به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
ویزای JOB SEEKER آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان 2021 | Germany Job Seeker Visa

آلمان یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است که از قدرت اقتصادی بالایی در این قاره نیز برخوردار است. رشد اقتصادی بالا و میزان نرخ پایین بیکاری، باعث شده تا بسیاری از افراد که جویای کار هستند به دنبال ویزای جستجوی کار آلمان باشند. در کنار امکانات کاری بالا، تحصیل رایگان نیز گزینه دیگری است که باعث شده تا این کشور در سطح جهانی به عنوان یک مکان امن برای کار و زندگی مطرح شود.

این کشور هم راستا با دیگر کشورهای پیشرفته برای ایجاد رقابتی سالم و پایدار به دنبال افرادی استکه از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشند. در راستای این سیاست کشور آلمان حقوق و مزایای خوبی را برای افراد جویای کار در نظر گرفته است. اگر شما هم علاقمند به کار و دریافت مزایا در این کشور اروپایی هستید قبل از هر چیز باید نسبت به اخذ ویزای JOB SEEKER آلمان اقدام کنید.

ویزای جستجوی کار آلمان چیست؟

ویزای جستجوی کار آلمان، به شما این امکان را می دهد تا به مدت ۶ ماه در این کشور به منظور پیدا کردن شغل مورد نظر خود اقامت داشته باشید. اگر در طی این مدت در شغل مورد نظر استخدام شدید، می توانید این ویزای کار جویی را دریافت نمایید. نکته مهمی که نباید فراموش کرد این است که دریافت این ویزا الزاماً به معنی استخدام شما به عنوان نیروی کار نیست؛ بلکه هدف از صدور آن این است که شما در طی شش ماه اجازه اقامت برای پیدا کردن کار و شغل مورد نظر خود را دارید.

 

بررسی شرایط درخواست ویزای جستجوی کار آلمان

برای دریافت این ویزای راحت و ارزان، فرد باید دارای شرایط زیر باشد:

 • مدرک تحصیلی متناسب با شغل درخواست شده در کشور آلمان را داشته باشد.
 • تخصص لازم در رابطه با شغل مورد نیاز را داشته باشد یا دوره های تخصصی مربوط به شغل درخواستی را گذرانده باشد.
 • سابقه شغلی، یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای اخذ این ویزا است.
 • کسب و اخذ مدرک زبان آلمانی نیز برای دریافت این ویزا الزامی است.

شاید یکی از مراحل سخت دریافت این ویزا را بتوان کسب مدرک زبان آلمانی دانست. هر چه متقاضی به زبان آلمانی تسلط بیشتری داشته باشد، احتمال اخذ ویزا مرتبط با تخصص و حرفه او بیشتر خواهد بود.

نکته مهم: از این نکته نباید غافل شد که امکان تمدید ویزای JOB SEEKER آلمان وجود ندارد و اگر کارجو در طی این مدت موفق به استخدام یا بستن قرارداد کاری نشود، باید این کشور را ترک کند.

 

برای دریافت این ویزا چه مراحلی را باید طی کرد؟

برای دریافت این ویزا مانند دیگر ویزاها، باید ابتدا به سفارت مراجعه کرد و مدارک مورد نیاز را ارائه داد. حدود یک تا دو ماه بررسی شرایط پرونده ممکن است زمان ببرد. پس از طی این مدت از طرف سفارت با فرد متقاضی تماس گرفته می شود تا برای اخذ ویزا در سفارت حضور پیدا کند. پس از این مرحله فرد بعد از دو یا سه هفته می تواند ویزای خود را دریافت نماید. کل فرایند دریافت ویزا ۴ تا 5 ماه در صورت تکمیل بودن مدارک زمان نیاز دارد. این ویزا فقط برای فرد متقاضی بدون همراه و خانواده صادر می شود.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای جستجوی کار کدامند؟

مدارک لازم جهت دریافت ویزای جستجوی کار کدامند؟

اگر به دنبال اخذ ویزای JOB SEEKER آلمان هستید باید از قبل مدارک زیر را آماده نمایید:

