به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
رشته پزشکی در پرتغال

تحصیل پزشکی در پرتغال | شرایط تحصیل رشته پزشکی در پرتغال

پرتغال از سال ۲۰۱۵ فعالیت‌های گسترده ای در پیش گرفته و موفق شده است پیشرفت‌های زیادی را در حوزه سیستم آموزشی اتخاذ کند و با گذشت زمان بسیار کمی از شروع آن توانسته دانشگاه‌های خود را در رنکینگ جهانی به جایگاه مناسبی برساند و متقاضیان زیادی را جذب کند. رشته پزشکی در پرتغال هم چنین پیشرفتی داشته است.

تقریبا همه ی علاقه مندان به رشته پزشکی در ایران کنکور را سدی بزرگ برای رسیدن به خواسته‌های خود می‌دانند و در صورت ناتوان ماندن از عبور از این سد به تحصیل در خارج از ایران روی می آورند و به دنبال کشورهایی می‌گردند که اجازه تحصیل در رشته مورد علاقشان را بدون کنکور داشته باشند. از همین رو می‌توان گفت که یکی از دلایل پرطرفدار شدن تحصیل پزشکی بدون کنکور تحصیل کردن در آن است در واقع متقاضیان تنها با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود در دو رشته ریاضی و تجربی می‌توانند جهت اخذ پذیرش رشته پزشکی در پرتغال اقدام کنند. ضمناً دلایلی چون پایین بودن هزینه‌های تحصیل، اخذ ویزا برای اقوام درجه یک در حین تحصیل در رشته پزشکی، امکان انجام کار دانشجویی در هفته ۱۰ تا ۲۰ ساعت به اندازه کافی اقنا کننده است. البته تحصیل در رشته پزشکی به این سادگی که برای گفته شد نیست و متقاضی نیاز دارد که به یکی از زبان‌های انگلیسی یا پرتغالی تسلط داشته باشد هرچند ارائه مدرک زبان به دانشگاه الزامی نیست اما دانستن آن کمک شایانی در یادگیری درس به شما خواهد کرد.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در پرتغال

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در پرتغال

 • ارائه پاسپورتی که حداقل ۳ ماه دارای اعتبار باشد
 • ارائه سه قطعه عکس رنگی
 • ارائه ترجمه مدارک تحصیلی 12 ساله دبیرستان، یعنی مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی و ترجمه آن‌ها
 • ارائه ریز نمرات تحصیلی و ترجمه آن
 • ارائه انگیزه نامه قوی، جهت اینکه دانشگاه برای تحصیل شخص دانشجو متقاعد شود که دلیل قانع کننده‌ای برای تحصیل وی وجود دارد.
 • پر نمودن فرم‌های مخصوص دانشگاه و پرداخت هزینه‌های مورد نیاز به دانشگاه
 • ارائه پرینت حساب بانکی و نشان دادن پشتوانه مالی

راه‌ها و روش‌های پزشک شدن در پرتغال

راه‌ها و روش‌های پزشک شدن در پرتغال

از جمله این راه‌ها و روش‌ها این است که متقاضیان باید بتوانند مدرک زبان معتبر و مدرک دیپلم 12 ساله خود را ارائه دهند، ضمن اینکه باید به زبان پرتغالی نیز تسلط داشته باشند. متقاضیان زمانی که پذیرش دانشگاه‌های پزشکی را گرفتند باید همانند سایر کشورها در ابتدا یک دوه 1 ساله پیش پزشکی را بگذرانند و دروس پایه را مطالعه نمایند و پس از آن در صورتی که از دروس ارائه شده نمره لازمه را کسب نمودند می توانند به تحصیل ادامه دهند. با توجه به این شرایط افرادی که بخواهند تحصیل پزشکی در پرتغال داشته باشند باید تسلط به زبان پرتغالی برخوردار باشند.

