به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

روش های پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

معرفی فضای آموزشی و دانشگاه های انگلستان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان مزایای زیادی دارد. دانشگاه ها و کالج های انگلستان متنوع، چند فرهنگی، نوآورانه و محبوب هستند که آموزش با کیفیت بالا و چشم اندازهای شغلی عالی و همچنین فرصتی برای بهبود مهارت های زبان انگلیسی را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. هر ساله بیش از 430 هزار دانشجوی خارجی از بیش از 180 کشور در سراسر جهان در انگلستان تحصیل می کنند. انگلستان با حدود 430 دانشگاه و کالج بیش از 21 هزار دوره تحصیلات تکمیلی مختلف ارائه می دهد، به همین دلیل برای بیشتر افراد یک دوره تحصیلی مناسب وجود دارد.

شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

در این بخش به معرفی شرایط و مدارکی می پردازیم که باید متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان  ارائه دهند. توجه داشته باشید که هر دانشگاه شرایط ورودی خاص خود را دارد اما به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مدرک دوره کارشناسی

جهت شرکت در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان حتما باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط با رشته مورد نظر خود باشید. ذکر این نکته مهم است که مدرک کارشناسی برخی از کشورها در این کشور اعتبار ندارد و باید به مدرک معادل تبدیل شود.

سوابق تحصیلی

اگر متقاضی دارای سوابق تحصیلی قابل قبولی باشد، تاثیر زیادی در جلب نظر مثبت دانشگاه مقصد خواهد داشت.

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

ریز نمرات (Transcript)

یکی از مدارکی که باید به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید، ترجمه انگلیسی ریز نمرات از دوره تحصیلی دیپلم تا پایان کارشناسی می باشد.

مدرک زبان آیلتس (IELTS)

پیش شرط پذیرش در بیشتر دانشگاه های انگلستان داشتن مدرک زبان آیلتس و در برخی موارد تافل است. البته در صورتی که متقاضی تحصیلات قبلی خود را در کشورهای انگلیسی زبان گذرانده باشد و دارای مهارت های بالایی در زبان انگلیسی باشد، ممکن است به این مدارک نیاز نداشته باشد.

آزمون جی مت

در برخی از رشته های مدیریتی، علاوه بر احراز شرایط عمومی و آیلتس، متقاضیان نیاز به کسب نمره قبولی در آموزن GMAT نیز دارند.

تجربه کاری

داشتن تجربه کاری در برخی از رشته های کارشناسی ارشد در انگلستان مانند رشته MBA از اهمیت بالایی برخوردار است. در این صورت داشتن 2 تا 3 سال تجربه کاری کفایت می کند.

رزومه 

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان ، باید سوابق تحصیلی، علمی، پژوهشی و شغلی خود را در قالب یک رزومه به دانشگاه مقصد ارائه کنند.

معرفی نامه یا توصیه نامه (Letter of Recommendation)

ارائه معرفی نامه توسط یک فرد معتبر مانند استاد دانشگاه که شناخت کافی از شما دارد، می تواند در اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلستان به ویژه در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکترا کمک زیادی کند. معمولا اطلاعاتی مانند میزان و مدت زمان آشنایی، حوزه فعالیت و دلایل توصیه تحصیل در رشته مورد نظر در این معرفی نامه بیان می شود.

انگیزه نامه (Statement of Purpose)

در انگیزه نامه دلایل انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی و توجیه شایستگی متقاضی برای موفقیت در رشته مورد نظر وی بیان می شود و در هنگام اخذ پذیرش تحصیلی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نقش بسیار مهمی ایفا می کند. با توجه به اینکه معمولا بررسی درخواست متقاضیان توسط مسئولین دانشگاه بدون حضور فیزیکی آنها انجام می  شود، ارائه این مدرک می  تواند کمک زیادی به معرفی هر چه بهتر دانشجو و جلب رضایت دانشگاه مقصد داشته باشد.

مقاله

داشتن مقاله در ژورنال های معتبر هنگام پذیرش در برخی از رشته های کارشناسی ارشد در انگلستان اهمیت زیادی دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و هزینه های آن

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان بسته به رشته تحصیلی، دانشگاه و طول دوره متفاوت است، اما به طور میانگین شما باید سالانه بین 10 هزار تا 12 هزار پوند پرداخت کنید. به طور معمول دوره های کارشناسی ارشد به مدت یک سال طول می کشد.

برخلاف دوره های کارشناسی، دانشگاه ها می توانند خود در خصوص میزان شهریه برای مقاطع کارشناسی ارشد تصمیم بگیرند و قیمت اغلب به عواملی مانند میزان ساعات فعالیت و زمان آزمایشگاه بستگی دارد. هیچ محدودیتی هم برای کارمزد در نظر گرفته نشده است، به طوری که برخی از دوره های MBA دارای هزینه ای معادل 59000 پوند است.

علاوه بر هزینه های تحصیل، باید هزینه های زندگی هنگام تحصیل را نیز در نظر داشته باشید. هزینه های زندگی در بخش های مختلف این کشور بسیار متفاوت است، گرانترین شهر لندن است، پس از آن ادینبرو و آبریستویث قرار دارند. شهر کاردیف یکی از ارزان ترین شهرهای انگلستان است.

