به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

ایتالیا یکی از مقاصد محبوب و شگفت انگیز برای دانشجویان بین المللی است. آموزش عالی باکیفیت و شهریه های مفرون به صرفه در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی، این کشور را در ردیف گزینه های جذاب تحصیل در رشته های مختلف، از جمله، دندانپزشکی در ایتالیا قرار داده است.

ایتالیا جدا از اینکه مهد برخی از برترین دانشگاه های جهان است، به لحاظ آب و هوایی و مکان های گردشگری نیز جاذبه ها و چشم اندازهای زیادی در زمینه های مختلف هنری، فرهنگی، علمی، ورزشی و… دارد.

چرا تحصیل در ایتالیا؟

روش های زیادی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد مانند ویزای کار، سرمایه گذاری و… اما بسیاری افراد ترجیح می دهند جهت مهاجرت به این کشور از روش و مسیر تحصیلی اقدام کنند تا پس از اخذ اقامت و پذیرش تحصیلی، بتواننند نسبت به اخذ تابعیت شهروندی نیز اقدام نمایند.

در زمینه تحصیلی، برخی از اولین دانشگاه های اروپا در دوران قرون وسطی و رنسانس در ایتالیا تاسیس شدند. دانشگاه بولونیا که در  سال ۱۰۸۸ تاسیس شد به عنوان قدیمی ترین دانشگاه شناخته می شود. امروزه ایتالیا خانه بسیاری از موسسات معتبر آموزش عالی است. بسیاری از موسسات ایتالیا در رده بندی دانشگاه جهانی QS به خوبی عمل کرده و هر ساله در صدر این رده بندی قرار دارند

ایتالیا در اصلاحات اخیر آموزش عالی، نقش مهمی ایفا کرده  است. این اصلاحات به عنوان “فرآیند بولونیا” شناخته می شود. این کشور یکی از چهار کشوری است که منطقه آموزش عالی اروپایی را با امضای اعلامیه سوربن در سال ۱۹۹۸ ایجاد کرده  است که اولین گام در اصلاح آموزش عالی بود؛ امروزه فرآیند بولونیا در سراسر اروپا اجرا می شود.

نکات مربوط به تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

همانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته، آموزش دندانپزشکی در ایتالیا توسط موسسات تخصصی صورت می گیرد که اغلب آن ها وابسته به یکی از دانشگاه های اصلی این کشور هستند. در اینجا دانشجویان، دانش نظری و تجربیات بالینی لازم را که به عنوان دندانپزشکان حرفه ای بر آن تکیه می کنند، به دست می آورند. هدف مشترک در تمام برنامه های دانشکده های دندانپزشکی در ایتالیا، تولید فارغ التحصیلانی است که:

 • به طورکارآمد در علوم پایه و زیست شناسی آموزش دیده باشند.
 • توانایی ارائه مراقبت های دندانپزشکی با کیفیت برای همه اقشار جامعه را داشته باشند.
 • متعهد به رعایت موازین اخلاقی و حرفه ای در خدمت رسانی به مردم باشند.

دوره تحصیل دندانپزشکی در اکثر دانشگاه های ایتالیا پنج سال طول می کشد. برخی از دروس مورد مطالعه عبارتند از:

 • علوم زیستی: آناتومی بدن انسان، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی و داروشناسی، به علاوه آناتومی دهان، آسیب شناسی و بافت شناسی دهان.
 • علوم بالینی: پیش گیری، تشخیص، برنامه ریزی روش‎های درمان، و همه جنبه های دندانپزشکی بالینی.
 • دروس عملی دندانپزشکی: ارتباط موثر با بیماران از فرهنگ های مختلف، اخلاق و حرفه ای گری، علوم رفتاری، مدیریت مطب، کار با متخصصان دندانپزشکی و تیم مراقبت بهداشتی.

یکی از بزرگترین مزیت های تحصیل در کشور ایتالیا، بورس ها و کمک هزینه هایی است که به آن دسته از دانشجویانی که دارای شرایط خاصی هستند تعلق می گیرد و از طریق آن، بخشی از هزینه تحصیل و هزینه زندگی قابل تأمین است.

ورود به دانشگاه های دندانپزشکی در ایتالیا

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه های دندانپزشکی در ایتالیا

چندین مرحله وجود دارد که باید برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا انجام دهید. می توانیم آن ها را به صورت زیر فهرست کنیم:

 • داشتن حداقل ۱۲ سال سابقه آموزشی.
 • کسب نمره پایه لازم در آزمون پذیرش ملی در کشوری که در نهایت تحصیل می کنید.
 • قبولی در آزمون IMAT (مخفف International Medial Admission test). آزمون سالانه ای که وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا برگزار می کند. از آنجایی که آزمون IMAT مهارت انگلیسی شما را اثبات می کند، شما مجبور به ارائه مدرک زبان نیستید.

