به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

شرایط و هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین در سال 2021

مدرک کارشناسی ارشد در چین، کشوری با قدرت های مالی جهانی، فرصتی بی نظیر برای تحصیل در قلب این اقتصاد رو به رشد را فراهم می کند. کشور چین اشتیاق فراوانی در معرفی خود به عنوان گزینه ای عالی برای ادامه تحصیلات تکمیلی مناسب دانشجویان بین المللی دارد. از این رو این کشور در حال بهبود سیستم آموزشی خود می باشد تا تعداد دانشگاه ها و کالج های بین المللی معتبری را در اختیار متقاضیان در سراسر جهان قرار دهد.

دلایل اهمیت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین

با توجه به چشم انداز پررونق اقتصادی و سرمایه گذاری های فراوان دولت در زمینه بهبود آموزش عالی، این کشور به مکانی فوق العاده برای تحصیل تبدیل شده است. مهم نیست که به دنبال تحصیل در رشته فناوری اطلاعات یا علوم انسانی هستید، متناسب با اهداف شما، گزینه های بی شماری جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین را خواهید یافت.

دانشگاه هایی با کلاس جهانی: حمایت های مداوم مالی، مؤسسات آموزشی چین را در بین بهترین دانشگاه های جهان قرار داده است.

فرصت های سفر: در طول مدت حضور خود و تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در چین هرگز احساس کسالت نخواهید نمود. چرا که با گستره وسیع آب و هوایی در مناطق مختلف این کشور مواجه خواهید شد. از سرمای هیمالیا گرفته تا منطقه گرمسیر در جنوب که فرصت بی نظیر گشت و گذار را ایجاد می نماید. چین همچنین میزبان 56 گروه قومی است که هرکدام آداب و رسوم خاص خود را دارند. این تنوع قومی بی نظیر، آداب و خوراکی های لذیذ مختص به این مناطق را نیز به همراه خواهد داشت که برای دانشجویان بین المللی فرصتی فوق العاده برای آشنایی با فرهنگ های مختلف را ایجاد می نماید.

شهریه و هزینه های زندگی: هزینه زندگی در چین از بسیاری از کشورهای غربی کمتر و هزینه های تحصیل نیز به همین ترتیب مقرون به صرفه تر است. لازم به ذکر است که هزینه های زندگی و حمل و نقل که برای دانشجویان بین المللی از اهمیتی بسیاری برخوردار است، در این کشور نسبت به سایر کشورها بسیار کمتر برآورد می شود.

چشم انداز اشتغال: اقتصاد پررونق چین برای هر فارغ التحصیل بین المللی به معنای فرصت های بی نظیر شغلی در سطح جهانی تلقی می شود. میزان تقاضای یادگیری زبان این کشور در جایگاه سوم پرمخاطب ترین زبان ها قرار می گیرد. از این رو تسلط به آن می تواند حق انتخاب شغلی وسیعی را در اختیار فارغ التحصیلان قرار دهد.

 

دانشگاه ها در چین

دانشگاه های این کشور به دلیل برتری در علوم، مهندسی فناوری و ریاضیات بسیار مشهور هستند. چین در مجموع حدود 2500 دانشگاه را در خود جای داده است که به دو دسته کلی دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. بودجه دانشگاه های دولتی به کمک آژانس های دولتی و دولت چین تأمین می شود. بورس تحصیلی برای دانشگاه های دولتی معمولاً مانند دانشگاه های خصوصی قابل دسترس متقاضیان می باشد. تنها لازم است تا شرایط خود را جهت دریافت این بورسیه ها بررسی نمایید. بودجه دانشگاه های خصوصی از طریق شهریه های دانشجویی تأمین می شود. دانشگاه های برتر این کشور در شهرهایی چون پکن و شانگهای واقع شده اند. در ادامه لیست 5 دانشگاه برتر چین در سال 2021 در رنکینگ جهانی ارائه می شود.

 • دانشگاه چینگهوا با رتبه 15
 • دانشگاه پکن با رتبه 23
 • دانشگاه فودان با رتبه 34
 • دانشگاه ژجیانگ با رتبه 53
 • دانشگاه علوم و تکنولوژی با رتبه 93

دانشگاه ها در چین

انواع دوره ها

مدارک تحصیلی در رشته های علوم و فناوری در مؤسسات معتبر چین از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. از این رو تأکید کمتری بر دروس علوم و علوم انسانی می شود. پس از امضای موافقت نامه با 50 کشور برتر علمی چون آمریکا، انگلیس، ژاپن و … این کشور تمایل خود را به شناخت متقابل در زمینه مباحث آموزشی ابراز نموده است. اما بهتر است پیش از اقدام برای شرکت در این دانشگاه ها به بررسی آن ها در سایت وزارت علوم بپردازید و نسبت به تأیید و امکان معادل سازی مدارک خود در ایران نیز تحقیق کنید. سال تحصیلی عموماً از ماه مارس آغاز و در ژانویه پایان می یابد. دوره ها نیز به صورت ترمیک برگزار می شوند. طول مدت تعطیلات تابستانی بین 4 تا 8 هفته برآورد می شود. البته بسته به نوع مؤسسه و رشته تحصیلی ممکن است تفاوت هایی داشته باشد. سال نو چینی نیز بر طول تعطیلات اثرگذار خواهد بود. حداقل طول دوره دو ساله برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین برآورد می شود. البته برخی از دوره ها ممکن است تا 3 سال به درازا بکشد.

