به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
کارشناسی در چین

تمامی توضیحات تحصیل در مقطع کارشناسی در چین | شرایط و هزینه های تحصیل در چین

چین کشوری واقع در شرق آسیا و به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان با بیش از 1.35 میلیارد نفر سکنه است. این کشور همچنین با مساحت 9.6 میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور بزرگ دنیا از نظر مساحت است. دستمزد پایین نیروی کار و وجود زیرساخت های مستحکم آن را به رتبه یک صادر کننده جهانی کالاهای تولیدی تبدیل کرده است. هدف مؤسسات آموزش عالی در چین تبدیل این واحدهای آموزشی به مراجع بین المللی است. از این رو بسیاری از دانشگاه ها، دروس مقطع کارشناسی در چین را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. این مدارک در سطح بین المللی معتبر شناخته می شوند. در ادامه به بررسی دلایل تحصیل در مقطع کارشناسی در چین می پردازیم. هم چنین به مدارک لازم، رشته های پرمخاطب و نیز دانشگاه های برتر این کشور اشاره خواهیم نمود.

 

دلایل تحصیل در مقطع کارشناسی در چین

کاوش: تحصیل در چین به عنوان فرصتی عالی برای شناخت و کشف پرجمعیت ترین کشور جهان شناخته می شود. ترکیبی از تمدن باستانی و دنیایی مدرن، بستری جهت آشنایی با سایر دانشجویان در سراسر جهان را ایجاد می کند. گستره وسیعی از مناطق آب و هوایی در این کشور برای اقامت و تفریح وجود دارد. به دنبال توسعه اقتصادی در بازه 30 سال اخیر، تلفیقی از سنت و مدرنیته در این کشور مانند شهر زیبای ممنوعه یا دیوار بزرگ چین در کنار آسمان خراش های سربه فلک کشیده به چشم می خورد. البته به لطف زیرساخت های پیشرفته، رفت و آمد در این کشور ارزان و به صرفه است. سرویس دهی به شهرها توسط اتوبوس، تاکسی و مترو به خوبی انجام می شود. همچنین راه آهن سریع السیر چین با سرعتی بالغ بر 300 کیلومتر در ساعت به دانشجویان برای حمل نقل سریع و آسان کمک می کند.

دلایل تحصیل در مقطع کارشناسی در چین

زندگی مقرون به صرفه: تحصیل در مقطع کارشناسی در چین یا سایر مقاطع ارزان تر از کشورهای اروپایی، آمریکا، ژاپن و … در نظر گرفته می شود. هزینه تحصیل در این کشور برای هر ترم حدود یک هزار دلار آمریکا برآورد می شود. البته هزینه تحصیلات دانشگاهی و هزینه های زندگی در حین تحصیل بسته به مؤسسه انتخاب شده، شهر محل اقامت و مسکن متفاوت است. هم چنین هزینه دوره های کوتاه مدت زبان تنها به چند صد دلار می رسد. غذا و سایر هزینه های زندگی در این کشور نیز بسیار مقرون به صرفه است. به طور مثال بلیط اتوبوس تنها 15 سنت و بلیط مترو 30 سنت در پکن به فروش می رسد.

 

اشتغال: چین در 30 سال اخیر سریع ترین رشد اقتصادی جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور پس از ایالات متحده به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است. 500 شرکت برتر جهان در این کشور به تجارت می پردازند و شهرهای شانگهای و پکن مقر بسیاری از شرکت های برتر بین المللی هستند. از این رو کسانی که به زبان چینی مسلط شوند و در این کشور زندگی کنند به فرصت های بی شمار شغلی دست خواهند یافت.

 

کیفیت آموزش: چین در زمینه آموزش عالی، سرمایه گذاری بسیاری انجام داده است تا بتواند دانشگاه های خود را به کلاس جهانی نزدیک تر نماید. رشته هایی چون مهندسی، علوم، پزشکی، اقتصاد، تجارت و … در این کشور طرفداران بسیاری دارد. هم چنین دولت چین توافق نامه ای را در زمینه شناخت متقابل مدارک تحصیلی با کشورهایی چون آمریکا، انگلیس، فرانسه، ژاپن و 65 کشور دیگر امضاء نموده است.

تنوع قومیتی: مردم چین تلفیقی از 56 قومیت مختلف هستند. در این کشور ادیان مختلفی چون اسلام، تائوییسم، مسیحیت و … نیز وجود دارد. آشنایی با آداب و رسوم مختلف در این کشور می تواند به فرآیند آموزش و زندگی در این کشور رنگی و رویی دلچسب ببخشد، که این امر می تواند برای دانشجویان بین المللی فرصتی استثنایی قلمداد شود.

طول دوره کارشناسی در چین

طول دوره کارشناسی در چین

طول دوره کارشناسی در چین از 4 تا 6 سال متغیر است. دوره هایی چون پزشکی، جراحی، پزشکی بالینی از جمله دوره های 6 ساله در این کشور هستند. سال تحصیلی بهار، از ماه مارس آغاز و در اواسط ژوییه خاتمه می یابد. هم چنین سال تحصیلی پاییز از اواسط سپتامبر آغاز و در ژانویه پایان می پذیرد. البته عواملی چون طول تعطیلات تابستانی و سال نوی چینی بر تاریخ شروع ترم می تواند تأثیرگذار باشد.