سیر تا پیاز هزینه های تحصیل رشته پزشکی در پرتغال

سیر تا پیاز هزینه های تحصیل رشته پزشکی در پرتغال

هزینه تحصیل پزشکی در پرتغال نسبت به سایر کشورهای غرب اروپا کمتر است و دانشجویان اروپایی نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت اما دانشجویان بین المللی از این موقعیت بهرمند نیستند آن‌ها باید هزینه تحصیل در دانشگاه را به طور کامل پرداخت نمایند در رابطه با این هزینه‌های نمی توان به صورت دقیق صحبت کرد چرا که مقدار آن توسط دانشگاه مشخص می‌شود.

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی در پرتغال در حدود 1200€ تا 1500€ (یورو) در سال است. در صورتی که افراد به زبان پرتغالی تسلط کافی داشته باشند، هزینه های تحصیل او به صورت قابل توجهی کاهش می یابد و به 400€ الی 600€ (یورو) کاهش پیدا خواهد کرد؛ کلیه هزینه هایی که به آن اشاره کرده ایم، مربوط به هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی است. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را نمی‌توان در کنار هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی قرار داد، دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را دارند، باید هزینه‌ای تا سقف 10هزار یورو در سال را پرداخت نمایند دانشجویان همچنین قادر خواهند بود با کمک بورسیه‌های تحصیلی در پرتغال، هزینه‌های تحصیل خود را کاهش دهند.

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه‌های پزشکی

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه‌های پزشکی

سیستم آموزش عالی به تازگی در پرتغال تحت اصلاحات عمیقی که مدرنیزاسیون تحصیلات عالی را مدنظر دارد قرار گرفته است .در حال حاضر آموزش و پرورش در پرتغال مطابق با سیستم آموزشی در اروپا، طیف گسترده‌ای از نهادها، رشته‌ها و دوره هایی که از دانشجویان بین المللی استقبال می کند، را ارائه می دهد .سیستم آموزش عالی پرتغال در رتبه ۳۵ در جهان قرار دارد و دانشگاه‌های کشور پنج بار در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS در سال ۲۰۱۸ در جایگاه خوبی قرار گرفته اند .

دانشگاه پورتو یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در پرتغال است که رتبه ی آن در رنکینگ جهانی ۳۲۳ بوده است و امکان اخذ پذیرش جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال در این دانشگاه وجود دارد .همانطور که در بخش‌های قبلی ذکر شد دانشگاه‌های پرتغال، دیپلم دوازده ساله اکثر کشورهای خارجی را قبول دارند بنابراین ایرانیان متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال نیز می‌توانند با ارائه دیپلم و مدرک زبان در پرتغال تحصیل نمایند فقط باید یک دوره یکساله پیش دانشگاهی در کشور پرتغال را نیز بگذرانند .

 

دانشگاه‌های برتر پزشکی و دندانپزشکی پرتغال

دانشگاه‌های دندانپزشکی و پزشکی در پرتغال در رتبه بندی‌ها و رنکینگ‌های دانشگاه‌های جهان دارای رتبه‌های برتر هستند. در ادامه به بررسی چند دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی برتر پرتغال می پردازیم.

 • دانشگاه لیسبون

این دانشگاه که بزرگترین دانشگاه پرتغال است بیش از ۱۸ کالج دارد. این دانشگاه متشکل از دانشگاه فنی و دانشگاه اصلی لیسبون است. رتبه و رنکینگ این دانشگاه در میان رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان رتبه ۵۰۰ است. رتبه و رنکینگ رشته پزشکی این دانشگاه ۲۲۵ و رتبه علمی این دانشگاه ۳۰۵ می باشد.

 • دانشگاه مینهو

این دانشگاه که از برترین دانشگاه‌های پرتغال است، در بخش شمالی این کشور قرار دارد. این دانشگاه دارای رشته‌های متنوعی می باشد و همچنین پردیس‌های بزرگی در شهرهای براگا و گویمارائس دارد. رتبه و رنکینگ رشته پزشکی این دانشگاه ۵۷۹ و رتبه علمی این دانشگاه ۴۴۲ است.

