به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
کارشناسی ارشد در سوئیس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس و آشنایی با مراحل و هزینه های آن

سوئیس کشوری کوهستانی در اروپای مرکزی است که دریاچه­ ها، روستاها و قله­ های بلند کوه­ های آلپ را در خود جای داده­است. این کشور همچنین به واسطه­ی پیست­های اسکی و مسیرهای پیاده­روی شهرت دارد. بانکداری و امور­مالی صنایع کلیدی این کشور هستند و ساعت­ها و شکلات­های آن از شهرت جهانی برخوردارند. در این مقاله قصد­داریم با کارشناسی­ ارشد در سوئیس آشنا شویم.

 

شرایط تحصیل

این کشور دارای برخی از معتبرترین دانشگاه­های جهان است و دو مؤسسه برتر EPFL و ETH Zurich  همواره  در بین 30 رتبه برتر در رتبه­بندی دانشگاه­های جهانی The Times Higher Education (THE)  قرار­دارند. هفت دانشگاه دیگر هم در رتبه­بندی سال 17-2016 ، در بین 150 دانشگاه برتر دنیا بودند که این امر نشانگر بازده بسیار چشمگیر دانشگاه­ها در کشوری با 8.3 میلیون نفر جمعیت است.

 

در این کشور اروپایی فرصت­های شغلی بسیار معتبری برای فارغ­التحصیلان وجود دارد. اگرچه اخذ ویزای اقامت در این کشور برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا پس از تحصیل دشوار است، اما اگر ثابت­کنید بهترین کاندید برای کاری هستید، موفق به اخذ ویزا خواهید­شد.

 

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی­ ارشد سوئیس

کارشناسی­ارشد در این کشور اروپایی به شما این فرصت را می­دهد که در یکی از مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی چند فرهنگی و بین المللی تحصیل­کنید. شما همچنین می­توانید با دسترسی به منابع تخصصی برخی از بهترین دانشگاه­های اروپا و جهان، به موفقیت دست­یابید. برخی از دلایل تحصیل در مقطع کارشناسی­ ارشد در سوئیس عبارتند از:

 • سرمایه­گذاری در آموزش و تحقیقات – این کشور دارای بالاترین تعداد ثبت اختراع در تمام کشورهای­اروپایی است. یکی از بالاترین تعداد سرانه جایزه نوبل در جهان را دارد و به دلیل تحقیقات­گسترده از اعتبار جهانی برخوردار است.
 • چشم­انداز بین­المللی – این کشور اروپایی دارای یک سنت خوب در جذب دانشجویان خارجی و ارائه فرصت­های تحقیقاتی در یک محیط پر جنب­و­جوش، پویا و چند­فرهنگی است. نسبت بالای دانشجویان کارشناسی­ارشد خارجی، دانشجویان دکتری و کادر آموزشی گواه این امر است.
 • کارشناسی­ارشد به زبان انگلیسی – در تحصیلات تکمیلی، زبان انگلیسی زبان آموزشی اصلی در این کشور است. بیش از 200 دوره کارشناسی­ارشد به زبان انگلیسی ارائه­می­شود و زبان کار در محیط­های تحقیقاتی این کشور هم انگلیسی است.
 • چند­زبانه بودن – این کشور با چهار زبان­رسمی ( آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی) یکی از چند­زبانه­ترین کشورهای جهان است و این موضوع، فرصت­کافی را برای توسعه مهارت­های زبانی ارزشمند در طول تحصیل فراهم می­کند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی­ ارشد سوئیس

سه دسته اصلی مؤسسات آموزش عالی در این کشور وجود دارد:

 • دانشگاه­های تحقیقاتی( شامل دو مؤسسه فناوری فدرال و 10 دانشگاه کانتون (منطقه­ای)
 • دانشگاه­های علمی-کاربردی با گرایش حرفه­ای
 • دانشگاه­های تربیت­معلم

چندین مؤسسه دیگر در سطح دانشگاه، مراکز آموزش عالی دولتی و مراکز تحقیقاتی-آموزشی هم وجود دارند. شما به عنوان دانشجوی کارشناسی­ارشد در این کشور، متناسب با زمینه موضوعی خود می­توانید در هر یک از این مؤسسات تحصیل کنید.

سیستم آموزشی این کشور  طیف­وسیعی از سیستم­های ارزیابی را اعمال می­کند که از کانتون به کانتون متفاوت­است. رایج­ترین سیستم ارزیابی، سیستم آموزش عالی است که مبنای 10 نمره­ای دارد و 5 نشان­دهنده حداقل نمره قبولی است.

