به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
پناهندگی سوئد

پناهندگی سوئد و شرایط مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی در سال 2021

پناهندگی سوئد یکی از روش های پر خطر برای مهاجرت به کشور سوئد است. کشور سوئد به منظور پذیرش پناهنده، شرایط سختگیرانه ایی را در نظر گرفته است. به طوری که معمولاً افراد محدودی می توانند از این طریق اقامت کشور سوئد را به دست بیاورند. در اینجا سعی داریم با کلیه اطلاعات مهم در زمینه پناهندگی سوئد آشنا شویم تا در صورت اقدام به پناهندگی سوئد با دانش کافی در این حوزه گام برداشته شود.

پناهندگی به سوئد

پناهندگی به سوئد یکی از راه های مهاجرت برای افرادی است که در وطن خود امنیت جانی ندارند. این افراد با ارائه مدارک و شواهد لازم می توانند اقدام کنند. اما افرادی هستند که با پرونده سازی و ایجاد مدارک جعلی سعی دارند شرایط پناهندگی را فراهم کنند و پناهندگی سوئد را به دست بیاورند. برخی نیز به صورت غیر قانونی به سوئد مهاجرت می کنند تا بتوانند از این طریق اقامت این کشور را به دست بیاورند. اما بهتر است بدانید که در صورتی که درخواست پناهندگی فرد متقاضی مورد پذیرش واقع نشود؛ تبعات زیادی برای او در پی خواهد داشت. یکی از مهم ترین تبعات آن این است که در صورتی که درخواست فرد رد شود؛ به مدت 10 سال اجازه ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نخواهد داشت. بنابراین در خواست پناهندگی به سوئد باید با در نظر گرفتن تمامی جوانب انجام گیرد.

روش های پناهندگی به سوئد

متقاضیان باید مدارکی را ارائه کنند که ثابت کند در کشور خود مورد آزار قرار می گیرند و خطر مرگ آن ها را تهدید می کند. به این منظور می توان روش های پناهندگی را در سه دسته قرار داد: پناهندگی سیاسی، پناهندگی اجتماعی و پناهندگی مذهبی. در زیر هر یک از این سه روش را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • پناهنده سیاسی: افرادی که در کشور خود نوعی از فعالیت های سیاسی را دنبال می کنند که تهدیدی برای امنیت جانی آن ها است. این افراد می توانند برای درخواست پناهندگی سوئد اقدام کنند.
 • پناهنده اجتماعی: افرادی که در کشور خود دچار مسائلی مانند جنگ، فقر یا قحطی هستند و به دلیل این مشکلات قادر به زندگی در کشور خود نیستند؛ جزء پناهنده اجتماعی محسوب می شوند.
 • پناهنده مذهبی: افرادی که به دلایلی از جمله تغییر دین و مذهب در کشور خود امنیت جانی ندارند؛ می توانند به صورت پناهنده مذهبی در خواست پناهندگی نمایند. بنابراین در شرایطی که فرد پس از تغییر مذهب در کشور خود امنیت جانی نداشته باشد؛ می تواند درخواست پناهندگی سوئد بدهد.

مراحل پناهندگی در سوئد

ثبت درخواست پناهندگی: متقاضیان در ابتدا باید درخواست پناهندگی خود را ثبت کنند. این درخواست در اداره پلیس سوئد ثبت می شود. ثبت نام و مراحل انگشت نگاری در اداره پلیس انجام می شود تا فرد متقاضی به طور کامل شناسایی شود.

بررسی درخواست پناهندگی: پس از ثبت درخواست پناهندگی، بررسی می شود که فرد متقاضی در کشور دیگری درخواست پناهندگی نداده باشد. بر طبق قوانین دوبلین؛ در صورتی که متقاضی قبلا در کشور دیگری درخواست پناهندگی داده باشد؛ باید به همان کشور بازگردد. بنابراین اگر نتقاضی در کشور دیگری درخواست داده باشد به همان کشور ارجاع داده می شود.

مصاحبه با پناهنده: پس از ثبت نام و انگشت نگاری، از فرد متقاضی سوالاتی به منظور بررسی شرایط فرد و میزان صداقت او پرسیده می شود. این مصاحبه توسط آفیسر اداره مهاجرت یا آفیسر پلیس پرسیده می شود.

دریافت کارت LMA: پس از مصاحبه با پناهجو، کارت LMA به او داده می شود. این کارت تا زمان دریافت پاسخ درخواست پناهندگی باید همراه او باشد. در واقع با این کارت مشخص می شود که فرد متقاضی، یک پناهجو است. پس از دریافت پاسخ پناهندگی، این کارت از فرد گرفته می شود.

