به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
پناهندگی نیوزلند

شرایط و قوانین پناهندگی در نیوزلند | پناهندگی نیوزلند در سال 2021

نیوزلند در لیست کشورهایی قرار می گیرد که سالانه سهمیه مشخصی  به متقاضیان پناهندگی اختصاص می دهند. دولت این کشور برای حقوق مهاجرین اهمیت بسیاری قائل است اما بااین حال نمی توان قوانین سخت و شرایط خاص پناهندگی نیوزلند را نادیده گرفت.

 

پناهندگی چیست؟

حقوق بین المللی در جهان این امکان را برای شهروندان هر کشوری فراهم می کنند که بر آن اساس می توانند برای زندگی شخصی و اجتماعی خود تصمیم بگیرند. طبق حقوق بین المللی افراد می توانند برای زندگی در کشورهای مختلف تقاضای پناهندگی بدهند. درواقع شخص به عنوان یک پناهنده یا پناه جو وطن اصلی خود را ترک کرده و برای زندگی بهتر و به دلایل مختلف درخواست پناهندگی می دهد.

متقاضیان پناهندگی به دلایل متفاوتی مانند سیاست یا مذهب، اقدام به این کار می کنند. افرادی که متقاضی پناهندگی هستند باید فرم درخواست رسمی پناهندگی کشور مورد نظر خود را تکمیل کرده و ارائه دهند. درخواست بررسی شده و پذیرش آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.

افرادی که قصد پناهنده شدن در کشوری خارجی را دارند باید به قوانین آن کشور نسبت به موقعیت پناهندگی توجه ویژه ای داشته باشند. هر کشور بر اساس قوانین موجود شرایطی خاص برای متقاضیان پناهندگی در نظر می گیرد. همچنین این قوانین در یک کشور ممکن است هر سال با تغییرات عمده ای همراه باشند.

مهمترین نکته در جریان پناهندگی، ارائه دلیل مناسب و علت پناهنده شدن است. شخص باید دلیلی واضح و منطقی برای درخواست خود داشته باشد تا نشان دهنده هدف او از ترک کشور و محل زندگی خود باشد. به طورکلی در کشورهای مختلف، قوانین و شرایط سختی برای پذیرش پناهندگی وجود دارد. افرادی که متقاضی این امر هستند قبل از اقدام باید تمام جوانب کار را در نظر داشته باشند تا در نهایت با پشیمانی مواجه نشوند.

پناهندگی چیست؟

پناهندگی در نیوزلند

نیوزلند، کشوری مهاجرپذیر است که سابقه ای طولانی در پذیرش پناهندگان دارد. در سال 1960 نیوزلند به عضویت کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل درآمد و از آن سال تا به امروز، این کشور تعداد بیشماری پناهنده را در کشور خود پذیرفته است.

افرادی که مورد تأیید شرایط و قوانین پناهندگی در کشور نیوزلند قرار می گیرند، با حمایت دولت نیوزلند اجازه زندگی در این کشور را دریافت می کنند. برخی از این افراد نیز با توجه به شرایطی خاص می توانند اقامت دائم و حق شهروندی این کشور را از سوی دولت دریافت کنند. دولت برای پناهندگانی که با موفقیت وارد خاک کشور نیوزلند شده اند، خدمات و سرویس های بهداشتی و پزشکی نیز در نظر گرفته است. همچنین دولت نیوزلند به پناهندگان اجازه می دهد برای گذران زندگی در این کشور مشغول به کار شوند.

 

شرایط پناهندگی نیوزلند

باوجود اینکه نیوزلند کشوری مهاجرپذیر است و هر سال سهمیه ای برای پذیرش پناهندگان به این کشور در نظر گرفته می شود، با این حال شرایط پناهندگی سخت بوده و دارای قوانین خاصی است. همان طور که ذکر کردیم شرایط پناهندگی کشورهای مختلف ممکن است در هر سال تغییر کرده و قوانین جدیدی به آن اضافه شود. برای پذیرش پناهندگی نیوزلند، متقاضیان باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

 • متقاضیان پناهندگی نیوزلند باید سنی کمتر از 56 سال داشته باشند.
 • سلامت جسمی و روحی افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • آشنایی با زبان انگلیسی و توانایی مکالمه از دیگر شرایط پناهندگی نیوزلند است.
 • کسب حداقل 100 امتیاز در مجموع تست‌های مربوطه

مراحل پناهندگی نیوزلند

پناه جویان معمولاً با سفر به گینه نو اقدام به درخواست پناهندگی نیوزلند می کنند. برخی از افراد نیز از مسیرهای آبی برای ورود به خاک کشور نیوزلند اقدام می کنند. درخواست پناهندگی نیوزلند به دو صورت انجام می شود که در ادامه اشاره کوتاهی به آن ها خواهیم داشت.

