به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا و آشنایی با روند و هزینه ها 2021

در این مقاله سعی داریم در ادامه، شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا از جنبه‌های مختلف تحصیلی، کاری و شیوه زندگی مربوط به آن، مورد بررسی قرار دهیم.

طی سالیان گذشته، باتوجه به گسترش و پیشرفت امر مهاجرت و تسهیل این امر، افراد بسیاری تمایل پیدا کرده اند تا از ایران به دیگر کشورهای جهان، مهاجرت کنند. افراد اهداف متفاوتی را از مهاجرت به کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی و مهاجرت به استرالیا و دیگر نقاط جهان در سر می پرورانند. به عنوان مثال، گروهی در نظر دارند تا شغل مناسبی پیدا کنند، عده ای نیز، قصد دارند تا استانداردهای زندگی خود را تغییر داده و برخی نیز به این امید مهاجرت می کنند تا پس از تحصیل در رشته مورد علاقه خود، با پیدا کردن شغلی، در آن کشور ماندگار شده و اقامت بگیرند. موضوع موردبحث ما، گروه سوم، یعنی علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های کشورهای مختلف است. یکی از کشورهایی که این روزها نظر علاقمندان به تحصیل را به خود جلب می کند، کشور استرالیا است. دانشجویان مایلند تا در سطوح مختلف تحصیلی و رشته های متنوع این کشور، به ادامه تحصیل بپردازند.

 

چرا استرالیا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

قبل از بررسی تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا، ابتدا باید به این پرسش پاسخ داد که چرا کشور استرالیا برای تحصیل و به ویژه تحصیل در مقطع کارشناسی جذابیت دارد؟ دانشگاه های کشور استرالیا، از پیشرفته ترین متد تحصیلی و آموزشی دانشگاه های روز دنیا بهره می برند. به طوری که سطوح علمی دانشگاه های این کشور، با کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان قابل مقایسه بوده که خود نکته قابل تاملی است. سطح فرهنگی کشور استرالیا نیز در میزان و سطح مطلوبی بوده و این موضوع به طور حتم برای دانشجو و شخصی که از ایران به کشور استرالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی مهاجرت می کند، به طور حتم نکته قابل توجهی است. ضمن اینکه خدمات شهروندی مطلوب و شرایط آب و هوایی خوب هم در انتخاب کشور استرالیا برای تحصیل در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی، شرط مهمی محسوب می شود. اما در ادامه، مهمترین ویژگی ها و جذابیت های کشور استرالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی، به صورت ذیل خواهند بود:

 • مدارک آموزشی دانشگاه های استرالیا، از اعتباری جهانی برخوردار بوده و به همین دلیل، کارفرمایان بین المللی آن را تائید کرده و می پذیرند
 • سطوح علمی دانشگاه های استرالیا، در حد بالایی بوده و به همین دلیل، در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و این موضوع باعث شده تا تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان علاقمند جذاب باشد
 • دولت استرالیا، هر ساله بودجه های قابل توجهی را برای موارد تحقیقاتی، ارائه بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در نظر می گیرد. دولت کشور استرالیا با این کار قصد دارد تا شرایط تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان در سطوح مختلف تحصیلی، تسهیل شده و افراد متعددی برای تحصیل در این کشور جذب سیستم آموزشی آن شوند
 • ویزای کار پس از تحصیل، به طور حتم یکی از ایده آل ترین شرایط برای هر دانشجوی مهاجری به حساب می آید. زیرا اصولاً دانشجویان و متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کشور استرالیا و از جمله مقطع کارشناسی، مایلند تا پس از اتمام دوره کارشناسی خود و دریافت مدرک مربوطه، وارد بازار کار این کشور شده و شغلی پیدا کنند
 • دستمزد مطلوب و شرایط کاری مناسب نیز از جمله دلایلی بوده که افراد را به تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا ترغیب می کند. شایان توجه است که کشور استرالیا، از نظر قدرتمند بودن اقتصاد، مقام چهاردهم را در بین کشورهای جهان دارا بوده و آمار بیکاری این کشور، طی سال های اخیر همیشه کمتر از 6 درصد بوده است
 • دانشجویان می توانند پس از اتمام دوره تحصیل در مقطع کارشناسی، ویزای کار دریافت کرده و اقامت موقت بگیرند. ضمن اینکه پس از 4 سال می توانند اقامت استرالیا را دریافت کرده و در این کشور به کار و زندگی مشغول شوند

چرا استرالیا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا

ابتدا باید اشاره شود که تمامی رشته های مورد نیاز دانشجویان جهت تحصیل در مقطع کارشناسی، در دانشگاه های این کشور موجود بوده و قابل انتخاب هستند. البته رشته های شاخه های پزشکی و مهندسی جزو محبوب ترین  رشته هایی بوده که توسط دانشجویان انتخاب می شوند. نظام دانشگاهی و تحصیلی کشور استرالیا، از بریتانیا گرفته شده است. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا، دانشجویان باید یک دوره سه ساله را بگذرانند. اما با گذراندن یک سال دیگر در مقطع کارشناسی، دانشجویان می توانند مدرک کارشناسی 4 ساله را که Honors نامی‌ده می شود، دریافت کنند. در برخی از رشته های مقطع کارشناسی که Honors نام دارد، دانشجویان باید به ارائه تحقیق و پایان نامه بپردازند که این مورد در سال چهارم تحصیلی اتفاق می افتد. اگر دانشجویی بتواند مقطع کارشناسی را به صورت چهار ساله یا همان Honors به پایان برساند، مدرک کارشناسی ارشد را که 2 ساله است، تنها با گذراندن یک سال دریافت خواهد کرد. شهریه دانشگاه های استرالیا برای مقطع کارشناسی، نسبت به دیگر مقاطع به مراتب پایین تر بوده اما دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی شانس کمی دارند.

