به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورسیه های آنلاین کشور آلمان

بورسیه های آنلاین کشور آلمان برای تمامی مقاطع تحصیلی

اینترنت، فضایی که دنیای انسان ها را دگرگون کرده و تاثیر آن بر تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی غیر قابل انکار است. در واقع می توان گفت یکی از بزرگترین و جامع ترین اختراعات بشر تا به امروز اینترنت بوده است. اینترنت قابلیت وارد شدن به تک تک بخش های زندگی انسان را دارد و هر روزه بر تاثیرات آن در زندگی ما افزوده می شود. به دنبال شیوع بیماری کرونا در سطح جهان طی یک سال گذشته، بسیاری از کسب و کارها از شیوه سنتی خود فاصله گرفته و فعالیت خود را وارد فضای مجازی کردند که به دنبال آن گیرندگان خدمت ها نیز استفاده از فضای آنلاین را برای انجام امور خود وارد برنامه زندگی خود کردند. یکی از اموری که طی ماه های اخیر وارد عرصه خدمات آنلاین شده است پروسه دریافت بورسیه تحصیلی است؛ در این مقاله به معرفی بورسیه های آنلاین کشور آلمان خواهیم پرداخت.

 

بورسیه آنلاین چیست؟

همانگونه که گفته شد، ورود بشر به عرصه استفاده از فضای آنلاین برای انجام امور خود فرصت های متعددی را برای آن ها فراهم نموده و در بسیاری موارد در کاهش وقت و انرژی و هزینه آن ها موثر واقع شده است. بورسیه آنلاین در حال حاضر فرصت های فراوانی را برای مشتاقان استفاده از این خدمت مهیا نموده است. حتی در حال حاضر برنامه های بورسیه ای شکل گرفته اند که به طور مشخص برای دانش جویانی طراحی شده که می خواهند در کلاس های آنلاین درس شرکت نمایند. پیشرفت های قابل توجهی که در افزایش سطح دسترسی افراد به اینترنت در سطح جهان در سال های اخیر شکل گرفت، در نهایت منجر به انقلابی بزرگ در این زمینه شد و این امر تا جایی پیش رفت که امروزه در دنیای بورسیه ها نیز تحولی عظیم صورت گرفته است. در حال حاضر این امکان وجود دارد که همه دانشجویان بتوانند بیشتر از هر زمان دیگری از این نوع بورسیه ها استفاده نمایند. به همین دلیل قصد داریم تا راه و روش های دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

برای دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان چه شرایطی لازم است؟

بعد از گذشت بیش از یک سال از شروع پاندمی ویروس کرونا در جهان، مردم هنوز با سوال های بسیاری در مورد آینده خود روبرو هستند، اینکه شرایط چطور خواهد شد و ادامه یافتن شرایط حاکم بر دنیا به دنبال شیوع این ویروس چه تاثیراتی را برای زندگی فردی و اجتماعی آن ها به دنبال خواهد داشت. یکی از اقشاری که آینده خود را با مشکل مواجه می دیدند، افرادی بودند که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر دنیا را داشتند. افراد بسیاری مجبور به ترک کشوری شدند که در حال تحصیل در آن بودند و بسیاری دیگر نیز به دلیل قرنطینه های موجود در هر کشور، نتوانستند در فرصت تعطیلات به کشور خود بازگردند و با خانواده خود دیداری داشته باشند. به دنبال تداوم این شرایط برخی کشورها با ایجاد شرایطی جدید سعی در فراهم نمودن شرایطی به روز برای این قشر افراد نمودند. DAAD که «سازمان تبادل آکادمیک کشور آلمان» است چندی پیش اعلام کرد که در تلاش هستند تا شرایطی را ایجاد کنند که در ترم زمستان امکان استفاده از آموزش آنلاین برای دانشجویان بورسیه فراهم باشد. در این پروسه این امکان برای دانشجویان دانشگاه های آلمان که از سایر کشورهای دنیا برای تحصیل به این کشور مهاجرت نموده اند فراهم شد که کلاس های خود را به صورت آنلاین برگزار نمایند.

دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان

به دنبال این اقدامات که توسط DAAD انجام گرفت، دانشجویان بین المللی و محققینی که امکان سفر به کشور آلمان به دلیل محدودیت های رفت و آمد حاکم بر کشورها برای آن ها وجود نداشته باشد، می توانند از بورسیه های آنلاین کشور آلمان استفاده کنند. در این فرایند دانشجویان ابتدا بورسیه آنلاین خود را دریافت نموده و پروسه تحصیلی خود را به صورت مجازی شروع می کنند و سپس در صورت رفع محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، روش آموزش خود را به صورت حضوری تغییر می دهند. البته انتخاب دیگری نیز برای دانشجویان وجود دارد و آن این است که آن ها می توانند فرایند شروع بورسیه خود را 6 ماه به تاخیر بیاندازند تا بلکه تا آن زمان محدودیت ها برای حضور آن ها در کشور آلمان پایان یابد.

برخی از شرایطی که DAAD برای اعطای بورسیه های آنلاین کشور آلمان به علاقه مندان در نظر گرفته است،  به شرح زیر هستند:

این شرایط برای افرادی مهیا است که می خواهند برای یک دوره تمام وقت، در کشور آلمان حضور داشته باشند. متقاضیان اخذ بورسیه های آنلاین کشور آلمان، باید مدرک کارشناسی خود را طی 6 سال اخیر دریافت کرده باشند و اگر از زمان دریافت مدرک آن ها مدت بیشتری گذشته باشد، شرایط دریافت بورسیه را نخواهند داشت. از طرفی افراد متقاضی دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان، باید حداقل 2 سال سابقه کار در کشور خود را داشته باشند و بسته به اینکه در چه مقطعی و در چه رشته ای متقاضی دریافت بورسیه و تحصیل در کشور آلمان باشید، باید به زبان انگلیسی و یا آلمانی تسلط داشته باشید.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر قصد مهاجرت به آلمان را برای مدت زمانی تا 6 ماه داشته باشید، باید در کشور مبدا خود حداقل یک سال از زمان درخواست برای مهاجرت سکونت داشته باشید. اما اگر برای مدتی بیش از 6 ماه قصد مهاجرت به این کشور و تحصیل در آن را دارید، حتما باید آخرین مدرک تحصیلی خود را در کشور مبدا خود دریافت نموده باشید.

 

مدارک مورد نیاز و مراحل دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان از DAAD

برای دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان در ابتدا باید در DAAD  ثبت نام نمایید تا بتوانید به فرم های مورد نیاز برای دریافت بورسیه دسترسی پیدا کنید. در این فرم به اطلاعات زیر نیاز خواهید داشت:

نام و نام خانوادگی و ملیت، مقطع تحصیلی که قصد دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان برای آن را دارید، جنسیت، تحصیلات آکادمیک، تاریخ و محل تولد و کشور محل زندگی، اطلاعات تماس، مهارت های زبان، مشخصات مراکزی که مقاطع تحصیلی قبلی خود را در آن ها طی نموده اید، سوابق سفرهای تحصیلی و یا کاری خود به کشورهای دیگر، تجربیات کاری شما و…

همچنین اگر قصد دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان را داشته باشید باید انگیزه نامه ای برای خود بنویسید و اگر قصد انجام امور تحقیقاتی را داشته باشید باید یک پروپوزال حرفه ای برای خود آماده کرده باشید. در نهایت نیز باید توسط یکی از اساتید یکی از دانشگاه های کشور آلمان یک نامه جهت معرفی داشته باشید.

کشور آلمان با توجه به اهمیتی که برای دانشجویان بورسیه خود قائل است، همیشه سعی در ارتقاء شرایط برای آن ها داشته و همین که در شرایط حاکم بر دنیا به دنبال شیوع ویروس کرونا و با وجود محدودیت های شدید همچنان به دنبال راهی برای فراهم نمودن الزامات برای دریافت بورسیه آنلاین هستند، خود گویای همه چیز است.

