به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا + مخارج روزمره و راهکارهای کاهش آن

کانادا، مقصدی است برای تمام مهاجرین؛ رفاه، امنیت، آزادی، کیفیت بالای زندگی، درآمد بالا، و البته از همه مهم تر، کیفیت بالای تحصیل، همه و همه باعث شده اند تا کشور کانادا، به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی در جهان تبدیل شود. یکی از پرطرفدارترین راه های مهاجرت به کانادا، مهاجرت تحصیلی است، چراکه این روش نه تنها بسیار به صرفه و اقتصادی است، بلکه شانس اخذ اقامت دائم را نیز تا حد زیادی افزایش می دهد؛ اما حال که بحث از هزینه ها به میان آمده، آیا از هزینه تحصیل در کانادا اطلاعی دارید؟

نگاهی گذرا به شرایط تحصیل در کانادا

این مقاله تماما به هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادایی اختصاص دارد؛ آیا می دانید کدام دانشگاه ها از همه گران تر و کدام یک ارزان تر هستند؟ از راه هزینه زندگی دانشجویی در این کشور خبر دارید؟ آیا می دانید که روش استفاده از فاند یا بورسیه تحصیلی کانادا چگونه است؟ خب اگر جوابتان منفی است، این مقاله پاسخگوی تمامی سوالات شما خواهد بود؛ همراه ما باشید.

به صورت کلی، تحصیل در کانادا می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. به عنوان دو مورد از مهم ترین این مزیت ها، می توان هزینه تحصیل مناسب و البته شانس بالا برای کاریابی و دریافت اقامت دائم کانادا را نام برد. برای تحصیل در کانادا، سه عامل مهم وجود دارد که باید به عنوان پیش نیاز در نظر گرفته شوند:

 • تمکن مالی

از مهم ترین مسائلی که در تعیین هزینه تحصیل در کانادا دخیل است، می توان به تمکن مالی اشاره کرد. تمکن مالی به آن معناست که باید ثابت کنید که برای زندگی به مدت یک سال در این کشور، از سرمایه کافی برخوردار هستید. تمکن مالی لازم برای تحصیل در کبک در حدود 10 هزار دلار و خارج از کبک، به میزان 11 هزار دلار به ازای یک سال است.

 • سن یا گپ تحصیلی

سن شما و تاریخ دریافت آخرین مدرک تحصیلی تا زمان اپلای که با نام گپ تحصیلی نیز شناخته می شود، در اخذ پذیرش دانشگاه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 • مدرک زبان انگلیسی

دومین عامل و پیش نیاز مهم برای تحصیل در کانادا، داشتن مدرک زبان انگلیسی است. برای پذیرش در دوره لیسانس، حداقل به مدرک آیلتس 6 نیاز دارید و در پایه های بالاتر، حداقل نمره نیز افزایش پیدا می کند؛ اما بسته به رشته و یا دانشگاه، ممکن است این نمره، کمتر و با بیشتر باشد.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، هزینه تحصیل در کانادا، به نسبت بسیاری از کشورها، ارزان تر و به قول معروف مقرون به صرفه تر است. اگر بخواهیم محدوده قیمت برای شما مشخص کنیم، باید آن را بین 15 هزار الی 30 هزار دلار در سال در نظر بگیریم. این هزینه هم برای هزینه تحصیل و دانشگاه و هم برای هزینه های زندگی روزمره است.

طبیعتا این بازه  با توجه به رشته ی شما، دانشگاه، محل زندگی و از همه مهم تر، با توجه به سبک زندگی شما، می تواند کمتر و یا بیشتر از این مقدار باشد. به علاوه، اگر نمره زبان شما ناکافی باشد، لازم است که قبل از شروع به تحصیل در دانشگاه، در دوره های زبان شرکت کنید که آن هم هزینه ی جداگانه ای خواهد داشت. طبیعی است که اگر فاند و بورسیه دریافت کنید، این هزینه کمتر خواهد شد.

جدول زیر می تواند بازه هزینه تحصیل در هر یک از مقاطع را روشن کند:

دوره کارشناسی (لیسانس) بین 5500 الی 29000 دلار در سال
دوره کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) بین 15000 الی 20000 دلار در سال
دروه دکتری بین 10000 الی 20000 دلار در سال

 

در کنار دانشگاه که اکثر افراد متقاضی پذیرش در آن هستند، کالج نیز یکی دیگر از راه های تحصیل در کانادا به شمار می رود. تحصیل در کالج معمولا به دو قصد انجام می شود؛

 • یکی با هدف آمادگی برای ورود به دانشگاه.
 • دوم با هدف آمادگی سریع برای ورود به بازار کار.

هزینه کالج نیز ممکن است با توجه رشته یا موقعیت مکانی آن، بازه ی وسیعی را در بر بگیرد. (مثلا از 7000 دلار در سال، تا 14 هزار دلار برای کالج های دولتی – از 14 هزار دلار تا 22 هزار دلار سال، برای کالج های خصوصی) از جمله ارزان ترین کالج های کانادا، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالج Bow Valley
 • کالج Camosun
 • کالج Algonquin
 • کالج Fanshawe

هزینه زندگی و مخارج روزمره در کانادا

طبیعتا علاوه بر هزینه تحصیل در کانادا، هزینه ی زندگی نیز مطرح خواهد بود. برای درک بهتر نسبت به این موضوع، باید بدانید که هزینه های زندگی شامل: اجاره خوابگاه یا خانه، حمل و نقل، اینترنت، غذا، کتاب و… می شود و ممکن است بازه ای بین 10 هزار الی 40 هزار دلار در سال داشته باشد.

