به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
کارشناسی در سوئیس

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس و آشنایی با شرایط و دانشگاه ها در این مقطع

این روزها افراد به دلایل مختلفی تصمیم به مهاجرت به روش تحصیلی را می گیرند. دلایلی از قبیل امکان پیشرفت در حوزه تحصیل، زندگی و اقتصادی دلایل مهمی هستند که افراد را مجاب به درخواست برای تحصیل در کشور دیگر می کند. یکی از کشورهایی که مقصد مهاجران تحصیلی به حساب می آیند کشور سوئیس است. تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس شرایط خاصی دارد. اگر شما هم مایل به تحصیل در این کشور هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

چرا کارشناسی در سوئیس؟

سوئیس یکی از چند کشور اول در انتخاب دانشجویان برای تحصیل است و به آن لقب جواهر پنهان اروپای مرکزی را داده اند. دلیل انتخاب سوئیس برای تحصیل استانداردهای بالای زندگی برای دانشجویان، سطح بالای تحصیل و سیستم آموزشی معتبر بین المللی در این کشور است که سالانه دانشجویان زیادی را از سرتاسر دنیا برای ورود به دانشگاه های خود پذیرش می کند. البته دلایلی دیگری نیز برای انتخاب دانشگاه های سوئیس به عنوان محل تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

مدارک معتبر دانشگاه های سوئیس

ازآنجایی که شیوه آموزشی در این کشور مطابق با شیوه آموزش عالی اروپایی است، مدارک تحصیل کارشناسی در سوئیس از سطح کیفی بالایی برخوردار بوده و در سطح بین المللی مورد تائید هستند. علاوه بر آن مدارک بین المللی کسب شده در دانشگاه های این کشور به عنوان مدرکی معتبر برای ورود شما به بازار کار تلقی خواهد شد و به شما برای ورود به شغل ایده آلتان کمک می کند.

چندین رشته محبوب در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس دست دانشجویان برای انتخاب رشته باز است و طیف وسیعی از رشته های مالی و تجارت، مهندسی و علوم دیگر برای انتخاب رشته وجود دارد. این کشور برای چندین رشته معروف است و یکی از آن ها گردشگری و هتل داری به شمار می رود و دلیل آن سطح بالای صنعت گردشگری در این کشور است.

از دیگر رشته های محبوب در این کشور رشته زبانت شناسی است و دلیل محبوبیت آن وجود چهار زبان محلی (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی) در سوئیس ذکر می شود.

مدت زمان دریافت مدرک

عموماً مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در سوئیس 3 ساله است. برخی از دانشجویان ایرانی برای صرفه جویی در زمان خود و زمان تحصیلشان مهاجرت به سوئیس را هوشمندانه می دانند. البته لازم به ذکر است که برخی دانشگاه ها نیز از این رویه پیروی نمی کنند و مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در آن ها همان 4 سال است، پس قبل از مهاجرت حتماً به این نکته توجه کنید.

 

هزینه مقرون به صرفه برای تحصیل

ازآنجایی که هزینه زندگی در سوئیس بالا است شاید برایتان جالب باشد که بدانید هزینه تحصیل در این کشور به نسبت کشورهای دیگر اروپایی بسیار مقرون به صرفه است و رقمی حدودی بین 400 تا 3700 یورو در سال را شامل می شود البته این موضوع کاملاً به موسسه آموزشی که قصد تحصیل در آن را دارید، بستگی دارد.

سطح بالای کیفیت زندگی

همه ساله شاخص لگاتوم به صورت بین المللی منتشر می شود و این شاخص نشان دهنده سطح رفاه اجتماعی افراد در هر کشور است. سوئیس مقام دوم را در این رده بندی دارد و به همین دلیل دانشجویان مشتاق اند در این کشور تحصیل کنند و پس از فارغ التحصیلی با شناختی که از مردم و کارفرمایان موردنظر خود به دست آورده اند به کسب وکار و زندگی بپردازند.

 

مدارک مورد تائید وزارت علوم ایران

اگر شما هم به قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر و مورد تائید وزارت علوم می خواهید به سوئیس بروید باید بگویم که کشور مناسبی را انتخاب کرده اید؛ چراکه 24 دانشگاه از مراکز تحصیلی این کشور مورد تائید وزارت علوم است و شما پس از تحصیل در آن ها به راحتی می توانید مدرک معتبر خود را در ایران به کار ببندید و در حوزه تحصیلی خود کار پیدا کنید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس

یکی از نکات مهمی که قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه موردنظر باید به آن توجه کنید زبان تحصیلی دانشگاه است. اغلب دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی به زبان های آلمانی و فرانسوی محتوای آموزشی را به دانشجویان تدریس می کنند به تازگی چند دانشگاه به تدریس در زبان انگلیسی نیز اقدام کرده اند که تعداد آن ها محدود است.

