به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
پناهندگی دانمارک

پناهندگی دانمارک و دشواری های آن

پناهندگی دانمارک و مهاجرت به این کشور خواسته خیلی از افرادی است که دوست دارند وضعیت زندگی خود را تغییر دهند. سطح اختلاف درآمد شهروندان دانمارکی پایین است و آن ها در گروه راضی ترین مردم دنیا قرار دارند و همین مشخصات است که باعث شده ساکنان کشورهای دیگر وسوسه شوند که از این امکانات بهره ببرند و حتی تن به پناهنده شدن بدهند که نیاز دارد فرد حتماً شرایط خاصی داشته باشد. در ادامه، درباره پناهندگی دانمارک توضیحات بیشتری آورده شده است.

پناهنده کیست؟

پیش از این که درباره پناهندگی دانمارک اقدامی انجام دهید، باید بدانید تعداد پناهندگان در دنیا آنقدر زیاد هست که برای رسیدگی به وضعیتشان یک کنوانسیون وجود داشته باشد. همین کنوانسیون پناهنده را فردی  می داند که در کشور خود به علت های جنگ، تبعیض نژادی، مذهبی، ملیتی، جنسیتی و یا سیاسی احساس امنیت نمی کند و تنها راه چاره را ترک کردن کشور خود و زندگی کردن پناهنده کیست؟در یک کشور دیگر  می داند.

 

قوانین پناهندگی دانمارک

قوانین پناهندگی دانمارک شامل همان قوانینی  می شود که در کنوانسیون پناهندگان ژنو عنوان شده است. زیرا اشاره کردیم که این کشور نیز جزء این کنوانسیون است و از همان قوانین تبعیت  می کند. 145 کشور در دنیا این قوانین را تصویب کرده اند که درباره تعریف پناهندگی و حقوق افراد آواره صحبت به میان آورده است. این قوانین دولت ها را موظف  می کند که از این افراد حفاظت کنند و هرگز آن ها را به کشوری که جان آن ها در آنجا در خطر است، برنگردانند.

علاوه بر این کنوانسیون، معاهده دوبلین نیز برای حمایت از حقوق پناهندگان از جمله پناهندگی دانمارک و سامان دهی به آن ها به تصویب رسانده است که مربوط به چند کشور اروپایی است و دانمارک هم در آن عضویت دارد. مهم ترین قانونی که یک پناهجو باید به آن پایبند باشد این است که به محض وارد شدن به کشوری که در آن احساس امنیت  می کند، باید درخواست پناهندگی را ارائه دهد. او نمی تواند آن کشور را به قصد پناهنده شدن در کشوری دیگر ترک کند.

قانون دیگری که در پناهندگی دانمارک نیز باید رعایت شود این است که فرد پناهجو هر زمانی که به اروپا وارد شود، باید تقاضای خود را اعلام کند و نباید آن را به تعویق بیندازد.

مدارک لازم برای پناهندگی دانمارک

برای پناهندگی دانمارک، درخواست افرادی که با گذرنامه و ویزای معتبر وارد آن کشور شوند، به سختی پذیرفته خواهد شد. به دلیل این که آن ها در هر صورت به طور قانونی کشور خود را ترک کرده اند. اگر به فرد پناهجو گفته شود که بهتر است ویزای دانمارک داشته باشد، باید متوجه باشد که این کار او را با مشکلات بیشتری در آنجا مواجه خواهد کرد.

تنها راه برای پناهندگی دانمارک ورود غیر قانونی به این کشور است. برای ورود غیر قانونی گاهی به مدارک جعلی نیاز است یا این که فرد بدون هیچ مدارکی اقدام به ورود بکند.

 

پناهندگی دانمارک و مراحل آن

پناهندگی دانمارک برای برخی آخرین راه و برخی دیگر اولین و تنها راه رفتن است. برای این که کسی بخواهد راهی جز پناهنده شدن را برای رفتن به دانمارک انتخاب کند،   می تواند از طریق ویزای ازدواج، تحصیل در دانمارک، کار، سرمایه گذاری و تولد اقدام کند. پناهندگی را به طور معمول به افرادی که در شرایط اضطراری هستند توصیه  می کنند، به دلیل این که پناهندگی یعنی قاچاقی از کشور خارج شدن و ترک کشور به این شکل یعنی مواجه شدن با خطراتی که ممکن است به قیمت جان فرد تمام شود.

کشور دانمارک به دلایل ویژگی هایی که دارد مقصد بسیاری از پناهندگان است. بر طبق آمار، در ده ماه ابتدای سال 2018، تعداد متقاضیان پناهندگی به این کشور 58% بوده است. در ضمن، پناهجویان برای پناهندگی دانمارک باید روند دشوارتری را نسبت به کشورهای دیگر پشت سر بگذارند. احتمال پذیرش پناهندگان ایرانی، عراقی، افغانستانی و سومالی ها در این کشور کمتر از گذشته شده است.