با این حال، با توجه به افزایش تقاضا در هر سال، ممکن است مدارک معتبر بین المللی مانند TOEFL  یا  IELTS درخواست شود. توجه داشته باشید که قبل از شروع درخواست برای هر یک از دانشگاه های ایتالیا، باید شرایط و برخی اطلاعات مفید در مورد روند پذیرش هر یک را بررسی کنید.

 

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در ایتالیا کدامند؟

دانشگاه های ایتالیا بیشتر از آنکه شهرت داشته باشند از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند که برخی از آن ها در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، رتبه های بالایی را در رنکینگ جهانی QS به خود اختصاص داده اند. برخی از این دانشگاه ها عبارتند از:

دانشگاه میلان با رتبه325 که طبق ارزیابی های QS، برای تحصیل دندانپزشکی چهل و نهمین دانشگاه برتر دنیا شناخته شده است؛ دانشگاه بولونیا با رتبه 180، دانشگاه ساپینزای رم با رتبه 217، دانشگاه پادوا با رتبه 249، دانشگاه تورین با رتبه 387، دانشگاه پیزا با رتبه 422 و دانشگاه های فلورانس، پاویا و جنوا.

مدارک لازم برای پذیرش دندانپزشکی در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا هریک مدارک متفاوتی را جهت اخذ پذیرش اعلام می کنند اما به صورت کلی می توان این مدارک را مورد توجه قرار داد:

 • اصل و ترجمه مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت
 • اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه مدارک زبان معتبر مانند آیلتس با حداقل نمره 6
 • انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان ایتالیایی برای افرادی که مایل به تحصیل به زبان ایتالیایی هستند.
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

شرایط اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

اخذ پذیرش در رشته های دندانپزشکی در ایتالیا، مستلزم شرکت در آزمون ورودی آیمت است که فقط سالی یک بار در اکثر شهرهای مهم دنیا برگزار می شود. برای دانشجویان کشورهای جهان سوم نیز بورسیه در نظر گرفته شده که در صورت بهره مندی از بورسیه، این امکان وجود دارد که به صورت رایگان به تحصیل در رشته دندانپزشکی بپردازند. از آنجا که اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی نیازمند آزمون ورودی است و تعداد متقاضیان زیاد و ظرفیت پذیرش کم است، بنابراین فرایند پذیرش در ایتالیا با دشواری هایی مواجه است.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا رایگان نیست اما در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، ارزان تر و مقرون به صرفه است. اکثر دانشکده های ایتالیا، از زبان انگلیسی برای آموزش به دانشجویان بهره می برند و بنابراین اگر دانشجویی بخواهد در دانشکده هایی که تدریس به زبان ایتالیایی انجام می شود تحصیل کند، باید شهریه بیشتری پرداخت کند. از این جهت انتخاب موسساتی که آموزش در آن ها به زبان انگلیسی است، مقرون به صرفه تر است.

به طورکلی، هزینه آموزش سالانه دندانپزشکی در ایتالیا در دانشگاه های دولتی با توجه به رشته تحصیلی افراد تا 5 هزار یورو است. برخلاف دانشگاه های دولتی، شهریه دانشگاه های خصوص بسیار زیاد و ممکن است تا 35 هزار یورو برسد. نکنه قابل ذکر اینکه امکان استفاده از فرصت های بورس تحصیلی نیز برای دانشجویان وجود دارد و آن ها می توانند از 2000 تا 5200 یورو در سال بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

ایتالیا در سال های اخیر به یک کشور بسیار محبوب به ویژه در حوزه برنامه های پزشکی تبدیل شده است.

گزینه های دانشگاهی زیادی برای تحصیل رشته دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد که همه آن ها اهداف مشترکی مانند آموزش های شایسته، ارائه خدمات با کیفیت و استانداردهای اخلاقی و حرفه ای بالا در بهداشت عمومی را دنبال می کنند.

 

سوالات متداول

 1. چرا باید دندانپزشکی را در ایتالیا بخوانیم؟

دلایل متعددی وجود دارد از جمله اینکه می توانید دندانپزشکی را کاملاً به زبان انگلیسی بخوانید، پس از تحصیل «دیپلم آبی» خواهید داشت که در کل کشورهای اروپایی معتبر است و به دلیل رتبه‎بندی جهانی دانشگاه های ایتالیا، مدرک تحصیلی شما توسط کشورهای دیگر به راحتی شناخته می شود.

 1. در چه صورت امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی امکان پذیر است؟

آزمون آیمت که به عنوان آزمون ورودی دانشگاه ها به زبان انگلیسی برگزار می شود، به سنجش دروسی چون فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضی می پردازد. کسب نمره بالا در این آزمون، امکان استفاده از بورسیه تحصیلی را فراهم می کند.

 1. برای تحصیل در ایتالیا چه ویزایی نیاز است؟

نوع ویزا به مدت زمان اقامت شما بستگی دارد اما در کل برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا، باید برای یکی از انواع ویزای کوتاه مدت یا بلند مدت اقدام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.