به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مهاجرت به سوئد

آشنایی با شرایط مهاجرت به سوئد و مراحل آن به همراه هزینه ها در سال 2021

محال است در سال 2021، کسی به مهاجرت فکر نکرده باشد. مهاجرت، راهی برای ساخت یک زندگی بهتر، در رفاه و آرامش و آسایش بیشتر است. مهاجرت هم امکانات و موقعیت های تازه برای انسان به ارمغان می آورد، هم آزادی ها و فرصت های فراوان تری را به همراه دارد. در این میان، کشورهای اروپایی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی دنیا به حساب می آیند. اروپای مهد تمدن مدرن و دموکراسی است، اما از بین بقیه، شاید سوئد گل سرسبد همه ی کشورهای اروپایی باشد. امنیت و ثبات اقتصادی، تحصیل با بالاترین کیفیت، حقوق بالا، موقعیت های نامحدود شغلی و اعتبار پاسپورت، همه از دلایلی هستند که مهاجرت به سوئد را بسیار مطرح کرده اند.

در این مقاله قصد داریم از راه های متفاوت مهاجرت به سوئد برای شما صحبت کنیم. در کل مهاجرت به کشورهای اروپایی، از طرق مختلفی امکان پذیر است، اما این روش ها تا حدودی برای هر کشور متفاوت خواهند بود. انتخاب بهترین روش، معمولا بر اساس اهداف و سلایق افراد صورت می گیرد، اما هر چه که باشد، لازم است که ابتدا از اصول اولیه ی آن، اطلاع حاصل کرد.

مهاجرت به سوئد از طریق کار

مهم ترین شرط برای مهاجرت به سوئد از طریق کار، داشتن یک پیشنهاد شغلی (job offer) از سوی یک کارفرمای سوئدی است. برای اینکه بتوانید در سوئد مشغول به کار شوید و اقامت این کشور را به دست آورید، ابتدا لازم است که روزمه ی خود را در سایت های کاریابی بین المللی، آپلود نمایید و منتظر بمانید تا یک کارفرمای سوئدی، به شما پشنهاد کار بدهد. در حالت دیگر، می توانید از طریق ویزای همراه، به این کشور سفر کنید و به صورت حضوری، به جستجوی کار مرتبط با تخصص خود بپردازید.

در حال حاضر، رشته های علوم کامپیوتر و به خصوص IT، در کشور سوئد بسیار مورد نیاز است، لذا فرصت مناسبی برای متخصصان این رشته خواهد بود که در رابطه با مهاجرت به سوئد، اقدام نمایند. از مزایای کار در سوئد، می توان به ساعات کاری منعطف، مرخصی های مختلف، دریافت حقوق تعطیلات، ساعات کار کمتر در تابستان، و البته امنیت شغلی، اشاره نمود. توجه داشته باشید که با أخذ ویزای کار سوئد، شما می تواند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز به همراه ببرید.

مهاجرت به سوئد از طریق کار

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

از دیگر راه های مهاجرت به سوئد، که البته بسیار ارزان، اقتصادی و آسان است، می توان به مهاجرت تحصیلی اشاره نمود. به علاوه، باید اخذ مدرک دانشگاهی معتبر در سرتاسر اروپا، و امکان پیدا کردن کار با سهولت بیشتر را نیز به این موارد افزود. البته لازم به ذکر نیز هست که أخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد، نسبت به باقی کشورهای اروپایی، بسیار آسان تر است. برای قبولی در مقطع کارشناسی، شرایط سنی وجود ندارد و داشتن آیلتس 5.5 کافی است. برای مقطع ارشد نیز می توان با آیلتس 6.5 اقدام نمود.

با أخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد، می توانید به کمک ویزای همراه، خانواده ی خود را نیز با خود به این کشور ببرید. به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئدی ارزان است، اما می توان با اخذ انواع بورسیه ها، کمک  هزینه ها و فاندها، این هزینه را تا حد چشمگیری کاهش داد. اخذ اقامت تحصیلی، یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به سوئد است.

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یکی از آسان ترین روش های مهاجرتی به هر کشور است، اما شاید تنها مانعی که برای افراد ایجاد می‌کند، نیاز آن به سرمایه، و تمکن مالی بالاست؛ از همین روی، مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری، شاید برای همه چندان مناسب نباشد. برای سرمایه گذاری در سوئد، می توانید از دو راه اقدام نمایید. روش اول با انتقال مستقیم پول به این کشور است؛ روش دوم با ثبت شرکت، ایجاد اشتغال و ارائه ی یک بیزنس پلن، ممکن خواهد بود. حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در سوئد، 150 هزار دلار است. البته توجه داشته باشید که در این صورت، برای دریافت اقامت دائم، باید چند سال از فعالیت شرکت شما گذشته باشد.

