به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

شرایط زندگی در کشور آلمان | اطلاعات کلی درباره آلمان

باتوجه به رشد اقتصادی مطلوب سالیان گذشته در برخی از کشورهای اروپایی، شرایط زندگی و کار در آن‌ها به نحو چشمگیری دستخوش تغییرات مثبتی شده و به همین دلیل است که همه ساله شاهد مهاجرت ساکنین کشورهای مختلف به این قاره سبز هستیم. البته قوانین و شرایط زندگی در همه این کشورها یکسان نیست. اما آن‌هایی که جزو اقتصادهای برتر جهان به شمار می روند، بدون تردید، چند پله نسبت به دیگر کشورها، یک زندگی نسبتاً راحت را بیشتر تضمین می کنند؛ به عنوان مثال، آلمان یکی از این کشورها است. زندگی در آلمان، مورد توجه خیلی از علاقمندان قرار گرفته و به همین دلیل در ادامه قصد داریم تا درباره آلمان بیشتر توضیح داده و این کشور را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم.

تاریخچه کشور آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از سبزترین کشورهای قاره اروپا به شمار می رود. درباره آلمان می توان گفت این کشور زیبا، در طی قرن‌های مختلف، بارها توسط کشورها و امپراطورهای مختلفی مانند روم و عثمانی، مورد تاخت و تاز قرار گرفته و آتش جنگ جهانی دوم هم در قرن بیستم، توسط آلمان شعله ور شد. قبل از این، حکومت‌ها و پادشاهان زیادی تلاش کردند تا حکومت واحد و باثباتی برای این کشور تشکیل دهند، اما این کار موثر واقع نشد. تا اینکه سرانجام شخصی به نام لودویگ، به عنوان اولین پادشاه آلمانی توانست این سرزمین را به نام آلمان و با زبان آلمانی به دیگر کشورها بشناساند.

آلمان تا زمان حکومت رومی‌ها و به قدرت رسیدن کلیسا در قرون وسطی نیز، حوادث متعددی را تجربه کرد. تا اینکه سرانجام به جنگ جهانی اول رسید و پس از آن که اوضاع اقتصادی این کشور رو به افول گذاشت، جهان شاهد به قدرت رسیدن حزب نازی در این کشور بود. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم در این کشور فعال بود. پس از این دوره و نبرد شرق و غرب بر سر اروپا و کشورهای اروپایی، آلمان هم به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد. به طوری که بخش غربی از فناوری‌های مدرن و امکانات رفاهی و سبک زندگی مطلوب سود می برد، اما قسمت شرقی مانند کشور شوروری و کشورهای اروپای شرقی، سطح زندگی پایینی داشته و مدرنیته در آن حاکم نبود.

این دو بخش را هم دیوار برلین از یکدیگر جدا می کرد. تا اینکه در سال 1989، این دیوار فرو ریخت و آلمان به شکلی درآمد که جمهوری فدرال آلمان نام دارد. با استفاده از وام‌های مختلف، آلمان توانست کشور و اقتصاد خود را بازسازی نماید. در حال حاضر، این کشور از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و پنج به علاوه 1 و البته از بنیانگذاران اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

نظام سیاسی درباره کشور آلمان

نظام سیاسی درباره کشور آلمان

نظام سیاسی این کشور به صورت جمهوری فدرال دموکراتیک بوده و از 16 ایالت تشکیل شده است. به این ترتیب که برخی از ایالت‌های آن می توانند درخصوص مسائل مربوطه، به صورت مستقل عمل کنند. اعلامیه جهانی حقوق بشر، موردی است جداناپذیر درباره آلمان. ماده 20 قانون اساسی این کشور، نظام سیاسی آلمان را با مقوله هایی مانند دموکراتیک، اجتماعی، قانون و فدرال بودن، به دیگر کشورها معرفی می کند.

