به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

تمامی توضیحات تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

مالزی، کشوری که در جنوب شرقی آسیا واقع شده است، در سال‌ های اخیر در تمامی ابعاد، پیشرفت‌ های چشمگیری کرده است. رونق اقتصادی، توریسم رو به پیشرفت و کسب وکار فعال و پویایی که در این کشور وجود دارد، باعث شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتا سر دنیا به خصوص ایران، خواهان تحصیل در مالزی باشند. خوشبختانه تحصیل در مقاطع گوناگون در این کشور ممکن بوده و همه ساله افراد فراوانی برای تحصیل در کشور مالزی اقدام می‌ کنند. البته راه‌ های دیگری نیز برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که فعلاً از حوصله این نوشتار خارج است. آن چه ما در این نوشتار برآنیم، بررسی شرایط مربوط به تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی است. پس اگر به دنبال تحصیل در این کشور بوده و متقضی اخذ مدرک کارشناسی هستید، در ادامه با ما باشید.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

تحصیل کارشناسی در مالزی همانند ایران یک دوره چهار ساله ‌است. البته این دوره می‌ تواند فقط سه سال به طول انجامد و آن در صورتی است که شما دوره پیش دانشگاهی را در ایران گذرانده باشید. آن چه در این مقطع برای دانشگاه‌ های مالزی حائز اهمیت محسوب می‌شود، معدل دوره دبیرستان شما ‌است.

البته ناگفته نماند که برخی از دانشگاه‌ ها، شرط سنی برای پذیرش دانشجو در این مقطع را نیز دارند. شرط معدل پیش دانشگاهی و دبیرستان برای برخی از دانشگاه‌ های مالزی به خصوص نمونه‌ های دولتی، 17 به بالا است. لازم به ذکر است که دانشگاه‌ های موجود برای تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی، از نظر بین المللی دارای رتبه های بالایی هستند.

 

بهترین دانشگاه ها برای اخذ مدرک کارشناسی در مالزی

همانطور که در بالا نیز اشاره کوچکی به آن کردیم، در کشور مالزی دانشگاه‌ های دولتی و آزاد مختلفی وجود دارند. شما برای تقاضای تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی، بسته به شرایطی که برای شما ممکن است، می‌ توانید دانشگاه مربوطه را انتخاب کرده و مدارک خود را برای آن‌ ها ارسال کنید. در ادامه نام چندی از بهترین دانشگاه‌ های این کشور را برای شما می آوریم.

دانشگاه پوترا مالزی، دانشگاه علوم مالزی، دانشگاه مالایا مالزی، دانشگاه ملی مالزی و در نهایت دانشگاه تکنولوژی مالزی از جمله دانشگاه‌ های دولتی در مالزی هستند. و دانشگاه هایی مانند دانشگاه APU ، دانشگاه Sunway، دانشگاه Taylor، دانشگاه Mahsa، دانشگاه Monash، دانشگاه MMU و همچنین دانشگاه Help از جمله دانشگاه‌ های خصوصی در این کشور هستند که رنکینگ خیلی بالایی از نظر بین المللی دارند.

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش کارشناسی در مالزی

روشن است که برای اخذ پذیرش تحصیلی در مالزی شما در ابتدا باید مدارکی را آماده کنید و قطعاً با ترجمه انگلیسی، به دانشگاه مربوطه ارسال کنید. در نظر داشته باشید که کپی این مدارک باید کاملاً خوانا بوده و هیچگونه خط خوردگی نداشته باشند. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دوران دبیرستان
 • اسکن و کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • عکس در سایز 3.5 در 4.5 (در نظر داشته باشید که عکس شما باید حتماً با زمینه سفید باشد.)
 • فرم معاینات پزشکی جهت اخذ ویزا

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

هزینه تحصیل در کشور مالزی موارد مختلفی را دربرمی گیرد. هزینه اصلی مربوط به دانشگاه و شهریه آن ‌است که بسته به دانشگاهی که انتخاب می‌ کنید، متفاوت خواهد بود. به طور کلی می‌ توان گفت هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی در دانشگاه‌ های مختلف بین 100 تا 1500 رینگت متفاوت است.