برتری آلمان بر سایر کشورها در زمینه بورسیه های آنلاین

برتری آلمان بر سایر کشورها در زمینه بورسیه های آنلاین

بیش از 370 مرکز آموزشی و دانشگاهی در کشور آلمان وجود دارند که در تمامی نقاط این کشور قابل دسترسی هستند. این دانشگاه ها به دلیل تمرکزی که بر تولید علم و تحقیق و توسعه دارند، در سطح جهانی از رتبه های بسیار بالایی برخوردارند. از طرفی تحصیل در کشور آلمان در اکثریت ایالت های این کشور رایگان است؛ به نحوی که شما فقط باید هزینه های خدماتی خود را در هر ترم پرداخت کنید و برای تحصیل در اغلب دانشگاه ها نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت. از طرفی زبان مورد نیاز برای تحصیل هم با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر بین انگلیسی و آلمانی متغیر است.

تحصیل در آلمان مزایای دیگری نیز به دنبال دارد. به طور مثال شما می توانید از امکان اخذ ویزای همراه نیز استفاده کنید و یا پس از اتمام تحصیل خود در این کشور، ویزای کاری برای ادامه زندگی در آلمان را دریافت نمایید و در صورتی که شغلی برای خود پیدا کنید می توانید پس از تحصیل در این کشور اقامت نیز داشته باشید. نکته دیگر نیز این است که شما به عنوان دانشجو در هنگام تحصیل می توانید به تمامی کشورهای شینگن سفر کنید.

به طور کلی می توان گفت اگرچه ویروس کرونا شرایط اغلب مشاغل و خدمات و حتی زندگی فردی افراد را در کل دنیا تحت تاثیر قرار داده است، اما آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در سطح جهانی در قلب اروپا، به خوبی توانسته خود را با شرایط وفق داده و اهمیتی که برای دانشجویان خارجی که وارد این کشور می شوند را بار دیگر نشان دهد. فراهم نمودن زیرساخت های لازم برای دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان به نحوی که افراد متقاضی بتوانند با پر کردن فرم های مورد نظر و در صورت دارا بودن شرایط مورد نیاز، بورسیه تحصیلی خود را در حال حاضر به صورت آنلاین، بدون نیاز به سفر به کشور آلمان شروع نموده و در صورت پایان یافتن محدودیت های رفت و آمد کشورها، با سفر به این کشور ادامه تحصیل خود را به روش حضوری طی نمایند.

سوالات متداول

  1. برای تحصیل در آلمان چه شرایطی نیاز است؟

شما باید در ابتدا دارای مدرک تحصیلی مورد تایید دانشگاه مدنظر خود باشید و سپس برای دریافت بورسیه اقدام نماید. زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه نیز بین انگلیسی و آلمانی، بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.

 

  1. آیا امکان کار دانشجویی در آلمان وجود دارد و اینکه بعد از اتمام تحصیل می توان در این کشور اقامت گرفت؟

دانشجویان آلمانی می توانند به طور میانگین در ماه چیزی در حدود 450 یورو درآمد کسب نمایند و همچنین در صورت اتمام دوره تحصیلی و بورسیه آن ها در صورتی که بتوانند در این کشور شغلی پیدا نموده و 2 سال در آن مشغول باشند، امکان دریافت اقامت دائم کشور آلمان را خواهند داشت.

 

  1. بورسیه های آنلاین کشور آلمان چه تفاوتی با حالت معمول بورسیه دارند؟

با دریافت بورسیه های آنلاین کشور آلمان در شرایط فعلی ویروس کرونا، متقاضیان بورسیه خود را به صورت آنلاین شروع کرده و پس از اتمام محدودیت ها، به روش عادی و با سفر به کشور آلمان ادامه تحصیل خود را طی می کنند. امکان به تعویق انداختن شروع بورسیه تحصیلی به مدت 6 ماه نیز در کشور آلمان برای متقاضیان فراهم شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.