به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مهندسی مکانیک در کانادا

آشنایی با شرایط و مدارک تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا

شاید از علاقمندان رشته مکانیک باشید. جالب است بدانید که این رشته در کشور کانادا از محبوبیت خوبی برخوردار است. این کشور که سالانه هزاران دانشجوی بین المللی را می پذیرد، شرایط مناسب و حرفه ای را برای علاقمندان به مهاجرت ایجاد کرده است. اگر قصد دارید تا با موقعیت مهندسی مکانیک در کانادا بیشتر آشنا شوید، ما را در این محتوا همراه بفرمایید.

مهندسی مکانیک در کانادا

در رشته مکانیک علاوه بر آنکه با ابزارهای مختلف آشنا می شوید، خواهید آموخت تا با به کارگیری نرم افزارهای کامپیوتری چگونه یک سیستم جدید را طراحی کنید. ایجاد محصولات نوآورانه و جدید از اولویت های کشورهایی مانند کانادا است. به همین دلیل این رشته از محبوبیت خوبی برخوردار است.

این رشته شامل چندین گرایش مختلف می شود که می توانید با بررسی سایت دانشگاه مورد نظر از وجود آن ها مطلع شوید. رایج ترین رشته های مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد شامل موارد زیر می شوند:

 • مکاترونیک
 • مهندسی صنعتی
 • نانوتکنولوژی
 • هوافضا
 • مهندسی هسته ای
 • مهندسی مواد

دانشجویان در چهار سال تحصیلی خود یاد خواهند گرفت اجزای مواد، مکانیک جامدات و سیلات، ترمودینامیک و حتی بیومدیکال چیستند. اگر به موفقیت این چهار سال به پایان رسد، به طور رسمی از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل خواهند شد. پس از آن می توانند به عنوان مهندس تحت آموزش (EIT) فعالیت خود را آغاز کنند. مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا نیز برای افرادی که قصد دارند تا به تحصیل ادامه دهند در کانادا وجود دارد. در ادامه برخی از دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی که ارائه می دهند را آورده ایم.

مهندسی مکانیک در کانادا

شرایط تحصیل در مهندسی مکانیک در کانادا

دقت داشته باشید شرایطی که در اینجا مطرح می کنیم یک حالت عمومی دارند. هر دانشگاه ممکن است شرایط مخصوص به خود را داشته باشد. پس، حتما قبل از ارسال درخواست یا تقاضانامه به وب سایت دانشگاه مد نظر سر زده و جزئیات مربوط به آن را مطالعه کنید. برای مثال شرط معدل و شرط مدرک زبان برای شرکت در دوره ها ممکن است مطرح شود.

امّا در مقطع کارشناسی به صورت عمومی لازم است تا مدرک دیپلم و مدرک زبان با نمره ای قابل قبول (برای مثال IELTS با نمره 6 به بالا) را داشته باشید. همچنین، برای رشته های تخصصی لازم است تا حداقل نمره و معدل لازم را کسب کرده باشید.

در مقطع کارشناسی ارشد:

 • داشتن مدرک دیپلم و کارشناسی با معدلی قابل قبول
 • مدرک کارشناسی باید از رشته مکانیک یا رشته های مرتبط باشد
 • حداقل معدل 15 برای مدرک کارشناسی
 • در صورت درخواست باید مدارک GRE و GMAT ارائه شوند
 • مدرک زبان با نمره قابل قبول (برای مثال IELTS با نمره 6.5 یا بالاتر)

 

در مقطع دکترا باید به طبع دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته مرتبط با مهندسی مکانیک را داشته باشید. مهندسی مکانیک در کانادا با داشتن تجربه کاری و پژوهشی در این زمینه شانس شما برای قبولی را افزایش می دهد. در این مرحله برای تحصیل در مقطع دکترا مهندسی مکانیک در کانادا باید نمره مدرک زبان شما بالا باشد (به طور معمول ایلتس با نمره 7 به بالا) و همچنین داشتن توصیه نامه و رزومه از اهمیت بالایی در این مقطع برخوردار است.

شرایط تحصیل در مهندسی مکانیک در کانادا

مدارک لازم برای تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک در کانادا باید به خوبی شرایط هر دانشگاه را بررسی کنید. در همان بخش به مدارک مورد نیاز نیز اشاره خواهد شد.

به طور عمومی در مقطع کارشناسی باید:

 • مدرک دیپلم همراه با ریز نمرات
 • انگیزه نامه
 • توصیه نام معلمان و اساتید
 • مدرک زبان
 • مدرک GMAT یا GRE (در صورت درخواست دانشگاه) ارائه شوند.

در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز به همین ترتیب، مدارک پیشین همراه با ریز نمرات، رزومه، انگیزه نامه، مدرک زبان، مقالات چاپ شده و … باید به دانشگاه مورد نظر ارائه گردند.

 

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک در کانادا

قرار است نگاهی داشته باشیم به چندی از بهترین دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در کانادا که جزء بهترین های مهندسی مکانیک هستند. در سال 2020 سیستم رتبه بندی دانشگاه ها (The Ranking) ، دانشگاه و موسسات زیر به عنوان برترین های جهان در زمینه آموزش مهندسی مکانیک و هوافضا شناخته شدند. در زیر می توانید رتبه هر دانشگاه را مشاهده کنید.

