به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
هزینه ویزای شینگن

نکات مهم در محاسبه هزینه های ویزای شینگن

اگر علاقه مند به سفر در کشورهای اتحادیه اروپا هستید و یا می خواهید از کشورهای دور و نزدیکی دیدن کنید، احتمالا خواهان آن هستید که اطلاعاتی درباره ویزای شینگن و هزینه ویزای شینگن به دست آورید. در این مقاله به اطلاعاتی همچون ویزای شینگن چیست؟ شرایط عمومی دریافت این ویزا و همچنین نکات مهم در محاسبه هزینه ویزای شینگن می پردازیم.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن، جزو معتبرترین ویزاهای دنیا است. این ویزا کشورهای مختلفی در اتحادیه اروپا را پوشش می دهد. افرادی که ویزای شینگن را کسب کرده اند، می توانند به صورت کوتاه مدت به کشورهای زیادی در اروپا سفر کنند. شخصی که ویزای شینگن را دریافت کرده است می تواند به مدت 90 روز با هدف تجارت، گردش و غیره به این کشورها سفر کند. افرادی که از ویزای شینگن استفاده می کنند بدون هیچ کنترلی در مرز کشورهای عضو شینگن، می توانند به کشورهای دیگر عضو سفر کنند. البته فراموش نکنید، اگر به دلایلی همچون تحصیل، تجارت و یا گردش قصد ماندگاری بیش از 90 روز در کشور اروپایی را دارید، باید نسبت به دریافت ویزای کشور مقصدتان اقدام کنید. براساس آمارهای به دست آمده، بیش از 15 میلیون نفر در سال 2019 از ویزای شینگن برای سفر به اروپا استفاده کرده اند. حدود 26 کشور عضو ویزای شینگن هستند، اتباع این کشورها می توانند بدون دریافت هیچگونه ویزایی به کشورهای دیگر عضو با مقاصد مختلفی همچون کار یا گردش سفر کنند. کشورهای منطقه شینگن شامل اتریش، جمهوری چک، بلژیک، اسپانیا، سوئد، سوئیس، نروژ، پرتغال، لهستان، اسلونی، مالت، هلند، لیتوانی، لوگزامبورک، لتونی، ایتالیا، لیخن اشتاین، آلمان، یونان، ایسلند، مجارستان، استونی، فنلاند، فرانسه، دانمارک، و هلند هستند.

شرایط عمومی دریافت ویزای شینگن

همانطور که در پاراگراف فوق متوجه شده اید، ویزای شینگن یکی از بهترین و معتبرترین ویزاها است. معمولا شرایط دریافت و هزینه ویزای شینگن، خاص و سخت است. به همین خاطر شما به عنوان فردی که قصد سفر به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارد، باید از شرایط عمومی دریافت ویزای شینگن مطلع باشید. از جمله شرایط عمومی دریافت ویزای شینگن می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

·       ارائه مدارکی مبنی بر سلامت فیزیک بدنی قبل از سفر

·       عدم وجود سابقه کیفری و سوء پیشینه

·       ارائه مدرک زبان بین الملل (انگلیسی)

شرایط عمومی دریافت ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز بزای دریافت ویزای شینگن

مدارک متنوعی برای دریافت ویزای شیگن نیاز است. شما می توانید برای دریافت کوتاه مدت ویزای شینگن، مدارک زیر را ارائه کنید:

·       فرم تکمیل شده درخواست ویزا همراه با امضای شخصی فرد درخواست کننده

·       دو عکس مناسب، توجه داشته باشید عکس ها باید در سه ماه گذشته گرفته شده باشند.

·       ارائه گذرنامه معتبر که حداقل باید سه ماه تا تاریخ اتمام آن باقی مانده باشد.

·       بلیط رفت و برگشت که اطلاعاتی همچون تاریخ سفر، شماره پرواز، محل هایی که به آن ها سفر می شود و… باید در آن ذکر شوند.