از آنجاییکه دانشجویان مقطع کارشناسی، نسبت به سایر دوره ها سن کمتری دارند، خوابگاه های بیشتری برای آن ها در دسترس خواهد بود. اگر متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های استرالیا، موفق شده باشند تا مدرک  دوره های فنی و حرفه ای را کسب کنند، قادر خواهند بود تا وارد سال اول یا دوم مقطع کارشناسی شوند.

پذیرش و هزینه در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کشور استرالیا

هرچند که شرایط لازم جهت پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی دانشگاه های استرالیا، از استانداردهای برابر و یکسانی برخوردار است، اما ممکن است که هر دانشگاه و یا دانشکده ای، جهت پذیرش دانشجو، ضوابط و شرایط خاص خود را داشته باشد. برای دانشجویانی که مایلند در یکی از رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه های کشور استرالیا، تحصیل نمایند، مدارک و شرایط ذیل، الزامی است:

 • ارائه مدرک تحصیلی دبیرستان
 • ارائه مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات دروس
 • برخورداری از معدل حداقل 15
 • ارائه مدرک بین المللی آیلتس (IELTS) با حداقل نمره 6

اگر فرد متقاضی براساس موارد فوق، برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه های استرالیا، واجد شرایط نباشد، باید تا دوره پیش دانشگاهی را بگذراند. به همین دلیل، در کلیه دانشگاه های استرالیا، کالج هم وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور استرالیا برای مقطع کارشناسی، بنابر نوع رشته متفاوت خواهد بود. اما تقسیم بندی شهریه ها به این صورت است که در رشته های هنر، اقتصاد، بازرگانی و…، میزان شهریه سالانه بین 15 هزار دلار تا 30 هزار دلار استرالیا خواهد بود. اما هزینه رشته های مقطع کارشناسی، برای رشته هایی که واحد آزمایشگاهی دارند، مانند رشته های علوم پایه، بین 22 هزار دلار تا 55 هزار دلار استرالیا است. هر دانشجو می تواند با انجام حدود 20 ساعت کار در هفته، هزینه زندگی و خورد و خوراک خود را بدست آورد. البته داشتن شغل در حین تحصیل در کشور استرالیا، به صورت پاره وقت خواهد بود و به این وسیله دانشجو می تواند بخشی از هزینه های خود را تامین کند. البته این هزینه ها بسته به نوع رشته، شهر انتخابی و شغل دانشجو، متفاوت خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی در استرالیا

فرد متقاضی ابتدا باید پذیرش یکی از دانشگاه های کشور استرالیا را به دست آورد. پس از آن، برای اخذ ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل و اقامت در کشور استرالیا، اقدامات لازم را انجام دهد. جهت اخذ پذیرش تحصیلی در کشور استرالیا، مدارک ذیل باید تهیه شوند:

 • ارائه و ترجمه ریز نمرات تحصیلی 12 ساله
 • ارائه و ترجمه مدارک تحصیلی قبلی
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه و ترجمه مدارک شناسایی
 • ارائه پاسپورت
 • 4 قطعه عکس
 • ارائه و ترجمه سوابق کاری

در ادامه، برای اخذ ویزای تحصیلی کشور استرالیا و دریافت اقامت در این کشور، مدارک ذیل مورد نیاز خواهند بود:

 • ارائه مدرک شناسایی ترجمه شده
 • ارائه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های استرالیا (offer letter)
 • ارائه مدارک زبان معتبر
 • ارائه سوابق کاری و ترجمه آنها
 • گواهی الکترونیکی ثبت نام (ECOE)
 • انگیزه نامه (State of Purpose)
 • ترجمه سند ازدواج
 • تکمیل فرم ها

شایان توجه است که اگر فردی مایل باشد تا در کشور استرالیا بماند و شغلی داشته باشد، دولت استرالیا این اجازه را برای مدت 18 ماه فراهم کرده تا شخص شغل مورد نظر خود را پیدا کند. البته شخص ، حتماً باید شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کرده و به استانداردهای مربوطه هم نزدیک باشد. پس از آن، ویزای تحصیلی به ویزای کاری تبدیل خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی در استرالیا

جمع بندی

شرایط مطلوب کشور استرالیا باعث شده تا هر سال علاقمندان برای تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی، به دریافت پذیرش اقدام کنند. کشور استرالیا از دانشگاه های معتبری در سطح جهانی سود برده و نرخ بیکاری نیز در این کشور پایین است. ضمن اینکه دولت استرالیا، به مقوله تحقیقات و آموزش اهمیت داده و هر سال بودجه مطلوبی هم برای این امر در نظر می گیرد. مجموع عوامل یاد شده باعث شده تا افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا، علاقه نشان دهند.

 

سوالات متدوال

1-شرایط ورود به دوره های کارشناسی در استرالیا چیست؟

علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی، ارائه ی مدرک بین المللی آیلتس الزامی است. بعد از ارائه مدارک و پذیرش در دانشگاه، باید برای انجام کار‌های اقامت اقدام کند.

2- اگر شخصی شرایط اولیه ورود به کارشناسی را نداشته باشد، راهکاری وجود دارد؟

بله؛ موظف به گذراندن دوره پیش دانشگاهی در استرالیا خواهد بود. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، اطلاعات مربوطه را از همان دانشگاه مورد نظر کسب کرد.

2-آیا شرایط پذیرش دانشگاه‌های مختلف در استرالیا، با یکدیگر متفاوت است؟

شرایط لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مختلف در استرالیا از استاندارد یکسانی برخوردار است. ممکن است برخی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مخنلف ضوابط خاصی را در هنگام پذیرش در رشته‌های مختلف مورد نظر داشته باشند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.