جدول زیر، می تواند راهنمای خوبی برای درک هزینه زندگی دانشجویی در کانادا باشد:

اجاره خانه تک خوابه در مرکز شهر 1240 دلار در ماه
اجاره خانه تک خوابه در حومه شهر 1000 دلار در ماه
هزینه های جانبی خانه، نظیر قبوض، شارژ و… نزدیک به 150 دلار در ماه
هزینه رفت و آمد و حمل و نقل حدود 100 دلار در ماه
هزینه اینترنت نامحدود 75 دلار در ماه

هزینه زندگی و مخارج روزمره در کانادا

علاوه بر هزینه های ثابت، هزینه های خورد و خوراک و هزینه های متغیر نیز به قرار زیر هستند:

یک کیلو برنج 4 دلار
یک عدد نان 500 گرمی 3 دلار
12 عدد تخم مرغ 3.5 دلار
یک کیلو مرغ 13.5 دلار
یک کیلو گوشت 15 دلار
یک سیب زمینی 2.5 دلار
یک کیلو پیاز 2.6 دلار
یک کیلو سیب 4 دلار

 

راهکارهای کاهش هزینه تحصیل در کانادا

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، هزینه تحصیل در کانادا، به نسبت آمریکا و یا بسیاری از کشورهای اروپایی، ارزان تر است. هرچند که هزینه تحصیل در این کشور اقتصادی است، اما باز هم راهکارهایی برای کاهش این هزینه وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید.

از جمله راهکارهای کاهش هزینه تحصیل در کانادا، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه جویی و اصلاح سبک زندگی

اولین راهکار برای کاهش هزینه تحصیل، به تلاش خودمان بستگی دارد. همانطور که گفتیم، بسته به سبک زندگی شما، هزینه زندگی روزمره در کانادا، در حدود 10 الی 40 هزار دلار خواهد بود. طبیعی است که با صرفه جویی و اصلاح سبک زندگی، می توان هزینه نهایی تحصیل را کمتر کرد.

 • کار دانشجویی در کانادا

از جمله راهکارهای کاهش هزینه تحصیل در کانادا، این است که خودمان دست به کار شده و برای پوشش برخی از هزینه های خود، مشغول به کار دانشجویی شویم. شما هم می توانید در داخل محیط دانشگاه و هم در خارج از آن مشغول به کار شوید. میانگین درآمد کار دانشجویی در کانادا، حدود 15 تا 20 دلار است و اگر در مقاطع بالاتر تحصیلی، به عنوان دستیار استاد فعالیت کنید، این مقدار تا ساعتی 25 دلار نیز افزایش می یابد. دانشجویان در کانادا، اجازه دارند 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول باشند و با این اوصاف، می توانید حداقل ماهی 1200 دلار درآمد داشته باشید.

کاهش هزینه تحصیل در کانادا

 • استفاده از بورسیه تحصیلی

بهره مندی از بورسیه تحصیلی نیز یکی دیگر روش های کاهش هزینه تحصیل در کانادا است. گفتنی است که این بورسیه، بیشتر در مقاطع دکتری به افراد تعلق می گیرد و به دست آوردن آن در مقاطع پایین تر، اندکی دشوار خواهد بود. از جمله بورسیه های تحصیلی معروف و متداول در کانادا، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک هزینه جوایز الماس ملکه الیزابت دوم
 • جوایز دکترای پژوهشی (IDRC)؛ به مبلغ 20 هزار دلار برای 3 الی 12 ماه
 • بورسیه تحصیلی ترودو
 • بورسیه تحصیلی وینج کانادا؛ به مبلغ 50 هزار دلار در سال
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاهی که هر دانشگاه به صورت اختصاصی با قوانین و شرایط تعیین شده از سوی خود، به دانشجویان اعطا می کند.

برای آشنایی با لیست مشاغل و کار در کانادا برای ایرانیان در سال 2021 به لینک مربوطه مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. میانگین هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

میانگین هزینه تحصیل در این کشور، در حدود 15 الی 30 هزار دلار است که هزینه های زندگی از 10 هزار الی 30 هزار دلار در سال را نیز باید به آن افزود.

 1. از چه روش هایی می توان هزینه تحصیل در کانادا را کاهش داد؟

با صرفه جویی شخصی و تغییر سبک زندگی، با استفاده کار دانشجویی و یا استفاده از بورسیه های تحصیلی

 1. آیا می توان برای کاهش هزینه تحصیل در کانادا از بورسیه استفاده کرد؟

بله امکان این کار وجود دارد؛ اما باید توجه کنید که بیشتر برای مقطع دکتری است و شانس اخذ آن در مقاطع پایین تر، کمتر است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.