان، سیستم تبادل دانشجوی آسان، سطح پیشرفته آموزش و مدارک دانشگاهی معتبر، روش تحصیل را به یکی از بهترین روش های مهاجرت تبدیل کرده است که در مقاطع مختلف امکان پذیر است. افراد بالای 18 سال که با شرایط اعلام شده از سوی وزارت آموزش عالی دانمارک جهت اخذ پذیرش دانشگاه ها و یا مؤسسات آموزش عالی، همخوانی داشته باشند می توانند برای تحصیل در دوره های آموزش عالی درخواست اقامت مطرح کنند.
  • مهاجرت از طریق کار: بازار کار مطلوب و تعدد فرصت های شغلی از جمله دلایل اقدام از طریق ویزای کاری است اما در عین حال این روش، یکی از سخت ترین روش های مهاجرت به دانمارک است که در صورت موفقیت، مطلوبترین حالت ممکن اتفاق می افتد. اخذ ویزای کاری دانمارک همانند سایر کشورهای اروپایی منوط به داشتن پیشنهاد کاری (job offer) از سوی یک کارفرما است و به پیشینه تحصیلی و شغلی وابسته نیست.

 

کارفرما در قالب آگهی که سه بار در کشور خود و سایر کشورهای اروپایی تکرار می کند، برای نیروی مورد نظر خود اعلام نیاز کرده و در صورتیکه بعد از 6 ماه، نیرو تأمین نشد کارفرما می تواند برای فردی خارج از اتحادیه اروپا دعوت نامه صادر کند.

با توجه به نیاز کشور دانمارک به پرستاران، شرایط ویژه ای برای اقامت از طریق کار برای آن ها در نظر گرفته شده است؛ به این صورت که نمی توانند مستقیماً پیشنهاد کار و اقامت کاری بدهند و لازم است ویزای این کشور را برای گذراندن دوره زبان دانمارکی و معادل سازی کسب کرده و بعد از یادگیری زبان و قبولی در آزمون، امکان اشتغال به کار برای آن ها فراهم می شود.

  • مهاجرت از طریق ازدواج: اگر فردی خارجی با فردی که تابعیت دانمارکی دارد ازدواج کند در صورت اثبات صوری نبودن ازدواج و گذشتن حداقل دو سال از ازدواج رسمی آن ها، می تواند اقامت و تابعیت این کشور را به دست آورد.توانتاون
  • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت: بر اساس اعلام بانک جهانی، دانمارک یکی از بهترین کشورهای اروپایی جهت سرمایه گذاری محسوب می شود، اما مهاجرت به این روش دارای شرایط ویژه و دشواری است. برای سرمایه گذاری در دانمارک روش های گوناگونی پیش روی افراد قرار دارد شامل:

تأسیس یک شرکت با مسئولیت محدود یا تأسیس شعبه بین المللی یک شرکت معتبر در دانمارک که لازم است به تأیید اداره کار دانمارک برسد و یا تأسیس شرکت سهامی عام، کارآفرینی ، خرید ملک؛ البته تنها ثبت شرکت بدون ارائه بیزنس پلن یا طرح تجاری قوی به دولت دانمارک و همچنین خرید ملک منجر به کسب اقامت نمی شود.

 

  • مهاجرت از طریق تولد: شاید پیچیده ترین روش مهاجرت به دانمارک از طریق تولد باشد. در سیستم خون و خاک دانمارک در صورتیکه فرزند در قلمرو کشور دانمارک و یا از پدر و مادری که تابعیت دانمارکی دارند متولد شود تابعیت این کشور را کسب می کند.

فرزندی که از پدری دانمارکی و مادری خارجی متولد شود، تابعیت دانمارکی دارد اما در صورتیکه مادر دانمارکی و پدر خارجی باشد، کسب تابعیت منوط به تصمیم گیری دولت دانمارک است. همچنین فرزند پدر و مادری که مقیم دانمارک هستند، بعد از 8 سال زندگی می تواند تابعیت این کشور را اخذ کند.

