به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

پناهندگی اسپانیا | شرایط و راه های اخذ پناهندگی در اسپانیا

شرایط پناهندگی در اسپانیا موضوعی است که در این محتوا به بررسی آن می پردازیم. پناهندگی در اسپانیا و هر کشوری یکی از اصلی‌ترین راه‌های مهاجرت و اخذ اقامت یک کشور محسوب می‌شود. در این باره هر کشوری شرایط و قوانین خاصی دارد. البته در سال‌های گذشته به دلیل مهاجرت‌های غیر قانونی در سطح بالا قوانین مربوط به پناهندگی بسیار سفت و سخت شده است.

هر کشوری برای جلوگیری از ورود غیر قانونی قوانین مشخصی را برای پناهندگی در نظر گرفته است. عدم دقت به این موضوعات شرایط را برای کاربران سخت کرده است. اما با بررسی دقیق همه شرایط و مدارک لازم می توان مراحل این کار را با اطمینان بیشتری انجام داد. هر ساله پناه جویان زیادی برای درخواست پناهندگی اقدام می نمایند. مخصوصا این موضوع برای کشورهای جنگ زده بیشتر از قبل نیز شده است. پناهندگانی که هیچ درآمد و حقوقی ندارند و جز یک سربار چیز دیگری برای کشور مقصد نخواهند داشت. با این حال اطلاع از قوانین پناهندگی برای کسانی که در صدد این کار هستند لازم است  و در این مقاله درباره شرایط پناهندگی در اسپانیا صحبت خواهیم نمود.

 

مدارک لازم برای پناهندگی در اسپانیا

هر ساله پرونده‌های زیادی برای پناهندگی در کشور اسپانیا ارسال می‌شود؛  اما تعداد پرونده هایی که مورد پذیرش قرار می گیرد بسیار کم است. آمار بالای پرونده‌های ارسالی برای پناهندگی در کشورهای اروپایی مانند اسپانیا باعث شده تا حساسیت درباره این موضوع بیشتر شود. از این رو کاربرانی که به دنبال چنین امری هستند حتما باید با اطلاع بتوانند قوی‌تر و با برنامه‌تر نسبت به این موضوع اقدام نمایند. اولین موضوع نیز برای چنین امری تهیه مدارک لازم است. مهم‌ترین مدارک برای پناهندگی در اسپانیا به شرح زیر می باشد:

 • پر کردن فرم پناهندگی

یکی از اصلی‌ترین شرایط پناهندگی در اسپانیا داشتن صداقت در پر کردن مدارک لازم است. فرم‌های مخصوصی برای این کار در نظر گرفته که شما باید بعدا بتوانید صحت آن‌ها را در مصاحبه حضوری اثبات نمایید. از این رو این فرم‌ها را با صداقت و با دقت پر کنید.

 • مدارک هویتی

مدارک هویتی نیز مانند هر پروسه اداری از جمله نیازمندی‌های اصلی برای داشتن شرایط پناهندگی در اسپانیا محسوب می‌شود. در صورتی که خانواده و بستگان نیز برای پناهندگی اقدام می نمایند بایستی مدارک خود را ارائه نمایند. علاوه بر مدارک شناسایی دو قطعه عکس پرسنلی را نیز باید ضمیمه آن‌ها نمایید.

 • مصاحبه حضوری

یکی دیگر از مدارک لازم برای دریافت پناهندگی در اسپانیا شرکت در مصاحبه حضوری است. در این جلسه سوالات خاصی پرسیده می‌شود. شما باید اهداف و دلایل خود را به صورت کامل در این جلسه بیان کنید.

پروسه بررسی درخواست پناهندگی در اسپانیا نیز کاملا مشخص و معین است. این پروسه با تسلیم درخواست پناهندگی به مرزبان این کشور برای افراد در کشورهای مرزی و یا اداره پناهندگی در داخل کشور آغاز می‌شود. در این پروسه شما با حضور در خاک اسپانیا با استفاده از سایر ویزاها می توانید برای این منظور اقدام نمایید. با اعلام درخواست و شرکت در مصاحبه حضوری هیئتی مشخص شرایط شما را بررسی کرده و در نهایت در یک بازه زمانی کوتاه نتیجه نهایی را به شما اعلام خواهند کرد.

