نحوه دریافت نامه ارز دولتی

نامه معرفي به بانک برای دریافت ارز دولتی چیست؟
نامه ای است که در آن درج شده، شما به عنوان دانشجوي مورد تایید وزارت براي بازه مشخصي از تحصيلتان می توانید ارز دولتی از بانک دریافت نمایید. یعنی وزارت علوم گواهي اشتغال به تحصیل شما را تایید می کند و قید می کند که شما براي بازه چند ماهه می توانید ارز دولتی دریافت نمایید. بطور مثال اگر در گواهي اشتغال به تحصيل ترم جاری شما که به تاييد نمایندگی ایران در کشور محل تحصیلتان رسیده، قید شود شما در ترم جاري به مدت ۴ ماه اشتغال به تحصيل دارید، شما پس از تاييديه این وزارت، با در دست داشتن کد رهگیری به بانک مراجعه نمایید پس از مراجعه به بانک مورد نظرتان که تسهیلات ارزی در اختیار عموم قرار می دهد، به اندازه بازه ۴ ماهه می توانید ارز دولتی دریافت نمایید.

مراحل انجام کار چيست؟
دوست عزیز اگر متقاضي دریافت نامه معرفی به بانک برای دریافت ارز دولتی هستید. مراحل زیر را می بایست انجام دهید

۱. ثبت نام در سامانه نشا و تشکيل پرونده
گام نخست برای شما تشکيل پرونده در سایت نشا می باشد. شما می توانید بصورت الکترونيکي ثبت نام را صورت دهید. برای ثبت نام شما می توانید از لینک ثبت نام که در بالاي صفحه مشاهده می کنید استفاده نماييد پس از ثبت نام در سایت نشا، شماره پرونده، نام کاربري و گذرواژه حساب کاربری در اختیارتان قرار خواهد گرفت. به خاطر سپردن این موارد بسیار اهمیت دارد.

۲. ورود به سامانه نشا و پروفايل شخصي خود و ثبت درخواست نامه معرفي به بانک
پس از تشکيل پرونده و دریافت نام کاربري و گذرواژه، شما می توانید از طريق لینک ورود به سامانه نشا، وارد پروفايل شخصي خود شوید. بنابرین پس از ورود به سامانه، از منوي مدیریت درخواست ها، گزینه ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب کرده و فرم مربوط به آن را به دقت پر نماييد. برای تسهيل در دریافت نامه مورد نظر، شعب بانک های تجارت یا سامان در سراسر کشور انتخاب شده اند. بنابرین نیازي به حضور در این اداره نمی باشد وشما می توانید نزدیک ترین شعب را انتخاب نمایید. از طرفي شما می بایست تاريخ مطلوب خود را برای دریافت نامه، در آن فرم انتخاب نمایید تا پس از تایید درخواستتان در آن تاريخ به بانک انتخابي از طرف خود مراجعه نماييد. پس از ثبت درخواست، شما درخواست خود را در لیست درخواست ها خواهید دید که در وضعیت انتظار قرار گرفته است.

۳. منتظر بمانيد تا کارشناسان نظر خود را در مورد درخواست شما ارايه دهند
پس از ثبت درخواست ، درخواست شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از طريق ایميل یا همان لیست درخواست ها، به شما نتيجه بررسی اطلاع داده خواهد شد. اگر درخواست شما مورد تایید قرار گرفته باشد که در تاريخ انتخابی خود به همراه کد رهگیری می توانید به بانک انتخابی خود مراجعه نمایید و ارز خود را دریافت نمایید. ولی اگر به هر دلیلی درخواست شما مورد تایید قرار نگرفت، شما میبایست هرچه سریعتر قبل از فرا رسیدن نوبت نسبت به ویرایش و رفع خظاي قید شده اقدام نمایید. در غیر این صورت اگر نوبت شما فرا برسد و درخواست شما هنوز ویرایش نشده باشد درخواست شما منقضی می شود.

4. خيلی مهم: به اخبار سایت و منوی لیست درخواستها در پروفایل خود مرتبا مراجعه نماييد
به این دلیل که تنها پل ارتباطی و اطلاع رساني ما با شما همین سامانه نشا می باشد. لذا اگر به هر دلیلي، تغييری در روند رسیدگی به درخواست هاي شما عزیزان رخ دهد. ما از طریق بخش اخبار کوتاه سایت آن را به شما اطلاع خواهیم داد. ویا شما در منوی لیست درخواستها از آخرین وضعیت درخواست خود مبنی بر این که درخواست شما در چه وضعیتی می باشد و شما باید چه اقدامی انجام دهید مطلع خواهید شد.

۶. پس از تائید درخواست ارز برای دریافت آن از بانک چه باید کرد ؟
دوست عزيز، شما می بایست به منوی لیست درخواستها در پروفایل خود مراجعه نمایید و گزینه ی نمایش را کلیک نمایید تا کد رهگیری شما و شعبه انتخابی از طرف شما و تاریخ مراجعه و سایر اطلاعات مورد نیاز در یک جدول برای شما نمایش داده شود و سپس از جدول مربوطه ( که حاوی کد رهگیری است ) یک پرینت تهیه نمایید و مستقیما به شعبه بانک انتخابی خود مراجعه نمایید.(دقت داشته باشید که طبق نوبت خود به بانک مراجعه نمایید و جلوتر از آن اقدام نکنید. )