به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT ترکیه سال 2021 | مدارک لازم برای ثبت نام و هزینه های آزمون اس ای تی

تحصیل در دانشگاه های معتبر، مهمترین دغدغه افرادی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند. بیشتر دانشگاه های بین المللی در رنکینگ جهانی از رتبه قابل توجهی برخوردار هستند و همین امر باعث شده تا هر سال متقاضیان بیشتری برای ورود به این دانشگاه ها درخواست دهند. یکی از مهمترین آزمون های بین المللی که هیچ محدودیت خاصی برای رشته های تحصیلی مختلف در آن اعمال نمی شود، آزمون SAT است.

آزمون SAT چیست؟

دانش آموزان پس از اتمام دوران متوسطه برای شرکت در دانشگاه آماده می شوند. بسیاری از کشورها به منظور ارزیابی دقیق وضعیت تحصیل و هوش دانش آموزان در آزمونی مانند آزمون SAT این فاکتورها را مورد بررسی قرار می دهند. یکی از اصلی ترین راه های ورود به دانشگاه های بین المللی در بیشتر کشورها، کسب نمره قبولی در این آزمون است.

نکته قابل توجه برای متقاضیان ایرانی، در خصوص عدم برگزاری آزمون SAT در ایران است. برگزارکننده اصلی این آزمون مجموعه ای آمریکایی است و متأسفانه شرایط تحریم بر روی جنبه های مختلفی از زندگی ما ایرانیان تأثیر گذاشته است. اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید، باید به یکی از کشورهای برگزارکننده آزمون مانند ترکیه، ارمنستان و… سفر کنید.

هدف از شرکت در آزمون SAT

در حال حاضر کشورهای بسیاری در سراسر جهان این آزمون را برای ورود به دانشگاه های بین المللی برگزار می کنند. برای شرکت در این آزمون، متقاضیان نیاز به ارائه مدرک دیپلم هستند. در واقع این آزمون برای افرادی طراحی شده که پس اتمام دوره دبیرستان قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های انگلیسی زبان را دارند.

در واقع این آزمون قصد دارد تا با برقرار کردن عدالت در خصوص سطح دانش و هوش دانش آموزان، همه افراد را در یک سطح یکسان مورد ارزیابی قرار دهد.

 

در آزمون SAT چه مواردی اهمیت دارند؟

مهمترین اصل در این آزمون، تسلط به زبان انگلیسی است. اگر مهارت شما در خصوص یادگیری زبان انگلیسی کامل نشده، در اولین فرصت برای موفقیت در آزمون، سطح اطلاعات و دانش زبان انگلیسی خود را افزایش دهید. از دیگر مواردی که برای شرکت در آزمون اهمیت دارد، آمادگی در سه بخش این امتحان یعنی درک مطلب، ریاضی و نگارش است.

توجه داشته باشید که مدت زمان کلی آزمون حدود 3 تا 4 ساعت است. به همین جهت شما باید از قبل خود را برای این مدت زمان طولانی و تقویت تمرکز آماده کنید. این آزمون در کنار طرح سؤالاتی مشخص، بخشی را نیز به نگارش مقاله اختصاص داده است که این بخش در طولانی شدن مدت زمان آزمون تأثیرگذار است. به منظور آمادگی برای کسب رتبه برتر، توصیه می شود در کلاس های آموزشی مرتبط با این آزمون شرکت کنید.

 

مراحل شرکت در آزمون

برای ثبت نام در آزمون SAT باید به سایت collegeboard.org مراجعه کرده و مراحل ثبت نام را تکمیل کنید. برای بسیاری از متقاضیان ورود به سایت و تکمیل اطلاعات مربوط به ثبت نام کمی دشوار است که شما می توانید از مؤسسات آموزشی در این خصوص کمک بگیرید.

در خصوص محدودیت سنی، معمولا برای شرکت در آزمون محدودیت خاصی وجود ندارد، با این حال بیشتر متقاضیان بین سنین 17 تا 22 سال هستند. تعداد دفعات برگزاری آزمون در کشورهای مختلف، متفاوت است. بیشتر داوطلبان ایرانی برای شرکت در آزمون SAT به کشور ترکیه سفر می کنند. این آزمون در ترکیه معمولا چهار بار در سال در ماه های اسفند، شهریور، اردیبهشت و آذر برگزار می شود.

نحوه برگزاری آزمون SAT

نحوه برگزاری آزمون SAT

این آزمون در دو حالت عمومی و تخصصی یا موضوعی برگزار می شود. همان طور که اشاره کردیم در آزمون عمومی شما باید در سه بخش درک مطلب، ریاضی و نگارش مهارت های لازم را کسب کنید. در آزمون موضوعی نیز مواد آزمون به صورت تخصصی طراحی می شوند که شامل دروسی مانند شیمی، فیزیک و… می شود.

نکته قابل توجه در آزمون SAT شرکت کردن در این آزمون به صورت مجدد است. به این معنا که اگر نتیجه مطلوب حاصل نشد، می توانید برای نوبت دوم نیز در این آزمون شرکت کنید. به طور کلی این آزمون در دانشگاه های بین المللی تا 5 سال اعتبار دارد اما اگر قصد شرکت در یکی از دانشگاه های ترکیه را دارید، مدت زمان اعتبار آن تا 2 سال است.