ضمن اینکه رئیس جمهور نقش نمادینی داشته و رئیس حکومت صدراعظم این کشور است. وی تعیین کننده سیاست‌های حکومتی است. همانطور که گفته شد، درباره ایالت هیای آلمان باید گفت که به 16 ایالت تقسیم شده که برخی از آن‌ها عبارتند از: بادن، بایرن، برلین، برمن، هامبورگ، هسن و براندنبورگ. این ایالت ها، بنابر قانون فدرالیسم کشور آلمان، در سیاست‌های داخلی خود، خودمختاری داشته و به نوعی دارای قوه مجریه، مقننه و قضاییه مجزا هستند.

در آلمان، مجلس‌های ایالتی نیز وجود داشته که مستقیماً با رای مردم انتخاب شده و حکومت ایالتی نیز از زیرمجموعه‌ها این مجلس‌ها محسوب می شوند. بوندس رات (Bundesrat) نیز که شورای اتحادیه این کشور محسوب می‌شود، فدرال این کشور را نمایندگی می کند. یعنی اینکه حکومت‌های ایالتی می توانند از طریق بوندس رات، در امور سیاسی فدرال و اتحادیه اروپا، دخالت کنند. هر ایالت هم حدود 3 تا 6 نماینده در بوندس رات داشته و این نمایندگان می‌بایست عضو حکومت ایالتی باشند.

مجلس مرکزی کشور آلمان هم بوندس تاگ نام داشته و با تعداد 598 عضو، قوه مقننه به شمار آمده و اعضای آن توسط مردم انتخاب می شوند. تصویب قراردادهای بین المللی و تعیین بودجه بر عهده این قوه است. بوندس تاگ، وظیفه مهم دیگری هم دارد که همانا انتخاب صدراعظم کشور آلمان است. صدراعظم، قدرتمندترین مقام سیاسی این کشور محسوب می‌شود. رئیس جمهور هم توسط اجلاس فدرال (Bundesversammlung) انتخاب می‌شود.

مردم کشور آلمان، اهل تشکل‌های سیاسی بوده و امر سیاسی در این کشور، اکثراً از طریق حزب‌ها پیش برده می شوند. درباره احزاب آلمان باید گفت که احزاب بزرگ در آلمان عبارتند از: حزب دموکراتیک مسیحی (CDU)، حزب سوسیال مسیحی (CSU)، حزب سوسیالیست دموکرات (SPD)، حزب لیبرال- دموکرات‌های آزاد (FDP)، حزب سبزها، حزب چپ و حزب اتحاد. درخصوص سیاست خارجی آلمان باید گفت که این کشور با فرانسه روابط خوبی داشته و تقویت بلوک غرب، در راس سیاست‌های آلمان است. همراهی با آمریکا و کشورهای عربی، کمک به پیشرفت جهان سوم و حقوق بشر، از جمله سیاست هایی است که در طی سالیان گذشته، به موارد اصلی آلمان در این بخش تبدیل شده است.

موقعیت جغرافیایی درباره کشور آلمان

نام رسمی کشور آلمان، جمهوری فدرال آلمان است. این کشور حدود 82 میلیون نفر جمعیت دارد که به این ترتیب، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا محسوب می‌شود. آلمان از بخش شمالی خود، با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند، مرز مشترک دارد.

شهر برلین پایتخت کشور آلمان محسوب شده و فاصله تهران تا برلین، چیزی حدود 3 هزار و 500 کیلومتر است. جمعیت و مساحت این شهر بزرگ، در مقام مقایسه با دیگر شهرهای کشور آلمان، پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین بوده و در اتحادیه اروپا، مقام دوم را دارد. این شهر، همچنین جزو شهرهای ایالتی محسوب می‌شود. یکی از مزایای کشور آلمان این بوده که در مرکز و قلب قاره اروپا قرار داشته و به راحتی به چند دریا و آب‌های آزاد دسترسی دارد. ضمن اینکه رودخانه‌های بزرگی مانند راین، آلب و دانوپ هم از این کشور می گذرند.

آب و هوای آلمان هم در اکثر فصول سال متعدل است. زبان رسمی این کشور، آلمانی است که به دو نوع آلمانی بالا و پایین تقسیم می‌شود. حدود 95 درصد مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند. البته زبان رسمی و آنچه در رسانه‌ها شنیده شده و به افراد آموزش داده می‌شود، آلمانی بالا است.