 • فرم درخواست برای ویزا را پر نمایید.
 • مدرک تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد مورد تایید دانشگاه های آلمان را اخذ کنید. مدارک باید به صورت ترجمه شده همراه با ریز نمرات باشند.
 • نامه تمکن مالی یا مدرکی که نشان دهد فرد از درآمد و بودجه کافی برای اقامت برخوردار است باید ارائه شود.
 • مدرک زبان آلمانی در سطح حداقل B1 باید ضمیمه پرونده شود.
 • سه قطعه عکس با زمینه سیاه و سفید باید به خوبی مشخصات بیومتریک فرد متقاضی را نشان دهد.
 • گذرنامه معتبر که از زمان صدور آن کمتر از ۱۰ سال گذشته باشد.
 • یک طرح یا پلن برای برنامه های شغلی و هدف از سفر باید تهیه و ترجمه شود.
 • سابقه کاری و عدم سوء پیشینه باید ارائه شود.
 • بیمه نامه مسافرتی و برگه رزرو هتل و بلیط هواپیما نیز از دیگر مدارکی هستند که باید ارائه شوند.
 • داشتن توصیه نامه نیز فرایند اخذ ویزا را تسهیل می کند.
 • یک گواهی مبنی بر سلامت شخص متقاضی نیز باید صادر شود.

نحوه درخواست ویزای جستجوی کار چگونه است؟

پس از تهیه تمام مدارک فوق، فرد باید به سفارت رفته و درخواست فرم ویزای جستجوی کار آلمان را نماید. در کنار ارائه همه این مدارک، باید این نکته را خاطر نشان کرد که تایید و صدور این ویزا، به تصمیم گیری افسر کنسولگری نیز بسیار بستگی دارد.

گاهی علاوه بر این مدارک، کنسولگری آلمان می تواند برای مشاغل خاص خود مدارک بیشتری را درخواست نماید. پس از تکمیل مدارک خواسته شده، افسر کنسولگری از شما می خواهد تا برای انجام مصاحبه در سفارت این کشور حضور پیدا کنید. در صورت تایید، شما می توانید پس از چند هفته ویزای خود را دریافت نمایید.

 

هزینه ویزای جستجوی کار آلمان چقدر است؟

هزینه ویزای JOB SEEKER آلمان حدود 75 یورو تعیین شده است. البته این میزان متغیر است و بسته به کشور مبدا، ممکن است فرد متقاضی بتواند هزینه کمتری را پرداخت کند. در هر صورت باید فرد متقاضی برای اطمینان، به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کرده و از میزان هزینه واقعی آگاهی پیدا نماید. نکته ای که نباید فراموش کرد این است که در صورت عدم صلاحیت فرد متقاضی، هیچگونه هزینه ای به او عودت داده نمی شود. مدت اعتبار این ویزا یک سال است. در صورت تمدید قرارداد کاری، امکان تمدید ویزا نیز برای فرد متقاضی وجود خواهد داشت.

 

واجدین شرایط برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان کدامند؟

برای اخذ و دریافت این ویزا، فرد متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • فرد بالغ بوده و سن او بین 18 تا 67 سال باشد.
 • مدرک کارشناسی یا معادل آن را از یک دانشگاه آلمانی دریافت کرده باشد.
 • حداقل ۳ تا ۵ سال سابقه کاری داشته باشد.

مزایای دریافت این ویزا چیست؟

مزایای دریافت این ویزا چیست؟

با دریافت این ویزا، شما می توانید در بزرگترین قطب اقتصادی اروپا مشغول به کار گردید و از مزایای آن مانند داشتن یک زندگی مرفه برخوردار شوید. کشور آلمان نیروهای جوان و پرتلاش را در دیگر شهرهای خود مانند هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت به استخدام می گیرد و شرایط عالی مانند بیمه، رفاه اجتماعی، آموزشی، تفریحی و… را برای آن ها فراهم می آورد.

 

سوالات متداول

 1. آیا محدودیت سنی برای ویزای JOB SEEKER آلمان وجود دارد؟

بله؛ برای دریافت این ویزای کاری، فرد متقاضی باید بالغ بوده و سن او بالای ۱۸ سال باشد. همچنین سن فرد نباید بالای 67 سال باشد.

 1. دریافت ویزای جستجوی کار آلمان چقدر زمان می برد؟

در صورتی که فرد متقاضی واجد شرایط بوده و تمام مدارک خود را تکمیل کرده باشد، باید منتظر تاییدیه از طرف کنسولگری آلمان در کشور خود بماند. در صورت تایید، ویزا پس از ۴ تا ۶ هفته صادر می شود. اما در کل باید زمانی بین ۴ تا ۵ ماه را برای کل فرایند اخذ ویزا در نظر گرفت.

 1. آیا برای ویزای جستجوی کار آلمان، به مدرک زبانی نیاز است؟

ارائه مدرک آیلتس برای اخذ این ویزا الزامی نیست، اما فرد متقاضی باید زبان آلمانی را حداقل در سطح B1  بداند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.