به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اسپانیا

آشنایی با کشور ماتادورها؛ اسپانیا

اسپانیا، سرزمین رنگ و رقص و موسیقی؛ یکی از کشورهای اروپای غربی است که تاریخچه ای شنیدنی و زیبایی‌هایی دیدنی در دل خود دارد. سرزمین ماتادورها با آداب و رسوم و فرهنگی غنی و کاملاً مستقل که نشان از پیشینه ای طولانی دارد. سرزمینی که معتبرترین لیگ فوتبال جهان یعنی لالیگا را دارد و باشگاه های فوتبال آن و همچنین تیم ملی این کشور، جزو پرطرفدارترین تیم های جهان و ستونی قدرتمند از تاریخ فوتبال جهان هستند. در این مقاله درباره اسپانیا و فرهنگ و فستیوال های معروف آن و همچنین اقتصاد و زبان و فرهنگ مردم این کشور صحبت خواهیم کرد. همچنین درباره جاذبه های گردشگری و شهرهای معروف اسپانیا به عنوان سومین کشور توریستی دنیا نیز صحبت خواهیم کرد و نگاهی نیز به شرایط تحصیل و اقامت در اسپانیا خواهیم داشت. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شنیدنی ترین داستان های این کشور را برای شما بازگو کنیم.

درباره اسپانیا

اسپانیا در آینه تاریخ

اسپانیا به گواه تاریخ از 35 هزار سال پیش میزبان انسان خردمند بوده و نخستین تمدن های بر جای مانده در این سرزمین، تمدن های ایبری و سلتی و باسکی بوده اند. تا اینکه حدود دو قرن پیش از میلاد مسیح این سرزمین به وسیله امپراطوری روم تسخیر و جزوی از قلمرو آن ها شد. تا قرن ها این سرزمین جزوی از قلمرو رومیان بود تا آن که پیش از قرون وسطی توسط ژرمن ها و سپس توسط موروها مورد تصرف قرار گرفت. در قرن پانزدهم میلادی اما آخرین ردپای موروها از این سرزمین پاک شد و امپراطوری جهانی اسپانیا شکل گرفت. امپراطوری ای که به قصد تصرف سرزمین تازه کشف شده آمریکا راهی بخش جنوبی این قاره شد و تا مدت ها نیز، قدرتمند ترین ساکن آن منطقه بود و دستاورد این استعمار، زبان اسپانیایی است که هنوز هم زبان غالب بیشتر کشورهای آمریکی جنوبی (آمریکای لاتین) است.

نام اسپانیا از واژه ایبریایی «هیسپانیا» به معنای سرزمین غروب خورشید گرفته شده و زمانی که این سرزمین در دست رومیان بود به نام سرزمین آندلس در دنیای شرق شناخته می شد. این کشور که هم تحت هجوم مسیحیون و هم در زمانی (قرن هشتم میلادی) تحت هجوم مسلمانان شمال آفریفا (موروها)  قرار گرفته، امروزه نشانه بارزی از تنوع فرهنگی، دینی و اقلیمی محسوب می شود که تمام میراث تاریخی خود را نیز در خود حفظ کرده است.

درباره اسپانیا باید بگوییم که امروزه دارای حکومتی پارلمانی است که تحت قانون اساسی شاهنشاهی اسپانیا مدیریت می شود و با آن که نام کامل این کشور امروزه شاهنشاهی اسپانیا است، اما نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه یا دموکراسی پارلمانی است. پایتخت این کشور مادرید است و سطح کیفیت زندگی در این کشور، در بالاترین سطوح کیفیت زندگی در اروپا قرار دارد.

امروزه اسپانیا یکی از قدرت های اقتصادی جهان است که با همه فراز و فرودهایی که پیش از این تجربه کرده بود، پس از جنگ جهانی دوم توانست با تمرکز بر صنعت توریسم و همچنین اقتصاد تولید محور، خود را به رتبه دوازدهم اقتصادی جهان از نظر تولید ناخالص داخلی تبدیل کند و به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به یکی از توسعه یافته ترین کشورهای جهان تبدیل شود.

جغرافیای اسپانیا

اسپانیا از نظر جغرافیایی در جنوب غربی اروپا و در شبه جزیره ایبری قرار گرفته است و از نظر مساحت، با حدود 506 هزار متر مربع وسعت، رتبه پنجم وسیع ترین کشور اروپا را دارد. این کشور از جنوب با دریای مدیترانه و از شرق با کوه های جبل الطارق هم جوار است. از شمال با فرانسه و آندورا هم مرز و از غرب و شمال غرب نیز به پرتغال و اقیانوس اطلس متصل گردیده است.