هزینه های کارشناسی ارشد در چین

هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبتاً کم برآورد می شود. در واقع، ممکن است بسیاری از این ملزومات روزمره ارزان تر از کشور مبدأ دانشجو باشد. هزینه های تحصیل بسته به مؤسسه آموزشی و رشته تحصیلی تفاوت هایی دارد. هزینه های معمول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین از 200/4 تا 760/13 دلار متغیر خواهد بود. البته برای دوره های MBA ممکن است هزینه های بیشتری لازم باشد. هزینه های دیگری شامل دریافت سرویس برنامه رسمی بین المللی مابین 90 تا 150 دلار، هزینه ویزا حدود 140 دلار، هزینه های معاینه پزشکی بسته به محل انجام 100 دلار، بیمه درمانی معادل 130 دلار و هزینه های اسکان بسته به این که در دانشگاه اقامت دارید یا به اجاره اتاق اکتفا می کنید مابین 370 تا 460 دلار است.

ارائه درخواست کارشناسی ارشد در چین

برنامه های ترم پاییز از سپتامبر یا اکتبر آغاز می شود. مهلت درخواست رسمی معمولاً از اواخر ماه ژوییه است. ترم بهار عموماً از اواخر فوریه یا اوایل مارس آغاز می شود. بهتر است پیش از این موعد برای ارایه درخواست اقدام کنید زیرا برای دریافت ویزا و ارایه اسناد لازم به زمان بیشتری نیاز دارید. برای شروع این فرآیند می توانید مستقیماً با دانشگاه انتخابی مکاتبه کنید یا از سرویس پشتیبان رسمی CUCAS اقدام کنید. مدت زمان کل فرآیند دو تا سه ماه است.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین

در این زمینه ارائه مدارک زیر ضروری است:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک لیسانس (یا معادل آن)
 • یک یا دو توصیه نامه
 • معاینه پزشکی
 • مدرک زبان

شرایط ویزا و مهاجرت

دانشجویان خارجی خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین باید گذرنامه معمولی و ویزای تحصیلی معتبر داشته باشند. درخواست ویزا نهایتاً 4 هفته به طول می انجامد و تنها زمانی می توانید این درخواست را ارائه دهید که پیشنهادی از دانشگاه چینی دریافت نمایید. مدارک لازک جهت ارایه درخواست ویزای X1 به قرار زیر است:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل شش ماه
 • یک قطعه عکس گذرنامه
 • اثبات اقامت قانونی
 • اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاه
 • دریافت و ارایه فرم های JW201 یا JW202 از دانشگاه

به محض ورود به خاک چین نیز باید فرم اقامت موقت را تکمیل نمایید.

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

مراحل ثبت نام در دانشگاه

این مراحل ممکن است بسته به دانشگاه تغییرات اندکی داشته باشد. مدارک لازم به شرح زیر است:

 • گذرنامه و عکس
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • ارایه و تاییدیه بیمه درمانی
 • رسید پرداخت شهریه (برای دانشگاه خصوصی)
 • فرم ثبت نام اقامت موقت

کلام آخر!

امروزه امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین به یکی از گزینه های جذاب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در این کشور برای دانشجویان نه تنها شانس تحصیل در بهترین دانشگاه ها وجود دارد بلکه با توجه به رونق اقتصادی چشم گیر چین در دهه‌های اخیر، فرصت های شغلی متنوعی نیز برای فارغ التحصیلان در زمینه های مختلف ارائه می شود.

 

سؤالات متداول:

 • آیا امکان کار حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین وجود دارد؟

بلی، اما مجوزها بسته به محل تحصیل متفاوت هستند. دانشجویان می توانند به طور متوسط 12 ساعت در هفته کار کنند. البته باید مجوز آن به تایید دانشگاه برسد.

 • آیا کارشناسی ارشد در چین به زبان انگلیسی هم تدریس می شود؟

بلی، اما این دوره ها عموماً مربوط به رشته های پزشکی، بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستند. اگر زبان انگلیسی، زبان اول شما محسوب نمی شود باید مدرکی دال بر تسلط بر آن ارائه دهید.

 • آیا امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین وجود دارد؟

بلی، پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد در چین متقاضیان می توانند به ادامه تحصیل در مقطع دکترا بپردازند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.