معنی توصیف نمره
عالی بسیار­خوب 9-10
خوب خوب 7-8
رضایت­بخش کافی 5-6
ضعیف ناکافی 3-4
مردود بد 1-2

سیستم نمره­دهی دانشگاهی در این کشور

مؤسسات آموزش عالی همچنین از سیستم اروپایی انتقال واحدهای درسی (ECTS)  استفاده می­کنند که در آن 60 ECTS نشان­دهنده یک سال تحصیلی است.

 

مدارک لازم برای پذیرش در کارشناسی­ ارشد در سوئیس

دولت سوئیس متعهد به تحصیلات عالی و دسترس برای همه است و بودجه سخاوتمندانه­ای را در سطح فدرال و منطقه­ای (کانتون) ارائه­می­دهد. در نتیجه، هزینه تحصیل برای برنامه­های کارشناسی­ارشد در این کشور  به طور کلی بسیار پایین است. بودجه تحصیل در این مقطع نیز از طیف وسیعی از منابع در دسترس تأمین­می­شود.

 • هزینه­ها (Fees) : هزینه دقیق تحصیل در مقطع کارشناسی­ارشد در این کشور، بین مؤسسات، برنامه­ها و رشته­های مختلف، متفاوت است. به­طور­کلی می­توانید انتظار داشته­باشید که بین 3000 تا 60000 فرانک در سال هزینه­کنید،
 • منابع مالی (Funding) : طیف وسیعی از بورسیه­ها و بسته­های حمایتی دیگر برای دانشجویان بین­المللی که در مقطع کارشناسی­ارشد در این کشور تحصیل می­کنند در دسترس است.

ده مورد از بورسیه­هایی که دانشجویان بین­المللی می­توانند برای آن اقدام کنند عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی سوئیس برای دانشجویان خارجی
 • بورسیه­های تحصیلی عالی ETH
 • کمک­های دانشگاه لوزان برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه­های عالی EPFL
 • بورسیه­های تحصیلی موسسه تحصیلات تکمیلی ژنو
 • بورسیه­های کارشناسی ارشد دانشگاه ژنو
 • بورسیه حقوق بشر آکادمی حقوق بین المللی (LLM) ژنو
 • بورس تحصیلی MBA مرکز IMD
 • بورسیه­های تحصیلی MBA مرکز Nestle برای بانوان

 

دولت این کشور یک برنامه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی اجرا می­کند که معمولاً بر اساس توافقنامه­های متقابل با سایر کشورها تعریف می­شود. با تماس با سفارت یا کنسولگری این کشور  می­توانید از شرایط این طرح­ها مطلع­شوید.

همچنین ممکن­است دانشگاه­ها بصورت جداگانه به دانشجویان بین­المللی کارشناسی­ارشد کمک­مالی ارائه­دهند. اطلاعات در این مورد اغلب در وب­سایت دانشگاه­ها نمایش­داده­می­شود یا در صورت درخواست در دسترس قرار می­گیرد. در بسیاری از موارد، این بودجه از طریق دفاتر بین­المللی دانشگاه یا مراکز جابجایی تأمین می­شود.

 

مدارک لازم برای پذیرش در کارشناسی­ ارشد در سوئیس

اصلی­ترین شرط ورود برای برنامه­های کارشناسی ­ارشد در سوئیس، گذراندن یک برنامه کارشناسی با موفقیت در یک رشته مرتبط است. ممکن است هر دانشگاه شرایط ویژه­ای برای پذیرش در برنامه­های کارشناسی­ارشد تعیین­کند. الزام ارائه مدرک زبان هم به رشته و دانشگاه شما بستگی دارد، اما قطعاً لازم است که مهارت زبانی خود را نشان­دهید.

هر دانشگاهی سیاست­های خود را در مورد اینکه آیا مدرک کارشناسی اخذ­شده در یک کشور خارجی به دارنده آن امکان دسترسی به برنامه­های کارشناسی­ارشد را می­دهد یا خیر، دارد. اما به عنوان یک قاعده­کلی، می­توان انتظار­داشت که مدارک تحصیلی اخذ­شده از اروپا توسط اکثر دانشگاه­های سوئیس پذیرفته بشوند و در خصوص سایر کشورها هم باید با دانشگاه مقصد مکاتبه­کرد.

 

مهلت ارائه درخواست برای برنامه­های کارشناسی­ارشد متفاوت است. اما اگر می­خواهید در پاییز شروع به تحصیل­کنید باید در ماه ژوئیه تا نوامبر اقدام­کنید و اگر قصد­دارید در بهار شروع به تحصیل­کنید، باید بین ژانویه تا آوریل درخواست­دهید.

