به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
ویزای توریستی اسپانیا

آشنایی با شرایط ویزای توریستی اسپانیا به همراه هزینه ها در سال 2021

مشکلات زندگی در کشورهای در حال توسعه مانند ایران باعث شده تا عده‌ای تصمیم به ترک کشور و مهاجرت گرفته و زندگی در کشورهای توسعه یافته‌ای مانند اسپانیا را ترجیح دهند. با این تفکر که فرصت زندگی محدود بوده و آفریدگار برای بندگان خود اختیار قائل شده است. اختیار در انتخاب محل زندگی، کار، ازدواج و… که با توجه به سلایق افراد متفاوت خواهد بود. به خصوص در میان قشر جوان و نخبگان که سال‌ها تلاش شبانه روزی و مستمر برای تبدیل شدن به آنچه هستند، لازم است.
برای مهاجرت روش‌های مختلفی وجود دارد که استفاده از هر کدام با توجه به مشخصات، شرایط و توانایی‌های افراد تعیین می‌گردد. البته در این میان به دلایل مختلفی ممکن است افرادی خواهان رفتن و مهاجرت به هر نحو و در سریع‌ترین زمان ممکن باشند. ویزای توریستی اسپانیا یکی از روش‌هایی است که برخی برای مهاجرت دائم به آن کشور اقدام به اخذ آن می‌نمایند. در این مقاله با روش‌های اخذ ویزای توریستی اسپانیا و مدارک مورد نیاز آن آشنا شده و امکان مهاجرت را با استفاده از آن مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ویزای توریستی اسپانیا

همانطور که از نام آن مشخص است، ویزای توریستی برای اقامت اسپانیا در کوتاه مدت و با اهدافی همچون تفریح و تفرج، بازدید از بستگان و یا شرکت در دوره‌های علمی و… صادر می‌شود. اما هستند کسانی که با قصد مهاجرت و اقامت دائم، اقدام به اخذ ویزای توریستی اسپانیا کرده و سودای کار و زندگی در اسپانیا را در سر دارند. فارغ از این موضوع که این تفکر و اقداماتی که در پی آن صورت می‌پذیرد شایسته نبوده و مخاطرات بسیاری را به همراه خواهد داشت، این سوال مطرح است که صرف اخذ ویزای توریستی اسپانیا و حضور فیزیکی در آن کشور، راهی برای اقامت دائم و زندگی گشوده می‌شود؟ و یا اصولا امکان اقامت دائم در اسپانیا در پی اخذ ویزای توریستی وجود دارد یا خیر؟

روش‌های اخذ ویزای توریستی اسپانیا

با توجه به توسعه دولت الکترونیک در کشورهای مختلف در سال‌های اخیر و همچنین همه گیری بیماری کرونا، بسیاری از اقدامات اداری از جمله اخذ روادید نیز تا حد ممکن به صورت مجازی انجام می‌شود. به طور ویژه در مورد اخذ ویزای اسپانیا، اقداماتی همچون دریافت نوبت و تکمیل فرم‌های مربوطه به صورت مجازی انجام شده و در آخرین مرحله با مراجعه حضوری به کارگزاری مراحل نهایی اخذ ویزای اسپانیا انجام می‌شود. البته مشخص است که اخذ ویزای توریستی بسیار راحت‌تر از انواع دیگر آن خواهد بود.

ویزای توریستی اسپانیا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی اسپانیا