·       ارائه اطلاعات هتل همچون آدرس هتل های رزو شده. در صورت اجاره مکانی برای اقامت، ضروری است اجاره نامه خود را ارائه دهید.

·       بیمه نامه سفر، این بیمه نامه از بیماری ها و مشکلات احتمالی پشتیبانی می کند. حداقل پوشش بیمه نامه باید حدود 30000 یورو باشد.

·       اثبات تمکن مالی ضروری است. شما باید بتوانید شواهدی مبنی بر اینکه در مدت زمان سفر پول کافی برای تامین هزینه های سفر و زندگی خود دارید، ارائه دهید. از جمله مدارک مورد نیاز می توان به صورت حساب بانکی سه ماهه اخیر، نامه حمایت مالی و یا ترکیبی از هر دو اشاره کرد.

·       باید مدارکی مبنی بر اینکه هزینه ویزای شینگن را پرداخت نموده اید، ارائه کنید. هزینه ویزای شینگن برای افراد بزرگسال 80 یورو و برای کودکان 6 تا 12 ساله 45 یورو است.

علاوه بر مدارک فوق، باید مدارکی درباره وضعیت شغلی خود و قصدتان از دریافت ویزای شینگن هم به سفارتخانه ارائه دهید. همچنین به یاد داشته باشید، ممکن است برخی از این مدارک باتوجه به کشور مقصدی که قصد سفر به آن را دارید، کاهش یا افزایش پیدا کنند.

برای دریافت ویزای شینگن خردسالان به چه مدارکی نیاز است؟

والدین یا سرپرستان کودک خردسال که متقاضی دریافت ویزای شینگن هستند، از طریق ارائه مدارک زیر می توانند نسبت به پرداخت هزینه ویزای شینگن و دریافت ویزا برای کودکان زیر سن قانونی (18 سال) اقدام کنند. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       شناسنامه کودک خردسال

·       فرم درخواست ویزای شینگن که توسط هر دو والدین امضا شده است. در صورتی که یکی از والدین حضانت کامل کودک را برعهده داشته باشد، به حکم دادگاه نیاز است.

·       اصل شناسنامه و گذرنامه هر دو والد

·       در صورت سفر تکی کودک به مجوز محضری والدین به همراه امضا برای سفر نیاز است.

·       بلیط پرواز رفت و برگشت

برای دریافت ویزای شینگن خردسالان به چه مدارکی نیاز است؟

علل تغییر هزینه های مربوط به دریافت ویزای شینگن

اگر خواهان دریافت ویزای شینگن هستید، باید مبالغی مبنی بر هزینه های اجباری ویزا که غیر قابل استرداد هستند، را پرداخت کنید. هزینه ویزای شینگن با توجه به نوع ویزا، سن متقاضی و فاکتورهای دیگری همچون شرکت در مسابقه جهانی و غیره متفاوت است. هزینه ویزای شینگن را باید در کنسولگری یا سفارتخانه به صورت مستقیم با پول نقد یا کارت اعتباری پرداخت کرد. در ضمن توجه داشته باشید، امکان پرداخت هزینه ویزای شینگن در برخی از کنسولگری ها و سفارت خانه ها از طریق کارت اعتباری وجود ندارد. از جمله علت‌های مهم تغییر هزینه ویزای شینگن، می توان موارد زیر را نام برد:

·       هزینه ویزای شینگن بزرگسال بین 80 تا 90 یورو است.

·       هزینه دریافت ویزای کودک 6 تا 12 سال بین 40 تا 45 یورو است.

·       هزینه ویزای شینگن کودک کمتر از 6 سال، رایگان است.

·       افرادی که گذرنامه دیپلماتیک دارند و یا بنا به دلایل رسمی و خدماتی به سفر در کشورهای اتحادیه اروپا می پردازند، نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای برای دریافت ویزا ندارند.

·       افرادی که یکی از اعضای خانواده آن ها در اتحادیه اروپا به دنیا آمده است و یا دانش آموزان، دانشجویان و اساتید همراه می توانند بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای، ویزای شینگن را دریافت کنند.

