به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
راه های پناهندگی در آمریکا

آشنایی کامل با مراحل و قوانین پناهندگی آمریکا و راه های آن در سال 2021

یکی از راه های نامتعارف و غیر معمول برای دریافت اقامت در کشورهای دیگر، استفاده از شرایط پناهندگی آن کشور است. کشور آمریکا به دلیل فرصت های زیادی که به مردم خود می دهد، برای خیلی از مهاجران مدینه فاضله و مقصدی بی نظیر است. تا حدی که خیلی از افراد مخاطرات و مراحل سخت پناهندگی آمریکا را به جان می خرند تا خود را مقیم این کشور کنند.

به همراه داشتن چه مدارکی برای پناهندگی آمریکا نیاز است؟

معمولاً کسانی که تصمیم به دریافت اقامت از طریق پناهندگی می کنند که به دلایل مختلفی قادر به ادامه زندگی در کشور مبدا نباشند. دلایلی مانند مشکلات سیاسی، دینی، نژادی، مذهبی، بودن در گروه اجتماعی خاص یا مشکلات جنسی را می توان برای پناهندگی نام برد. افرادی که در کشور مبدا با این مشکلات روبرو هستند برای پناهندگی اقدام می کنند و از آنجا که دریافت اقامت از طریق پناهندگی یک مسیر تقریباً بی بازگشت است، بنابراین باید خراب شدن تمامی پل های پشت سر را در نظر گرفت.

عمده افراد قبل از اینکه تصمیم به پناهنده شدن بگیرند تمامی مدارک اموال و دارایی های خود را به دوش کشیده و به کشور مقصد می برند. عملا شما هنگامی که در خاک آمریکا حضور دارید یا در یکی از سفارت ها و کنسولگری های آمریکا در کشورهای دوست هستید، تمامی مدارک و اسناد را پیش خود دارید. برای پذیرش درخواست پناهندگی آمریکا شما نیاز به پر کردن فرم های مختلفی دارید. از میان این فرم ها می توان به فرم ۵۸۹ و فرم ۱۳۱ اشاره کرد.

برای درخواست پناهندگی به دلیل حاد بودن شرایط و خاص بودن فضا، تمامی دستورالعمل های گفته شده در انواع روش های دریافت اقامت آمریکا نقض شده و شما حتی نیاز به دانستن زبان انگلیسی نیز ندارید و می توانید از طریق یک مترجم صحبت های خود را به گوش سفیر یا مسئول پذیرش درخواست پناهندگی برسانید و تمامی اسناد و مدارک شما از طریق مترجم ترجمه خواهد شد. پر کردن فرم هایی که در بالا ذکر کردیم به معنای پذیرش پناهندگی شما نیست اما می تواند مسیر شما را برای بررسی درخواست پناهندگی امریکا هموار کند.

قوانین مربوط به پناهندگی آمریکا

قوانین مربوط به پناهندگی آمریکا

قوانین مربوط به پناهندگی در هر کشوری ممکن است هر ساله دچار تغییر و تحول شود. در آمریکا نیز با روی کار آمدن رئیس جمهور «دونالد ترامپ»، قوانین سفت و سختی برای پناهندگان وضع شد. در دولت دونالد ترامپ قوانینی به تصویب رسید که عموماً برخی از قوانین بین المللی مطابق با کنوانسیون ۱۹۵۱ و حتی سیاست های دولت های قبلی آمریکا را زیر پا گذاشت. شرایط پناهندگی آمریکا در دولت ترامپ سختگیرانه تر و مشکل تر شده است. فارغ از آن اگر مامور اداره پناهندگی آمریکا درخواست پناهندگی شما را به دادگاه مهاجرت ارجاع دهد، احتمالاً درگیر یک پروژه ۱۲۰ روزه برای پذیرش یا عدم پذیرش پرونده پناهندگی خواهید شد. در این مدت ممکن است چندین بار به دادگاه رفته و برای اثبات دلایل پناهندگی خود نیاز به ارائه توضیحات داشته باشید. به طور کلی قوانین زیر را می توان برای پناهندگی آمریکا مد نظر داشت:

 • در مرحله اول شما باید بتوانید دلایل و مدارک محکمی برای اثبات دلایل مهاجرت و پناهندگی خود به دولت آمریکا ارائه دهید. شما باید بتوانید دلایل اعتقادی، دینی، نژادی، ملیتی یا اجتماعی محکمی را به دادگاه بیان کنید.
 • پناهندگی شما در ابتدا تنها برای یک سال اعتبار دارد و پس از آن مدت باید ثابت کنید که شرایط به گونه ای تغییر کرده که در صورت بازگشت مشکلی برای شما وجود دارد و برای برگشتن به کشور خود نمی توانید اقدام کنید. تنها در این صورت است که پناهندگی شما تمدید خواهد شد.
 • شما می توانید ۵ ماه بعد از درخواست اقدام برای پناهندگی آمریکا، از دولت تقاضای اجازه کار نمایید.
 • در صورتی که بتوانید برای خود اقامت پناهندگی دریافت کنید، پس از آن می توانید برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود نیز درخواست ورود به خاک آمریکا را مطرح کنید.
 • هنگامی که از زمان پذیرفته شدن درخواست اقامت پناهندگی شما یک سال گذشته باشد، می توانید تقاضای گرین کارت را نیز بنمایید. در نظر داشته باشید یک سال اولیه اقامت شما در خاک آمریکا به معنای پذیرش درخواست پناهندگی محسوب نمی شود.
 • شما با ارائه درخواست پناهندگی آمریکا می بایست تعهد دهید که در طول اقامت در آمریکا به کشورتان باز نخواهید گشت. در صورتی که اداره مهاجرت آمریکا از سفر پناهنده به کشور خود آگاهی پیدا کنند، احتمال از دست دادن گرین کارت وجود دارد.

