به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
کارشناسی ارشد در مالزی

شرایط و هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی در سال 2021

مالزی از کشورهایی است که به مبادلات فرهنگی و علمی توجه بسیاری می کند. به همین سبب سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را به کشور خود می پذیرد. شاید شما نیز یکی از علاقمندان برای حضور در رشته های مختلف دانشگاهی در این کشور باشید. مقطع کارشناسی ارشد فرصتی است تا بتوانید سطح علمی خود را افزایش و با دریافت مدرک معتبر از دانشگاه های مالزی، فرصت های شغلی بهتری را برای خود رقم بزنید. در این محتوا قصد داریم به شرایط شرکت و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی بپردازیم.

 

شرایط تحصیلی کشور مالزی

دانشجویان پس از شرکت در آزمون های ورودی و دارا بودن حداقل شرط معدل، می توانند برای ثبت نام در دانشگاه های مختلف کشور مالزی اقدام کنند. هر چند باید به این مسئله واقف باشید که هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد. به این ترتیب که شرط معدل دانشگاه های دولتی بزرگ و معتبر می تواند 17 باشد در حالی که دانشکده های خصوصی مالزی شرط معدلی در حدود 13 الی 15 دارند. دقت داشته باشید که هزینه تحصیلات در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی می تواند بیشتر باشد و هزینه های زندگی را نیز باید به آن اضافه نمود.

جالب است بدانید، برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در مالزی، کشور ایران و مالزی مذاکراتی را برای سال های تحصیلی 2021-2022 داشته اند. به این ترتیب هر دو کشور تعدادی بورس متقابل در رشته های مختلف صادر خواهند نمود. امّا این مسئله به سطح نمرات دوره کارشناسی و البته رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید وابسته خواهد بود. از آنجایی که ممکن است این موقعیت برای همگان فراهم نشود، اجازه دهید تا شرایط عمومی تر را بررسی کرده و جزئیات را به مشاوران تخصصی و مطالعه اطلاعات هر دانشگاه بسپاریم.

موقعیت های تحصیلی کارشناسی ارشد در مالزی

مالزی یکی از امن ترین کشورهای آسیایی جنوبی با دانشگاه هایی در سطح متوسط رو به بالا است. حتی دانشگاه های کشورهای اروپایی نیز شعباتی در این کشور دارند. از آنجایی که بیشتر آموزش ها به خصوص در سطح کارشناسی ارشد، به زبان انگلیسی تدریس می شوند، داشتن تسلط بر این زبان از جمله الزامات است.

از موقعیت های مهم در این کشور به دانشجویان پزشکی تعلق دارد. چرا که هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نسبت به اروپا بسیار کمتر است و متقاضیان می توانند اطلاعات تحصیلی خود را به دانشگاه مدنظر ارسال کرده و منتظر تاییدیه دانشگاه باشند.

بسیاری از دانشگاه‌ های مالزی، مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های معتبر این کشور به تحصیل می پردازند. امکانات خوابگاهی و هزینه های بیمه و درمانی نیز همراه با تخفیفات دانشجویی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی در حدود 1 الی 3 سال به طول ممکن است بی انجامد. این مسئله وابسته به رشته تحصیلی شما خواهد بود. همچنین، دوره های کارشناسی ارشد شامل آموزش و پایان نامه می شوند که زمان بندی پایان نامه می تواند این مدت را تغییر دهد.

همان طور که اشاره کردیم، دوره کارشناسی ارشد در مالزی به زبان انگلیسی صورت می گیرد. متقاضیان باید مدرک زبان آیلتس 6 یا معادل آن را ارائه دهند. در صورت عدم داشتن مدرک زبان، دانشجویان باید در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت نمایند.

مدارک لازم دوره کارشناسی ارشد در مالزی

در ابتدا باید اشاره کنیم، اگر از این ایران قصد ثبت نام در دانشگاه های مالزی را داشته باشید، باید مدارک خود را ترجمه کنید؛ از جمله دانشنامه و گذرنامه. امّا به جز این موارد باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ریزنمرات سال های تحصیلی گذشته
 • توصیه نامه اساتید
 • رزومه
 • نامه پشتوانه مالی
 • مدرک زبان
 • سوابق شغلی
 • کپی کلیه صفحات گذرنامه
 • پروپوزال
 • عکس که اخیرا گرفته شده باشد
 • فرم اظهارنامه سلامت

کارشناسی ارشد در مالزی شامل سه نوع برنامه تحصیلی می شود: MA, MS, MSc

گزینه اول آموزش بیشتر حالت تئوری دارد و در انتها نیاز به پایان نامه نخواهد بود. در حالت دوم دانشجویان باید طبق برنامه ای دوره های آموزشی را گذرانده و در انتها پایان نامه و تحقیقی را ارائه دهند. حالت سوم تنها ارائه پایان نامه و تحقیق خواهد بود و بر عکس حالت دوم نیاز به شرکت در دوره های آموزشی نخواهند داشت. گزینه آخر برای افرادی مناسب است که قصد ادامه تحصیل در دوره دکترا یا PhD را داشته باشند. برای شرکت در دوره دکتری در مالزی باید پایان نامه ذکر شده را همراه با نامه معرفی اساتید ارائه دهید.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی

هزینه های تحصیل نسبت به دانشگاه مدنظر می تواند متغییر باشد. امّا طبق آماری تقریبی از دوره ها مطقع کارشناسی ارشد در مالزی، می توان گفت هزینه سالیانه آن در حدود 4000 تا 7000 دلار خواهد بود. این هزینه به صورت ترمی در حدود 7000 تا 10000 رینگیت مالزی برای دانشگاه های دولتی و در حدود 1000 تا 15000 رینگیت برای دانشگاه های خصوصی است.