پناهجویانی که در شرایط حضور در این جلسات را ندارند نیز می توانند از دیگر شرایط پناهندگی در اسپانیا بهره‌مند شوند. افرادی که از کشورهای مرزی یا کسانی که در بازداشت هستند وقتی برای پناهندگی اقدام می کنند، اداره پناهندگی در کمتر از سه روز نتیجه نهایی را به اطلاع کاربر می رسانند.

یکی از راه‌های اصلی و تاثیرگذار برای پذیرش پناه جویان خارجی در اسپانیا استفاده از خدمات وکیل پناهندگی است. اداره پناهندگی و وزارت کشور اسپانیا نیز این امکان را برای شما در نظر گرفته اند تا بتوانید به صورت رسمی از خدمات وکیل در این باره استفاده نمایید.

قوانین مربوط به پناهندگی در کشور اسپانیا

پناهندگی در اسپانیا و هر کشور دیگری نیاز به رعایت قوانین مشخصی دارد. اسپانیا نیز برای این امر شرایط و قوانین مشخصی دارد. در درجه اول، اولین قانونی که باید از آن مطلع باشید، مصوبه‌ای است که کنوانسیون ژنو در این باره داشته است. طبق این مصوبه کشوری که پناهندگی یک فرد را می پذیرد، نمی تواند نسبت به رای خود تجدید نظر نماید. علاوه بر این کشور اسپانیا شرایط و قوانین خاص دیگری را نیز برای پناهندگی دارد. این قوانین در سه دسته مختلف در نظر گرفته شده است:

 • حمایت عادی از متقاضیان پناهندگی
 • حمایت تکمیلی از پناه جویان
 • پناهندگی به دلایل بشر دوستانه

در اولین مورد اداره پناهندگی کشور اسپانیا بدون هیچ سمت گیری تقاضاهای پناهندگی متقاضیان را مورد بررسی قرار می دهد. هر کسی بنا به دلایلی که دارد می تواند برای درخواست پناهندگی اقدام نماید. اداره پناهندگی اسپانیا نیز خود را موظف می داند تا در اسرع وقت نسبت به بررسی این موضوع اقدام نموده و شرایط لازم را برای آن‌ها مورد ارزیابی قرار دهد.

علاوه بر این قوانین کشور اسپانیا حقوق و مزایای را نیز برای پناه جویان در نظر گرفته است که لازم است در هنگام اقدام برای پناهندگی نسبت به این شرایط نیز اطلاعات کافی داشته باشید. طبق این قوانین پناه جویان می توانند از مزایای زیر در این کشور برخوردار باشند:

 • می توانند در خواست صدور مدارک شناسایی شهروندی از کشور اسپانیا داشته باشند.
 • امکان استفاده از خدمات اجتماعی اسپانیا برای آن‌ها فراهم خواهد بود.
 • همچنین دولت خود را موظف می داند تا شرایط کار را نیز برای پناه جویان فراهم آورد.
 • امکان ارتباط با خانواده و ملاقات با آن‌ها نیز یکی دیگر از حقوق پناه جویان است.

راه‌های پناهندگی در اسپانیا

راه‌های پناهندگی در اسپانیا

اما برای پناهندگی در اسپانیا از چه راه هایی می توان اقدام نمود؟ پاسخ این سوال می تواند شرایط شما را نسبت به این اقدام مشخص نماید. نه فقط اسپانیا بلکه سایر کشورها نیز شرایط پناهندگی به شرح زیر را برای کاربران در نظر گرفته اند:

 • پناهندگی سیاسی

یکی از مورد توجه‌ترین شرایط پناهندگی در اسپانیا عقاید و نقطه نظرات سیاسی است. کسانی که از نظر نقطه نظارت سیاسی در کشور خود با محدودیت هایی روبرو هستند و در این باره با مشکلاتی مواجه هستند، می تواند برای پناهندگی اقدام نمایند. البته بررسی صحت و سقم این موضوع نیاز به بررسی‌های دقیقی دارد.

