به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
پزشکی رایگان در سوئد

رشته های پزشکی رایگان در سوئد و شرایط تحصیل در سوئد

کشور سوئد میزبان بهترین دانشگاه های جهان در زمینه تحصیل رشته های پزشکی است. دانشگاه های پزشکی در کشور سوئد در رنکینگ جهانی از رتبه بسیار بالایی برخوردار هستند. در این محتوا قصد داریم به شرایط تحصیل رشته های پزشکی رایگان در سوئد بپردازیم. این دانشگاه ها به جهت اینکه تمام امکانات لازم برای تحصیل دانشجویان پزشکی را فراهم می کنند، نسبت به دیگر دانشگاه های پزشکی، امتیاز بیشتری دارند. همچنین بخش زیادی از بودجه مربوط به تحقیق و پژوهش در رشته های پزشکی، به این دانشگاه ها تعلق می گیرد.

تا قبل از سال 2010 شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در کشور سوئد، رایگان بود. با شروع سال 2010 این قانون برداشته شد و در حال حاضر تحصیل در دانشگاه های پزشکی سوئد تنها به دانشجویانی تعلق می گیرد که ساکن کشورهای اتحادیه اروپا هستند. به این ترتیب چیزی به نام پزشکی رایگان در سوئد وجود ندارد. مگر اینکه شما در کشوری عضو اتحادیه اروپا سکونت داشته باشید یا از شهروندان کشور سوئد باشید. با این حال تحصیل در دانشگاه های پزشکی این کشور هزینه بالایی نداشته و دانشجویان می توانند با کمترین هزینه به تحصیل بپردازند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه های پزشکی سوئد

 • اصل پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدرک آزمون بین المللی زبان آیلتس با کسب حداقل نمره 6 یا 7
 • اثبات تمکن مالی با ارائه سند و مدرک
 • مدرک تحصیلی ترجمه شده به همراه ریز نمرات
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • انگیزه نامه جهت ارائه هدف و انگیزه شخص جهت تحصیل در رشته های پزشکی
 • مدرک زبان سوئدی از آزمون TISUS؛ یکی از شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی در این کشور کسب نمره قابل قبول از این آزمون است.
 • آزمایش های پزشکی جهت بررسی وضعیت سلامتی
 • ارائه مقاله یا پژوهشی تحقیقاتی
 • گواهی پذیرش دانشگاه
 • ارائه بیمه جهت اقامت بیشتر از یک سال در کشور سوئد

دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی در کشور سوئد از رتبه بسیار بالایی برخوردار هستند. مدرکی که شما از رشته های پزشکی در این کشور دریافت می کنید، مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم پزشکی ایران نیز هستند. بعد از اتمام تحصیل و بازگشت به کشور، این امکان برای شما فراهم می شود که از این مدرک برای پیدا کردن شغلی مناسب استفاده کنید.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه های پزشکی سوئد

شرایط تحصیل پزشکی رایگان در سوئد

همان طور که ذکر کردیم، تحصیل پزشکی رایگان در سوئد در صورتی امکان پذیر است که شهروند این کشور بوده یا از کشورهای اتحادیه اروپا باشید. تحصیل برای اکثر دانشجویان بین المللی با هزینه همراه است که این هزینه نسبت به بسیاری از کشورها پایین تر است. همچنین دانشگاه های این کشور هیچ سهمیه ای برای بورسیه دانشجویان ایرانی در نظر نگرفته اند.

سه نوع بورسیه برای دانشگاه های کشور سوئد وجود دارد که هیچ کدام از آن ها به دانشجویان ایرانی تعلق نمی گیرد. کشورهای جنگ زده ای مانند لبنان، فلسطین و همچنین کشورهای بلاروس، اوکراین، استونی، روسیه، لهستان، ترکیه و… می توانند از این سه بورسیه با شرایطی مخصوص به خود استفاده کنند.

