به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

موضوع مهاجرت و استفاده از شیوه ادامه تحصیل، موردی است که طی چند سال اخیر نظر بسیاری از علاقمندان را به سوی خود جلب کرده است. زیرا افراد با این شیوه به نوعی با یک تیر با یک نشان زده و در صورت دریافت پذیرش تحصیلی، می توانند به کار پاره وقت مشغول شده و پس از مدتی هم با کسب صلاحیت های لازم، اقامت کشور مقصد را دریافت کنند. آمارها نشان داده که نزدیک به 5 میلیون دانشجوی مهاجر، در کشورهای مختلف به تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول هستند. به طور حتم نیز، این دانشجویان بنا بر نیازها و اهداف مختلف، کشورهای گوناگونی را در جهان مدنظر قرار داده و هنوز هم گروهی برای این کار و ادامه تحصیل، برنامه ریزی های متنوعی انجام می دهند. لذا، نظر به اینکه کشورهای اروپایی هم نظر بسیاری از دانشجویان را به سمت خود جلب می کنند، می خواهیم تا در این مطلب شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا را از جنبه های مختلف بررسی کنیم.

چرا کشور ایتالیا برای تحصیل جذاب است

چرا کشور ایتالیا برای تحصیل جذاب است؟

برای پاسخ به این پرسش، باید کشور ایتالیا را از جنبه های مختلف مربوط به تحصیل، آموزش و دانشگاه های آن، مورد بررسی قرار دهیم. کشور ایتالیا، از نظر دسترسی و ورود آسان به دانشگاه و انتخاب آن توسط علاقمندان و دانشجویان، در گروه یکی از 5 کشور برتر اروپا قرار می گیرد. ضمن اینکه تعداد قابل توجهی دانشگاه های برتر و حرفه ای در این کشور وجود دارند که انتخاب نمونه مناسب توسط دانشجویان باتوجه به حرفه آن ها، نسبت به دیگر کشورهای مشابه پروسه ای آسان تر خواهد بود. مضاف براینکه، کشور ایتالیا از تنوع نوع دانشگاه هم سود برده و انواع دانشگاه های خصوصی و دولتی در آن وجود داشته که رتبه جهانی آن ها مدنظر علاقمندان قرار می گیرد.

علاوه بر درجه بالای علمی دانشگاه های این کشور، موضوع هزینه نیز از جذابیت هایی است که مورد توجه علاقمندان قرار می گیرد. هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا، مناسب و مقرون به صرفه است که برای دانشجویان برگ برنده و امتیاز مهمی محسوب می شود. عضویت کشور ایتالیا در اتحادیه اروپا نیز، اطمینان خاطر و اعتماد دانشجویان را هم دو چندان می کند تا با خیال راحت، برای ویزای تحصیلی و انتخاب رشته مورد نظر خود، اقدامات لازم را انجام دهند. زیرا خدمات بهداشتی و درمانی این دانشگاه ها، به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا، از سطح بالایی برخوردار بوده و پوشش بیمه های آن نیز، مطلوب و مناسب است.

ضمن اینکه، همانطور که گفته شد، دانشگاه های این کشور از رتبه علمی بالایی سود می برند که این مورد می تواند برای دانشجویان و آینده آن ها، سکوی پرتابی محسوب شده و به همین دلیل می توانند با اطمینان خاطری به دنبال شغل مناسب و سطح بالا بگردند و گزینه مورد علاقه خود را انتخاب کنند. دانشجویان می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود، اقامت کشور ایتالیا را نیز اخذ کنند. در نهایت نیز، موارد مشترک فرهنگی و اشتراکات تاریخی از دیگر دلایلی محسوب می شوند که دانشجویان ایرانی علاقمند، کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