 • پناهندگی دینی

داشتن نقطه نظارت مختلف دینی و عقاید مذهبی مختلف نیز یکی دیگر از را‌ه‌های درخواست پناهندگی برای کشور اسپانیا است. افراد زیادی هستند که از نظر عقاید دینی با جامعه فعلی خود شرایط نرمالی ندارند. برای مثال کسانی که نظرات مثبتی نسبت به همجنس گرایی دارند و در کشور خود در این باره با محدودیت هایی روبرو هستند، یکی از این موارد است. البته در سال‌های اخیر پناه جویان زیادی با اظهارات دروغ نسبت به این موضوع اقدام نموده اند. از این رو اداره پناهندگی اسپانیا نسبت به چنین موضوعاتی حساسیت بیشتری دارند. از این رو در صورت نداشتن شرایط لازم برای چنین مواردی بهتر است دنبال این قضایا نباشند.

 • سایر کیس‌های پناهندگی در اسپانیا

راه‌های دیگری نیز می توانند از جمله شرایط پناهندگی در اسپانیا باشند، شهروندان کشورهایی که درگیر جنگ، تحریم و شرایط اقتصادی و اجتماعی بدی هستند نیز می توانند از این شرایط خود برای پناهندگی استفاده نمایند. جنایات جنگی و شرایط اجتماعی سخت در جاهای مختلف جهان وجود دارد. این نوع پناهندگی همیشه یکی از موارد پر تکرار برای شهروندان کشورهای خاورمیانه است.

سختی‌ها و شرایط پناهندگی در اسپانیا

سختی‌ها و شرایط پناهندگی در اسپانیا

پناهندگی در کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا این قدرها هم راحت نیست. در درجه اول کاربران باید بدانند که افراد زیادی برای این منظور هر ساله اقدام می نمایند. کشور اسپانیا نیز با توجه به محدودیت هایی که در این باره دارد، این رقابت بسیار سخت می‌شود. علاوه بر این قوانین و شرایط نیز در این باره به قدری دست و پا گیر هستند که حتی کسانی که واجد شرایط پناهندگی هم باشند، به این راحتی‌ها نمی توانند پاسخ مثبت در این باره را دریافت کنند.

 

بررسی شرایط پناهندگی در کشور اسپانیا و قوانین مربوط به آن نشان می دهد که رسیدن به این منظور به این راحتی‌ها نیست. استفاده از خدمات وکیل پناهندگی می تواند تا حد بسیار زیادی این شرایط را برای کاربران بهینه سازد. با این حال قبل از هر چیزی باید جمیع جوانب را در این باره مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از کاربران بدون توجه به شرایط ممکن وارد گود شده و بعد از قرار گرفتن در چالش‌های بسیار، تازه به فکر چاره هستند.

بارها پیش آمده که افراد زیادی با توسل به راه‌های اشتباه و نادرست مانند خروج و ورود غیر قانونی به کشورهای اروپایی با مشکلات زیادی روبرو شده اند. این ترفندها برای پناهندگی در سال‌های اخیر مشکلات زیادی برای شهروندان به وجود آورده است. از ازبین‌رفتن مال و دارایی‌ها گرفته تا درگیری با نیروهای امنیتی و غرق شدن در دریا از این دست مشکلاتی هستند که هر روز می توانید اخبار مربوط به آن‌ها را در سایت‌های خبری مختلف شاهد باشید. از این رو لازم است تا در یک برنامه درست و تدوین شده و با اطلاع از قوانین نسبت به درخواست پناهندگی در کشور اسپانیا اقدام شود. علاوه بر این کاربارن می توانند از روش‌های جایگزین مانند شرایط مختلف مهاجرت به اسپانیا نیز استفاده نمایند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.