به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در آلمان

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان | بورس تحصیلی آلمان

بورس یا بورسیه تحصیلی در واقع مبلغی است که توسط موسسات خصوصی یا دولتی به دانش‌آموزان یا دانشجویان بر اساس شایستگی‌های خودشان اعطا می‌گردد. بورس تحصیلی با کمک هزینه تحصیلی متفاوت است؛ بورس تحصیلی مخصوص زمانی است که فرد به دلیل شایستگی و استعداد موفق به دریافت مبلغی پول جهت ادامه تحصیل می‌گردد، اما کمک هزینه تحصیلی به افرادی اختصاص دارد که به دلیل بیماری، مشکلات مالی و … قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیلی خود نیستند. در میان کشورهای جهان، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشترین تنوع را در ارائه بورس تحصیلی دارند. میزان کمک هزینه‌ای که از طرف این کشورها به خصوص آلمان پرداخت می‌شود بسیار خوب است و ارگان‌های زیادی وجود دارند که پرداخت بورس تحصیلی در آلمان را بر عهده می‌گیرند.

دریافت بورس تحصیلی در کشور آلمان

دریافت بورس تحصیلی در کشور آلمان

اقامت در آلمان از طریق تحصیل دارای شرایط بسیار ایده آلی است و به همین دلیل در سرتاسر جهان متقاضیان بسیار زیادی دارد. در اتحادیه اروپا وجود مرز مشترک هر کشور با کشورهای دیگر یک مزیت محسوب می‌شود. آلمان از این جهت موقعیتی بسیار عالی دارد و با کشورهایی نظیر اتریش، سوئیس، دانمارک، لهستان، چک، بلژیک، هلند و فرانسه همسایه است.

این تصور غلط درمورد آلمانی‌ها وجود دارد که آن‌ها چون بسیار نژادپرست هستند و ارتباط خوبی با مهاجران برقرار نمی‌کنند. اما در حقیقت این‌گونه نیست و اکثر مردم آلمان نسبت به مهاجران دید خوبی دارند. البته نباید از این نکته غافل شد که آلمانی‌ها بسیار قانون‌مند و جدی هستند و منظم بودن برایشان اهمیت بسیاری دارد.

آلمان کشوری توسعه یافته است که نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. به همین دلیل است که متقاضیان ایرانی بسیاری برای مهاجرت به آلمان به منظور کار یا تحصیل وجود دارند. اما گرفتن وقت از سفارت آلمان بسیار طولانی است و حتی ممکن است حدود 2 سال طول بکشد. در ضمن درمورد صدور ویزا برای متقاضیان ایرانی نیز سخت گیری زیادی وجود دارد.

بنابراین اگر می‌خواهید برای بورسیه شدن در آلمان اقدام کنید حتما این بازه زمانی را برای خود درنظر بگیرید. تمدید ویزای آلمان به مدت پنج سال موجب گرفتن اقامت دائم در کشور آلمان خواهد شد. بنابراین اگر دوره تحصیلی شما پنج سال طول بکشد، فرصتی عالی برای گرفتن اقامت آلمان را نیز خواهید داشت.

از سال 2014 آلمان شهریه دانشگاه‌های دولتی را برای همه دانشجویان حتی دانشجویان خارجی لغو کرد. بنابراین در حال حاضر تحصیل در کشور آلمان رایگان است. البته هزینه‌ها دقیقا صفر نیست و دانشگاه‌ها ممکن است بسته به رشته فرد سالیانه تا حدود 350 یورو دریافت کنند و از آنجایی که در آلمان امکان کار برای دانشجویان وجود دارد این مبلغ به راحتی قابل تامین است.

حتی دانشجویان پس از اتمام تحصیل نیز 8 ماه فرصت دارند تا کار پیدا کنند و ویزای کار دریافت نمایند و به همین شیوه می‌توانند پس از 3 سال ویزای اقامت دائم بگیرند. به همین دلیل است که تعداد کمی از افراد برای گرفتن بورس تحصیلی در آلمان اقدام می‌کنند.

در آلمان بعضی از دانشگاه‌ها ساختار علمی کاربردی دارند؛ به این معنا که در چنین دانشگاه‌هایی تاکید بیشتر روی جنبه عملی رشته‌ها است و این برای آینده شغلی دانشجویان بسیار مفید است. مزیت دیگر دانشگاه‌های آلمان این است که دانشجویان این امکان را دارند که 1 یا 2 ترم تحصیلی را در بهترین دانشگاه‌های آمریکا و کانادا یا استرالیا مهمان شوند.

گرفتن پذیرش برای دوره کارشناسی و ارشد در آلمان بسیار دشوار است اما برای دکتری اگر فرد رزومه علمی قوی و نمرات بالا از دانشگاه‌های معتبر داشته باشد می‌تواند برای پذیرش اقدام کند. موارد موثر در پذیرش عبارتند از؛ نمره زبان بالا، مقالات چاپ شده در مجلات معتبر دنیا، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل مقاطع قبلی و گرفتن تاییدیه از استاد راهنما. در ادامه توضیحاتی در زمینه گرفتن بورس تحصیلی در آلمان در هر یک از مقاطع تحصیلی ارائه می‌گردد.

بورس تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی

کشور آلمان به دلیل داشتن دانشگاه‌های معتبر و رشته‌های متنوع برای تحصیل در مقطع کارشناسی بسیار مورد استقبال است. همچنین برای فارغ التحصیلان زمینه کار یا ادامه تحصیل در آلمان و سایر کشورهای اروپایی نیز فراهم است. اگر بپرسید آیا می‌توان در مقطع کارشناسی در آلمان بورسیه شد، پاسخ به این سوال تقریبا منفی است.