شهرهای مهم کشور آلمان

علاوه بر برلین، شهرهایی مانند هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت هم از جمله شهرهای بزرگ و معروف کشور آلمان محسوب می شوند. در برلین، صنایعی مانند داروسازی، مهندسی پزشکی، بیوتکنولوژی و ساخت و ساز الکترونیکی، حضور گسترده‌ای دارند. ضمن اینکه این شهر مورد توجه توریست‌های بسیاری قرار می گیرد. هامبورگ، دومین شهر بزرگ آلمان بوده و مردم این شهر به فوتبال و ورزش، علاقه فراوانی دارند.

مونیخ، مرکز ایالت باواریا بوده و بزرگ‌ترین ایالت فدرال در جنوب کشور آلمان است. فرانکفورت هم مرکز اقتصادی و بانکی این کشور بوده و برگزاری نمایشگاه‌های جهانی در آن حضور پر رنگی دارند. این شهرها، به همراه دوسلدورف و اشتوتگارت، از جمله بهترین شهرها برای زندگی به شمار آمده و در رتبه بندی جهانی نیز، رتبه‌های قابل توجهی کسب کرده اند. هزینه زندگی در برخی از این شهرها، مانند مونیخ بالا است. برخی از آن‌ها مانند هامبورگ از بیشترین میزان فضای سبز بهره برده و رودخانه‌ها و پل‌های متعددی در آن وجود دارد. فرانکفورت هم از آسمان خراش‌ها و ساختمان‌های مدرنی سود می برد.

شهرهای مهم کشور آلمان

اقتصاد کشور آلمان

کشور آلمان، در زمینه اقتصاد در قاره اروپا، رتبه یک را به خود اختصاص داده است. زیرا این کشور از نیروی کار حرفه ای، فناوری بالا، سرمایه گذاری مناسب و عظیم، سطوح بالا در زمینه نوآوری و البته میزان بسیار پایین فساد اقتصادی سود می برد. این کشور در اتحادیه اروپا، قوانین مربوطه را تعیین می کند. ضمن اینکه درخصوص منافع اقتصادی و سیاسی اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی، مدافع بی چون و چرای آن‌ها محسوب می گردد.

تعیین پول واحد قاره اروپا تحت عنوان یورو، از سال 2002 توسط آلمان اجرا شد. آلمان همچنین در زمینه دارا بودن برندها و شرکت‌های بزرگ در دنیا، سهم مهمی دارد. به طوری که از حدود 500 شرکت بزرگ در جهان، 37 شرکت به این کشور تعلق دارد. از جمله شرکت‌های برتر آلمانی از نظر سرمایه، می توان به فولکس واگن، آلیانتس، زیمنس، بانک دویچه، پست دویچه، دویچه تلکوم، مترو و BASF اشاره کرد.

برندهای معروف کشور آلمان هم، ب ام و، مرسدس بنز، آدیداس، پورشه، نیوآ، و فولکس واگن هستند. آلمان از نظر ارائه خدمات، در رتبه دوم جهانی قرار دارد. 73 درصد از فضای شغلی در این کشور، در اختیار خدمات است. ضمن اینکه کیفیت و امتیاز مقوله هایی مانند هتل داری، حمل و نقل، رستوران و قسمت‌های مالی، رتبه‌های قابل توجهی را در بخش‌های مربوطه کسب کرده اند.

این کشور، نسبت به کشورهای مشابه از قدرت خریدی به میزان 5 برابر بیشتر برخوردار است و در زمینه کارآفرینی هم رتبه بالایی را به خود اختصاص داده است. کشور آلمان، سابقه خوبی در زمینه صادرات داشته و محصولاتی مانند ماشین آلات، وسایل موتوری، مواد شیمیایی، تجهیزات الکترونیک، دارو، فلزات، مواد غذایی، پارچه و محصولات پلاستیکی، در زمره اصلی‌ترین موارد برای صادارات به شمار می روند. شرکت‌های اصلی صادارات این کشور، در حوزه اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، چین و ترکیه قرار می گیرند. کشور آلمان، جزو پنج اقتصاد برتر و بزرگ دنیا محسوب می‌شود. دستیابی به این عنوان، به دلیل تمرکز و اجرای عوامل زیر حاصل شده است:

