به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های معروف ایتالیا

کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی مقصد محبوبی است. تحصیلات در دانشگاه های ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی باکیفیت تر و مقرون به صرفه تر است. حدود ۳۲۰۰۰ دانشجوی بین المللی در ایتالیا وجود دارند. این کشور دارای فرهنگی غنی بوده و تحصیلات در آن بسیار باارزش است. همین امر باعث شده تا این کشور به گزینه ای جذاب برای دانشجویان تبدیل شود. اولین دانشگاه های اروپا در قرون وسطی و رنسانس در ایتالیا تاسیس شده اند. برای مثال دانشگاه بولونیا از سال ۱۰۸۸ تاسیس شده و به عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان معرفی شده است که هنوز هم به بهترین نحو، به فعالیت خود ادامه ادامه می دهد. امروزه ایتالیا مرکز بسیاری از مؤسسات دانشگاهی بلندآوازه و معتبر است و بسیاری از این مؤسسات این کشور در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS عملکرد بسیار خوبی دارند و هر ساله اکثر آن ها در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار می گیرند.

ایتالیا چیزی حدود ۹۷ دانشگاه دارد که برخی از آن ها دولتی بوده و با بودجه عمومی تأمین می شوند و دانشگاه های غیردولتی که بودجه آن ها از منابع خصوصی تأمین می گردد. دانشگاه های ویژه دولتی دسته دیگری از این دانشگاه ها هستند که دوره های آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته و تخصصی را در زمینه تحصیلات تکمیلی ارائه می دهند. علاوه بر این دانشگاه ها می توانید ۱۳۷ موسسه آموزشی عالی دیگر را در سراسر ایتالیا پیدا کنید. این آکادمی ها اختصاص به رشته های خاصی دارند از کالج هنر، موسیقی، رقص گرفته تا موسسات تحقیقاتی و بنیادی. به طور کلی می توان گفت دانشگاه های ایتالیا در اصلاحات اخیری که در حوزه آموزش عالی به وجود آمده نقش مهمی داشته اند. تا آنجا که به خاطر این نقش، توافقی به نام فرایند بولونیا صورت گرفت که طی آن وزراء کشورهای اروپایی متعهد شدند که استانداردهای آموزشی در تمام کشورهای اروپایی برقرار و رعایت شود و هدف از این کار بالا بردن کیفیت آموزش بود. در ادامه به معرفی دانشگاه های معروف ایتالیا خواهیم پرداخت.

 1. دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان حدوداً دارای ۶۷۰۰ دانشجوی بین المللی است. این دانشگاه بزرگترین موسسه پلی تکنیک در ایتالیا است و مختص آموزش علوم و فناوری است. دانشگاه پلی تکنیک میلان از طریق آموزش مهندسان، معماران و طراحان صنعتی آینده، در حال تحقق اهداف علمی و آموزشی خود است. این دانشگاه جایگاه سوم را در میان دانشگاه های ایتالیا دارد.

 1. دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا دارای ۳۰۰۰ دانشجوی بین المللی است. از آنجا که این دانشگاه از اوایل قرن ۱۱ فعالیت خود را شروع کرده، قطعاً یک نمونه واقعی یک اثر تاریخی و فرهنگی است. از طرفی دیگر به خاطر قدیمی بودن ساختمان آن نباید پیش قضاوت کنید چرا که این دانشگاه جایگاه اول را در میان دانشگاه های ایتالیا دارد. دانشگاه بولونیا یکی از بهترین برنامه های آموزشی در میان دانشگاه های معروف ایتالیا را دارا بوده و با داشتن بیش از ۳۰۰ برنامه درسی دانشگاهی، فضایی ایده آل را برای یادگیری دانشجویان بین المللی فراهم می کند.

 1. دانشگاه میلان

دانشگاه میلان دارای ۱۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی است. این دانشگاه که یکی از بزرگترین مؤسسات آموزشی در ایتالیاست، در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده است. دانشگاه میلان به علت داشتن این تعداد دانشجو، نزدیک به ۲۰۰۰ عضو هیئت علمی دارد که بر روی امور دانشجویان و همچنین فراهم آوردن فضای دانشگاهی ایده آل برای دانشجویان نظارت دارند.

 1. دانشگاه ساپینزای رم

دانشگاه ساپینزا یکی از معروف ترین دانشگاه های ایتالیا است و دارای بیش از ۹۰۰۰ دانشجوی بین المللی می باشد. همچنین در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل در آن هستند. دانشگاه ساپینزا بیشتر با نام دانشگاه رم شناخته شده است و یکی از قدیمی ترین مؤسسات اروپا است. دانشگاه ساپینزا جهت فراهم نمودن محیط مناسب و روحیه بخش برای دانشجویان خود بیش از ۵۰ کتابخانه و نزدیک به ۲۰ موزه احداث نموده است. وقتی که صحبت از برنامه های تحصیلی دانشگاهی در میان باشد این دانشگاه با داشتن چنین قدمتی به هیچ وجه چیزی کم ندارد؛ بلکه بالعکس این تجربه متمادی باعث شده تا زمان بیشتری برای توسعه و پیشرفت پیدا کند. در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ برنامه درسی آکادمیکی به دانشجویان ارائه می گردد. این دانشگاه رتبه ۲۳۳ را در جهان دارد.