اسپانیا یکی از متنوع ترین کشورهای اروپا از نظر شرایط اقلیمی و آب و هوایی است و در قسمت های مختلف این کشور می توان اقلیم های مختلف آب و هوایی را تجربه کرد. در بخش جنوبی اسپانیا، آب و هوای مدیترانه ای حاکم است و قسمت های جنوب شرقی و پیش از کوه های جبل الطارق، اقلیم نیمه خشک و همچنین اقلیم گرم در مناطقی مانند مورسیا یا دربه ایبرو وجود دارد. در قسمت های شرقی و شمال شرقی این کشور، اقلیم آلپی (کوهستانی) و در شمال آن در مناطقی مانند جزایر قناری، اقلیم نیمه گرمسیری مشاهده می شود. افزون بر همه این ها بخش وسیعی از غرب و شمال غربی اسپانیا نیز دارای آب و هوای اقیانوسی است و همه این ها باعث شده تا اسپانیا به طور کلی به یکی از خوش آب و هوا ترین کشورهای اروپای غربی برای زندگی تبدیل شود. کشوری که برای هر طبعی، اقلیم آب و هوایی خاص خود را دارد و علاوه بر این به دلیل همین تنوع اقلیم، از نظر پوشش های گیاهی و مناظر طبیعی نیز یکی از متنوع ترین کشورهای جهان محسوب گردد. این کشور همچنین سلسله جزایر مسکونی و غیر مسکونی بسیار زیادی را نیز تحت تصرف خود دارد که برخی از آن ها مانند ایبیزا و جزایر قناری از نظر توریستی، شهرتی جهانی دارند. همچنین کوهستان های معروف، آتشفشان های بزرگ، رودخانه های زیبا و دریاچه های کوهستانی نیز، شماری از آمار جغرافیایی این کشور هستند.

درباره اسپانیا

اقتصاد اسپانیا

اسپانیا چهارمین کشور قدرتمند اقتصادی حوزه یورو و پنجمین اقتصاد اروپا محسوب می شود. همچنین همانطور که پیش تر گفته شد، رتبه سیزدهم اقتصاد و رتبه دوازدهم را از نظر تولید ناخالص داخلی در میان تمام کشورهای جهان دارد. با این حساب می توان به این نتیجه رسید که اسپانیا از نظر اقتصادی کشوری پیشرفته و دارای ثبات است. تولید ناخالص داخلی به طور میانگین 1.3 میلیون دلار است که بخش اعظم این اقتصاد بر پایه صنعت توریسم، ورزش (به خصوص فوتبال) و کشاورزی است. اسپانیا با آن که خود تولید زعفران زیادی ندارد، اما به واسطه خرید از ایران و تولید محصولات وابسته، به بزرگترین کشور تولید کننده محصولات زعفرانی در جهان تبدیل شده است. همچنین تیم های فوتبالی مانند بارسلونا، رئال مادرید، اتلتیکو، اوساسونا، والنسیا و سایر تیم های لالیگا، حدود 15% از درآمد سالانه این کشور را تامین می کنند و به همین جهت، فوتبال نقش مهمی در اقتصاد اسپانیا دارد.

همچنین 5% از تولید ناخالص داخلی این کشور وابسته به صنعت گردشگری بوده و در سال های 2018 و 2019 به طور میانگین سالانه 40 میلیون توریست از این کشور بازدید کرده اند. جاذبه های توریستی و هتل های مجلل اسپانیا، همه ساله میزبان خیل عظیم مشتاقان این سرزمین بوده اند؛ البته بحران کرونا و تعطیلی تمام مراکز توریستی در تمام جهان، باعث شد که این کشور نیز مانند تمام جهان دچار آسیب های اقتصادی شود و بنا به تحلیل های انجام شده، کرونا در اسپانیا باعث کاهش 9 درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2020 گردیده است.

اقتصاد اسپانیا

شهرهای معروف و مهم اسپانیا

شهرهای معروف اسپانیا هر یک روایتی مستقل از خود دارند که می شود درباره هر یک نیز مقاله ای مستقل نوشت. بافت های تاریخی شهرها و جزایر مختلف این کشور نشان از فرهنگی غنی و هویتی شاخص دارد که در کمتر کشور اروپایی می توان نظیر آن را یافت. جذابیت این شهرها و جاذبه های آن ها در ترکیب سنت و مدرنیته به زیباترین شکل ممکن است، چرا که در اسپانیا در کنار بافت های تاریخی و معماری شاخص شهرها، شاهد بخش های توسعه یافته و صنعتی بسیار پیشرفته و بافت های مدرن پیچیده نیز هستیم. در اینجا مایلیم به طور مختصر شهرهای مهم اسپانیا را به شما معرفی نماییم:

