به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
ویزای تحصیلی در کشور پرتغال

نحوه ی دریافت ویزای تحصیل در پرتغال | مراحل و مدارک آن

معمولا در حین تحصیل در مقطع ارشد، دانشجویان به فکر ادامه تحصیلات خود در کشور دیگر هستند. آن‌ها به جستجو در مورد دانشگاه‌های برتر در زمینه رشته مورد نظر خود می پردازند و تلاش می کنند از روش‌های گرفتن ویزا و اقامت در کشور مورد نظر خود آگاهی یابند. یکی از کشورهای مورد نظر دانشجویان می تواند پرتغال باشد. در این مقاله درباره شرایط تحصیل در پرتغال و اخذ ویزای تحصیلی پرتغال صحبت خواهیم نمود.

پرتغال نه تنها به خاطر سیستم آموزشی بلکه به دلیل سبک زندگی فعال و هزینه‌های زندگی قابل دسترس، کشوری جذاب است. سیستم آموزشی متنوع است و دوره‌های کارشناسی (کارشناسی و کارشناسی ارشد) در بسیاری از رشته‌های تحصیلی در بسیاری از رشته های تحصیلی ارائه می شود. دانشجویانی که به دنبال مدرک دانشگاهی هستند می توانند در دانشگاه ثبت نام کنند در حالی که دانشجویانی که هدف تخصص فنی را دارند می توانند از دانشگاه‌های پلی تکنیک مدرک بگیرند.

رشته های محبوب در پرتغال

برای اینکه بتوانید مدرک تحصیلی خود را در پرتغال به پایان برسانید، باید به دو زبان انگلیسی و پرتغالی صحبت کنید. با این حال، تجربه یک دوره تحصیل در غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپا ارزشمند خواهد بود. در ادامه به روش‌های ویزا گرفتن و چگونگی انجام مراحل آن می پردازیم.

رشته های محبوب در پرتغال

رشته های زیادی وجود دارد که می توان برای تحصیل به زبان انگلیسی در پرتغال انتخاب کرد که از جمله آن‌ها می توان به رشته‌های زیر اشاره کرد:

 • کارشناسی ارشد مهندسی عمومی در پرتغال
 • کارشناسی ارشد امور مالی در پرتغال
 • کارشناسی ارشد مدیریت و رهبری در پرتغال
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در پرتغال
 • کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی در پرتغال

مراحل درخواست ویزای تحصیلی پرتغال

مراحل درخواست ویزای تحصیلی پرتغال

به عنوان یک قاعده، مراحل تا اخذ اقامت قانونی در پرتغال از دو مرحله تشکیل شده است: مرحله اول در مرکز درخواست ویزای پرتغال در کشور محل اقامت و مرحله دوم در مرکز خدمات خارجی ها و مرزها در پرتغال صورت می گیرد.

در مرحله اول، شخص علاقه مند باید تمام مدارک لازم را برای درخواست ویزا برای پرتغال ضمیمه کند. همچنین فرم ها، اظهارنامه ها و مجوزهای مشخص شده برای آن منظور را پر می کند تا از طریق وب سایت شرکت جهانی خدمات ویزا به مرکز درخواست ویزای پرتغال ارسال شود. از آوریل 2019، درخواست ویزا دیگر از طریق کنسولگری ها انجام نمی شود.

با تأیید ویزای تحصیلی پرتغال، متقاضی باید ظرف چهار ماه پس از ورود به پرتغال، اجازه اقامت با مرکز خدمات خارجی‌ها را تعیین کند. قرار ملاقات را می توان از طریق تلفن انجام داد (قرار ملاقات آنلاین هنوز برای دارندگان ویزای اقامت در حال اجرا است)، با وب سایت خدمات خارجی‌ها مشورت کنید. پس از آن، در روز و ساعت برنامه ریزی شده، متقاضی باید با ویزا و تمام مدارک به ایستگاه خدمات خارجی‌ها برود.

در صورت تأیید درخواست، در صورت ادامه دارنده به تحقق شرایط اعطا، متقاضی کارت اقامت معتبر به مدت یک سال و قابل تمدید برای دوره های مساوی دریافت می کند. پس از 5 سال اقامت قانونی در این کشور، دارنده کارت اقامت می تواند برای مدت اقامت درخواست تابعیت پرتغال خود را ارائه دهد.