 1. دریافت فرم مخصوص از سایت رسمی کارگزاری سفارت اسپانیا و پر کردن آن با خودکار آبی و یا به صورت تایپ شده. این فرم را می‌توان به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی تکمیل نمود. برای جلوگیری از هرگونه خطا توصیه می‌شود که فرم مورد نظر در روز مصاحبه و نزد کارمندان کارگزاری پر شود.
 2. رزرو وقت مصاحبه برای هر فرد به صورت جداگانه و همراه داشتن پرینت آن به هنگام مراجعه الزامی است.
 3. ارائه مدارک محل اقامت موقت در اسپانیا که شامل موارد زیر می‌شود:
 • در صورتی که اخذ ویزای توریستی اسپانیا برای دیدار با اعضای خانواده است، ارائه مدارک هویتی و اقامتی دعوت کننده الزامی است.
 • در صورتی که با مقاصد گردشگری اقدام به اخذ ویزای توریستی اسپانیا می‌نمایید، ارائه مدارکی مبتنی بر رزور هتل محل اقامت الزامی است.
 • اگر سفر به اسپانیا در پی اموری مانند تجارت و مسابقات ورزشی انجام می‌شود، ارائه کپی دعوت‌نامه از مراکز درخواست دهنده الزامی است.
 • در کل باید به این مسئله توجه داشت که سفارت اسپانیا توجه خاصی به محل اقامت موقت و همچنین ارائه مستنداتی در رابطه با دلیل یا دلایل سفر به کشور اسپانیا دارد.
 1. ارائه بلیط هواپیمای رفت و برگشت که به صورت انگلیسی صادر شده باشد.
 2. یکی از شرایط اخذ ویزای اسپانیا، بیمه بودن افراد در طول مدت سفر است. باید توجه داشت که شرکت بیمه معتبر بوده و همچنین تحریم نباشد. از طرفی ارائه کارت بیمه به تنهایی کافی نبوده و جزئیات خدمات و جدول هزینه‌های بیمه به زبان انگلیسی باید در پرونده درج گردد.
 3. آماده سازی و ارائه مستندات شغلی به سفارت به شرح زیر:
 • بازنشستگان: ارائه حکم یا کارت بازنشستگی به همراه فیش حقوقی.
 • کارمندان: حکم یا قرارداد کاری همراه با نامه اشتغال به کار و برگه مرخصی در مدت مشخص شده و همچنین سابقه بیمه و فیش حقوقی مربوط به دریافتی‌های سه ماهه گذشته
 • مشاغل آزاد: ارائه مستنداتی از جمله برگه‌هایی مالیاتی، جواز کسب، لیست بیمه کارگران تحت پوشش و آگهی‌های ثبت رسمی روزنامه
 • پزشکی و تخصص‌های مربوطه: ارائه پروانه مطب محل فعالیت، کارت‌های نظام پزشکی و پروانه طبابت
 • خانه دار و یا افراد بیکار: در صورتی که شخص درخواست دهنده ویزای توریستی اسپانیا شغلی نداشته و یا تحت تکفل قرار دارد. می‌تواند مدارک مربوط به شغل و محل درآمد سرپرست خود را ارائه کند.
 • دانشجویان: مدارکی همچون کارت دانشجویی و همچنین گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه محل تحصیل

در هر صورت باید توجه داشت که شرایط اشتغال و منبع درآمد متقاضیان اخذ ویزای اسپانیا باید برای کارگزاری و سفارت محرز شود.

 1. شرایط مربوط به مدارک مالی: در ابتدا باید توجه داشت که مبلغ خاصی برای درآمد یا گردش حساب متقاضیان اخذ ویزای اسپانیا مشخص نشده است. همچنین اجباری برای ارائه ضمانتنامه‌های بانکی نیز وجود نداشته و ملاکی برای موافقت صد درصدی با صدور روادید به شمار نخواهد آمد. اما به طور مشخص نامه تمکن مالی به همراه ریز گردش حساب 6 ماهه اخیر متقاضی اخذ ویزای توریستی اسپانیا الزامی است. و در صورتی که فرد برای ماموریت کاری به اسپانیا فرستاده شده و هزینه‌های سفر به صورت شرکتی تامین می‌شود، مدارک مالی مجموعه مورد نظر نیز باید ارائه شود.
 2. مدارک هویتی: ترجمه تمام صفحات شناسنامه و ارائه آن الزامی است ولی نیازی به ترجمه کارت ملی نیست.
 3. تمامی مدارک ارائه شده به کارگزاری جهت اخذ ویزای اسپانیا باید ترجمه شود. باید توجه داشت که ترجمه مدارک حتما در دارالترجمه‌های رسمی و مورد تایید سفارت اسپانیا انجام شود. البته در صورتی که مدارک مورد نیاز در سربرگ‌های انگلیسی و به زبان انگلیسی صادر شده باشند نیازی به ترجمه به زبان اسپانیایی ندارند.
 • گذرنامه: گذرنامه باید دارای حداقل دو صفحه خالی بوده و همچنین 3 ماه از تاریخ آخرین سفر اعتبار داشته باشد. اگر اخذ ویزای توریستی اسپانیا به صورت ورود متعدد است، باید از تعداد صفحات خالی مورد نیاز اطمینان حاصل کرد.
 • افراد زیر 18 سال: در مورد افراد زیر 18 سال اگر یکی از والدین به هر دلیلی همراه فرزند خود به سفر نمی‌رود با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی رضایت خود را از سفر فرزندش اعلام نموده و سرپرست قانونی او را در طی سفر معرفی نماید. این رضایت‌نامه باید به زبان اسپانیایی ترجمه شده و به کارگزاری ارائه شود. در صورت فوت پدر اجازه رسمی سرپرست قانونی فرزند لازم بوده و همچنین در صورت جدایی والدین ارائه نامه ترجمه شده حضانت کافی است.