مدارک لازم  برای اخذ پذیرش دانشگاهی، امور سفارت و در نهایت حضور در سوئیس عبارتند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی (ترجمه و تأیید­شده در صورت درخواست دانشگاه)
 • ریزنمرات (ترجمه و تأیید­شده در صورت درخواست دانشگاه)
 • مدرک زبان درصورت درخواست دانشگاه
 • ویزای دانشجویی (نامه­ی پذیرش کارشناسی­ارشد در این کشور، عکس گذرنامه­ای، اثبات این­که شما بودجه­ی کافی برای زندگی در این کشور به عنوان دانشجو را دارید (نامه تمکن­مالی) ، آدرس محل اقامت شما در کشور مقصد، گذرنامه معتبر، مدارک هویتی و فرم­های سفارت و تمامی مدارکی که سفارت متناسب با شرایط روز، تعیین­کند از جمله مدارک واکسیناسیون و …

به­خاطر داشته باشید که میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای دانشجویی در کانتون­های مختلف، متفاوت است.

 

آیا شرایط ادامه تحصیل و گرفتن دکتری وجود دارد؟

این کشور به ارائه دوره­های تحصیلی در حوزه کسب­و­کار و تجارت شهرت­دارد و میزبان برخی از بهترین مؤسسات­فناوری است و در علوم و مهندسی هم در جهان پیشرو است. این واقعیت، سوئیس را به کشوری عالی برای ادامه یا پیشرفت­تحصیلی تبدیل کرده­است، به ویژه در دوره­ی دکترا.

با جستجوی پروژه­ها و برنامه­ های تبلیغ­ شده یا مرور اطلاعات در وب سایت­های دانشگاه می­توانید فرصت­های دکتری را در این کشور  پیدا­کنید. پس از یافتن گزینه­ی مناسب، باید مستقیماً با دانشگاه­ها مکاتبه/ به آن ها مراجعه­ کرد.

 

هزینه­ های تحصیل در مقطع کارشناسی­ ارشد در سوئیس

در سوئیس، هزینه تحصیل به دولتی یا خصوصی­بودن مرکز آموزشی و رشته­ی شما بستگی­دارد. در دانشگاه­های دولتی این کشور، هزینه­ی تحصیل نسبتاً پایین است. مشهورترین دانشگاه­ها از جمله ETH ، EPFL ، بازل، برن، یا لوزان، شهریه­ی 1000 CHF  (فرانک) را دارند. هزینه­ی متوسط ​​برای دریافت مدرک کارشناسی­ارشد در این کشور، بین 3000 CHF تا 13000 CHF است. اگرچه ممکن­است برخی از برنامه­های کارشناسی­ارشد در مؤسسات خصوصی هزینه­ی بالاتری داشته­باشند. برای دوره MBA، به طور کلی شهریه 24000 CHF درنظر گرفته­شده­است. با این حال، برخی از برنامه­های MBA بین 30،000 CHF تا 85،000 CHF هم شهریه دارند.

دانشجویان بین­المللی در این کشور  باید 18000 تا 28000 CHF در سال برای هزینه­های زندگی تأمین­کنند.

 

دانشگاه­های سوئیس در مقطع کارشناسی­ ارشد در سوئیس

برخی از دانشگاه­های مشهور و معتبر در این مقطع عبارتند از:

دانشگاه­های سوئیس در مقطع کارشناسی­ ارشد

 

سؤالات متداول:

 1. آیا امکان دریافت بورسیه وجود­دارد؟

در کشور سوئیس انواع بورسیه­ ها و وام­ های دانشجویی به دانشجویان مقاطع مختلف ارائه می شود.

 1. هزینه اقامتگاه­ های دانشجویی چفدر است؟

زوریخ،  ژنو، لوزان و بازل گران­ترین و محبوب­ترین شهرهای دانشجویی در این کشور هستند و قیمت اجاره برای اقامت دانشجویی در این شهر­ها به شرح زیر است:

 • زوریخ: از 1700 CHF تا 5000 CHF بسته به موقعیت و امکانات رفاهی.
 • ژنو: از 1700 CHF تا 5000 CHF بسته به موقعیت و امکانات رفاهی.
 • لوزان: بین 1500 CHF تا 2800 CHF موقعیت و امکانات رفاهی.
 • بازل: یک انتخاب نسبتاً مناسب دانشجویی است که قیمت اقامتگاه مشترک دانشجویی در آن بین 1400 CHF تا 2600 CHF است.

 

 1. آیا امکان کار کردن حین تحصیل وجود دارد؟

دانشجویانی که از کشورهای مختلف به این کشور می­آیند، در صورت تمایل می­توانند در طول تحصیل حداکثر 15 ساعت در هفته کار­کنند. در طول تعطیلات ترم هم، دانشجویان بین­المللی که در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس تحصیل می­کنند، می­توانند بصورت تمام­وقت کار­کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.