به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

قانون جدید ویزای آمریکا | دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ

آمریکا به عنوان یک کشور پهناور با چندین ایالتی که دارد یک مکان ایده آل برای مهاجرت محسوب می‌شود. افراد زیادی راه های مختلفی را امتحان می کنند تا بتوانند هر طور که شده ویزای آمریکا را اخذ کنند. دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ با توجه به محدودیت هایی که برای ساکنین بعضی از کشورها به خصوص کشور ایران ایجاد کرد، خیلی پیچیده شده است. اما آیا بعد از رفتن او و در سال 2021 اوضاع تغییر خواهد کرد؟ اگر به دنبال پاسخ این سؤال هستید در ادامه با ما باشید.

ترامپ چه محدودیت هایی را برای مهاجرت ایرانیان به آمریکا ایجاد کرد؟

ترامپ چه محدودیت هایی را برای مهاجرت ایرانیان به آمریکا ایجاد کرد؟

به قانونی که ترامپ بر اساس آن برای سفر ساکنین برخی از کشورهایی مختلف که ایران هم در بین آن ها بود، محدودیت هایی را ایجاد کرد، «تراول بن» گفته می شود. این قانون توسط 9 نفر قاضی در چهارم دسامبر 2017 اجرایی شد. این همان قانونی بود که دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ را تقریباً ناممکن کرد. بعد از این تاریخ دیگر صدور ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی برای شهروندان ایران به حالت تعلیق درآمد. البته در این قانون استثناهایی هم وجود داشت. ویزاهایی از جمله ویزای دانشجویی F، ویزاهای پژوهشی و تحقیقاتی J، و ویزاهای آموزشی M، بدین ترتیب تنها راه صدور ویزا برای شهروندان ایران بودند.

دو اصطلاح استثنا و معافیت در این زمینه وجود دارد. یعنی کسانی که از این قانون تراول بن مستثنی هستند و یا به دلایلی معاف می شوند. عملاً می توان گفت بعد از اجرایی شدن این قانون 2 تا 4 درصد از متقاضیان ویزا موفق به اخذ ویزا از طریق معافیت (waiver) شده اند و مابقی که شامل استثناها بودند نیز از آن طریق موفق به دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ شدند. در این دوره کسانی که مشمول قوانین ویزای ویور بودند می بایست برای اثبات وجود شرایط دریافت معافیت، مدارک و استدلال های خود را در قالب پکیج های معافیت به سفارتخانه ها ارائه می دادند.

هم اکنون تعداد بیش از دوازده هزار پرونده در خواست ویزای آمریکا در حال گذراندن مراحل چک و بررسی هستند، البته می توان گفت که احتمال صدور معافیت و نهایتاً ویزا نیز برای اکثر آن ها وجود دارد. حتی اینطور که بر می آید، اکثر افرادی که در مصاحبه خود با قول مساعد افسر ویزا برای درخواست معافیت روبرو شده اند، در این مرحله قرار داشته باشند. در بدترین حالت این شرایط تا پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ وجود خواهد داشت. خوب است بدانید که کسانی که دارای پاسپورت کشور دیگری به جز ۷ کشور مشمول بن (که ایران هم در دسته آن هاست) باشند و یا در در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ و یا بعد از آن در امریکا حضور داشته باشند، در گروه افراد مستثنی قرار خواهند گرفت. کسانی که دارای سه شرط زیر باشند، در گروه معافیت از قانون تراول بن قرار خواهند گرفت. تشخیص مشمول این سه شرط شدن، به عهده افسر مصاحبه کننده است.

 • صدور ویزا برای آن ها در جهت منافع امریکا باشد؛
 • صدور ویزا برای آن ها مخل امنیت ملی امریکا نباشد؛
 • عدم صدور ویزا باعث ایجاد سختی و مشکلات زیاد برای متقاضی ویزا گردد.

دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ چگونه خواهد بود؟

طبق گفته های بایدن، او می خواهد به محض اینکه به مقام ریاست جمهوری نایل شد، فرمان های اجرایی لغو سیاست های ترامپ را امضا کند. از جمله این فرمان ها همین قانون تراول بن است. بایدن وعده داده است که در اولین روز ریاست جمهوری اش، تراول بن یا ممنوعیت سفر به آمریکا را لغو کند و این یعنی دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ دیگر یک ناممکن نخواهد بود. با این حال نباید تصور کرد که شرایط برای ایرانیان بلافاصله به حالت عادی باز خواهد گشت. اما می توان امیدوار بود که با ورود آقای بایدن به کاخ سفید، تغییرات مهمی در رابطه با نحوه صدور ویزا برای ایرانیان ایجاد شود.

دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ به عنوان توریست دوباره از سر گرفته خواهد شد. در این میان شانس پدر و مادرانی که فرزندانی در آمریکا دارند جهت دریافت ویزای توریستی خیلی زیاد خواهد بود. البته دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ تا حد زیادی به روابط بین ایران و آمریکا هم بستگی خواهد داشت. زین پس قطعاً ویزاهای مهاجرتی از طریق خانوادگی خیلی راحت تر صادر خواهد شد. ویزاهای دانشجویی برای ایرانیان تسریع خواهد شد. البته ناگفته نماند که شیوع ویروس کرونا هم در روند صدور ویزاها بی تأثیر نبوده است. اینکه ایرانیان بتوانند به کشورهای مجاور برای رفتن به سفارتخانه آمریکا در آن ها سفر کنند، بستگی به شرایط کرونایی دارد. به احتمال خیلی زیاد، بایدن فرمان اجرائی ترامپ مبنی بر منع صدور ویزا به دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا را لغو خواهد کرد. اما محدودیت هایی در زمینه ورود اتباع خارجی به آمریکا تا کنترل کامل این همه گیری وجود خواهد داشت. پذیرش پناهندگان نیز بعد از ترامپ قطعاً بیشتر خواهد شد.

دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ چگونه خواهد بود؟

دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ و روش های متداول مهاجرت ایرانیان

به طور کلی می توان گفت ویزاهای آمریکا برای ایرانیان به دو دسته ویزاهای مهاجرتی و ویزاهای غیر مهاجرتی تقسیم می شود. شما با دریافت ویزای امریکا بعد از ترامپ از نوع مهاجرتی به محض اینکه به کشور آمریکا وارد شوید، گرین کارت آمریکا را دریافت خواهید کرد و در واقع LPR یا Lawful Permanent Resident خواهید شد و این به معنی اقامت دائم آمریکاست. اگر شما یکی از شرایط زیر را داشته باشید، واجد شرایط دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ از نوع مهاجرتی خواهید بود.

 • اگر یکی از والدین یا خواهر یا برادر یا فرزند شما شهروند آمریکایی باشد. (ویزای خانوادگی آمریکا)
 • اگر همسر شما شهروند آمریکا باشد یا گرین کارت داشته باشد. (ویزای ازدواج آمریکا)
 • شما زیر 21 سال و مجرد باشید و یکی از والدین شما گرین کارت داشته باشد. (ویزای خانوادگی آمریکا)
 • اگر سرمایه ی بالای 900 هزار دلار به امریکا وارد کنید. (ویزای سرمایه گزاری آمریکا)
 • اگر یک نخبه علمی، ورزشی یا هنری باشید. (ویزای نخبگان آمریکا)
 • اگر یک نیروی کار متخصص باشید. (ویزای نیروی کار متخصص آمریکا)
 • اگر برنده لاتاری گرین کارت شده باشید و همزمان از ابلاغ بن سوم ترامپ معاف باشید. (ویزای تنوع نژادی آمریکا)

اگر در دسته یک تا شش هستید، لازم نیست نگران تراول بن ترامپ باشید. زیرا از محدودیت ها معاف خواهید بود. و اما روش دیگر مهاجرت به آمریکا از طریق دریافت ویزای غیر مهاجرتی خواهد بود. البته خوب است بدانید که بعد از ورد به آمریکا می توانید نسبت به تغییر ویزای خود اقدام کنید. به این روش Status Adjustment می گویند. مثلا با ویزای تحصیلی F1 وارد آمریکا می شوید؛ سپس ویزای کار H1B دریافت می کنید و درنهایت پس از 5 سال درخواست اقامت دائم و گرین کارت می دهید. فقط نکته حائز اهمیت این است که در این نوع ویزا، مصاحبه با افسر کنسولگری از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. این یکی از تفاوت های بین ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی است. در نوع مهاجرتی مصاحبه ای که انجام می شود کاملاً فرمالیته خواهد بود!

شرایط و مدارک دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ

برای دریافت ویزای آمریکا بعداز ترامپ باید به شرایطی که برای هر ویزا وجود دارد دقت کنید. برای مثال اگر به دنبال دریافت ویزای کار هستید، شاغل بودن شما در رده شغلی که در آمریکا مورد نیاز است و داشتن تخصص و سابقه کاری، شرط مهمی است. مدارک زیر به طور کلی برای دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ لازم است:

 • فرم درخواست آنلاین DS-160
 • گذرنامه معتبر که باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • یک عکس از خود فرد.
 • پرداخت مبلغ 160 دلار برای امور سفارت و پردازش ویزا.
 • لیستی از رسانه های اجتماعی که مورد استفاده شماست.
 • حساب بانکی، شماره تلفن، ایمیل.

دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ و ویژگی های ویزاهای غیرمهاجرتی برای ایرانیان

در این قسمت به این نکته اشاره می کنیم که ویزاهای غیرمهاجرتی در آمریکا چندین نوع هستند. آن ها عبارتند از:

برای دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ از نوع غیر مهاجرتی باید علاوه بر درخواست ویزا، درخواست معافیت از ابلاغ ترامپ را نیز ثبت کنید. اما لازم است بدانید که ویزای تحصیلی در حکم ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانیان قرار ندارند و اصلا نیازی به معافیت از ابلاغ ترامپ نخواهد بود. نکته قابل توجه دیگر این است که بدانید در انواع ویزاهای غیرمهاجرتی، باید نشان دهید که قبل از پایان اعتبار ویزا به کشور خود باز خواهید گشت. همچنین باید بتوانید ثابت کنید که تمکن مالی برای پرداخت هزینه های اقامت خود در آمریکا را دارید.

شرایط و مدارک دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ

سؤالات متداول

 • آیا جو بایدن امکان قانونی لغو فوری تراول بن در نخستین روز ریاست جمهوری اش را دارد؟

بله! با دستور اجرائی بایدن این قانون قابل لغو است.

 • آیا افرادی که از گذشته پرونده آن ها در سفارت منتظر دریافت معافیت از تراول بن بوده است، فورا ویزا دریافت خواهند کرد؟

بعد از لغو تراول بن دیگر ایرانیان نیازی به طی پروسه دریافت معافیت ندارند. اما باید دستور عمل های جدید بایدن نیز صادر شود تا قضیه روشن تر گردد.

 • آیا افرادی که درخواست ویزای آن ها به دلیل تراول بن رد شده است، شانسی برای بررسی مجدد پرونده خود خواهند داشت؟

در حال حاضر تمهیداتی در حال انجام است تا در حکومت جدید، پرونده های رد شده دوباره بررسی شوند. البته امکان دریافت ویزای آمریکا بعد از ترامپ، به نوع ویزا هم بستگی دارد. به عنوان مثال، این اتفاق برای لاتاری خیلی پیچیده خواهد شد و امکانش کمتر است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.