هزینه دیگری که برای تحصیل در کشور مالزی باید پرداخت کنید، هزینه مربوط به خوابگاه ‌است. این هزینه عددی بین 150 تا 250 دلار خواهد بود. اگر شما مایل به زندگی در محیطی خارج از دانشگاه و خوابگاه هستید می‌ توانید خانه هایی در فاصله نزدیک به دانشگاه و به طور اشتراکی با بقیه دانشجویان را اجاره کنید. هزینه این منازل ماهانه بین 400 تا 800 دلار خواهد بود. البته تمامی وسایل مورد نیاز برای زندگی در آن‌ ها در نظر گرفته شده و سرویس رفت و آمد به دانشگاه نیز برای برخی از آن‌ ها وجود دارد.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مالزی

برای گرفتن ویزا تحصیلی از کشور مالزی به مدارکی نیاز خواهید داشت که آن‌ ها عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا دانشجویی
 • نامه پذیرش از طرف دانشگاه مورد نظر
 • دو قطعه عکس
 • کپی (دو عدد) از پاسپورت
 • ضمیمه هر گونه سوابق پژوهشی و علمی
 • گواهی دوره دیپلم و پیش دانشگاهی (برای مدرک کارشناسی)
 • مدارکی که ثابت کنند شما می‌ توانید شهریه مربوط به تحصیل را پرداخت کنید
 • گواهی سلامت

 

نحوه ثبت نام تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

تمامی دانشگاه‌ های کشور مالزی در ابتدای امر یک قانون ثابت دارند و آن این است که ابتدا شما باید فرم شهریه ثابت را تکمیل کرده و رسید پرداخت آن را ضمیمه کنید. این که این شهریه ثابت چقدر ‌است، بستگی به دانشگاهی که شما برای تحصیل انتخاب می‌ کنید خواهد داشت. قطعاً این هزینه برای دانشگاه‌ های خصوصی بیشتر از دولتی خواهد بود. در نظر داشته باشید که گاهی اوقات برخی دانشگاه‌ ها شرایط را به گونه‌ ای فراهم می‌ کنند که شما بتوانید از آن‌ ها درخواست کمک هزینه تحصیلی کنید. در نهایت بهتر است شرایط مربوط به هر دانشگاه را از وبسایت همان دانشگاه پیگیری نمایید تا به اطلاعاتی دقیق‌ تر و موثق‌ تر دست پیدا کنید.

 

رشته های مطرح برای تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

شاید بتوان گفت شمار رشته هایی که در مقطع کارشناسی در مالزی وجود دارند، بی شمار است اما ما در این جا چند نمونه از مطرح‌ ترین رشته‌ ها که بیشترین متقاضیان برای تحصیل را دارا هستند برا شما نام می‌ بریم:

 • کارشناسی علوم کامپیوتر
 • کارشناسی امنیت کامپیوتر
 • لیسانس بازاریابی الکترونیک
 • کارشناسی تجارت الکترونیک
 • کارشناسی هوش مصنوعی
 • کارشناسی بیومتریک
 • کارشناسی مدیریت منابع انسانی
 • کارشناسی بازاریابی رسانه
 • کارشناسی اطلاع رسانی رسانه
 • کارشناسی برنامه نویسی شبکه

همانطور که مشاهده می‌ کنید، برای تحصیل در رشته‌ های مهندسی و برنامه نویسی، کشور مالزی می‌ تواند یک مقصد عالی باشد. البته ناگفته نماند که دانشگاه‌ های مختلف در این کشور، انواع مختلفی از رشته‌ ها را ارائه می‌ دهند.

رشته‌ های مطرح برای تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

نتیجه گیری و جمع بندی

آن چه در این جا بدان پرداختیم، بررسی شرایط مربوط به اخذ مدرک کارشناسی در مالزی بود. از مدارک لازم برای اخذ پذیرش گفته و هزینه‌‌های مربوط به این دوره تحصیلی در این کشور را تحلیل کردیم. همچنین برترین دانشگاه‌‌های دولتی و خصوصی را نام بردیم. در ادامه به متدال‌‌ترین سؤلات در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

 

سؤالات متداول

 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی چه نمره ای برای آزمون آیلتس مورد نیاز است؟

نکته قابل توجه این است که برای اخذ کارشناسی در مالزی، نیازی به مدرک آیلتس ندارید و می‌ توانید ابتدا در کالج زبان تحصیل کرده و در صورت اخذ نمره کافی، وارد دانشگاه شوید. اما اگر مایل به اخذ مدرک آیلتس نیز هستید، برای اخذ کارشناسی در این کشور نمره 5 این آزمون بین المللی، مورد قبول خواهد بود.

 • دوره کارشناسی در مالزی، چه مدت طول می کشد؟

همانطور که در طول محتوا توضیح دادیم، این دوره بین 3 تا 4 سال می‌ تواند متفاوت باشد. اگر شما دوره پیش دانشگاهی را در ایران گذارنده باشید، این دوره 3 سال خواهد بود.

 • آیا پذیرش تحصیلی در مالزی، محدودیت سنی دارد؟

به طور کلی می‌ توان گفت سن پذیرش با توجه به نوع دانشگاه متفاوت خواهد بود. این بدان معنی است که هر دانشگاه قوانین سنی مربوط به خود را دارد. اما می‌ توان گفت برای تحصیل کارشناسی در مالزی ویژه‌ متقاضیان زیر 18 سال، فرم رضایت نامه از طرف والدین باید حتماً وجود داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.