 • حالت اول به سهمیه پناهندگی کشور نیوزلند مربوط می شود که طبق کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، سالانه حدود هزار پناه جو برای ورود به این کشور پذیرش می شوند. در این حالت افراد توسط سهمیه پناهندگی تقاضا داده و بعد از بررسی های لازم و درصورت واجد شرایط بودن، درخواست آن ها مورد تأیید قرار می گیرد.
 • در حالت دوم متقاضیان به روش های مختلف وارد ساحل نیوزلند شده و ازآنجا درخواست خود برای پناهندگی را اعلام می کنند.

در ابتدا متقاضی، درخواست پناهندگی را تکمیل کرده و آن را به شعبه پناهندگی اداره مهاجرت ارائه می دهد. حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد که اداره مهاجرت فرم درخواستی را تأیید کند. همچنین متقاضی پناهندگی باید دلایل واضحی برای درخواست خود به صورت کتبی به اداره مهاجرت تحویل دهد. این پروسه از ابتدا تا ارائه اظهارنامه کتبی حدود 4 هفته طول خواهد کشید. در مرحله بعد وقتی برای مصاحبه به متقاضی داده می شود.

بعد از مصاحبه، نتیجه آن به اطلاع شخص می رسد و در نهایت بعد از 4 هفته تمام مدارک و گزارش ها موجود به اداره مهاجرت نیوزلند فرستاده می شود. در صورت تأیید شدن درخواست، شخص می تواند برای اقامت موقت یا دائم درخواست دهد که در صورت موافقت، ویزای اقامت متقاضی صادر می شود. اگر درخواست اقامت شخص مورد تأیید قرار نگیرد، می تواند برای درخواست تجدیدنظر به دادگاه اداره مهاجرت اقدام کند. درصورتی که درخواست مجدداً رد شود، متقاضی باید در کوتاه ترین زمان ممکن خاک کشور نیوزلند را ترک کند.

هدف از پناهندگی یا انواع پناهندگی نیوزلند

افرادی که متقاضی پناهندگی نیوزلند هستند باید دلیل واضح و مورد قبولی برای درخواست خود داشته باشند که در ادامه به بعضی از مهمترین آن ها اشاره می کنیم.

 • مذهب؛ درصورتی که مسائل مذهبی یا اعتقادات دینی باعث به خطر افتادن جان شخص شود یا توسط آن ها مورد تهدید و آسیب قرار بگیرد.
 • سیاسی؛ برخی از افراد به دلیل عضویت و فعالیت در گروه های سیاسی با خطرات مختلفی روبرو می شوند. به این ترتیب در صورت وجود این دلیل، شخص می تواند برای پناهندگی نیوزلند اقدام کند. همچنین عضویت در گروه های متفرقه غیرسیاسی درصورتی که جان شخص در خطر باشد، واجد شرایط پناهندگی در این کشور خواهد بود.
 • نژاد و قومیت؛ بر اساس قوانین کنوانسیون ژنو، افرادی که به خاطر تعصبات نژادی و قومی با تهدید و خطر مواجه می شوند، می توانند برای پناهندگی نیوزلند اقدام کنند.
 • جنگ؛ شهروندان کشورهای جنگ زده یا در حال جنگ از دیگر موارد واجد شرایط برای پناهندگی در نیوزلند هستند.

 

اسکان پناهندگان در نیوزلند

در این مرحله متقاضیان پناهندگی که درخواست آن ها با موافقت همراه بوده، برای اسکان به اوکلند فرستاده می شوند. پناهندگان به گروه های 120 نفره تقسیم می شوند و برای فرستادن آن ها به شهر اوکلند اقدامات لازم انجام می شود. پناه جویان حدود یک هفته در اقامتگاه می مانند و بعد از آن برای نقل مکان، لیست نقاط مختلفی برای اسکان در اختیار آن ها قرار داده می شود.

