به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
شغل های دانشجویی و میزان درآمد آن ها

آشنایی کامل با کار همزمان با تحصیل در کانادا و قوانین آن

کار همزمان با تحصیل در کانادا و قوانین حاکم بر آن یکی از دغدغه های مهم بسیاری از افراد مشغول به تحصیل در این کشور است و به خصوص کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، درباره جزئیات مختلف مربوط به این حوزه به طور مرتب سوال خواهند داشت. به همین خاطر در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره مسئله کار حین تحصیل و کار پس از تحصیل در کشور کانادا با شما در میان بگذاریم و در پایان نیز به برخی از سوالات پر تکرار شما پاسخ خواهیم داد. اگر تا پایان این مطلب با ما همراه باشید، علاوه بر شرایط کاری در زمان تحصیل، موقعیت های شغلی دانجشویی مختلف و میزان درآمد هر یک را نیز در خواهید یافت.

شرایط کاری در کانادا

کانادا دومین کشور پهناور جهان با جمعیتی 34 میلیونی است که مشخصاً منابع بسیار فراوانی را در اختیار داشته و برای استفاده صحیح از این منابع، نیاز فراوان به نیروی انسانی خواهد داشت. به همین خاطر این کشور برنامه های متعددی برای جذب مهاجر از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری و… دارد. آمار 5.5 درصدی نرخ بیکاری در این کشور نشان می دهد که از هر 100 فرد جویای کار، 95 نفر آن ها موقعیت شغلی در اختیار خواهند داشت که این آمار، آماری امیدوار کننده و درخشان است.

نرخ بیکاری پایین، ثبات اقتصادی بالا، درآمد مکفی برای گذران زندگی، بیمه و خدمات اجتماعی و سطح بالای کیفیت زندگی همگی دلایل اصلی تلاش مردم برای کار در کانادا هستند و البته در کنار این مسائل، سطح بالای علمی دانشگاه های این کشور و رتبه های عالی این دانشگاه ها در جهان نیز دلیل اصلی بسیاری از ایرانیان برای تحصیل در کانادا است که در نهایت می تواند منجر به کار در آن کشور نیز گردد.

تمام کسانی که برای کار یا تحصیل وارد کانادا می شوند، تا سه روز پس از ورود به این کشور و مشخص شدن نشانی سکونت خود،  می توانند با در دست داشتن ویزای کار یا تحصیل خود و مراجعه به نزدیک ترین دفتر Service Canada نسبت به دریافت «سین نامبر» خود اقدام کنند. سین نامبر یا Social Insurance Number یک عدد 9 رقمی منحصر به فرد برای افراد سفر کرده به کانادا است که برای معامله، کار، ثبت نام در مراکز مختلف و استفاده از خدمات اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد و چیزی شبیه به کد فراگیر اتباع خارجی در ایران است. البته برای کار همزمان با تحصیل در کانادا قوانین خاصی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

شرایط کاری در کانادا

شرایط کار همزمان با تحصیل در کانادا

بسیاری از افراد محصل با کار همزمان با تحصیل در کانادا می توانند از پس مخارج خود بر آمده و گذران زندگی کنند. کار در زمان تحصیل باعث گسترش ارتباطات شده و شما را به فرهنگ کشوری که در آنجا مشغول تحصیل هستید نزدیک می کند. همچنین باعث می شود با بسیاری از قوانین مربوط به حوزه تجارت و یا کسب درآمد آشنا شوید و تجربیات و مهارت های لازم در این حوزه را کسب کنید. کسانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، به احتمال بسیار، خواهان کار در زمان تحصیل نیز هستند و این موضوع از نظر قانونی به هیچ وجه ناممکن نیست. البته به شرط آن که تابع قوانین زیر باشد:

 1. ویزای تحصیلی معتبر برای تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا داشته باشید.
 2. مشغول تحصیل در مقاطع عالی (و نه دبستان و متوسطه) باشید.
 3. در حال گذراندن دوره آمادگی پیش از ورود به دانشگاه یا دوره زبان نباشید.
 4. تحصیل خود را آغاز کرده و در حال گذراندن واحدها (و نه مرخصی ترمی) باشید.