ارائه برخی خدمات حمایتی: با بررسی های لازم در صورتی که فرد متقاضی نتواند هزینه های امرار معاش خود را پرداخت کند؛ دولت سوئد مبلغی را به کارت بانکی او واریز می کند. همچنین در صورت لزوم، خدمات پزشکی به فرد پناهجو ارائه می شود.

انتقال به کمپ پناهندگی: پس از بررسی های اولیه در صورتی که فرد متقاضی قبلاً درخواست پناهندگی نداده باشد؛ به کمپ های مخصوص پناهندگان در سوئد منتقل می شود. پناهنده باید تا مشخص شدن وضعیت پناهندگی خود در کمپ زندگی کند. بررسی پرونده پناهندگی افراد، زمان می برد. در این مدت باید فرد در کمپ زندگی کند.

سختی های پناهندگی به سوئد

سختی های پناهندگی به سوئد

 • حمایت از پناهندگان در کشور سوئد بسیار ضعیف است. توصیه می شود برای اخذ اقامت سوئد حتما از راه های قانونی اقدام شود. در روش های مهاجرت به سوئد به صورت قانونی، تمامی امکانات یک شهروند سوئدی برای مهاجران نیز در نظر گرفته می شود. در صورتی که در شرایط پناهندگی به سوئد این امکانات به افراد داده نمی شود.
 • افرادی که درخواست پناهندگی به سوئد می دهند؛ باید تا زمان تعیین نتیجه درخواست خود در کمپ های مخصوص پناهندگان باشند. شرایط زندگی در کمپ ها بسیار سخت است. معمولاً افراد زیادی در کمپ ها با هم زندگی می کنند. وجود افراد از فرهنگ ها متفاوت و ازدحام جمعیت، شرایط زندگی را سخت تر می کند.
 • امکانات بهداشتی در کمپ های مخصوص پناهندگان بسیار کم است. به طوری که حداقل امکانات را برای افراد در نظر گرفته اند. به خصوص برای افرادی که مبتلا به بیماری های خاص هستند؛ اصلا توصیه نمی شود.
 • رسیدگی به پرونده پناهندگی یک پروسه زمانبر است. بنابراین در مدت زمانی طولانی در حدود دو سال؛ افراد باید شرایط زندگی در کمپ را تحمل کنند. گاهی اوقات پس از طی این مدت زمان، درخواست افراد رد می شود. بنابراین افراد در این حالت، بخشی از زمان خود را نیز در این فرایند از دست داده اند.
 • در صورتی که درخواست پناهندگی فرد متقاضی رد شود؛ سایر کشورهای اروپایی نیز درخواست او را رد خواهند کرد. بنابراین فرد برای سایر کشورها نیز شانس خود را از دست می دهد.
 • افرادی که درخواست پناهندگی شان رد شود باید به کشور خود برگردند. این امر ممکن است برای افراد در کشورشان، پیامدهای جدی در برداشته باشد. بنابراین باید در این زمینه احتیاط شود.
 • احتمال اینکه درخواست پناهندگی افراد در کشور سوئد مورد پذیرش قرار گیرد؛ بسیار کم است. با توجه به درخواست های بسیار زیاد درمورد پناهندگی، کشور سوئد تدابیر سخت گیرانه‌ای را به این منظور در نظر گرفته است.

پناهندگی سوئد یکی از روش های پر خطر برای ورود به خاک سوئد است. توصیه مؤکد تمامی وکلای مهاجرتی این است که از روش پناهندگی سوئد اجتناب نمایید. پناهندگی سوئد به دلیل پیامدهای بسیار زیاد و خطراتی که در پی دارد؛ به هیچ عنوان توصیه نمی شود. علاوه بر این؛ کشور سوئد در این زمینه بسیار سخت گیرانه عمل می کند و به آسانی درخواست پناهندگی افراد را قبول نمی کند.

سؤالات متداول:

 • چه کسانی واجد شرایط پناهندگی سوئد هستند؟

کسانی که در کشور خود امنیت جانی ندارند و ممکن است مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گیرند یا خطر مرگ آن ها را تهدید می کند.

 • آیا می توان با استفاده از ویژای توریستی به سوئد پناهنده شد؟

بله؛ برخی افراد با ویزای توریستی به سوئد مهاجرت می کنند و پس از ورود به خاک سوئد درخواست پناهندگی می دهند. اما کشور سوئد در این زمینه کاملاً سخت گیرانه برخورد می کند.

 • بهترین روش قانونی برای جایگزینی پناهندگی سوئد چیست؟

روش های قانونی که بسیار مناسب تر از پناهندگی هستند؛ مهاجرت کاری به سوئد و مهاجرت تحصیلی به سوئد هستند.

3/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.