·       محققانی که با اهداف علمی و تحقیقاتی راهی سفر می شوند، می توانند رایگان نسبت به دریافت ویزا اقدام کنند.

همچنین ممکن است هیچگونه نیازی به پرداخت هزینه ویزای شینگن برای شرکت کنندگان 25 سال یا کمتر در سمینارها، کنفرانس ها، مسابقات ورزشی، فرهنگی یا آموزشی در سازمان های غیر انتفاعی وجود نداشته باشد. معمولا، این هزینه ها ثابت هستند و هیچگونه تغییری نمی کنند، پس بهتر است قبل از تصمیم گیری درباره سفر به کشورهای اتحادیه اروپا، این موارد را در نظر بگیرید و سپس برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید. به یاد داشته باشید، اگر شما نسبت به دریافت ویزای شینگن اقدام کنید، اما درخواست شما پذیرفته نشود، هیچگونه مبلغی به شما بازگشت داده نمی شود.

نکات مهم در محاسبه هزینه های ویزای شینگن

اگر ویزای 90 روزه شینگن را دریافت کرده اید و بدین طریق به یکی از کشورهای عضو سفر کرده اید، اما تمام این 90 روز را در سفر نگذرانده اید و روزهایی باقی مانده است، می توانید در صورت تمایل و بدون دریافت هیچگونه ویزایی، به سفر دوباره در کشورهای عضو شینگن بپردازید (در صورتی که 180 روز کمتر از سفر قبلی شما گذشته است). شما می توانید از طریق محاسبه روزهای سفر خود، میزان هزینه ویزای شینگن و سفرتان را کاهش دهید. پس حتما طبق قاعده 180/90 به کشورهای عضو شینگن سفر کنید. گاهی محاسبه این مسئله برای برخی از مسافران سردرگم کننده به نظر می رسد، به همین منظور توصیه می شود قبل از هرگونه اقدامی، این مسئله را در نظر بگیرید. شما می توانید از طریق محاسبه دقیق روزها و هزینه سفرتان، مسافرتی ارزان تر و کم هزینه تر به کشورهای عضو شینگن داشته باشید. پس از ماشین حساب برای تعداد روزهای باقیمانده سفرتان در حوزه شینگن استفاده کنید.

در آخر، توصیه می شود از اطلاعات فوق قبل از هرگونه اقدامی‌برای دریافت ویزای شینگن استفاده کنید. حتما هزینه ویزای شینگن را طبق اطلاعات ارائه شده در نظر بگیرید، تا از هزینه های اضافی سفر شما کاسته شود.

 

سوالات متداول

1.     ممکن است برایتان سوال پیش آید، چه افرادی به ویزای شینگن نیازمند هستند؟

باید گفت، کلیه اتباع کشورهایی که نتوانسته اند با کشورهای عضو شینگن توافق نامه ای مبنی بر آزادسازی ویزا امضا کنند، باید قبل از ورود به اروپا نسبت به دریافت ویزای شینگن اقدام کنند.

2.     چه کشورهایی در اروپا ویزای شینگن صادر می کنند؟

کشورهای عضو شینگن 26 کشور هستند. این کشورها براساس توافق نامه امضا شده خود می توانند برای اتباع خود و افراد خارجی، ویزای شینگن صادر کنند. به همین خاطر، شهروندان کشورهای عضو بدون نیاز به هیچگونه ویزایی می توانند به راحتی به کشورهای عضو شینگن سفر کنند.

3.     به عنوان یک تبعه ایرانی به چه مدارک دیگری برای دریافت ویزای شینگن نیازمند هستم؟

 شما علاوه بر مدارک مورد نیاز و البته پرداخت هزینه ویزای شینگن، باید اطلاعات دیگری همچون بودجه کافی برای رفت و برگشت، مدت زمان اقامت، محل اقامت در طی سفر، بلیط رفت و برگشت، هدف از سفر به کشورهای اتحادیه اروپا، دعوت نامه و غیره را هم ارائه دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.