کسب رتبه در آزمون اس ای تی

نمره قابل قبول در این آزمون با توجه به دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است. به عنوان مثال اگر شما قصد تحصیل در رشته های پزشکی را دارید، حداقل نمره شما باید 1400 به بالا باشد؛ در غیر این صورت موفقیت شما برای تحصیل در این رشته ملغی خواهد شد.

به طور کلی متقاضیان بر اساس شرایط خود باید به امتیازی بین 400 تا 1600 برسند. البته این امتیاز برای هر بخش متفاوت است، به عنوان مثال برای کسب رتبه قبولی در بخش درک مطلب شما باید به نمره 500 برسید. البته این عدد در دانشگاه های ترکیه اعتبار دارد، همان طور که اشاره کردیم در کشورهای دیگر امتیاز بر اساس شرایط موجود متغیر خواهد بود.

 

نکات مهم آزمون SAT

  • برای حضور در جلسه آزمون، به همراه داشتن پاسپورت معتبر الزامی است.
  • در آزمون استفاده از ماشین حساب تنها در بخش ریاضی آزمون مجاز است. البته بخش دیگری از قسمت ریاضی باید بدون کمک گرفتن از ماشین حساب انجام شود. توجه داشته باشید که برای این منظور باید از ماشین حساب های ساده استفاده کنید. متقاضیان حق استفاده از ماشین حساب تلفن همراه خود را ندارند؛ به این دلیل که ورود تلفن همراه به جلسه ممنوع است.
  • مدارک لازم جهت ارائه در این آزمون، باید به زبان انگلیسی باشند.
  • برای پاسخ دادن به تمام سؤالات متقاضیان باید براساس زمان بندی هر بخش، پاسخ سؤالات را تکمیل کنند.
  • نکته مثبت در این آزمون، اختصاص ندادن نمره منفی به سؤالاتی است که پاسخ داده نمی شوند.

بخش های آزمون SAT

بخش نخست در آزمون عمومی، درک مطلب است که در مدت زمان 65 دقیقه متقاضیان باید به 52 سؤال پاسخ دهند. در بخش درک مطلب داوطلبان باید به سؤالاتی مربوط به روان شناسی، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، اقتصاد، زمین شناسی و جامعه شناسی پاسخ دهند.

در بخش نوشتار، سؤالات به صورت چندگزینه ای مطرح می شوند و داوطلبان باید گزینه صحیح را انتخاب کنند. در بخش ریاضی متقاضیان باید در دو بازه زمانی 25 و 55 دقیقه ای به سؤالات این قسمت پاسخ دهند. همان طور که ذکر کردیم در بخش دوم این آزمون، داوطلبان می توانند از ماشین حساب استفاده کنند. قسمت اول از آزمون ریاضی دارای 20 سؤال و قسمت دوم شامل 38 سؤال می شود.

از منابع آزمون ریاضی باید به حل مسئله، ریاضی پیشرفته، جبر و احتمال اشاره کنیم. همچنین متقاضیان باید به سؤالات مربوط به هندسه و مثلثات نیز به خوبی پاسخ دهند. بخش آخر از آزمون، مبحث نوشتار است که پاسخ به این قسمت برای پذیرش بعضی از دانشگاه های بین المللی ضرورت دارد. مدت زمان شما برای اتمام این بخش حدود 50 دقیقه است.

بخش های آزمون SAT

نتیجه گیری و جمع بندی

برای ثبت نام در آزمون SAT از طریق ورود به سایت collegeboard.org نیاز به ساخت یک اکانت دارید. توجه داشته باشید که اطلاعات باید به صورت دقیق در سایت ثبت شوند تا برای ثبت نام با مشکلی مواجه نشوید. با تکمیل اطلاعات و مشخص کردن نوع آزمون می توانید عکس خود را بارگذاری کرده و مکان آزمون را نیز انتخاب کنید. در نهایت نیز با پرداخت هزینه ثبت نام شما به اتمام می رسد.

شرکت در آزمون SAT این امکان را به شما می دهد تا هنگام ثبت نام، 4 دانشگاه را برای دریافت نتیجه آزمون انتخاب کنید. به این ترتیب پس از اعلام نتایج نمره کسب شده مستقیما به این دانشگاه ها ارسال می شود.

 

سوالات متداول

  1. داوطلبان ایرانی برای شرکت در آزمون SAT باید به چه کشوری مراجعه کنند؟

متقاضیان ایرانی می توانند برای شرکت در این آزمون، به کشورهای ارمنستان، آذربایجان، امارات سفر کنند. با این حال کشور ترکیه بیشترین داوطلب برای شرکت در این آزمون از کشور ایران را دارد.

  1. آزمون SAT شامل چند سؤال است؟

داوطلبان باید به 154 سؤال در این آزمون پاسخ دهند.

  1. آزمون SAT در چند کشور برگزار می شود؟

این آزمون در بیش از 1500 دانشگاه در 85 کشور دنیا برگزار می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.