نام دانشگاه رتبه در سیستم جهانی مقاطع تحصیلی موجود برای رشته مکانیک
دانشگاه تورنتو 27 2 مدرک کارشناسی، 3 مدرک ارشد، 1 مدرک دکترا
دانشگاه بریتیش کلمبیا 43 1 کارشناسی – 2 ارشد- 1 دکترا
دانشگاه مک گیل 47 1 کارشناسی- 3 ارشد و 6 دکترا
دانشگاه واترلو 89 2 مدرک کارشناسی – 2 مدرک ارشد – 1 مدرک دکترا

 

دانشگاه تورنتو که در بالاترین رتبه این جدول قرار دارد، محیطی مناسب برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در کانادا است. شما پس از پایان سال دوم می توانید یکی از 5 گرایش ارائه شده در این رشته را انتخاب کنید. گرایش ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • مکاترونیک
 • ساخت و تولید
 • طراحی و مکانیک جامدادت
 • انرژی و محیط زیست
 • بیومهندسی

دانشگاه مک گیل محیطی پویا و علمی برای دانشجویان مهندسی مکانیک فراهم کرده است. مهندسی مکانیک در کانادا در این دانشگاه در مقطع کارشناسی برای سه دسته از افراد امکان پذیر خواهد بود. دانشجویانی که مدرک پیش دانشگاهی یا فنی حرفه ای دارند، دانشجویانی که مدرک مرتبط ندارند و دانشجویانی که قصد دارند تا در دوره کارشناسی همراه با پایان نامه شرکت کنند.

 

هزینه تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا

در بالا اشاره کردیم که طول مدت تحصیل شما در مقطع کارشناسی بین 3 الی چهار سال خواهد بود. در این مدت باید بتوانید شهریه هر ترم را بپردازید. هر دانشگاه رنج قیمت متفاوتی را برای شهریه ها ارائه می دهد. این میزان برای تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا می تواند از 7000 دلار تا 20000 دلار باشد. امّا یک نکته مثبت آن است که می توانید برای بورسیه و کمک هزینه تحصیلی اقدام نمایید.

بورسیه و کمک هزینه ها به افرادی تعلق می گیرد که از رزومه تحصیلی و کاری در سطح بالایی برخوردار باشند. همچنین، چاپ مقالات علمی و شرکت در کنفرانس های بین المللی از مواردی است که دانشگاه شما قطعاً به آن توجه خواهد کرد. نمرات بالا و سطح علمی مناسب منجر به دریافت بورسیه از دانشگاه های کانادا خواهد شد.

بازار کار مهندسی مکانیک در کشور کانادا

یکی از مسائلی که شاید برای دانشجویان نگران کننده باشد، آینده شغلی رشته ای است که در آن به تحصیل در کانادا می پردازند. از سال 2018 پیش بینی شده است که میزان تقاضای برای رشته مهندسی مکانیک در کانادا افزایش خواهد یافت. فارغ التحصیلان می توانند پس از فارغ التحصیلی در زیر رشته های مختلفی از جمله: مهندسی هوافضا، مهندسی تولید خودرو، انرژی، مهندسی راه آهن، ساخت و ساز و … به فعالیت بپردازند. همچنین، از آنجا که مدارک رشته مهندسی مکانیک در کانادا از اعتبار بالایی برخوردار است، می توانید در کشورهای دیگر نیز در جستجوی شغل باشید. این مسئله را در نظر داشته باشید که نرخ بیکاری متغیر خواهد بود. برای مثال بین سال های 2016 تا 2018 نرخ بیکاری به طور قابل توجهی افزایش یافته بود. امّا در سال 2019 شاهد افزایش تقاضای برای جذب مهندسان بوده ایم. پس، پیش از اقدام برای کار، مسئله نرخ بیکاری را در نظر داشته باشید. امیدواریم در این مسیر با موفقیت پیش روید.

 

حقوق و درآمد مهندسی مکانیک در کانادا در هر شهر مقداری متغیر است. امّا می توانیم برای مثال به چند شهر بزرگ آن اشاره ای داشته باشیم. در تورنتو درآمد یک مهندس می تواند در رنج 60 هزار تا 77 هزار دلار در سال باشد. به طور متوسط این رشته 38 دلار در هر ساعت در سال های گذشته درآمد داشته اشت. در استان آلبرتا بیشترین حقوق در حدود 70 دلار در ساعت بوده است و کمترین حقوق در استان انتاریو به مقدار 22 دلار در ساعت بوده است. این رنج قیمت در سال های اخیر به طبع تغییر کرده و در اینجا تنها قصد داشتیم تا دید کلی برای درآمدهای آینده شما داشته باشیم.

سوالات متداول:

 • آیا رشته مکانیک در مقطع کارشناسی شرط معدل دارد؟

بله، باید حداقل نمره قبولی (به طور میانگین 16) را کسب کرده باشید. هر چند این عدد نسبت به دانشگاه مد نظر متغیر است.

 • آیا برای تحصیل در رشته مکانیک در کانادا به مدرک زبان نیاز است؟

بله، در هر مقطع میزان نمره مدرک زبان متفاوت خواهد بود. برای مثال در مقطع کارشناسی باید حداقل ایلتس با نمره 6 داشته باشید. برخی از دانشگاه ها نیز به زبان فرانسوی تدریس می کنند که باید مدرک آن زبان را ارائه دهید.

 • بهترین دانشگاه برای ثبت نام کدام است؟

در حال حاضر دانشگاه تورنتو بالاترین رتبه را در ارائه دروس مکانیک در کانادا دارد.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.