هزینه‌ اخذ ویزای توریستی اسپانیا

دریافت ویزای توریستی اسپانیا منوط به صرف هزینه‌های رسمی و غیر رسمی خواهد بود. هزینه‌های رسمی شامل هزینه دریافت شده توسط سفارت است. اما هزینه‌های غیر رسمی شامل هزینه‌هایی مانند ترجمه مدارک است که به دلیل تفاوت در مدارک ارسالی و همچنین تغییرات نرخ مبلغ مشخصی برای آن‌ها متصور نیست. اما هزینه دریافت شده توسط سفارت در جدول زیر مشخص شده هر چند ممکن است تغییر کند.

 

سن هزینه ویزا هزینه ثبت درخواست ویزا
بزرگسال (بالای 12 سال) 80 یورو 15.45 یورو
بین 6 تا 12 سال 40 یورو 15.45 یورو
زیر 6 سال رایگان رایگان

 

مدت زمان دریافت ویزای توریستی اسپانیا

مدارک دریافت شده از متقاضیان ویزای توریستی اسپانیا پس از انگشت نگاری در کارگزاری، در سفارت اسپانیا ثبت خواهد شد. از این تاریخ حداقل 21 روز کاری برای صدور روادید زمان لازم است. لذا توصیه می‌شود متقاضیان محترم با در نظر گرفتن فاصله زمانی با تاریخ سفر اقدام به دریافت نوبت در سایت کارگزاری نموده و روند دریافت روادید را سریع‌تر آغاز نمایند تا تداخلی پیش نیاید. به خصوص در مورد سفرهای نوروزی که درخواست صدور روادید به میزان چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

گرفتن ویزا برای اسپانیا

اقامت اسپانیا از طریق ویزای توریستی

ذکر این نکته ضروری است که هیچ قانونی برای تبدیل نمودن اقامت موقت به اقامت دائم در کشور اسپانیا وجود ندارد؛ به ویژه در دوران اخیر که قاره سبز با هجوم پناهندگان مواجه شده است، قوانین سختگیرانه‌تری نسبت به قبل برای صدور روادیدهای موقت ایجاد شده و به شدت با ارائه پناهندگی به افرادی که با ویزای موقت وارد کشور اسپانیا شده‌اند مقابله می‌شود.

البته باید توجه داشت که حضور در کشور اسپانیا فرصتی برای دیدار با مراکز آموزشی جهت پذیرش تحصیلی و همچنین شرکت‌‌های تجاری برای بهره‌مندی از فرصت‌های شغلی ایجاد می‌نماید. که می‌تواند منجر به تحصیل یا اشتغال در اسپانیا و اخذ اقامت دائم شود. از طرفی فرصت آشنایی با شهروندان اسپانیایی و ازدواج با آن‌ها نیز وجود خواهد داشت.

ویزای توریستی اسپانیا برای حداکثر 90 روز حضور در هر 180 روز در آن کشور صادر شده و دارندگان آن بیش از مدت مشخص شده اجازه حضور در آن کشور را ندارند. به غیر از مواردی که با دلایل موجه و قبل از اتمام مهلت قانونی اقدام به تمدید مدت ویزای توریستی اسپانیا نمایند.

5/5 - (3 امتیاز)
8 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.