به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
کارشناسی در انگلستان

چگونه با دوره های مقطع کارشناسی در انگلستان آشنا شویم؟

کشور انگلستان از جمله کشور هایی است که آوازه ی زیادی در زمینه ی تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی دارد. این کشور با داشتن دانشگاه های معروفی مثل آکسفورد و کمبریج به عنوان برترین دانشگاه های دنیا و همچنین سطح علمی بالای سایر دانشگاه های خود، بسیاری را مشتاق به مهاجرت به این کشور و أخذ مدرک دانشگاهی از دانشگاه های این کشور کرده است. در ادامه با شرایط کلی در مورد تحصیل در این کشور در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در انگلستان، مدارک لازم برای قبول شدن در دانشگاه های انگلستان، شرایط ادامه ی تحصیل و گرفتن کارشناسی ارشد، هزینه های تحصیل، رشته های تحصیلی، کسب ویزا و … آشنا خواهیم شد.

شرایط تحصیل در دانشگاه های انگلستان

برای این که بتوانید در دانشگاه های انگلستان مشغول به تحصیل شوید، همانند سایر کشورها، اولین گام این است که بتوانید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش کسب کنید. پس از کسب پذیرش باید اقدام به کسب ویزای تحصیلی کنید. ویزای تحصیلی در انگلستان به 2 نوع تقسیم می شود؛ یکی برای افراد 4 تا 17 سال که قصد تحصیل در مدارس انگلیس را دارند و دیگری برای افراد 17 سال به بالا است که برای تحصیلات دانشگاهی به انگلیس مهاجرت می کنند که با نام ” جنرال تیر 4 ” صادر می شود. برای کسب این ویزا باید از 3 ماه قبل از شروع دوره ی تحصیلی درخواست ویزا داد. هزینه ی درخواست هردو نوع این ویزاها 328 پوند است و سالیانه نیز باید مبلغی معادل 150 پوند واریز کنید، که تمامی این مبلغ به مدت طول دوره یکجا دریافت می شود. از شروط مهم برای کسب این ویزا وجود تمکن مالی برای تامین هزینه ها در طول دوره ی تحصیل است. فردی که متقاضی ویزاست، باید تمکن مالی خود را برای پوشش دادن هزینه های تحصیلی و زندگی خود، نشان دهد. برای اقدام به این کار باید مبلغی را به حسابی به نام خودش یا سرپرست (والدینش) واریز کند. این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی، دانشگاه یا مدرسه و رشته تحصیلی متفاوت است. همچنین فرد متقاضی باید با توجه به شهری که قصد دارد در آن زندگی کند، هزینه ی 9 ماه زندگی در انگلیس را هم در حسابش داشته باشد.

در انگلستان شرایط سنی برای تحصیل وجود ندارد و اصولا می توانید در هر سنی تقاضای ویزای تحصیلی کنید. ولی اگر سن شما متناسب با مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید نباشد، شانس شما برای پذیرش درخواستتان پایین می آید. این بازه ی سنی برای تحصیل در مقطع لیسانس تا 20 سال و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تا 25 سال در نظر گرفته شده است.

بطور کلی شرایط کسب ویزای تحصیلی انگلستان شامل موارد زیر است:

 • نامه ی پذیرش تحصیلی
 • تسلط بر 4 مهارت زبان انگلیسی
 • ارائه ی تمکن مالی برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان که برای هر شخص متفاوت است.
 • عدم داشتن شهروندی کشورهای منطقه ی اقتصادی اروپا و سوییس.

لیسانس در انگلستان

قطعا تصمیم برای گذراندن دوران کارشناسی در انگلستان می تواند به یکی از بهترین تجربه های عمرتان بدل شود. سطح علمی بالای دانشگاه های این کشور، فضای مدرن و آکادمیک آن ها در کنار امکانات آمورشی کم نظیر موجود، حتما راه شما را برای موفقیت هموار می کنند. علاوه بر این ها، هزینه ی تحصیل و زندگی در انگلستان به نسبت بسیاری از کشورها، از جمله آمریکا بسیار پایین تر است. از دیگر مزیت های کسب مدرک کارشناسی در انگلستان، طول دوره ی کوتاه تر آن نسبت به سایر کشورهاست. در انگلستان می توانید با شرکت در دوره های فشرده دو ساله لیسانس بگیرید. طول دوره های عادی 3 سال است که اگر بخواهید همزمان با دوره لیسانس ورکشاپ ها و دوره های اضافی را هم طی کنید این زمان بیشتر می شود. بعضی از رشته های کارشناسی هم مانند رشته های علوم و مهندسی ممکن است ۴ سال طول بکشد. در انگلستان علاقه مندان می توانند همزمان در 2 رشته ی لیسانس شرکت کنند و هر کدام را 2 ساله بگذرانند تا هم 2 مهارت کسب کرده باشند هم شانس بیشتری در بازار کار پیدا کنند.