 1. دانشگاه تورین

بیش از ۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در دانشگاه تورین هستند. این دانشگاه که نیز دارای قدمت بالایی است، تاکید زیادی بر روی تحقیقات دارد و در سال ۱۴۰۰ میلادی طرح اولین سفر آموزشی در آن مطرح و اجرا شد.

 1. دانشگاه پلی تکنیک تورین

دانشگاه پلی تکنیک تورین یا همان دانشگاه پلی تکنیک سلطنتی تورین در مقایسه با دیگر دانشگاه های معروف ایتالیا نسبتاً جدید به حساب می آید و چیزی حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد. این دانشگاه دارای ۵۰۰۰ دانشجوی بین المللی است و در ابتدا به دلیل بالا رفتن تعداد دانشجویان بین المللی تاسیس شد؛ اما بعد از آن به تدریج شروع به پذیرش دانشجویان غیربین المللی نمود.

 1. دانشگاه پیزا

این مؤسسه در شهر پیزا واقع شده و یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در سال ۱۳۴۳ میلادی تأسیس گردید و قدمتی بیشتر از بسیاری از دانشگاه های ایتالیا دارد. دانشگاه پیزا دهمین مؤسسه قدیمی در ایتالیا و نوزدهمین دانشگاه قدیمی در جهان است و  رتبه ۴۲۲ را در جهان  به خود اختصاص داده است.

 1. دانشگاه فلورانس

دانشگاه فلورانس یکی از بزرگترین و معروف ترین دانشگاه های دولتی ایتالیا است و هرساله بیش از ۶۰۰۰ دانشجو را می پذیرد. رشته های اصلی که در این دانشگاه تدریس می شوند، طراحی صنعتی، معماری و رشته های مهندسی است اما رشته های دیگر از جمله هنر و معماری، رشته های مهندسی، حقوق و علوم سیاسی، ریاضیات و فیزیک، علوم طبیعی، پزشکی و جراحی و داروسازی و روانشناسی، اقتصاد و کشاورزی نیز تدریس می شود. این دانشگاه رتبه ۱۳ را در میان دانشگاه های معروف ایتالیا دارد.

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

خوشبختانه شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیا بسیار راحت تر از دیگر کشورهای اروپایی است و دانشجویان به راحتی می توانند تحصیلات عالی با کیفیت بالا را با کمترین هزینه دریافت نمایند. به طور کلی می توان شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را منوط به ۴ موضوع دانست:

 • شرایط سنی: برای پذیرش در هر مقطعی محدودیت سنی وجود دارد. برای مثال متقاضیان مقطع کارشناسی در ایتالیا حداکثر باید ۳۰ سال، کارشناسی ارشد ۳۶ سال و دکتری حداکثر ۴۰ سال داشته باشند؛ اما اگر سن متقاضی بالاتر باشد با ارائه رزومه و سابقه کاری می توان این مشکل را برطرف کرد.
 • معدل: برای تحصیل در ایتالیا برای هر مقطعی شرط معدل وجود دارد. متقاضیان مقطع کارشناسی بایستی دارای معدل دیپلم بالای ۱۵ باشند. معدل دیپلم متقاضیان رشته های پزشکی بایستی بالای ۱۸ و معدل لیسانس متقاضیان کارشناسی ارشد بایستی بالای ۱۳ باشد. همچنین متقاضیان دکتری باید معدل بالای ۱۷ داشته باشند.
 • داشتن مدرک زبان ایتالیایی: داشتن مدرک زبان ایتالیایی برایتان مزیت محسوب می شود؛ اما اگر برنامه تحصیلی دانشگاه مورد نظرتان به زبان انگلیسی است، نیازی به شرکت در آزمون زبان ایتالیایی ندارید.
 • شرایط مالی: برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا باید تمکن مالی خاصی داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

 • مدارک شناسایی از جمله پاسپورت و کارت شناسایی
 • رونوشت دانشگاهی سوابق تحصیلی، فرم پذیرش دانشگاه مورد نظر، مدارک تحصیلی شامل دیپلم و مدارک دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • توصیه نامه
 • رزومه کاری قوی و معتبر
 • انگیزه نامه
 • گواهی تمکن مالی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی؛ هر دانشگاه زبان مورد پذیرش را اعلام می کند.

سؤالات متداول

 1. آیا دانشجویان بین المللی اجازه اشتغال دارند؟

بله! دانشجویان بین المللی برای دریافت اجازه کار بایستی دفاتر اداره مهاجرت مراجعه و درخواست خود را ارائه دهند. برای دریافت ویزای کاری بایستی قرارداد کاری خود را امضاء و کپی آن را به دفتر اداره مربوطه تسلیم کنید.

 1. هزینه زندگی در ایتالیا چگونه است؟

تحصیل در برخی از دانشگاه های ایتالیا رایگان است که این خود یک مزیت محسوب می‌شود. از طرفی دیگر، هزینه های مربوط به زندگی در این کشور معقول بوده و نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است.

 1. تحصیل در کدام دانشگاه ایتالیا بهتر است؟

امروزه تعدادی از موسسات و دانشگاه های ایتالیا در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. این مراکز شامل دانشگاه های با قدمت بالا و دانشگاه های مدرن و جدید هستند و انتخاب از میان این همه دانشگاه معروف کار آسانی نیست و نیاز به تحقیق و بررسی زیادی داردِ؛ اما قطعاً با تحصیل در یکی از دانشگاه های معروف ایتالیا، فرصت های بیشماری به شما روی خواهند آورد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.