علاوه بر هزینه شهریه که به صورت ترمی پرداخت می شود، باید هزینه های خوابگاه، حمل و نقل و خورد و خوراک را نیز در نظر داشته باشید. برای مثال هزینه خوابگاه می تواند در حدود 150 تا 250 دلار باشد. خوابگاه شامل تجهیزات مختلفی برای دانشجویان از جمله خشکشویی لباس، تخت، اتاق استراحت، امکانات ورزشی و… می شود. برای آشنایی بیشتر با این موضوع بهتر است به مطالعه در زمینه هزینه های زندگی در مالزی بپردازید. از آنجایی که این هزینه ها سالانه می تواند در حال تغییر باشد، به خصوص در کشور در حال توسعه ای مانند مالزی، بهتر است قبل از اقدام، وضعیت هزینه ها را بررسی بفرمایید.

 

رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی

به طور کل ده رشته اصلی در این مطقع وجود دارد که متقاضیان باید از رشته های مرتبط به آن ها، وارد این مقطع شوند. پس از ارائه مدارک و تایید توسط دانشگاه هر دانشجو باید 42 واحد را با موفقیت پشت سر بگذارد تا بتواند مدرک نهایی معتبری را به دست آورد. رشته های مورد توجه در این کشور علاوه بر رشته های پزشکی شامل موارد زیر می شوند:

 • رشته مهندسی شیمی
 • رشته های علوم کامپیوتری
 • مهندسی نفت
 • علوم و مدیریت
 • مکانیک
 • الکترونیک
 • مهندسی نرم افزار و سخت افزار

 

کسب ویزای مالزی در مقطع کارشناسی ارشد

در ابتدا برای ورود به این کشور باید ویزای تحصیلی برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد در مالزی را کسب نمایید. برای این مسئله نیاز است که مدارک زیر را به سفارت ارائه دهید:

 • فرم درخواست ویزا
 • نامه اخذ پذیرش صادر شده از دانشگاه کشور مالزی
 • دو قطعه عکس
 • گواهی تمکین مالی
 • گواهی سلامت پزشکی

پس از پایان دوره کارشناسی ارشد برای کسب ویزای مالزی، سه حالت در پیش خواهید داشت. می توانید ویزای تحصیلی خود را برای شرکت در دوره دکتری تمدید نمایید. در حالت دوم باید به دنبال شغلی برگردید و کارفرما، برای شما ویزای شغلی فراهم کند. در حالت سوم، می توانید با سرمایه گذاری در کشور مالزی ویزای خود را تمدید نمایید. در صورت اقامت به مدت پنج سال در این کشور، می توانید برای دریافت اقامت دائم مالزی اقدام کنید.

کسب ویزای مالزی در مقطع کارشناسی ارشد

نتیجه گیری و جمع بندی

کارشناسی ارشد در مالزی دوره ای 2 الی 3 ساله است که به نوع رشته انتخابی شما بستگی خواهد داشت. در ابتدا باید مدارک لازم را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید و در صورت تایید دانشگاه و صادر شدن گواهی ثبت نام از سوی دانشگاه، می توانید برای دریافت ویزا اقدام نمایید. در این محتوا هزینه های ترمی شهریه را بررسی کردیم، همچنین اشاره کردیم این هزینه ها نسبت به دانشگاه انتخابی شما می تواند متفاوت باشد؛ به طبع دانشگاه های خصوصی هزینه های بالاتری را دریافت خواهند نمود. در صورتی که در زمینه نحوه تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی سوالی داشتید با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

 1. حداقل شرط معدل برای کارشناسی ارشد در مالزی چه میزان است؟

شرط معدل برای هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد. برخی دانشگاه های دولتی شرط معدلی معادل 17 را قرار داده اند در حالی که برای دانشگاه های دیگر این کشور، شرط معدل در حدود 15 در نظر گرفته شده است.

 1. آیا مدرک زبان برای تحصیل در مالزی الزامی است؟

دوره های آموزشی به زبان انگلیسی خواهند بود و تسلط بر این زبان ضروری است. در نتیجه در صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی، واحد های آموزشی این زبان برای شما قبل از دانشگاه برگزار می شود.

 1. آیا شرط سنی خاصی برای تحصیل در مالزی وجود دارد؟

در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی، ‌شرط سنی به صورت عمومی مطرح نشده است؛ مگر آنکه دانشگاهی در وب سایت رسمی خود اعلام کرده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.