لیسانس در انگلستان

در انگلستان می توانید انواع دوره های لیسانس را بگذرانید:

 • لیسانس علوم BSc
 • لیسانس آموزش BEd
 • لیسانس مهندسی BEng
 • لیسانس هنر BA

انسان شناسی و باستان شناسی، علوم اجتماعی (جامعه شناسی، روانشناسی و …)،  تاریخ کلاسیک، انگلیسی (ادبیات و …)، علوم کامپیوتر، تجارت (اقتصاد، مدیریت …)، حقوق، رشته های پزشکی/ رشته های پیش پزشکی، موسیقی و هنر، مهندسی، فلسفه، علوم (علوم زمین، زیست شناسی، شیمی)، ریاضی، الهیات و دین از جمله رشته هایی هستندکه می توانید در دانشگاه های این کشور در آن به تحصیل بپردازید.

چگونه برای اخذ پذیرش اقدام کنیم؟

همان طور که پیش تر هم به آن اشاره شد برای این که بتوانید در دانشگاه های انگلستان شروع به تحصیل کنید 2 راه وجود دارد:

1) به طور مستقیم و از طریق ارسال مدارک خواسته شده ی دانشگاه مد نظرشان

2) ثبت نام در سایت UCAS (سرویس پذیرش کالج ها و دانشگاه های انگلستان) این سایت، مرجع رسمی دولت انگلستان برای پذیرش دانشجو است که تمام دانشگاه های انگلستان از آن استفاده می کنند.

 

پس از این مرحله دیگر مدارکی که لازم دارید به شرح زیر هستند:

 • کپی پاسپورت و ویزا
 • متن علمی خود
 • مدرک فارغ التحصیلی دبیرستان
 • گواهی زبان انگلیسی شامل آیلتس، تافل
 • بیانیه شخصی
 • نامه مرجع
 • رزومه

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان

برای تحصیل در انگلستان علاوه بر هزینه هایی که در ابتدا و برای گرفتن ویزا باید بپردازید، هزینه های دیگری هم باید متقبل شوید. این هزینه ها نیز برای هر فرد و هر مقطع متفاوت است. تفاوت در میزان این مبالغ می تواند بر حسب نوع دانشگاه، مقطع و رشته ی تحصیلی باشد. دانشجویان انگلیسی و دانشجویان عضو اتحادیه اروپا باید بطور میانگین بیش از 9250 پوند در سال هزینه کنند. این مبلغ برای دانشجو های بین المللی غیر اروپایی بین 10 هزار تا 38000 پوند به صورت سالانه متغیر خواهد بود.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان

مدارک مهم برای تحصیل در این مقطع ابتدا به ساکن مدرک کارشناسی معتبر و مورد تایید کشور انگلستان و پس از آن ارائه ی مدرک آیلتس حداقل 6.5 است. تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان به دو صورت پیوسته و نا پیوسته صورت می گیرد. طول مدت دوره ی پیوسته 3 سال و دوره ی ناپیوسته 1 سال خواهد بود. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به موارد زیر تقسیم می شود:

 • کارشناسی ارشد تجارت (MBA)
 • کارشناسی ارشد فنی (MSC)
 • کارشناسی ارشد (MA)

تاریخ، فلسفه، علوم پزشکی، هنر، زبان انگلیسی، حقوق و علوم اجتماعی از جمله پر طرفدار ترین رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد انگلستان هستند.

پاسخ به برخی سوالات متداول

 • آیا تحصیل در انگلستان رایگان است؟

برای تحصیل در دانشگاه های انگلیس، باید شهریه پرداخت کنید؛ در صورتی که بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید نیاز به پرداخت شهریه نیست.

 • امکان گرفتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه های انگلستان وجود دارد؟

لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی به طور معمول در دکترا اعطا می شود؛ برای بورسیه تحصیلی باید رزومه ای قوی ارائه دهید. این رزومه شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقامات چاپ شده در مجلات علمی‌بین المللی، معدل بالا و … هست.

 • امکان کار کردن در انگلستان پس از اتمام تحصیل وجود دارد؟

بعد از فارغ التحصیلی، به شما این فرصت داده می شود که، در کشور انگلستان به دنبال کار بگردید؛ اگر شما شغلی مناسب پیدا کنید و استخدام شوید، این امکان برای شما فراهم می شود تا اقامت خود را به نوع اقامت کاری تغییر دهید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان مطمئنا جزو اتفاقاتی در زندگی شما خواهد شد که همواره به آن خواهید بالید. رویای تحصیل در برترین دانشگاه های جهان هرکسی را برای رسیدن به این مهم ترغیب می کند. پس سعی کنید تمام تلاش خود را برای دستیابی به این هدف به کار گیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.