  • مهاجرت از طریق پناهندگی: هرچند کشور دانمارک، کمیسیون مربوط به پناهندگی و پناهجویان را پذیرفته و پذیرای پناهندگان است اما این روش به دلیل غیر قانونی بودن، چندان راه مطمئنی نیست و متقاضیان ممکن است مورد سوء استفاده افراد سودجو و خطرات جانی و مالی قرار گیرند.

طبق اعلام کنوانسیون پناهندگی دانمارک، افرادی که در کشور خود تحت تعقیب و یا مورد آزار و اذیت قرار دارند، می توانند برای پناهندگی درخواست داده و در صورت تأیید دلایل، به عنوان پناهنده پذیرفته می شود.

نکات و شرایطی لازم برای مهاجرت به دانمارک

دانمارک کشوری است که به دلیل کیفیت و استانداردهای مطلوب زندگی و مالیات بالا، هزینه های زندگی آن در زمره بالاترین هزینه‎ها در دنیا محسوب می شود به گونه ای که کپنهاگ، پایتخت این کشور در میان 209 کشور اعلام شده از سوی مجله مرکر، عنوان پانزدهمین شهر گران قیمت دنیا را به خود اختصاص داده است. البته میزان حقوق و مزایا نیز در این کشور در سطح بالایی قرار دارد و بنابراین مشکل گرانی و هزینه های زیاد را تا حدودی جبران می کند.

زبان رسمی این کشور، زبان دانمارکی است اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد  وجود دارد.

مهاجرت به دانمارک

افرادی که به قصد کار و اشتغال به کشور دانمارک مهاجرت می کنند باید این نکته را مد نظر داشته باشند که میزان رضایت کاری در افراد با مهارت بالا بیش از 90 درصد، در افراد با مهارت پایین حدود60 درصد و در افرادی که از مهارت خاصی برخوردار نیستند کمتر از 20 درصد است.

ساختار مالیاتی کشور دانمارک، از جمله نارضایتی های مردم این کشور است. هرچند دولت دانمارک سعی کرده با تنظیم ساختار مالیاتی مناسب، فشار کمتری به مهاجران وارد شود اما هنوز، پرداخت مالیات از بزرگترین مشکلات به شمار می رود.

هر چند هریک از روش ها شرایط و ضروریات خاص خود را دارد اما نداشتن سوء پیشینه، نداشتن ممنوعیت ورود به دانمارک، تکمیل و ارائه مدارک و چرداخت هزینه های جزء شرایط عمومی منظور می شود.

دانمارک کشوری است که علیرغم داشتن سیستم پادشاهی، رتبه اول از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم و رتبه هفتم از نظر درآمد سرانه را به خود اختصاص داده است. اگر به دنبال زندگی در جامعه ای متعادل و مساوات طلب، دارای مردم شاد، قانونمند، قابل اعتماد و همچنین برخوردار از سطح بالای رضایت و … هستید، مهاجرت به دانمارک می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد.

سوالات متداول

  • بهترین و کم هزینه ترین روش مهاجرت به دانمارک کدام است؟

شاید بهترین و کم هزینه ترین روش، دریافت پیشنهاد کار یا جاب آفر از سوی کارفرما باشد و اقدام از طریق کسب ویزای تحصیلی در رتبه دوم قرار دارد.

  • شرایط اخذ تابعیت کشور دانمارک چگونه است؟

برای تابعیت باید سال های مشخصی در این کشور زندگی کرده و همچنین در زمان درخواست اقامت دائم دانمارک داشته باشید. اقامت دائم پس از 5 سال و با رعایت شرایط خاصی امکان پذیر می شود.

  • چه مشاغلی و تخصص هایی در دانمارک بیشتر مورد نیاز است؟

مشاغی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و رشته های مهندسی و مدیریتی از شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد شغلی و ویزای کار برخوردار هستند.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.