به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
راه های پناهندگی فنلاند

مراحل پناهندگی فنلاند و وضعیت کمپ ها در این کشور | پناهندگی در فنلاند در سال 2021

متقاضی پناهندگی یا پناهجو به فردی گفته می شود که کشور اصلی خود را به دلایل مختلف ترک کند و از کشور دیگری تقاضای پناهندگی نماید. این دسته از افراد به دلیل نژاد، مذهب، قومیت، عضویت در یک گروه اجتماعی یا داشتن عقاید سیاسی خاص و غیره در کشور خود احساس امنیت نمی کنند و به دلیل ترس از جان و یا اجتناب از آزار و اذیت، ترجیح می دهند به کشور خود باز نگردند. فنلاند یکی از کشورهایی است که در سال های اخیر مقصد بسیاری از پناهجویان بوده است. به همین دلیل در ادامه قصد داریم پناهندگی فنلاند را از جوانب مختلف بررسی کنیم.

برای پناهندگی فنلاند چه مدارکی لازم است به همراه داشته باشیم؟

در صورتی که بخواهید در کشور فنلاند درخواست پناهندگی بدهید، باید پاسپورت یا یک مدرک شناسایی معتبر دیگر جهت معرفی خود به اداره کل مهاجرت این کشور ارائه دهید تا کارشناسان آن بنوانند هویت شما را تایید کنند. مدرکی که ارائه می دهید باید شامل اطلاعاتی چون نام، تاریخ تولد و کشور اصلی شما باشد.

اگر به مدارک شناسایی اصلی خود دسترسی ندارید، باید به روش ​های دیگری هویت خود را اثبات کنید. به عنوان مثال از طریق تحویل کارت پایان خدمت سربازی یا سند ازدواج هم می​ توانید این کار را انجام دهید. با این که چنین مدارکی برای تایید هویت شما کافی نیست اما گاهی اوقات چندین مدرک با هم به عنوان مدرک شناسایی و هویتی پذیرفته می ​شود.

همچنین، شما باید دلیل خود را برای درخواست پناهندگی فنلاند با ارائه اسناد و مدارک معتبر نشان داده و نحوه سفرتان به این کشور را شرح دهید.

قوانین مربوط به پناهندگی در کشور فنلاند چیست؟

قوانین مربوط به پناهندگی در کشور فنلاند چیست؟

 • فقط در صورتی می توانید درخواست پناهندگی فنلاند بدهید که در قلمرو این کشور باشید. به عنوان مثال نمی توانید با ارسال نامه یا ایمیل به اداره مهاجرت فنلاند، درخواست پناهندگی بدهید. همچنین درخواست پناهندگی در سفارت یا کنسولگری های فنلاند واقع در خارج از این کشور امکان پذیر نیست.
 • توجه داشته باشید، هیچ گونه فرمی برای تقاضای پناهندگی فنلاند وجود ندارد که بتوانید با استفاده از آن پیشاپیش درخواست پناهندگی بدهید؛ تنها راه درخواست پناهندگی مراجعه به پلیس یا ماموران مرزی در فنلاند است.
 • اگر سن متقاضی پناهندگی زیر 18 باشد و بدون سرپرست خود به فنلاند مراجعه کرده باشد، برای وی یک نماینده تعیین می شود. این فرد به او کمک می کند تا امور مربوط به پناهندگی را به پایان برساند.
 • روند بررسی پناهندگی ممکن است چندین ماه طول بکشد. در این فاصله پناهجو می تواند در فنلاند بماند اما نمی تواند به خارج از این کشور سفر کند؛ در صورت خارج شدن از فنلاند، ممکن است درخواست پناهندگی او لغو شود.
 • پناهجو می تواند در هنگام مصاحبه از مشاور حقوقی استفاده کمک بگیرد و حتی در صورت تمایل می تواند به همراه مشاور حقوقی در مصاحبه پناهندگی شرکت کند.
 • در صورتی که متقاضی به مترجم نیاز داشته باشد، اداره مهاجرت فنلاند یک مترجم در اختیار او قرار خواهد داد.

 

مراحل ثبت درخواست پناهندگی

فرآیند درخواست پناهندگی فنلاند به شرح زیر است:

 • متقاضی وارد فنلاند می شود و به ماموران مرزی یا پلیس اطلاع می دهد که می خواهد درخواست پناهندگی بدهد.
 • مامور مرزی یا پلیس اطلاعات اولیه متقاضی را ثبت می کند و از او اثر انگشت می گیرد.
 • متقاضی به یک مرکز پذیرش منتقل می شود.
 • اداره مهاجرت فنلاند تصمیم می گیرد که آیا باید روند رسیدگی به درخواست را ادامه دهد یا خیر. درخواست برخی از متقاضیان توسط دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بررسی می شود.
 • اداره مهاجرت فنلاند از متقاضی مصاحبه می کند.
 • اداره مهاجرت فنلاند در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی تصمیم می گیرد و نتیجه را از طریق اداره مهاجرت فنلاند یا پلیس این کشور به او اطلاع می دهد.
 • پذیرش: به متقاضی حمایت بین المللی (پناهندگی) اعطا می شود و تحت حمایت شهرداری قرار می گیرد.
 • عدم پذیرش: پناهجو باید فنلاند را ترک کند. البته وی می تواند از طریق دادگاه اداری، درخواست تجدید نظر دهد.