محل اسکان همیلتون، ولینگتون، اوکلند، نایپر و کرایست، مکان هایی هستند که پناهندگان می توانند یکی از آن ها را انتخاب کنند. این گزینه به افرادی تعلق می گیرد که با سهمیه پناهندگی، درخواست خود را ارائه داده اند.

پناه جویانی که در مناطق ساحلی درخواست پناهندگی داده اند، باید مدت زمانی را در زندان سپری کنند تا بررسی های لازم در خصوص وضعیت آن ها انجام شود. در این مدت درخواست بررسی شده و مورد پذیرش یا عدم تأیید قرار می گیرد. درصورتی که با درخواست متقاضی موافقت شود از زندان خارج شده و مورد حمایت دولت نیوزلند قرار می گیرد.

شرایط پناهندگی نیوزلند

پناهندگی در کشورهای مختلف با شرایط سختی همراه است و این پروسه به آسانی و بدون مشکل امکان پذیر نیست. یکی از مهمترین عوامل در پذیرش درخواست پناهندگی، ارائه کیس و دلیل قوی و قطعی است. درصورتی که شخص با دلیلی ساختگی، حقیقت را پنهان کرده باشد، به کشور خود بازگردانده خواهد شد و ممکن است عواقبی جدی در انتظار او باشد. همچنین اگر درخواست شخص رد شده و شانس پناهندگی را از دست بدهد، این امکان وجود دارد که در آینده از ورود او به کشورهای اتحادیه اروپا نیز جلوگیری شود.

نیوزلند کشوری توسعه یافته است و در سال های اخیر متقاضیان بسیاری از کشورهای جهان سوم برای سکونت در نیوزلند درخواست داده اند. متأسفانه افرادی که راه دریا را برای رسیدن به خاک نیوزلند انتخاب می کنند، با خطرات و شرایط سختی روبرو خواهند شد. سالانه تعداد زیادی از پناهندگان جان خود را با غرق شدن در دریا از دست می دهند.

شرایط دشوار زندگی در کمپ، خطراتی که در مسیر جان افراد را تهدید می کند، سرگردانی و از دست دادن شانس دوباره برای بازگشت و… از مواردی هستند که فرایند پناهندگی را سخت تر خواهند کرد. وضعیت بد اقتصادی در کشورهای درحال توسعه، باعث شده تا تعداد متقاضیان برای پناهندگی افزایش پیدا کند. متأسفانه بسیاری از این افراد آگاهی و اطلاعات کاملی به جریان پناهندگی نداشته و تصور می کنند با دلایلی مانند شرایط اقتصادی می توانند برای پناهندگی اقدام کنند. همان طور که در این مطلب به قوانین و شرایط پناهندگی نیوزلند اشاره شد، متوجه شدیم که پذیرش درخواست پناهندگی برای کشورهای مختلف چندان آسان نبوده و با موانع بسیاری همراه است.

 

سوالات متداول
 1. آیا امکان دریافت تابعیت کشور نیوزلند با پناهندگی وجود دارد؟

بیشتر افرادی که قصد پناهنده شدن در نیوزلند را دارند مورد پذیرش قرار نمی گیرند و تنها درصد کمی از آن ها که کیس و دلیلی قابل قبول داشته اند، موفق به اقامت در این کشور خواهند شد.

 1. آیا روشی جایگزین برای دریافت اقامت به جای پناهندگی نیوزلند وجود دارد؟

بله! شما می توانید از روش های قانونی مانند اقامت نیوزلند از طریق ازدواج، تولد، تحصیل و کار برای اقامت در کشور نیوزلند اقدام کنید.

 1. دریافت امتیاز برای پذیرش درخواست پناهندگی نیوزلند شامل چه مواردی می شود؟

اخذ پناهندگی نیوزلند بر اساس امتیازبندی صورت می گیرد که این امتیازها با توجه به سن، تسلط بر زبان، سوابق تحصیلی و شغلی، مهارت های فردی و… مشخص می شوند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.