راه های دریافت پناهندگی آمریکا

برای آنکه بخواهید درخواست اقامت پناهندگی آمریکا را مطرح کنید، می بایست حتماً شرایط خاصی را داشته باشید. الزامات اولیه درخواست پناهندگی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • پناهندگی مذهبی یا دینی: در صورتی که اثبات کنید شما در کشور مبدا مشکلاتی بر اثر تغییر دین یا مذهب دارید، می توانید از این روش استفاده کنید. اگر بتوانید ثابت کنید که به دلیل دین و مذهب خود آزادی عمل و اعتقاداتی ندارید، می توانید به آمریکا پناهنده شوید.
 • پناهندگی جنسیت: این مورد بیشتر برای کسانی مورد استفاده قرار می گیرد که تمایلاتی به همجنس خود دارند و به دلیل این ویژگی در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. در این صورت می توانید از طریق پناهندگی جنسیت به خاک آمریکا ورود کنید.
 • پناهندگی اجتماعی: یکی از مواردی که باعث تصمیم به مهاجرت می شود، نبود امکانات و شرایط رفاهی لازم برای حداقل های زندگی است. در این صورت می توانید به دلیل زندگی اجتماعی خود در آمریکا پناهنده شوید.
 • پناهندگی سیاسی: در صورتی که عضویت در گروه های سیاسی خاصی را دارید، می توانید برای در خطر بودن جانتان درخواست پناهندگی سیاسی داشته باشید.
 • پناهندگی ساکنان مناطق جنگ زده: بر طبق کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو کسانی که کشورشان مورد حمله قرار گرفته و جزو افراد جنگ زده محسوب می شوند، به دلیل نبود شرایط رفاهی مناسب می توانند برای حفاظت جان خود، به آمریکا درخواست پناهندگی دهند.

راه های دریافت پناهندگی آمریکا

سختی ها و شرایط پناهندگی

برای پناهنده شدن در خاک آمریکا باید سختی ها و مشکلاتی را به جان بخرید. پناهنده شدن می تواند آخرین گزینه برای مهاجرت باشد. زیرا بدترین شرایط و امکانات در اختیار پناهنده قرار می گیرد. در صورتی که امکان استفاده از از انواع دیگر راه های مهاجرت و ویزاهای متفاوت دیگر را دارید، دور پناهندگی امریکا را خط بکشید! اما اگر تنها چاره باقی مانده برای شما پناهنده شدن است، قبل از آن تصمیم خود را برای پذیرش یا رد سختی ها را بگیرید. در صورتی که درخواست پناهندگی آمریکا را بدهید نمی توانید برای حداقل یک سال به کشور خود باز گردید. در صورتی که اداره مهاجرت آمریکا از ورود شما به خاک کشور در آن یک سال آگاهی پیدا کند، اقامت شما لغو خواهد شد.

از طرفی محیط های زندگی پناهندگان عموماً شرایط مناسبی ندارد و مشخص نیست که بتوانید همسر و فرزندان خود را به همراه خود ببرید. پس از آن باید در نظر داشته باشید که برای درخواست مجوز کار باید 5 ماه بدون هیچ کاری از پس انداز خود خرج کنید. جدای از آن، مشخص نیست که بعد از از گذشت 5 ماه بتوانید به سرعت برای خود کاری دست و پا کنید یا نه. از طرفی یک سال پس از پذیرش می توانید درخواست گرین کارت نمایید و برای درخواست شهروندی آمریکا به زمانی حدود 4 سال نیاز دارید. با در نظر گرفتن تمامی موارد، نمی توان پناهندگی آمریکا را بهترین روش مهاجرت به این کشور نامید؛ اما به هر حال یکی از گزینه های روی میز مهاجران، می تواند پناهندگی باشد.

 

سوالات متداول

 1. آیا پناهندگی آمریکا روش مناسبی برای مهاجرت است؟

با وجود تمامی مواردی که در بالا ذکر کردیم و مشکلات و پیچیدگی ها و سختی هایی را که برایتان بازگو نموده ایم، هنوز هم پناهندگی آمریکا را پیشنهاد نمی کنیم. زیرا حتی در صورت دریافت شهروندی آمریکا، شهروندی شما از درجات پایین اجتماعی است و از خیلی از امکانات ویژگی های دیگر انواع شهروندی محروم می شوید.

 1. روش‌های مهاجرت به امریکا کدامند؟

در صورتی که بتوانید با انواع دیگر مهاجرت مانند دریافت ویزای تحصیلی، ویزای کار، سرمایه گذاری در آمریکا، خرید ملک یا حتی ازدواج به آمریکا بروید، پناهندگی باید گزینه آخرتان باشد. اما اگر یکی از شرایط سخت پناهندگی را دارید و چاره ای جز پناهندگی برایتان باقی نمانده، می توانید از این روش استفاده کنید.

 1. درخواست اولیه پناهندگی امریکا چقدر زمان نیاز دارد؟

احتمالاً درگیر یک پروژه ۱۲۰ روزه برای پذیرش یا عدم پذیرش پرونده پناهندگی امریکا خواهید شد.

4/5 - (3 امتیاز)
5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.