توصیه می‌شود نکات زیر را هم برای درخواست ویزا رعایت کرد:

 • مصاحبه ویزای تحصیلی پرتغال را در وب سایت سفارت پرتغال در منطقه خود برنامه ریزی کنید.
 • سعی کنید قرار ملاقات برای مصاحبه ویزا را در اسرع وقت تعیین کنید، زیرا ممکن است صدور ویزا 2-3 ماه طول بکشد.
 • قبل از ارائه مدارک، تمام الزامات را دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که همه اسناد را در اختیار دارید.
 • کپی از پرونده‌های خود را نگه دارید؛ زیرا ممکن است به برخی از مدارک نیاز داشته باشید.
 • پس از دریافت ویزای تحصیلی پرتغال، ممکن است لازم باشد برخی از الزامات بهداشتی مانند واکسیناسیون را رعایت کنید.

مدارک و شرایط مورد برای گرفتن ویزای تحصیلی در پرتغال

مدارک و شرایط مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی در پرتغال

اکثر ملیت‌های غیر اروپایی اگر قصد دارند بیش از 90 روز در پرتغال بمانند، به ویزا نیاز دارند. دانشجویان اطلاعات دقیق تری را از نزدیکترین سفارت پرتغال خود دریافت می کنند و صدور ویزای تحصیلی پرتغال آن‌ها ممکن است 2-3 ماه طول بکشد. دانشجویان برای درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در پرتغال به موارد زیر نیاز دارند:

 • نامه پذیرش صادر شده توسط موسسه آموزشی پرتغال یا ثبت نام
 • بیانیه‌ای که توسط خود دانشجو امضا شده است و اهداف خود را توصیف می کند (توصیه می‌شود)
 • اثبات وسایل زندگی، مانند اظهارنامه مالیات بر درآمد، اثبات بورس تحصیلی یا مسئولیت مالی که توسط یکی از اعضای خانواده امضا شده است.
 • اثبات اقامت، مانند اعلامیه مسکن دانشگاه، قرارداد اجاره یا دعوت نامه
 • بررسی سوابق کیفری
 • مجوز مشاوره سوابق کیفری پرتغال توسط خدمات خارجی‌ها و مرزها
 • 2 عکس رنگی 3 × 4 که اخیرا گرفته شده است.
 • یک کپی از گذرنامه معتبر با مدت حداقل یک سال و سه ماه
 • اعلامیه علمی مبنی بر اینکه فرد نباید بدون ویزا به پرتغال سفر کند.
 • کپی سند هویت
 • کپی هزینه ثبت نام و شهریه (ماهانه)، در صورت لزوم
 • فرم درخواست ویزا به طور کامل تکمیل شده است.
 • اثبات تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی در طول اقامت
 • اثبات پوشش بیمه درمانی

روند ویزا می تواند تا 2-3 ماه طول بکشد.

سال تحصیلی در پرتغال از سپتامبر آغاز می شود، اما در حالت ایده آل، شما باید برنامه درخواست خود را از اوایل سال شروع کنید. دلیل این امر این است که برای ورود به آموزش عالی در پرتغال، 3 مرحله درخواست وجود دارد:

مرحله اول: مرحله ای که تعداد بیشتری جای خالی وجود دارد (به طور معمول در بازه زمانی ژانویه تا مارس آزاد است) .

مرحله دوم: مرحله ای که در آن جای خالی کمتری وجود دارد (به طور معمول در آوریل و مه آزاد است) .

مرحله سوم: مرحله باقی مانده های خالی، یعنی گاهی اوقات ممکن است این مرحله حتی باز نشود، اگر همه جاهای خالی در مراحل قبلی پر شده باشند (وقتی اتفاق می افتد، معمولاً در ژوئن و ژوئیه باز می شود).

انواع ویزا و مجوزهای دانشجویی پرتغال

انواع ویزا و مجوزهای دانشجویی پرتغال

 • ویزای کوتاه مدت شینگن (کمتر از 90 روز)

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که در یک دوره کوتاه مدت در پرتغال تحصیل می کنند و یا تحقیقات دانشگاهی آن‌ها به مدت کمتر از سه ماه انجام می شود و کشورهای آن‌ها توافق نامه ای با پرتغال ندارند، باید قبل از سفر به پرتغال درخواست ویزای کوتاه‌مدت (نوع سی)  را در کشور خود داشته باشند. پرتغال یکی از 26 کشور شینگن است و ویزای شینگن به شما امکان می دهد در کل 90 روز به پرتغال و هر کشور شینگن سفر کنید.