 • مادرید

مادرید بزرگ ترین شهر اسپانیا و سومین شهر وسیع اروپا است که علاوه بر پایتخت بودن، از لحاظ فرهنگی، سیاسی، ورزشی و اقتصادی یکی از مهم ترین شهر های اسپانیا نیز محسوب می شود. شهر مادرید که خود مرکز ایالتی به همین نام نیز هست، سرشار از شگفتی های دیدنی است که هم از نوع تاریخی هستند و هم از نوع مدرن. در این شهر بافت های قرون وسطایی در کنار بخش های توسعه یافته شهر آنچنان دیدنی می نمایند که بسیاری از مردم را از سراسر اروپا و حتی از سایر نقاط جهان، مشتاق بازدید از خود می کند. همچنین این شهر، دارای اصیل ترین و پردرآمدترین باشگاه فوتبال یعنی رئال مادرید نیز هست که در سراسر جهان طرفدار دارد.

 • بارسلونا

شهر بارسلون به عنوان مرکز ایالت کاتالونیا، بعد از مادرید پر جمعیت ترین شهر اسپانیا محسوب می شود. شهرت جهانی بارسلون به ساختار تاریخی و گاوبازی ماتادورها و همچنین تیم مشهور فوتبال آن یعنی باشگاه فوتبال بارسلونا است. این شهر که از نظر اقلیمی در بخش مدیترانه ای اسپانیا قرار دارد، علاوه بر موارد نامبرده از نظر تنوع غذایی و رستوران های عالی و همچنین تفریحات تابستانی جذابش برای توریست ها یک مقصد عالی به شمار می آید.

 • والنسیا

سومین شهر بزرگ اسپانیا و همچنین سومین مقصد گردشگری این کشور، شهر زیبای والنسیا در شرق این کشور است که در جوار دریای مدیترانه قرار گرفته و از نظر تجاری و گردشگری و همچنین کشاورزی، از اهمیت بسیار بالایی برای اسپانیا برخوردار است. درباره اسپانیا جالب است بدانید که والنسیا پایتخت علمی و هنری این کشور محسوب می شود و از نظر تجاری و صنعتی نیز جزو شهرهای معروف این کشور است. از جمله جاذبه های گردشگری این شهر می توان به بزرگترین آکواریوم اروپا و تفریحات دریایی و رستوران ها و هتل های مجلل آن اشاره کرد.

 • مالاگا

مالاگا یکی از شهرهای زیبای اسپانیا است که بیش از سایر شهرهای این کشور تحت تاثیر فرهنگ شرق قرار دارد. این سرزمین که در زمان مورو ها مرکز حکومت بوده و در زمان های دور به نام آندلس شناخته می شد، امروزه نیز ساختمان ها و مساجد بسیار با شکوهی را از دوره های پیشین تاریخ اسپانیا در دل خود نگاه داشته است که از جمله معروف ترین آن ها می توان به برج الکازابا مربوط به قرن 14 میلادی اشاره کرد. همچنین یکی دیگر از دلایل شهرت این شهر، تولد پابلو پیکاسو نقاش معروف اسپانیایی است که خانه وی نیز هم اکنون با نام موزه پیکاسو یکی از پر تردد ترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود.

 • سویا

شهر سویا به عنوان مرکز ایالتی به همین نام، یکی دیگر از شهرهای مهم اسپانیا است که از نظر جمعیت نیز رتبه چهارم را در این کشور دارد و در جنوب اسپانیا و حاشیه دریای مدیترانه واقع گردیده است. شهر سویا از نظر گردشگری برای کسانی که علاقه مند به مناظر طبیعی و سواحل گرم تابستانی هستند، یک شهر ایده آل است و همچنین از نظر صنعتی و تجاری نیز یکی از شهرهای مهم اسپانیا به شمار می آید.

 

جاذبه های مهم گردشگری اسپانیا

اسپانیا کشوری سرشار از جاذبه های گردشگری است و شاید به همین دلیل هم سومین کشور توریستی جهان محسوب می شود. در ادامه برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اسپانیا را به شما معرفی می نماییم:

 • قصر الحمرا

کاخ الحمرا در گرانادای اسپانیا بی تردید مهم ترین بنای باقی مانده از اوج شکوه تمدن اسلامی اسپانیا است که از قرن هشتم میلادی بر جای مانده است. این بنا که کاخ تابستانی پادشاه محسوب می شد، پر از برج ها و دیوارها و باغ ها و بناهای مستقل ارشمند و زیبا است که به خاطر شکوه و زیبایی بی همتای خود به یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری اسپانیا تبدیل شده است.