روش دوم اندکی سخت است، زیرا هم به دانش و تخصص نیاز دارد، هم اینکه باید موافقت دولت را برای اجرای بیزنس پلن، به دست آورد. البته راه دیگری نیز برای مهاجرت به سوئد وجود دارد که به نوعی زیرمجموعه ی سرمایه گذاری به حساب می آید. این روش با نام خود حمایتی شناخته می شود؛ در این روش نیازی به وارد کردن سرمایه به کشور سوئد نیست و شما تنها باید ثابت کنید که در مدت زمان اقامت خود در این کشور، سرمایه و تمکن مالی لازم برای پرداخت  هزینه هایتان را به عهده دارید.

مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش های آسان مهاجرت به سوئد، مهاجرت از طریق ازدواج است. در این روش، شما باید با یک فرد سوئدی الاصل، یا فردی که دارای اقامت دائم سوئد است، ازدواج نمایید. به عبارت دیگر، یکی از زوجین باید دارای تابعیت و یا پاسپورت سوئدی باشند. بعد از ازدواج، زوجین باید به مدت 3 با یکدیگر زندگی نمایند و سپس برای اخذ اقامت دائم این کشور، درخواست دهند.

از دیگر شروط لازم برای مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج، این است که فرد باید برای اداره ی زندگی، دارای تمکن مالی کافی باشد. به علاوه، محل مناسبی نیز برای اسکان داشته باشد، و حتما در طی مدت زمان تعیین شده، زیر یک سقف زندگی کرده باشند و به صرف ازدواج و ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی، نمی توان درخواست تابعیت کشور سوئد را داد.

 

مهاجرت به سوئد از طریق تولد

مهاجرت به یک کشور از طریق تولد، معمولاً از دو طریق صورت می گیرد؛ یکی از طریق شرط خاک، و دیگری از طریق شرط خون. کشور سوئد از اصل خون پیروی می کند؛ به این معنا که برای اخذ تابعیت این کشور به هنگام تولد، یکی از والدین باید تابعیت سوئد، یا پاسپورت آن را داشته باشند. به عبارت دیگر، به صرف به دنیا آوردن فرزند در خاک این کشور، نمی توان برای مهاجرت به سوئد، اقدام نمود.

نکات مهم برای مهاجرت به سوئد

نکات مهم برای مهاجرت به سوئد

تا به اینجا، با انواع روش های مهاجرت به سوئد آشنا شدید، اما در این رابطه، لازم است که نکاتی را نیز به یاد داشته باشید:

·       مهاجرت کاری، یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به سوئد است.

·       یکی از شروط تحصیل در سوئد، این است که باید به اندازه ی مخارج یک سال، تمکن مالی در حساب خود داشته باشید.

·       مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی، به دلیل خطرات جانی و مالی، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

·       از طریق پناهندگی، تنها اقامت 3 ساله به شما اعطا می شود.

·       اگر از هر طریقی که در این مقاله گفته شد، به سوئد مهاجرت کردید، می توانید خانواده ی خود را نیز به همراه ببرید.

·       هزینه زندگی در سوئد متعادل بوده و یا پیدا کردن یک کار مناسب، می توانید زندگی باکیفیتی داشته باشید.

·       میانیگین درآمد سالانه در سوئد، حدود 31 هزار دلار است.

 

سوالات متداول:

1.    کم هزینه ترین روش مهاجرت به سوئد کدام است؟

مهاجرت کاری، کم هزینه ترین راه برای مهاجرت به سوئد برشمرده می شود. البته توجه داشته باشید که برای این روش، به یک جاب آفر از سوی کارفرمای سوئدی نیاز خواهید داشت.

2.    از چه طریقی می توان در سوئد سرمایه گذاری کرد؟

از دو راه؛ یکی از طریق ورود 150 هزار دلار ارز به کشور سوئد. دیگری از طریق ثبت شرکت، ایجاد اشتغال و ارائه ی یک بیزنس پلن.

3.    آیا به صرف تولد فرزند در سوئد، تابعیت این کشور به او اعطا می شود؟

خیر، کشور سوئد در این موارد، از اصل خون پیروی می کند. برای اینکه بتوان از طریق اقامت سوئد را اخذ کرد، یکی از والدین باید دارای تابعیت سوئدی باشند.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.