اولین مرحله برای درخواست پناهندگی دانمارک این است که فردی که توانسته است خود را به این کشور برساند، باید درخواست خود را به اداره مهاجرت اعلام کند. در این مرحله بررسی  می شود که آیا فرد  می تواند در این کشور پناهنده شود یا باید بر طبق معاهده دوبلین به اولین کشور اروپایی که وارد آن شده است، ارجاع داده شود.

در مرحله بعد فرد به کمپ پناهجویان معرفی  می شود. پلیس پیش از ورود او به کمپ، اطلاعات شخصی او و کشور مبدأش را سؤال  می کند و بعد از گرفتن عکس و ثبت اثر انگشت، کارت پناهندگی او صادر  می شود. بعد از مدتی از او خواسته  می شود که فرم درخواست خود را با هر زبانی که بلد است پر کند و به اداره مهاجرت بفرستد. یک مصاحبه با حضور مترجم ترتیب داده خواهد شد. در این جلسه مصاحبه به پناهجو توضیح  می دهد که از کدام از این روش ها برای پرونده او استفاده خواهد کرد: روند دوبلین، روند ظاهراً بی اساس، روند داشتن دلایل واضح برای پناهنده شدن و روند عادی.

راه های دریافت پناهندگی دانمارک

راه های دریافت پناهندگی دانمارک

پناهندگی دانمارک برای افرادی که دارای ویزا هستند یا یکی از اعضای درجه یک خانواده او شهروند کشورهای اتحادیه اروپا است و یا کشور دیگری اثر انگشت او را ثبت کرده است، به این ترتیب خواهد شد که بر طبق معاهده دوبلین، به اولین کشوری که او وارده شده است، ارجاع داده خواهد شد. اگر پناهجو در این روند قرار نگیرد، به او یک محل سکونت با حداقل امکانات داده  می شود. در بررسی پرونده ممکن است دلایل چنین افرادی از نظر اداره مهاجرت ضعیف و نامناسب به نظر برسد و پرونده آن ها در روند ظاهراً بی اساس قرار  می گیرد. به این افراد هیچ کمک مالی تعلق نمی گیرد و او مجبور خواهد شد در کمپ زندگی کند.

اما اگر فرد دلایل واضح و روشن برای پناهنده شدن را دارا باشد، به احتمال زیاد پرونده او در روندی قرار  می گیرد که به او مجوزهای لازم برای پناهندگی دانمارک داده خواهد شد. البته دلایل او نیاز به زمان برای بررسی و اثبات دارند.

بیشتر پرونده ها در روند عادی قرار  می گیرند. در این روند، پناهجو باید چند ماه بعد در مصاحبه دوم شرکت کند و درباره پرسش هایی که در مصاحبه اول از او شده است، توضیحات کامل تری بدهد. اگر اداره مهاجرت دلایل او را قانع کننده ببیند به او مدرک پناهندگی که به طور معمول سه سال اعتبار دارد، اعطا خواهد شد. اگر درخواست او مجدد رد شود، پناهجو  می تواند چند ماه بعد با وکیل و مترجم برای پیگیری درخواست خود مراجعه کند.

 

پناهندگی دانمارک و خطرات آن

پناهندگی دانمارک و همراه شدن با قاچاقچیان یعنی در معرض خطرات بیشماری قرار گرفتن. کسی که به این روش قصد خروج از کشور و وارد شدن به یک کشور دیگر را دارد، باید خود را برای هر اتفاقی آماده کند. زیرا بیشترین چیزی که برای قاچاقچی ها اهمیت دارد، پول است. پناهندگان ممکن است در این مسیر همراهان خود اعم از افراد خانواده، مدارک و سرمایه شان را ببازند و در مواردی حتی ممکن است جان خود را نیز به دلیل غرق شدن در دریا، گرسنگی و سختی مسیر و بیماری از دست بدهند.

سوالات متداول

  1. چه دلایلی برای پناهندگی دانمارک قابل پذیرش است؟

پناهنده شدن نیاز به دلایل واضح و روشنی دارد. عضویت در گروه های سیاسی و اجتماعی، وجود تبعیض نژادی و جنسیتی و به ویژه جنگ  می توانند قابل پذیرش و اثبات باشند.

  1. چه کسانی واجد شرایط پناهندگی دانمارک هستند؟

افرادی که در صورت ماندن در کشور مبدأ یا کشور خودشان از امنیت جانی و مالی برخوردار نباشند، بر طبق کنوانسیون ژنو  می توانند پناهنده شوند.

  1. آیا امکان پناهندگی دانمارک با ویزای توریستی وجود دارد؟

بله، اما در بیشتر موارد درخواست این افراد مردود خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.