 • جزیره ایبیزا

جزایر توریستی کشور اسپانیا به خودی خود یک هویت مستقل برای جذب توریست هستند. جزایری مانند ماژوروکا یا همین ایبیزا که به خاطر طبیعت بی نظیر و بافت منحصر به فرد ساختمان هایی که دارند، به شهرت جهانی رسیده‌اند و مردم برای یک هفته تفریح در این جزایر، از مدت ها قبل برنامه ریزی می کنند.

 • جزایر قناری

بدون شک همه ما نام جزایر قناری را شنیده ایم. جزایر قناری در زمره مشهورترین جزایر گردشگری جهان محسوب می شوند که زیبایی سواحل آن ها مرزهای زیبایی را چندین مرتبه جابه‌جا کرده است. این جزایر که مرکب از 7 جزیره هستند، یکی از 17 منطقه خود مختار اسپانیا به شمار می آیند و همه ساله میزبان هزاران گردشگر هستند. جالب است بدانید که جزایر قناری از نظر اسمی به معنای سگ است و واژه دقیق آن Canary Islands در زبان فارسی به صورت قناری ترجمه گردیده است.

 • فستیوال های مخصوص اسپانیا

درباره اسپانیا، علاوه بر معماری و مناظر طبیعی، یکی دیگر از دلایل جذب گردشگران، فرهنگ بومی و فستیوال های متنوع این کشور است. از آنجایی که تفریح و خوش گذراندن، بخشی جدانشدنی از فرهنگ مردم این کشور به حساب می آید، فستیوال های خاص و با شکوهی نیز همه ساله در شهرهای مختلف این کشور برگزار می شود که باعث جذب تعداد زیادی گردشگر شده است. فستیوال هایی مانند لاتامبورادا (جشنواره طبل و درام! ) ، سامانا سانتا (جشن عید پاک) ، لاس فایاس والنسیا (فستیوال جشن شخصیت های غول آسای افسانه ای به همراه آتش بازی با شکوه) و چندین فستیوال مشهور دیگر…

 • کلیسای ساگرادا فامیلیا

اگر بخواهیم درباره اسپانیا و معماری بناهای این کشور صحبت کنیم، می توانیم صدها بنا را در این کشور به عنوان اماکن دیدنی به شما معرفی نماییم. اما کلیسای ساگرادا فامیلیا که به عنوان با شکوه ترین اثر معماری معمار معروف جهان «گائودی» شناخته می شود، از جمله بناهایی است که مانند قصر الحمرا نمی توان از ذکر نام آن گذشت. این بنا که شروع ساخت آن به سال 1884 میلادی بر می گردد، به خاطر عظمت و بزرگی ساختمان، هنوز هم کار معماری آن به پایان نرسیده و زمان پایان کامل این کلیسا سال 2026 تخمین زده می شود! دیدار از این مجموعه بدون تردید یکی از به یادماندنی ترین خاطرات گردشگران خواهد بود.

جاذبه های مهم گردشگری اسپانیا

 • غوغای ماتادورها

بدون تردید یکی دیگر از دلایل شهرت اسپانیا به خاطر ورزش عجیب و پرطرفدار آن یعنی گاوبازی است که خود انواع مختلفی مانند تورئو یا رودیو دارد و با آن که اخیراً از سوی حامیان حقوق حیوانات مورد نقد قرار گرفته، اما یکی از جاذبه های مهم گردشگری اسپانیا و همچنین یکی از هیجان انگیزترین تفریحات مردم دنیا محسوب می شود.

فرهنگ مردم اسپانیا

کشور اسپانیا حدود 47 میلیون نفر جمعیت دارد که بخشی از آن را مهاجران بریتانیایی و ایتالیایی و رومانیایی تشکیل می دهند؛ با این حال این کشور، یک کشور یک پارچه در اوج تفاوت های فرهنگی و دینی است. آنچه بیش از هر چیز در بخش فرهنگی این کشور به چشم می خورد، همین یکپارچگی بین تمامی فرهنگ ها است. با آن که دین رسمی اسپانیا مسیحیت است، اما بخشی از این کشور هنوز هم رنگ و بوی هویت اسلامی خود را حفظ کرده است. از 47 میلیون نفر جمعیت این کشور، 1.5 میلیون نفر آن ها مسلمان هستند و اقلیت های دینی دیگر نیز در این کشور به رسمیت شناخته می شوند.