دولت انگلستان به دانشجویان کارشناسی ارشد تا مبلغ 10609 پوند وام می  دهد. این وام بدون توجه به اینکه دوره تحصیلی شما یک ساله دارید یا دو ساله است، پرداخت می  شود. بنابراین، اگر شهریه و هزینه های زندگی شما بیش از این است، برای تامین هزینه های خود باید پول بیشتری تامین کنید. البته کمک هزینه و وام  های دیگری نیز وجود دارد. علاوه بر وام های ارائه شده توسط دولت، شرکت هایی نیز وجود دارند که وام های دانشجویی خصوصی ارائه می دهند؛ اما واقعیت این است که این وام ها گران ترند و شرایط بازپرداخت مشکل تری نسبت به وام  های دولتی دارند. همچنین شما می توانید در مشاغل نیمه وقت نیز مشغول به کار شوید.

رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد در انگلستان

رشته های بسیاری برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد در انگلستان وجود دارد. رشته  های کارشناسی ارشد علوم انسانی (Master of Arts) و کارشناسی ارشد در رشته های علوم پایه (Master of Science) از محبوب ترین دوره های تحصیلی در کشور انگلستان هستند. رشته های پرطرفدار دیگر به شرح زیر هستند.

 • کارشناسی ارشد حقوق (Master of Laws)
 • کارشناسی ارشد معماری (Master of Architecture)
 • کارشناسی ارشد آموزش (Master of Education)
 • کارشناسی ارشد مهندسی (Master of Engineering)
 • کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (Master of Fine Arts)
 • کارشناسی ارشد ادبیات (Master of Letters)
 • کارشناسی ارشد موسیقی (Master of Music)
 • کارشناسی ارشد فلسفه (Master of Philosophy)
 • کارشناسی ارشد مطالعات (Master of Studies)

کسب ویزای تحصیلی در انگلستان چگونه است؟

ویزای تحصیلی انگلستان با نام tier 4 visa student شناخته می شود و دو نوع است. افرادی که سن آنها بین ۴ تا ۱۷ سال است باید جهت ویزای child tire 4 اقدام کنند و متقاضیانی که سن آنها بیش از ۱۷ سال است باید دارای ویزای general tier 4 باشند. فرد متقاضی جهت اخذ ویزای تحصیلی باید مدارکی ارائه دهد که نشان دهنده تمکن مالی اوست و توانایی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را دارد.

1- آیا کسب مدرک کارشناسی ارشد، موقعیت شما در بازار کار را بهبود می بخشد؟

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا دریافت مدرک کارشناسی ارشد ارزش این همه وقت اضافی، تلاش و هزینه را دارد؟ دانشجویانی که موفق می شوند تا مدرک کارشناسی ارشد را اخذ کنند، برای آن ها شرایط بهتری برای دستیابی به موقعیت های شغلی مناسب که در آمد بالا هم دارند، فراهم می شود. در این صورت است که برای آن ها و خانوده شان امکان اخذ اقامت دائم انگلستان، فراهم می شود.

2- آیا مدرک کارشناسی ارشد در انگلستان انواع مختلفی دارد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان به دو روش آموزش محور (Taught -based) و پژوهش محور (Research-based) است.

روش تدریس در دوره آموزش محور از لحاظ سبک و ساختار مشابه مدرک کارشناسی است و از مواردی مانند سخنرانی، سمینار و تکالیف عملی تشکیل شده است. وضعیت دانشجویان از طریق آزمون، مقاله، پایان نامه و پروژه های گروهی ارزیابی می شود. با اینکه دانشجویان تشویق می شوند که به طور مستقل کار کنند، اما همواره یک استاد راهنما از آنها پشتیبانی می کند.

روش پژوهش محور کمی متفاوت است و از دانشجویان انتظار می رود که به طور فعال و مستقل در خصوص تهیه یک پایان نامه در یک موضوع خاص، که حدود 60٪ از زمان کلی دانشجو را به خود اختصاص می دهد فعالیت کنند. در این روش نیز استاد راهنما وجود دارد اما زمان تدریس کلاسی بسیار کمتر از روش آموزش محور است.

3- آیا شرایط ادامه تحصیل و گرفتن دکترا وجود دارد؟

بله. با توجه به کیفیت بالای سیستم آموزشی و اعتبار دانشگاه های انگلستان، دانشجویانی که موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد می شوند، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در این کشور یا دیگر کشورها را دارند.

تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان مزیت های زیادی دارد و تا حدود زیادی می تواند آینده شغلی شما را تضمین کند که در پایان به معرفی برخی از مهم ترین آن ها می پردازیم.

 • دوره های تحصیلات تکمیلی انگلستان اغلب بسیار تخصصی هستند، بنابراین شما می توانید از روز اول روی موضوع انتخابی خود تمرکز کنید.
 • مدرک اعطا شده به شما در پایان دوره در سراسر جهان معتبر و قابل قبول است، زیرا کلیه مدارک آموزش عالی انگلستان از استانداردهای سختگیرانه علمی، برخوردار هستند.
 • تحصیل در انگلیس می تواند ارزان تر از سایر کشورها باشد چرا که می توانید با حضور در یک دوره کارشناسی ارشد یک ساله در مقایسه با دوره های دو ساله در کشورهای دیگر، در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.
 • دوره های آموزشی به زبان انگلیس به شما یک کلاس جهانی می دهند، دانش شما را در خصوص زبان انگلیسی افزایش می دهند و به شما کمک می کنند تا مهارت های خوبی برای موفقیت در نیروی کار جهانی پیدا کنید.
 • دانشگاه های انگلستان برای کارفرمایان، دانشگاه ها و دولت های سراسر جهان شناخته شده اند.
 • دانشگاه های انگلستان اغلب در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.
5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.