 • ویزای دانشجویی پرتغال و اجازه اقامت (طولانی تر از 90 روز)

اگر تحصیلات شما در پرتغال بیش از 90 روز طول بکشد، به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا باید برای ورود به پرتغال برای ویزای دانشجویی طولانی مدت پرتغال اقدام کنید (ویزای شینگن نوع دی)، مگر اینکه کشور شما توافقنامه داشته باشد و متعاقبا اجازه اقامت شما را بگیرد.

شما باید ظرف سه ماه پس از ورود به پرتغال درخواست اجازه اقامت پرتغال را بدهید. این  به مدت یک سال معتبر خواهد بود. اگر تحصیلات شما در پرتغال بیش از یک سال طول بکشد، می توانید برای تمدید مجوز دانشجویی پرتغالی خود به مرکز خدمات خارجی‌ها و مرزها مراجعه کنید. اجازه اقامت پرتغال تا پنج سال قابل تمدید است.

 

 • اجازه اقامت پرتغال برای پژوهشگران

اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا که برای مدت بیش از سه ماه در فعالیت‌های تحقیقاتی پس از دوره دکتری به پرتغال می‌آیند، می توانند برای این منظور درخواست اجازه اقامت خاص کنند. این  اقدام، شما را قادر می سازد تا در یک کار تحقیقاتی با پرداخت هزینه یا کارهایی که فعالیتی کاملاً واجد شرایط محسوب می شود، شرکت کنید.

 

اقامت از طریق تحصیل

تحصیل در پرتغال نیز راهی عالی برای اخذ اقامت پرتغال است. اگرچه این فقط یک گزینه کوتاه مدت است، زیرا مدت تحصیل بیش از شش ماه برای صلاحیت شما برای دریافت اجازه اقامت در پرتغال نمی تواند باشد. با این اجازه اقامت، دانشجویان فقط مجاز به مشاغل نیمه وقت هستند که بسته به تأیید مرکز خدمات خارجی‌ها و مرزها است.

با این وجود، پس از طی دوره تحصیل، به دانشجویان اجازه یافتن یک سال کار جستجو برای یافتن کار با حقوق در پرتغال داده می شود. اگر شاغل شوید، می توانید به وضعیت کارگری تبدیل شوید که به شما امکان زندگی و کار در پرتغال را می دهد.

اقامت بستگان در پرتغال

اقامت بستگان

دارنده مجوز اقامت برای تحصیل حق دارد اعضای خانواده وی که در پرتغال زندگی می کنند یا به او وابسته هستند را به خود ملحق کند. به عبارت دیگر، آن‌ها ممکن است با دارنده اجازه اقامت در پرتغال تا زمانی که دومی در این کشور باقی بماند، زندگی کنند و و این مربوط به اعضای خانواده زیر است:

 • همسر یا شریک زندگی
 • فرزندان خردسال یا ناتوان زن و شوهر یا یکی از همسران / شریک زندگی آن‌ها
 • افراد زیر سن قانونی که در هنگام تجرد متقاضی، توسط متقاضی یا همسر، با تصمیم مقام صلاحیتدار کشور مبدا به فرزندی پذیرفته می شود، مشروط بر اینکه قانون آن کشور حقوق و تکالیفی یکسان با آنچه برای وابستگی طبیعی اتخاذ شده است به رسمیت بشناسد و این تصمیم توسط کشور پرتغال شناخته شده است.
 • فرزندان مجردی که خردسال یا ناتوان هستند، از جمله فرزندان خوانده شریک زندگی واقعی، مشروط بر اینکه به طور قانونی به او سپرده شده باشند.

درخواست پیوستن به خانواده در پرتغال، توسط مرکز خارجی‌ها و مرزها انجام می شود و متقاضی باید رابطه خود را با دارنده مجوز اقامت و همچنین داشتن محل اقامت و وسایل زندگی ثابت کند. اگر درخواست “پیوستن مجدد” تأیید شود، عضو خانواده نیز کارت اقامت دریافت می کند، که معمولا همان مدت به عنوان متقاضی در نظر گرفته می‌شود.

3/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.