علاوه بر تنوع دینی و مذهبی، تنوع فستیوال های مردمی نیز یکی دیگر از بخش های جذاب فرهنگی اسپانیا محسوب می شود. فرهنگ مردم این کشور به شکل جدایی ناپذیری با شادی، جشن، رقص، موسیقی، ریتم و نشاط گره خورده است. موسیقی غنی اسپانیا که در جهان به نام فلامنکو نیز شهرت دارد، سرشار از نشاط و تحرک است و رقص های ملی و بومی این کشور نیز بخش عظیمی از فرهنگ آن ها را تشکیل می دهد. همچنین پوشش های خاصی که در نوع خود در جهان بی همتا است و به جز در آمریکای لاتین که همان نوادگان اسپانیایی های مهاجر هستند، در هیچ کجای جهان دیده نمی شود.

فرهنگ مردم اسپانیا

با آن که کشور اسپانیا با توجه به شاخص های بین المللی در رتبه سی ام شادترین کشورهای دنیا قرار می گیرد، اما وقتی به این کشور سفر کنید، شاهد نشاط و شادی و پویایی فرهنگ مردم این کشور خواهید بود. اسپانیا کشور رنگ ها و نورها و رقص و نشاط و پویایی است و در عین حال، مردم این کشور به استراحت کردن نیز بسیار اهمیت می‌دهند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در این کشور خواب بعد از ظهر از اهمیت بالایی برخوردار است و حتی در بخش های تجاری شهرهای بزرگ اسپانیا، شرکت های استارتاپی بزرگی با ایده اجاره 20 دقیقه ای فضای خواب برای زمان بعد از ناهار کارمندان تاسیس شده و از قضا بسیار هم با استقبال مواجه شده است!

 

شرایط تحصیل در اسپانیا

اسپانیا کشوری است که علاوه بر رتبه سوم مقصد گردشگری در جهان، جزو 10 کشور برتر جهان برای تحصیل نیز به شمار می رود. اسپانیا یکی از ارزان ترین کشورهای اروپا برای تحصیلات است که از نظر علمی نیز، در جایگاه خوبی قرار دارد. رشته های مختلف علوم پزشکی و علوم اقتصادی مهم ترین و معتبرترین رشته های تحصیل در کشور اسپانیا محسوب می شوند.

دانشگاه کامپلوتنس مادرید با بیش از 700 سال قدمت یکی از معروف ترین دانشگاه های این کشور است که ظرفیت تحصیل 90 هزار دانشجو را دارد و این نشان از بزرگی این دانشگاه است. همچنین دانشگاه خود گردان مادرید نیز دومین دانشگاه معتبر اسپانیا است که خود دارای سه پردیس مجزا بوده و بعد از آن دانشگاه بارسلونا از نظر بزرگی در رتبه سوم دانشگاه های معروف اسپانیا قرار دارد. از جمله دیگر دانشگاه های معروف اسپانیا می توان به دانشگاه پلی تکنیک والنسیا، دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا و دانشگاه هنر ناوارا اشاره کرد.

در دانشگاه های معتبر این کشور شما می توانید هم به زبان اسپانیولی و هم به زبان انگلیسی تحصیل کنید که البته مزیت فراگیری زبان اسپانیایی در گستردگی بازار کار در تمام آمریکای لاتین خواهد بود. اگر شما به زبان اسپانیایی مسلط باشید می توانید در 29 کشور جهان و در میان 570 میلیون هم زبان در جهان، در جستجوی موفقیت باشید.

از دیگر مزایای تحصیل در اسپانیا، هزینه به نسبت پایین خورد و خوراک و اجاره مسکن و حمل و نقل عمومی در این کشور نسبت به سایر مقاصد اروپایی است که همین دلایل نیز باعث شده‌اند تا اسپانیا جزو ده کشور پرطرفدار برای تحصیل قرار بگیرد.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

اسپانیا به عنوان یکی از توسعه یافته ترین کشورهای اتحادیه اروپا در شمال غربی این قاره و به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای توریستی و اقتصادی اروپا شناخته می شود. این کشور که صنایعی مانند گردشگری، فوتبال و هنر در آن بسیار رواج دارد، شرایط مساعدی نیز برای ادامه تحصیل دارد که در این مقاله به آن پرداختیم. همچنین با معرفی شهرها، جاذبه های گردشگری، دانشگاه های معروف و فرهنگ های متنوع این کشور، تلاش کردیم که شما را با تاریخچه و فرهنگ و شرایط زندگی در اسپانیا بیشتر آشنا کنیم تا اگر قصد ادامه تحصیل و یا قصد مهاجرت به این کشور را دارید، از هر نظر، به شناخت بهتری درباره اسپانیا برسید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.