برای ورود مدرک زبان به دو زبان گفته شده نیاز است که حداقل سطح زبان آلمانی سطح B1 بیان شده است. درصورتی که مدارک معتبری در اختیار ندارید برخی دانشگاه ها به عنوان ورودی آزمون زبان می گیرند که در صورت قبولی در این آزمون می توانید بدون داشتن مدرک زبان در دانشگاه تحصیل کنید.

علاوه بر آزمون زبان تمامی دروس دبیرستان برای هر زیرشاخه ریاضی، تجربی و انسانی از آزمون خاصی برخوردار است که قبل از ورود به دانشگاه باید در این آزمون ها نیز قبول شوید.

 

ثبت نام در دانشگاه های سوئیس برای تحصیل کارشناسی در سوئیس

برای ثبت نام در دانشگاه های سوئیس حتماً باید به سایت معتبر دانشگاه مراجعه کرده و مدارک موردنیاز و زمان ارسال آن را مطالعه کنید؛ چراکه هر موسسه آموزشی مهلت ارسال مدارک خاص خود را دارد. پیشنهاد ما به شما برای زمان ارسال مدارک در ترم بهار این مؤسسات آموزشی است که برای درخواست پذیرش در ترم بعدی وقت کافی را داشته باشید.

بسته به شرایط افراد برخی از دانشجویان به ویزا دانشجویی سوئیس احتیاج داشته و برخی دیگر به آن احتیاج ندارند به همین علت لازم است اطلاعات کاملی از محل تحصیل موردنظر خود به دست آورید و حتماً با کنسولگری سوئیس حتی به صورت الکترونیکی در مورد ویزا مشورت کنید. برای دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر خود بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

 • به سایت معتبر دانشگاه رفته و اطلاعات خود را به صورت آنلاین برای پذیرش وارد کنید
 • هزینه بررسی مدارک و پذیرش را بپردازید
 • تمامی مدارک لازم که در سایت ذکرشده قبل از اتمام زمان ثبت نام برای دانشگاه ارسال کنید

به خاطر داشته باشید که معمولاً هر دانشگاه مدارک خاصی را از دانشجویان درخواست می کند پس حتماً لیست مدارک را با دقت مطالعه کنید. مدارک عمومی دانشگاه ها به شرح زیر است:

 • ابتدا فرم درخواست را پرینت بگیرید و آن را امضا کنید و پس ازآن فایل اسکن از فرم آماده کنید
 • دو عکس از پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • مدرک دیپلم دبیرستان برای متقاضیان تحصیل کارشناسی در سوئیس
 • گواهی مهارت زبان آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی
 • رزومه شخصی متقاضی
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک پذیرش
 • دلایلی معتبر و انگیزه شخصی از تحصیل در دانشگاه های این کشور

به خاطر داشته باشید که ما می توانید با درخواست پذیرش از دانشگاه های مختلف شانس خود را برای پذیرفته شدن در دانشگاه های این کشور افزایش دهید.

 

رشته های پرمخاطب در سوئیس

رشته های متنوعی در دانشگاه های سوئیس تدریس می شود که این رشته ها شامل تمامی رشته های محبوب در ایران نیز هست. برخی از آن ها به شرح زیر است:

 • رشته کامپیوتر یکی از رشته های محبوب فنی مهندسی
 • رشته های هنری شامل رشته بازیگری
 • رشته داروسازی
 • رشته دندانپزشکی
 • رشته پزشکی
 • مهندسی هوافضا
 • رشته حقوق
 • رشته های مدیریت با گرایش های مختلف
 • رشته معماری

به خاطر داشته باشید که رشته های گفته شده تنها رشته های ارائه شده در دانشگاه های سوئیس نیستند، بلکه این دانشگاه های اغلب رشته های حوزه های مختلف را تدریس می کند.

رشته های پرمخاطب در سوئیس

جمع بندی

مهاجرت به قصد تحصیل به دلایل مختلفی می تواند اتفاق بیافتد و از مهم ترین دلایل آن ارتقا سطح کیفی دانش و سطح زندگی افراد است. در مقاله بالا سعی شد اطلاعاتی کلی در ارتباط با تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس گفته شود. درصورتی که مایلید دریکی از دانشگاه های سوئیس تحصیل کنید حتماً قبل از درخواست پذیرش شرایط پذیرش و امکانات رفاهی دانشگاه را به دقت مطالعه کنید.

 

سؤالات متداول:

 • آیا دانشجویان در سوئیس می توانند حین تحصیل کار کنند؟

بله قوانینی برای کار کردن دانشجویان در سوئیس موجود است و آن ها می توانند به کار با حداکثر 15 ساعت در هفته بپردازند.

 • آیا می شود بدون داشتن دیپلم در دانشگاه های سوئیس تحصیل کرد؟

خیر برای تحصیل در این دانشگاه های داشتن مدرک دیپلم دوازده ساله لازم است.

 • آیا هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس رایگان است؟

خیر هزینه تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بین المللی رایگان نیز و دانشجویان بسته به موسسه آموزشی که در آن تحصیل می کنند باید شهریه آن را بپردازند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.