طول این دوره 4 سال است و هیچ دانشگاهی وجود ندارد که امکان بورسیه کاملا رایگان تحصیلی را برای متقاضیان طی این دوره فراهم کند مگر اینکه شخص متقاضی سوابق بسیار درخشانی داشته باشد؛ مانند ثبت اختراعات مهم بین المللی یا کسب رتبه در المپیادهای معتبر جهانی. برای تحصیل در مقطع کارشناسی شما باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید.

همچنین لازم است ابتدا یک دوره کالج یکساله بگذرانید. این دوره یک ساله یک فرصت بسیار خوب برای تقویت زبان آلمانی پیش از ورود به دانشگاه است. در نهایت با قبولی در آزمون Feststellungsprüfung اجازه تحصیل در دانشگاه را پیدا خواهید کرد. در دوره کارشناسی دانشجویان می‌توانند در ضمن تحصیل حداکثر هفته‌ای 10 ساعت کار کنند.

در این مقطع دانشگاه‌های معتبر و متعددی وجود دارند که بورس تحصیلی در آلمان را ارائه می‌کنند. این دوره به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌شود (البته رشته‌های پزشکی صرفا به زبان آلمانی ارائه می‌شوند) . برای پذیرش در آن لازم است حداقل نمره تافل 90 یا آیلتس 6.5 را داشته باشید. طول دوره 2 سال است و برای دانشجویان امکان کار پاره وقت بین 15 تا 20 ساعت در هفته در نظر گرفته شده است.

تعدادی از بورسیه‌های تحصیلی آلمان برای دوره ارشد عبارتند از: بورسیه تحصیلی Goethe Goes Global، بورسیه تحصیلی دانشگاه فردریش الکساندر ارلانگن و بورسیه تحصیلی هاینریش بل. برای دریافت بورس تحصیلی در آلمان در این مقطع لازم است این مدارک را آماده نمایید: ترجمه مدرک تحصیلی کارشناسی و ریز نمرات مقطع کارشناسی، ترجمه دیپلم و ریز نمرات آن، ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن، پاسپورت متقاضی با اعتبار بیش از ۶ ماه، مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی، توصیه نامه اساتید، پروپوزال، انگیزه نامه.

بورس تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

 

  • مقطع دکتری

دانشگاه‌های آلمان بیشترین بورسیه را در مقطع دکتری ارائه می‌دهند. قبل از شروع دوره دکتری لازم است داوطلب استاد راهنمایی را متناسب با اهداف تحصیلی و موضوعات مورد پژوهش خود انتخاب نماید، با استاد راهنما مکاتبه کرده و تاییده وی را کسب کند. گرفتن این تاییدیه تاثیر به سزایی در گرفتن پذیرش دارد. همچنین داشتن مقالات معتبر بین المللی و مدرک آیلتس با نمره 7 بسیار موثر است.

دوره دکتری نیز در کشور آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شود. برای افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند این امکان وجود دارد که حتی با وجود دانش کم در زبان آلمانی، دوره دکتری را آغاز کرده و رفته رفته زبان آلمانی خود را ارتقاع دهند.

این دوره در دانشگاه‌های آلمان به دو شیوه ارائه می‌شود. شیوه اول فردی است و یک استاد راهنما با دانشجو همراه است و او را راهنمایی می‌نماید. طول این دوره 3 تا 5 سال است. شیوه دوم دوره گروهی نام دارد و به این شکل است که در طول دوره یک مجموعه از متخصصین با گروهی از دانشجویان همراه هستند.

شما حدود 6 ترم اجازه تحصیل رایگان دارید و طی این مدت ماهیانه حدود 800 یورو دریافت خواهید کرد. البته شما باید هر ترم مبلغی را برای صدور کارت شناسایی بپردازید که از این کارت برای استفاده از مکان‌های عمومی نظیر کتابخانه‌ها، استخر، سینما و … استفاده می‌شود.

مدارک لازم برای در خواست دوره دکتری عبارتند از: مقالات بین المللی چاپ شده، مدارک شرکت در کنفرانس های بین المللی، مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس ۷ آکادمیک، پروپوزال مناسب و مورد تایید استاد راهنما، ثبت اختراع جهانی (اختیاری) ، سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی کارشناسی ارشد. برخی بورسیه‌های تحصیلی آلمان در دوره دکتری: بورسیه انجمن همهولتز، فرصت مطالعاتی بین المللی ماری کوری، فرصت مطالعاتی هومبولت و بورسیه دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین.

پرسش و پاسخ

  1. آیا تحصیل در آلمان در همه مقاطع تحصیلی امکان پذیر است؟

پذیرش در مقطع کارشناسی تقریبا دشوار است. مگر اینکه متقاضی سوابق قابل توجهی داشته باشد. اما در مقطع ارشد و مخصوصا دکتری با داشتن رزومه مناسب می‌توان در آلمان تحصیل کرد.

  1. چه فاکتورهایی در رزومه، باعث افزایش شانس پذیرش می‌شود؟

برخی از فاکتورها عبارتند از: معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل مقاطع قبلی، داشتن مقاله علمی در مجلات معتبر، مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی، گرفتن تاییدیه استاد راهنما، کسب عنوان در المپیادهای معتبر و ثبت اختراع جهانی.

  1. به چه علت تحصیل در آلمان طرفداران و متقاضیان زیادی دارد؟

اولا تحصیل در کشور آلمان تقریبا رایگان است. در ضمن دانشگاه‌های آلمان سطح علمی بالایی دارند. برای فارغ التحصیلان، امکان کار در آلمان و کشورهای اروپایی فراهم است. در صورت واجد شرایط بودن، می‌توانید از بورس تحصیلی در آلمان استفاده کنید. همچنین تحصیل در آلمان، امکان گرفتن اقامت دائم را تسهیل می‌کند.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.