مدارک لازم جهت تحصیل در چین

جهت ثبت نام در مقطع کارشناسی در چین به حداقل 12 سال تحصیلات رسمی نیاز است که مدرک تحصیلی در ایران باید به تأیید وزارت آموزش و پرورش برسد. اگر زبان اول فرد انگلیسی نباشد، ارائه مدرک مبنی بر تسلط بر آن مورد نیاز خواهد بود به طوری که حداقل آیلتس 5.5 آکادمیک مورد انتظار است. البته بدیهی است که امکان تحصیل به زبان چینی نیز وجود دارد و به این منظور شرکت در آزمون Chinese proficiency test مورد نیاز است. هم چنین ارائه رزومه و معرفی نامه برای هدف تحصیل در مقطع کارشناسی در چین، توصیف دوره های آموزشی گذرانده و … نیز الزامی است. به عنوان مرجع شخصی ارایه یک الی دو معرفی نامه نیز ضروری است. گواهی تمکن مالی، کپی از اصل گذرنامه، عکس سایز گذرنامه به تعداد 5 عدد و نیز گواهی پزشکی برای متقاضی الزامی است.

رشته های محبوب کارشناسی در چین

دانشجویان علاقمند به تحصیل در مقطع کارشناسی در چین می توانند از گزینه های مختلف و محبوب تحصیلی در مقطع لیسانس در زمینه های تجاری مانند حسابداری، بازاریابی و امور مالی یا موضوعاتی مانند اقتصاد، فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر، انسان شناسی، زیست شناسی و معماری شرکت نمایند. در دوره کارشناسی در چین، دانشجویان از فرصت تحصیل در دانشگاه های عالی، همکاری با هیئت علمی کارآمد و زیرساخت های با کیفیت بالا بهره مند خواهند شد.

لیست بهترین دانشگاه ها در چین

در ادامه لیست بهترین دانشگاه های چین به همراه رنکینگ جهانی آن ها که در پرانتز مشخص شده است، ذکر می گردد. البته اگر مایل به تحصیل در دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم هستید، قبل از اقدام، لیست این دانشگاه ها را در سایت وزارت علوم بررسی نمایید.

 

شرایط بورسیه فول فاند در مقطع کارشناسی در چین

برای دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند در مقطع کارشناسی در چین لازم است دانشجو، شهروندی چین را نداشته و نیز از سایر بورسیه های دولتی چین استفاده نکرده باشد. حداکثر سن متقاضی 25 سال و ارایه گواهی دبیرستان یا معادل آن نیز ضروری است. در ادامه به 3 نوع بورس تحصیلی مورد تقاضا اشاره می گردد:

  • بورس تحصیلی CSC نوعA : هزینه های ثبت نام، اقامت (در دانشگاه و به صورت اشتراکی با دانشجویی دیگر) ، بیمه درمانی و کمک هزینه ماهیانه مابین تقریباً 350 و 500 دلار است.
  • بورس تحصیلی CSC نوع B: همان بورس تحصیلی نوع A به جز ارائه کمک هزینه ی ماهانه شخصی.
  • بورس تحصیلی CSC نوع :C به صورت جزیی با مزایای اندک.

شرایط بورسیه فول فاند در مقطع کارشناسی در چین

سؤالات متداول:

  • آیا تحصیل در مقطع کارشناسی در چین ارزشمند است؟

این امر می تواند در زمینه انتخاب حرفه و پیشرفت شغلی در آینده بسیار مفید باشد؛ چرا که زبان چینی سومین زبان پرطرفدار در دنیا است و می تواند به پیشرفت شغلی شما کمک فراوانی کند.

  • آیا دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در چین را دارند؟

متقاضیان باید ویزای معتبر دانشجویی چینی موسوم به ویزای X را دریافت نمایند. دانشجویان مقیم در چین نیز پس از دریافت پذیرش، می توانند برای دریافت فرم JW202 از دانشگاه مربوطه اقدام کنند.

  • آیا می توان بعد از دوره کارشناسی در چین به تحصیل در مقطع ارشد ادامه داد؟

بلی. برخی از دانشجویان یک سال تحصیلات تکمیلی را بین اتمام دوره کارشناسی و شروع کارشناسی ارشد می گذرانند.

 

کلام آخر!

در این مقاله به معرفی و بررسی فرصت های تحصیلی در مقطع کارشناسی در چین پرداختیم. به دلیل وجود ویژگی های منحصربه فردی چون موقعیت کشور چین، دانشگاه هایی با رنکینگ جهانی و نیز هزینه های اندک، دانشجویان بین المللی بسیاری مایل به ادامه تحصیل در این کشور هستند. چرا که اقتصاد رو به رشد این کشور می تواند فرصت های بی شمار شغلی را نیز در سطح جهانی برای این متقاضیان فراهم نماید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.