رشته های پزشکی و دندان پزشکی در این کشور به دو زبان انگلیسی و سوئدی تدریس می شوند. به همین جهت ارائه گواهی زبان سوئدی از ملزومات تحصیل در دانشگاه های پزشکی است. دروس تخصصی و کتاب های مرجع معمولاً به زبان انگلیسی هستند اما بسیاری از دروس به زبان سوئدی تألیف و تدریس می شوند. شما برای گذراندن دوره پزشکی در کشور سوئد باید یازده ترم را در دانشگاه بگذرانید که در مجموع تحصیل در رشته های پزشکی حدود 5 سال و نیم طول خواهد کشید.

بسیاری از دانشگاه های پزشکی در کشورهای دیگر بعد از دوره متوسطه، شرایط خاصی برای ورود به دانشگاه های پزشکی وضع می کنند. در این شرایط دانشجو باید یک مدرک کارشناسی از رشته های علوم پایه ارائه دهد. در کشور سوئد به محض تمام شدن دوره متوسطه، دانش آموزان می توانند برای ورود به رشته های پزشکی اقدام کنند. تنها نکته قابل توجه، کسب مهارت های لازم در زبان سوئدی است، در غیر این صورت دانش آموزان نمی توانند وارد دانشگاه های پزشکی شوند.

برای تحصیل در رشته پزشکی مدارک مختلفی مورد نیاز است که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم. در کنار این مدارک شما باید از قبل به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و نسبت به ارائه مدارک لازم جهت ورود به دانشگاه مطلع شوید. بعد از به اتمام رساندن دوره تحصیلی رشته های پزشکی، دانشجویان موظف هستند تا دوره های کارآموزی خود را در مراکز درمانی و بیمارستان ها بگذرانند. توجه داشته باشید که دوره کارآموزی نیز هزینه دارد. دانشجویانی که شرایط تحصیل پزشکی رایگان در سوئد را دارند، می توانند دوره کارآموزی را نیز بدون پرداخت هیچ هزینه ای به اتمام برسانند. دوره کارآموزی در این کشور 18 ماه است. گذراندن این دوره کارورزی برای تحصیل پزشکی رایگان در سوئد، با نظارت آموزش عالی کشور سوئد انجام می شود.

در غیر این صورت دانشجویان خارج از حوزه اتحادیه اروپا در کنار هزینه دانشگاه باید نسبت به پرداخت دوره کارآموزی نیز اقدام کنند. از آنجا که برای گذراندن دوره کارآموزی ملزم به ارتباط برقرار کردن با شهروندان عادی کشور سوئد هستید، اهمیت برخورداری از مهارت های زبان سوئدی به وضوح مشخص می شود.

شرایط کار پس از تحصیل در رشته های پزشکی در سوئد

کشور سوئد در دسته کشورهایی قرار دارد که همواره نیاز به نیروی متخصص در حوزه پزشکی و درمان احساس می شود؛ به همین دلیل جذب نیروی کار به مراتب بهتر انجام می شود. با این حال باید بعد از تحصیل به صورت جدی به مراکز کاریابی مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهید.

یکی از نکات مهم در پیدا کردن شغل بعد از اتمام تحصیل، توجه به نرخ بیکاری در آن کشور است. اگر نرخ بیکاری در کشوری بالا باشد، شانس پیدا کردن شغلی مناسب کمتر خواهد بود. در حال حاضر کشور سوئد از درصد مناسبی برای نرخ بیکاری برخوردار بوده و شما می توانید با توجه به شرایط خود برای یافتن شغلی مناسب اقدام کنید. برای سهولت در این امر شما نیاز به پیشنهاد و سفارش کارفرما دارید. با مراجعه به مراکز و سایت های کاریابی می توانید برای پیدا کردن کارفرما اقدام کنید.

دانشجویان تا 12 ماه بعد از اتمام تحصیل فرصت دارند تا شغل مناسب خود را پیدا کنند. برای این منظور نیز باید ویزای دانشجویی خود را تمدید کنند. بعد از پیدا کردن شغل که باید از ویژگی های یک حرفه مناسب برخوردار باشد، دانشجویان می توانند به اداره کار و مهاجرت در این کشور مراجعه کرده و نسبت به اخذ ویزای کاری اقدام کنند.