برای تحصیل در کشور ایتالیا، چه کنیم؟

برای تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور ایتالیا، می توان زبان ایتالیایی یا انگلیسی را انتخاب کرد. البته برای تحصیل به زبان ایتالیایی، می بایست که پیش از انجام مکاتبات و گذراندن مراحل مورد نظر برای ویزای تحصیلی کشور مورد اشاره، در دوره های مربوط به یادگیری زبان ایتالیایی ثبت نام کرده و حضور داشته باشید. پس از آن در آزمون موسوم به Estemi شرکت کنید. شایان توجه است که آزمون موردبحث، در شهر تهران برگزار شده و فرد متقاضی باید از مجموع 200 نمره، 160 نمره کسب کرده تا نمره قبولی را دریافت کند. بهتر است که کتاب موسوم به Espresso و شماره های 1 و 2 آن مطالعه شود تا دریافت نمره قبولی نیز پروسه ای ساده تر باشد.

داشتن مدرک B2 نیز برای زبان ایتالیایی، از جمله گزینه های مهم و مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا محسوب می شود. سپس، انجام دیگر پروسه ها و اقدام به تحصیل در کشور ایتالیا، از طریق سفارت این کشور در ایتالیا انجام می شود. در ادامه، مدرک کارشناسی باید به زبان ایتالیایی و انگلیسی ترجمه شده و شخص متقاضی باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی، از نمره آیلتس 6 برخوردار باشد. مدارک زبان برای پذیرش اول، باید تا تاریخ 9 مهر (اول اکتبر) و جهت پذیرش دوم تا 10 فوریه (21 بهمن) ، ارسال گردد.

ریز نمرات مقطع کارشناسی و انگیزه نامه (SOP) نیز از دیگر مواردی است که باید برای تکمیل پرونده پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا، تهیه شود. البته معدل دوره لیسانس شخص، برای اقدام به پذیرش، باید بالای 14 باشد. نکته مهم دیگر اینکه، شخص علاقمند باید ثابت کند که در حدود 8 هزار یورو تمکن مالی دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا

همانطور که در بالا هم توضیح داده شد، داشتن معدل حداقل 14، برخورداری از تمکن مالی 8 هزار یورویی و نمره آیلتس 6 برای زبان انگلیسی و B2 برای ایتالیایی، از جمله شرایط و مدارک لازم اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا محسوب می شوند. اما در ادامه، به لیست و گزینه های تکمیلی موارد موردنیاز برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا، اشاره خواهیم کرد:

 • نوشتن رزومه یا همان CV که در آن تمامی سوابق کاری، مهارت ها و احیاناً دوره های آموزشی و فعالیت های پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی، به بهترین و حرفه ای ترین شیوه، توضیح داده شده باشند.
 • انگیزه نامه (SOP) که در آن به صورت کامل و واضح، هدف دانشجو از قصد اقدام برای دانشگاه و رشته مدنظر، شرح داده شود.
 • مدارکی مانند پاسپورت، شناسنامه، عکس و کارت ملی که هویت شخص اقدام کننده را مشخص کند.
 • مدارک تحصیلی دانشجو مانند ریزنمرات دوره کارشناسی و دانشنامه
 • توصیه نامه به تعداد حداقل دو مورد که می توانند به زبان انگلیسی نیز تهیه شوند.
 • نامه مربوط به پذیرش دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی که از بانک معتبر تهیه شده است. البته معادل ریالی 8 هزار یورویی، باید در این گواهی عنوان شده باشد و مبلغ مورد نظر نیز، به مدت 10 روز از تاریخ تحویل مدارک، در حساب بانکی مربوطه موجود باشد تا در صورت انجام استعلام های مربوطه از سمت سفارت ایتالیا، صحت آن تائید گردد.

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولاً رایگان بوده و تنها به هزینه ثبت نام محدود می شود. مبلغ موردبحث بین 200 تا 300 یورو در سال خواهد بود. اما ممکن است برای برخی از دانشگاه ها، تا حدود هزار یورو در سال نیز افزایش یابد. هزینه های زندگی در کشور ایتالیا نیز، بسته به شهر متفاوت خواهد بود. اما به عنوان مثال، برای شهر میلان که یکی از گران ترین شهرهای ایتالیا برای زندگی محسوب می شود، این مورد حدود 800 یورو در ماه بوده و مواردی مانند رفت و آمد، خوراک و تحصیل را شامل می شود. البته با خرید بن غذا و خوابگاه، مبلغ مورد بحث، به حدود نصف این مقدار کاهش پیدا می کند.

