به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا و آشنایی با مراحل تحصیل در 2021

استرالیا یکی از مکان های زیبا و جذاب است که روش های مختلفی برای کسب ویزای آن وجود دارد. یکی از این روش ها، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا است. اگر قصد ادامه تحصیل را دارید شاید این فرصت نیز فراهم شود تا ویزای این کشور را کسب کنید. دوره های تحصیلی و دوره ارشد به صورت دوگانه خواهد بود که آن را توضیح خواهیم داد. همچنین به رشته های محبوب در این کشور اشاره ای خواهیم کرد. همچنین هزینه های تحصیلی و مدارک لازم را بیان خواهیم نمود.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

استرالیا سومین کشور از لحاظ تعداد دانشجویان بین المللی است و همچنین رتبه هشتم سیستم دانشگاه جهانی را به خود اختصاص داده است. این کشور چندملیتی است، با این وجود اکثر افراد به زبان انگلیسی صحبت می کنند و از این نظر دچار مشکل نخواهید شد. دوره کارشناسی ارشد در استرالیا بین یک تا سه سال خواهد بود. پیش نیاز آن، داشتن مدرک کارشناسی و مدرک زبان آیلتس با نمره 6 یا معدل هم وزن با آن در سایر آزمون های زبان است. همچنین در بعضی از رشته ها داشتن سابقه کاری در آن رشته، امتیاز مثبت محسوب می شود.

سیستم سنجش دانشجویان متقاضی از یک استاندارد یکسان پیروی می کند. منتها برخی دانشگاه ها، قوانین خاص خود را دارند. گاهی لازم است برای مثال نمره آیلتس شما بالا تر از 7 باشد. دانشگاه های گروه هشت استرالیا نسبتا سخت گیر تر خواهند بود. دریافت بورسیه برای این دوره به طبع از دوره کارشناسی آسان تر است. دوره کارشناسی ارشد در استرالیا به طور کل دو شکل است که در سطح 9 نظام جامع آموزشی استرالیا قرار دارد.

 1. دوره کارشناسی ارشد پژوهش محور (Research): هدف دانشجو در این حالت به کارگیری دانش نوین در راستای انجم تحقیقات است. اگر قصد دارید در مقطع دکترا به ادامه تحصیل بپردازید، این حالت برای شما مناسب خواهد بود. یک سال زمان تحقیق خواهید داشت منتها برخلاف دوره دکترا، نیازی به ارائه یک تز خاص و رساله ای حرفه ای نخواهید داشت. این دوره صرفا برای آماده سازی دانشجویان برای مقطع دکترا است. در پایان باید یک پیشنهاد تحقیقاتی یا پروپوزال ارائه دهید. در برخی دانشگاه ها این فرصت را خواهید داشت که با پایان این دوره، وارد دوره دکترا شوید.
 2. دوره فوق لیسانس آموزش محور (Coursework): در این حالت شما برای محیط کار آماده خواهید شد. دروس کارشناسی ارشد شامل درس های اصلی و اختیاری است. حضور و انجام تکالیف اجباری خواهد بود. در انتها مانند دانشگاه های کشور خودمان، امتحان پایان ترم وجود خواهد داشت و باید نمره قابل قبولی را برای ادامه تحصیل کسب کنید. در برخی رشته ها نیز، پروژه عملی پایانی نیز خواهید داشت.

تقویم دانشگاهی در استرالیا مانند کشور خودمان، شامل دو ترم می شود:

 • ترم اول: از ماه فوریه (Feb) تا ژوئن (Jun)
 • ترم دوم: از ماه جولای (Jul) تا نوامبر (Nov )

تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا

 • مدرک معتبر کارشناسی
 • داشتن نمرات بالا در دوره های قبلی
 • مدارک درخواستی هر دانشگاه که در وب سایت آن ها موجود است
 • رزومه کاری
 • فهرستی از فعالیت های علمی
 • داشتن مدرک آیلتس، تافل، آزمون Pearson ، تست انگلیسی حرفه ای و…

رشته های برتر و مورد توجه در دانشگاه های استرالیا

 • کارشناسی ارشد مهندسی
 • معماری
 • پزشکی
 • پرستاری
 • مدیریت بازرگانی
 • رسانه و ارتباطات
 • مدیریت کسب و کار
 • حسابداری
 • علوم انسانی
 • هنر
 • روان شناسی

 

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا

همان طور که اشاره کردیم، هر دانشگاه ممکن است سطح مختلف و قوانین مخصوص به خود را داشته باشد. تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین المللی، رایگان نیست. با شرکت در دوره کارشناسی ارشد و پرداخت هزینه های لازم می توانید به ویزای تحصیلی یا مهاجرت کامل به این کشور دست پیدا کنید. با وجود رایگان نبودن تحصیلات، کمک هزینه هایی برای دانشجویان برتر توسط برخی از دانشگاه های عمومی ارائه می شود.

شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا بین 1500 تا 30000 دلار در سال و هزینه های زندگی در حدود 20000 دلار در سال است. هر چند این یک عدد تقریبی است و برخی هزینه تحصیل را میان 20 هزار تا 37 هزار دلار استرالیا در سال تخمین زده اند. برای آگاهی دقیق از این مورد، با مشاوران ما تماس گرفته یا نام دانشگاه خود را در بخش نظرات بیان کنید تا میزان شهریه آن ها مشخص شود. همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت دانشگاه های استرالیا، از میزان شهریه آن مطلع شوید.

شرایط لازم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا

شرایط لازم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا

هر دانشگاه ارزیابی و سنجش مختلفی را ارائه می دهد. دانشجویان به طور کل باید حداقل معدل 65% و مدرک کارشناسی خود را ارائه دهند. شهریه دوره های دکترا در سال چیزی در حدود 18000 تا 30000 دلار استرالیا و هزینه های زندگی سالانه دانشجویان به طور تخمینی 20000 دلار استرالیا خواهد بود.

در مقطع دکترا برخلاف دوره کارشناسی ارشد، دانشجویان باید مفاهیمی نو با رساله خود ارائه دهند.

 

برخی از دانشگاه های برتر کشور استرالیا

 • دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)
 • دانشگاه کوینزلند (University of Queensland)
 • دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)
 • دانشگاه سیدنی (University of Sydney)
 • دانشگاه نیو ساوث ولز (University of New South Wales)

جالب است بدانید در سال 2019 دانشگاه ملی استرالیا در رتبه 24 ام جهان قرار گرفت. این دانشگاه در شهر کانبرا قرار گرفته و توسط پارلمان استرالیا تاسیس شده است. در سال 2015 این دانشگاه موفق شد در سامانه جهانی استخدام (The Emerging Global Employability Survey) به مقام اول دست یابد. علاوه بر آن، شش نفر از دانشجویان سابق و اعضای هیئت علمی آن، برنده جایزه نوبل شده اند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران

دانشجویان که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا و اخذ ویزای این کشور اقدام می کنند، لازم است با دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در سال تحصیلی 2021- 2022 آشنا شوند. همچنین اگر قصد تحصیل در سال های آینده را دارید، همیشه بهتر است سایت وزارت علوم را بررسی کرده و از آخرین تغییرات مطلع شوید.

 • در حال حاضر دانشگاه های مورد تایید رده الف:
 1. Australian National University
 2. Bond University
 3. Curtin University of Technology
 4. Deakin University
 5. Flinders University
 6. Griffith University
 7. James Cook University
 8. La Trobe University
 9. Macquarie University
 • Monash University
 • ادامه لیست را در سایت وزارت علوم مشاهده فرمایید
 • دانشگاه های با رده خوب:
 1. Australian Catholic University
 2. Central Queensland University
 3. Charles Darwin University
 4. Charles Sturt University
 5. Edith Cowan University
 6. Southern Cross University
 7. University of Newcastle
 8. University of Southern Queensland
 9. University of the Sunshine Coast
 • و دانشگاه های دسته متوسط:
 1. Federation University
 2. Kaplan Business School
 3. University of New England

 

 

سوالات متداول

 1. آیا کسب درآمد در دوران تحصیل در استرالیا امکان پذیر است؟

بله! دانشجویان مجاز هستند تا 20 ساعت در هفته در طی یک ترم به کار بپردازند. به طور کل کارهای پاره وقت بهترین گزینه در این دوران خواهند بود.

 1. آیا می‌توان بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا، برای اقامت دائم این کشور اقدام کرد؟

دانشجویان می توانند در بازه یک تا سه سال، مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده و سپس با یافتن شغل مناسب و یا ادامه در مقطع دکترا، برای کسب ویزا یا برای فرآیند مهاجرت اقدام نمایند.

 

 1. آیا امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا وجود دارد؟

به طبع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا به دانشگاه مورد نظر و رشته انتخابی شما بستگی خواهد داشت. کسب ویزا برای دانشجویانی که به خوبی تلاش می کنند و نمرات بالاتری دارند، به مراتب آسان تر خواهد بود. همچنین با داشتن نمرات بالا در دوره کارشناسی، امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا وجود خواهد داشت. هزینه های زندگی و شهریه نسبت به دانشگاه مورد نظر،  متفاوت خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.