 

قوانین کار همزمان با تحصیل در کانادا

اگر شروط بالا وجود داشته باشد و شما در حال تحصیل و گذراندن واحدهای درسی خود در دانشگاه باشید، آن گاه می توانید در شرایط زیر کار کنید:

 • در زمان تحصیل، مجاز به کار پاره وقت به مدت حداکثر 20 ساعت در هفته هستید.
 • در ایام تعطیل (بین ترم ها و یا تعطیلات رسمی دیگر) امکان کار تمام وقت تا 40 ساعت در هفته را خواهید داشت.
 • کار شما بر حسب آنچه در ویزای شما آمده می تواند در محیط دانشگاه (On Campus) یا خارج از محیط دانشگاه (Off Campus) باشد.
 • در داخل محیط دانشگاه کارفرمای شما می تواند خود دانشگاه، نهادهای دانشگاهی درون دانشگاه یا پیمانکاران خصوصی فعال در دانشگاه باشد.
 • اگر رشته تحصیلی شما دوره کارآموزی نیز داشته باشد، آن وقت برای کار در زمان کارآموزی حتماً باید در ویزای تحصیلی شما مجوز این موضوع ذکر شده باشد که به آن Co-Op Work Permit گفته می شود.

به جز کار خودتان در ساعات محدود و شرایط نامبرده، اگر همسری را به عنوان همراه با خود ببرید، او نیز می تواند تحت شرایطی به کار بپردازد که در ادامه درباره شرایط و قوانین آن حوزه صحبت خواهیم کرد.

براس آشنایی با اقامت کانادا از طریق کار به لینک مربوطه مراجعه کنید.

قوانین کار همسر دانشجویان در کانادا

هر فرد دانشجو در کانادا می تواند همسر و یا فرزندان زیر 18 سال خود را نیز با خود به عنوان همراه ببرد. داشتن همراه می تواند برای یک محصل هم مزیت و هم محدودیت به شمار آید. چرا که زمان گرفتن ویزا، موضوع تمکن مالی همراه، مدارک زبان و… و همچنین پذیرش سفارت همگی ممکن است سنگی در چرخ مهاجرت شما محسوب شود.

اما چنانچه شرایط پذیرش همراه وجود داشته باشد و بتوانید همسر خود را نیز با خود به عنوان همراه ببرید، در این صورت همسر شما اجازه کار تمام وقت به مدت 40 ساعت در هفته را خواهد داشت که این کار می تواند خیال تان را درباره هزینه تحصیل و زندگی تان راحت کند. چرا که کار همزمان با تحصیل در کانادا می تواند تنها کفاف هزینه های زندگی را بدهد و پرداخت شهریه دانشجویی با کار پاره وقت امکان پذیر نیست. بنابراین شغل تمام وقت همسر شما می تواند هزینه تحصیل شما را تامین نماید.

همسر یک فرد متقاضی تحصیل در کانادا، ویزای همراه کانادا دریافت می کند که اگر نوع آن، ویزای کار همراه باشد، آن گاه به محض ورود شخص به کانادا و دریافت سین نامبر، می تواند مجوز کار تمام وقت یا work permit را دریافت نموده و در جستجوی کار باشد. تفاوت این شیوه کار کردن در کانادا و ویزای کار کانادا در این است که زمان دریافت ویزای کار کانادا نیاز به پیشنهاد کار یا Job offer از سوی یک واحد تجاری معتبر و واجد شرایط در کانادا خواهید داشت و تنها با داشتن این پیشنهاد می توانید جهت اخذ ویزای خود اقدام کنید؛ اما زمانی که به عنوان یک همراه به کانادا می روید، می توانید پس از اخذ ویزای همراه و سفر به کانادا در جستجوی شغل بوده و در کار مورد نظر خود مشغول شوید.