درخصوص شرایط کاری در زمان تحصیل دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا، باید عنوان کرد که دانشجو به صورت قانونی می تواند به مدت 20 ساعت در هفته کار کند. برای برخی از دانشگاه ها نیز، در صورت تائید و موافقت دانشگاه، کمک هزینه تحصیلی به فرد تعلق گرفته و می تواند حدود 400 یورو در ماه حقوق بگیرد. اما چندان نمی توان به چنین کمک هزینه هایی مطمئن بود. امکان اخذ پذیرش و ویزا برای دوره کارشناسی ارشد، تا سن 38 سالگی نیز وجود دارد، البته اگر شخص پس از دوره کارشناسی، فعالیت و پژوهش مرتبطی با رشته تحصیلی خود انجام داده باشد، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش خواهد داشت و گزینه سن نیز چندان نگران کننده نخواهد بود.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

شرحی بر رشته های مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

در خصوص رشته های مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا، محدودیتی وجود ندارد، اما موارد ذیل درخصوص آن ها می باید مورد توجه قرار بگیرند:

 • دانشجویان برای اخذ پذیرش از طریق تحصیل در رشته های حقوق و برخی از رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن مانند بیهوشی و تکنسین اتاق عمل، شانس کمی دارند.
 • برای دانشجویان ایرانی جهت تحصیل در رشته هایی مانند فیزیک اتمی و هسته ای و رشته هایی با کاربرد نظامی، پذیرش و ویزا صادر نمی شود.
 • رشته های هنر به زبان ایتالیایی برگزار می شوند.
 • برای رشته آموزش زبان انگلیسی، نمره 7 آیلتس نیاز است.

 

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا، از مزایای ذیل برخوردار خواهند شد:

 • امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری
 • امکان ورود به بازار کار در کشور ایتالیا و 26 کشور عضو اتحادیه اروپا
 • امکان مهاجرت به کانادا، آمریکا، استرالیا یا بریتانیا
 • امکان ثبت شرکت و یا خرید ملک در ایتالیا یا دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • امکان دریافت ویزای کار و تمدید اقامت تا یک سال
 • امکان تمدید ویزا در صورت پیدا کردن شغل بنابر مدت قرارداد کاری و درخواست برای اقامت دائم (پس از سپری شدن مدت زمان قانونی)

سوالات متداول

 1. طول دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا چند ترم است؟

طول دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا، بین 3 تا 4 ترم است و معمولاً از ماه سپتامبر (مهر ماه) و یا فوریه (بهمن) آغاز می شوند.

 1. آیا برای تحصیل در ایتالیا، نیاز به بیمه درمانی دارم؟

بله! بیمه درمانی برای سطح کارشناسی ارشد در ایتالیا، حدود 110 تا 250 یورو بوده و باید خریداری شود.

 1. آیا امکان دریافت ویزای همراه برای کشور ایتالیا وجود دارد؟

امکان دریافت ویزای همراه در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا وجود داشته و پس از دریافت کارت اقامت و گذشت 60 تا 90 روز از آن، می‌توان حساب بانکی افتتاح کرد. پروسه دریافت ویزای همراه بین 3 تا 6 ماه و در برخی از موارد، تا 9 ماه طول می‌کشد. البته زمان انتظار برای دریافت ویزا همراه، از یک ماه و نیم تا 2 ماه در نوسان خواهد بود. مورد دیگر اینکه، اگر همسر فرد بتواند ویزای همراه کسب کند، اجازه کار قانونی در ایتالیا نیز به وی تعلق خواهد گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.