 

از چه راه هایی می توان در فنلاند پناهنده شد؟

مصاحبه پناهندگی مهم ترین بخش روند رسیدگی به درخواست پناهندگی است. یکی از مهم ترین سوالاتی که در این مصاحبه از شما می پرسند، دلایل ترک کشور و درخواست پناهندگی است. اداره مهاجرت فنلاند با توجه به گفته های شما در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش درخواست پناهندگی شما تصمیم می گیرد. اگر به یکی از دلایل زیر مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشید احتمال اینکه بتوانید در فنلاند پناهنده شوید، زیاد است:

 • قومیت
 • مذهب
 • ملیت
 • تعلق به گروه های اجتماعی خاص
 • عقاید سیاسی

اگر موفق به اخذ پناهندگی فنلاند نشوید، می توانید بر اساس یکی از موارد زیر برای اجازه اقامت فنلاند بر اساس حفاظت درجه دو اقدام کنید:

 • مجازات مرگ یا اعدام
 • شکنجه، برخورد و مجازات غیر انسانی
 • خطر شخصی جدی در نتیجه درگیری های مسلحانه

شرایط پناهندگی در فنلاند چیست و چه مشکلاتی دارد؟

شرایط پناهندگی در فنلاند چیست و چه مشکلاتی دارد؟

فنلاند یکی از کشورهایی است که بر اساس معاهده مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل متحد، پناهجو می پذیرد. افرادی که متقاضی وضعیت پناهندگی هستند از مزایای چون پرداخت پول، تحصیل در فنلاند و مراقبت های بهداشتی دولت برخوردار می شوند. افرادی که پناهندگی دریافت می کنند، خدمات اجتماعی را از شهرداری محلی که در آن زندگی می کنند دریافت می کنند. با این وجود، پناهجویان حق استفاده از خدمات تامین اجتماعی فنلاند را ندارند. البته تا وقتی که روند بررسی تقاضای پناهندگی در جریان است، مبلغ اندکی به این افراد پرداخت می شود تا از طریق آن نیازهای روزانه خود را تامین کنند.

در صورتی که گذرنامه یا مدرک مسافرتی معتبر داشته باشید، پس از گذشت سه ماه از تاریخ درخواست پناهندگی می توانید در فنلاند کار کنید. اما اگر چنین مدرکی ندارید، پس از شش ماه از تاریخ درخواست پناهندگی خود می توانید در این کشور مجوز کار کردن دریافت کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری

متقاضی پناهندگی یا پناهجو فردی است که به دلیل نژاد، مذهب، قومیت، عضویت در یک گروه اجتماعی یا داشتن عقاید سیاسی خاص و غیره در کشور خود احساس امنیت نمی کند و ترجیح می دهد به کشور خود باز نگردد. فنلاند یکی از کشورهایی است که در سال های اخیر مقصد بسیاری از پناهجویان بوده است. فقط در صورتی می توانید درخواست پناهندگی فنلاند بدهید که در قلمرو این کشور باشید. به عنوان مثال نمی توانید با ارسال نامه یا ایمیل به اداره مهاجرت فنلاند درخواست پناهندگی بدهید. افرادی که متقاضی وضعیت پناهندگی در فنلاند هستند از مزایای چون پرداخت پول، تحصیلات و مراقبت های بهداشتی دولت برخوردار می شوند.

 

 

سوالات متداول

 1. آیا همه افراد می توانند در فنلاند پناهنده شوند؟

تنها تعداد اندکی از متقاضیان پناهندگی که با مشکلات جدی مانند جنگ و خطر مرگ مواجه هستند، می توانند در فنلاند پناهنده شوند. علاوه بر این، افرادی که مرتکب جنایاتی چون جنایات جنگی، جنایات علیه صلح و علیه بشریت شده باشند، به هیچ عنوان نمی توانند پناهندگی فنلاند را به دست آورند.

 1. آیا پناهجویان می توانند تابعیت فنلاند را به دست آورند؟

یک پناهجو می تواند پس از چهار سال اقامت مداوم و پس از پنج سال اقامت دائم در فنلاند، تابعیت این کشور را به دست آورد. قبل از دستیابی به اقامت مداوم، یک پناهجو اقامت موقت با مدت زمان متفاوت را دریافت می کند.

 1. آیا فرد پناهجو می‌تواند همراهان خود را نیز به فنلاند بیاورد؟

متقاضی پناهندگی فنلاند تنها در صورتی می‌تواند برای اعضای خانواده خود درخواست اقامت کند که با درخواست پناهندگی او موافقت شده باشد.

3.8/5 - (15 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.