قوانین کار همسر دانشجویان در کانادا

مقایسه میزان درآمد و هزینه های دانشجویی در کانادا

یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان تحصیل در کانادا این است که آیا کار همزمان با تحصیل در کانادا با توجه به پاره وقت بودن، می تواند باعث تامین هزینه های زندگی و تحصیل باشد؟ یا به عبارت دیگر زندگی در شرایط کار و تحصیل به چه صورت خواهد بود و یک کار پاره وقت دانشجویی چه میزان درآمدی می تواند به همراه داشته باشد؟ برای درک دقیق موضوع بهتر است به صورت مقایسه ای به وضعیت درآمد دانشجویی و هزینه های زندگی در آن دوران بپردازیم.

اول از همه باید بدانیم مشاغل دانشجویی بعد از اعزام دانشجو به کانادا مشاغل خاصی هستند که کار در آن ها درآمد سرشاری به همراه نخواهد داشت. یک دانشجوی در حال کار در کانادا بین ساعتی 14 الی 25 دلار بسته به نوع کاری که انجام می دهد، درآمد کسب خواهد کرد. بنابراین با احتساب 20 ساعت کار در هفته می توان به درآمد هفته ای 280 الی 500 دلار و درآمد ماهانه 1100 تا 2000 دلار رسید. به نظر می رسد که این درآمد برای تامین هزینه های زندگی یک فرد دانشجو می تواند کافی باشد. البته کافی بودن آن به شهر محل زندگی و محل اقامت نیز بستگی دارد؛ چرا که زندگی در شهرهای بزرگ و اجاره خانه بیرون از محیط دانشگاه می تواند هزینه بیشتری برای یک دانشجو به بار آورد. اما به جز این استثنا، می توان درآمد یک دانشجو را برای گذران یک زندگی دانشجویی کافی دانست.

شغل های دانشجویی و میزان درآمد آن ها

شغل های دانشجویی و میزان درآمد آن ها

شما به عنوان دانشجو فرصت های چندان متنوعی برای کار همزمان با تحصیل در کانادا نخواهید داشت. در این بخش قصد داریم تعدادی از موقعیت های شغلی دانشجویی و میزان درآمد آن ها را با شما به اشتراک بگذاریم:

 • فروشندگی با حداقل درآمد 12 دلار در ساعت (ممکن است بسته به پاداش ها تا ساعتی 50 دلار نیز برسد)
 • پیشخدمت رستوران با درآمد ساعتی بین 11 تا 15 دلار
 • پرستار بچه با درآمد میانگین ساعتی 15 دلار
 • مشاغل فریلنسری با درآمد میانگین ساعتی 25 دلار
 • دستیار پژوهش استاد با درآمد ساعتی 25 دلار
 • دستیار تدریس استاد با درآمد ساعتی 16 دلار
 • راننده اوبر با درآمد ساعتی بین 14 تا 25 دلار

سوالات متداول

 1. آیا دانشجویان در کانادا باید مالیات پرداخت کنند؟

تمامی افراد دارای سین نامبر (شامل دانشجویان) موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی به صورت سالانه هستند. اما اینکه کار شما نیاز به پرداخت مالیات داشته باشد یا نه، بستگی به شهری که در آن کار و تحصیل می کنید دارد. هر ایالتی یک حداقل درآمد سالانه اعلام کرده که اگر درآمد سالانه شما به آن رقم برسد، موظف به پرداخت مالیات خواهید بود.

 1. آیا پس از پایان تحصیل می توانم به کار خود در کانادا ادامه دهم؟

البته که می توانید! البته باید بلافاصله پس از اتمام تحصیل خود درخواست تغییر ویزای خود از ویزای تحصیلی به ویزای کاری را داشته باشید و یک نام پیشنهاد کار از سوی شرکتی که در آن مشغول هستید و یا یک شرکت کانادایی دیگر نیز داشته باشید تا با تقاضای ویزای کار شما موافقت شود.

 1. آیا در صورت ترک تحصیل و تمام نکردن دانشگاه می توانم همچنان در کانادا کار کنم؟

اگر بتوانید با شرکتی که در آن مشغول به کار هستید قرارداد ببندید، آن وقت در صورت ترک تحصیل نیز می توانید با تقاضای آن شرکت، به کار خود ادامه دهید و ویزای کار شما نیز بعداً به دستتان خواهد رسید.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.