ذکر این نکته نیز الزامی است که دانشجویان بین المللی در این کشور تا 20 ساعت در هفته حق کار کردن دارند. در صورت تمدید اقامت به مدت 12 ماه، شرایط برای جستجوی یک شغل مناسب فراهم می شود. بعد از تحصیل شما به هیچ وجه نباید کشور سوئد را ترک کنید، در غیر این صورت تمدید اقامت با مشکل مواجه می شود. همچنین پاسپورت شما باید تا یک سال آینده که قرار است در این کشور ساکن باشید، اعتبار داشته باشد. تمکن مالی نیز از دیگر مواردی است که برای تمدید اقامت در نظر گرفته می شود.

یکی از نکات مهم در خصوص یافتن شغلی مناسب برای دانشجوی خارجی، عدم درخواست آن شغل از سوی شهروند یا دانشجوی سوئدی است. در صورت پذیرش درخواست شما جهت تمدید اقامت، کارت اقامت موقتی به شما تحویل داده می شود. یک هفته بعد نیز کارت مجوز اصلی به آدرس شما در این کشور ارسال خواهد شد.

شرایط تحصیل پزشکی رایگان در سوئد

شرایط دریافت ویزای همراه

یکی از مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد و داشتن ویزای تحصیلی، ویژگی امکان دریافت ویزای همراه است. افرادی که ویزای تحصیلی دارند و در یکی از دانشگاه های سوئد پذیرش شده اند، همسر و فرزند یا فرزندان آن ها، امکان دریافت ویزای همراه، همزمان با سفر شخص متقاضی را دارند.

فرزند یا فرزندان شخص متقاضی باید زیر 18 سال بوده و همچنین برای اثبات وضعیت تأهل نیاز به ارائه گواهی ازدواج دارید. مدت زمانی که شما اجازه اقامت در این کشور دارید، همراهان شما نیز ویزای همراه بر اساس همین مدت زمان دریافت خواهند کرد. در صورتی که شما از پیش به کشور سوئد جهت تحصیل مهاجرت کرده اید و خانواده شما قصد دریافت ویزای همراه را دارند، باید برای درخواست ویزای همراه اقدام کنید. شما باید به اداره مالیات این کشور مراجعه کرده و بعد از ثبت نام، شماره شناسنامه سوئدی دریافت کنید؛ به این صورت می توانید برای دریافت ویزای همراه اقدام کنید.

همچنین در صورتی که ویزای تحصیلی شما اعتباری بیش از 6 ماه داشته باشد، همراه شما اجازه کار در کشور سوئد را دارد. برای این درخواست، ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • پاسپورت با تاریخ انقضاء معتبر و کپی صفحات آن
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • ارائه گواهی ازدواج
 • ارائه گواهی تولد فرزند یا فرزندان
 • مدارک لازم جهت اثبات زندگی مشترک شما با همسرتان
 • مدارک وضعیت اقامت شما در کشور سوئد
 • دو قطعه عکس رنگی

بهترین دانشگاه های پزشکی در کشور سوئد

 • دانشگاه کارولینسکا؛ این دانشگاه یکی از معروف ترین و بهترین دانشگاه های پزشکی در جهان و کشور سوئد است. دانشگاه کارولینسکا در سطح بین المللی در رتبه چهلم قرار دارد.
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه استکهلم
 • دانشگاه لاند
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه لینکوپینگ
 • دانشگاه اوربرو
 • دانشگاه مالمو

 

سوالات متداول

 1. میانگین هزینه تحصیل در رشته های پزشکی سوئد چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی سوئد بین 4 هزار تا 10 هزار یورو در سال است. این هزینه با توجه به نوع دانشگاه نیز متغیر خواهد بود.

 1. آیا امکان دریافت اقامت دائم بعد از تحصیل در کشور سوئد وجود دارد؟

در صورتی که شما بعد از اتمام تحصیل در این کشور مشغول به کار شوید بعد از گذشت 5 سال می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

 1. آیا شرایط خاصی برای تحصیل پزشکی رایگان در سوئد برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟

همان طور که اشاره کردیم امکان تحصیل پزشکی رایگان در سوئد برای دانشجویان بین المللی در هیچ رشته ای وجود ندارد. اگر شما ساکن کشوری عضو اتحادیه اروپا یا شهروند سوئد نباشید، با صرف هزینه ای اندک می توانید در این کشور به تحصیل بپردازید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.