 • دانشگاه پورتو

این دانشگاه که از دانشگاه‌های دولتی پرتغال است در شهر پورتو قرار دارد. این دانشگاه بالغ بر ۳۱۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه در رتبه بندی و رنکینگ جهانی برترین دانشگاه‌های جهان دارای رتبه ۴۰۰ است. رشته‌های تحصیلی این دانشگاه پزشکی، علوم تربیتی و مهندسی است. رتبه و رنکینگ رشته پزشکی این دانشگاه ۲۲۵ و رتبه علمی این دانشگاه ۳۰۵ است.

 • دانشگاه نووالیسائو

این دانشگاه از برترین دانشگاه‌های کشور پرتغال محسوب می‌شود. در حال حاضر بالغ بر ۱۹۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه در میان برترین و بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه ۵۰۰ است.

 • دانشگاه کوئیمبرا

این دانشگاه که از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پرتغال به شمار می آید در سال ۱۲۹۰ تاسیس شده است. در حال حاضر بالغ بر ۲۴۸۰۰ دانشجوی بین المللی در کالج‌های این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه در میان رتبه بندی و رنکینگ برترین دانشگاه‌های جهان رتبه ۵۰۱ است. رشته‌های تحصیلی این دانشگاه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی بوده و رتبه و رنکینگ رشته پزشکی این دانشگاه ۳۶۱ و رتبه علمی این دانشگاه ۳۸۰ است.

دانشگاه کوئیمبرا پرتغال

ضمناً باید اضافه کرد که همواره یکی از بزرگترین نگرانی متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، مورد تائید بودن این دانشگاه‌ها از لحاظ وزارت بهداشت ایران است. خبر خوب این که متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی و پزشکی پرتغال را دارند، با اطمینان می توانند تحصیل خود در برخی از دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی این کشور را ادامه دهند. دانشگاه‌هایی که در ادامه نام برده می‌شوند، دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند و دانشجویان پس از تمام شده دوره تحصیلی خود می توانند به کشور خود بازگردند و مشغول طبابت و کار و یا ادامه تحصیل شوند و از بابت اعتبار مدارک دانشگاهی خود اطمینان خاطر داشته باشند:

 • دانشگاه De Beira Interior
 • دانشگاه Nova de Lisbone
 • دانشگاه Algarve
 • دانشگاه Coimbra
 • دانشگاه Lisbon
 • دانشگاه Minho
 • دانشگاه Porto

تحصیل رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی در پرتغال

جمع بندی و نتیجه گیری

ما سعی کردیم در این مقاله به طور کامل به توضیح شرایط تحصیل رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی در پرتغال بپردازیم و چگونگی تحصیل و اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی را به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم. از مجموع موارد شرح داده شده در این مقاله می توان نتیجه گرفت که انتخاب کشور پرتغال به عنوان یک گزینه مهاجرت تحصیلی مناسب محسوب می‌شود. وجود دانشگاه‌های برتر با رتبه جهانی و مورد تائید وزارت بهداشت ایران، پایین بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی و عدم نیاز به مدرک مهارت زبان انگلیسی از مهم‌ترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است. به طور کلی با همه موارد ذکر شده می توان کشور پرتغال را یکی از مقرون به صرفه‌ترین و کم هزینه‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپا دانست. همچنین حضور و تحصیل در حوزه شینگن، آب و هوای خوب (دوری از سرمای شمال اروپا)، اماکن دیدنی، سواحل زیبا، حضور تیم‌های قدرتمند و ریشه دار فوتبالی (و سایر رشته‌های ورزشی) ، وجود مردمان خونگرم و مهمان نواز و بسیاری مزایای دیگر را نیز به موارد فوق بی‌افزایید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.