 • نظام تعرفه‌ای هوشمند
 • تقویت صادرات
 • ارتقای دانش در کارگران
 • سیاست‌های منسجم مالی و پولی
 • مدیریت واردات

مکان‌های دیدنی کشور آلمان

کشور آلمان، از جمله کشورهایی است که گردشگران پرشماری را به خود جذب می کند. به دلیل برخورداری از قوی‌ترین اقتصاد در اروپا و همچنین موزه ها، قلعه‌ها و بناهای تاریخی همچون کلیسا و طبیعت جذاب، هرساله افراد متعددی روانه این کشور می شوند. به طور کلی، کشور آلمان و مردمان آن، با غذا، سوسیس، جدی بودن، قلعه و مهمانی در ذهن تداعی می شوند. در اینجا به تعدادی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی کشور آلمان اشاره خواهد شد:

 • دروازه براندِنبورگ برلین
 • کلیسای جامع کلن
 • جنگل سیاه
 • قلعه نویشُوانِشتاین
 • سرزمین عجیب مینیاتوری
 • دره راین
 • جزیره موزه ها
 • بامبِرگ و بِرگِراِشتات
 • کوه تِسوگ اِشپیتسه
 • جزیره روگِن
 • دریاچه پادشاه
 • روتِنبِرگ
 • پارک و کاخ سانسوسی
 • جزیره گل‌های دریاچه کُنستانس
 • دیوار برلین

 

زیباترین شهرهای آلمان

 • پاساو (Passau)
 • رگنسبورگ (Regensburg)
 • نورنبرگ (Nuremberg)
 • بامبرگ (Bamberg)
 • وورتسبورگ (Wurzburg)
 • ورتهایم (Wertheim)
 • کوبلنس (Koblenz)
 • کلن (Cologne)
 • هایدلبرگ (Heidelberg)
 • درسدن (Dresden)
 • شورین (Schwerin)
 • گارمیش (Garmisch)
 • کوئدلینبورگ (Quedlinburg)
 • هامبورگ (Hamburg)
 • روتنبورگ (Rothenburg)

فرهنگ در کشور آلمان

فرهنگ در کشور آلمان

کشور آلمان، به دلیل برخورداری از فرهنگ و سنت‌های خاص، نسبت به دیگر کشورهای جهان، متمایز و متفاوت شده است. فرهنگ این کشور بیشتر از امپراطوری روم تاثیر گرفته است. در این کشور، شاعران و متفکران مشهوری زندگی می کرده اند. در آلمان، مردم به همه فرهنگ و سنت‌ها احترام گذاشته و به دلیل این موضوع و مردم دوست بودن مردمان این کشور، فستیوال‌های مختلفی هم در آن برگزار می‌شود.

مردم این کشور، به سبک غرب لباس پوشیده و صنعت پوشاک در آلمان، مانند فرانسه و ایتالیا چندان پیشرفت نکرده است. لباس مردان و زنان در محل کار، رسمی بوده و معمولاً رنگ‌های تیره را برای کت و شلوار انتخاب می کنند. البته برخی از شهرهای آلمان هم البسه سنتی مخصوص به خود را دارند. مسیحیت، دین بیش از 60 درصد مردم را در این کشور تشکیل داده، 5 درصد مسلمان هستند و 36 درصد هم دین مشخصی ندارند.

سوسیس، یکی از پرطرفدارترین غذاهای آلمانی محسوب می‌شود. ضمن اینکه آلمانی‌ها علاقه زیادی به نوشیدن آبجو داشته و فستیوال هایی نیز در این خصوص برگزار می‌شود. نکته جالب اینکه هر آلمانی به طور متوسط 140 لیتر در سال آبجو می نوشد و محدودیت سنی درخصوص نوشیدن آن وجود ندارد. حتی نوجوانان هم بدون اجازه والدین می‌توانند برای خود آبجو بخرند. سیگار کشیدن در رستوران‌های این کشور هم مجاز بوده و منعی برای آن وجود ندارد.

دولت آلمان، برای هر فرزند تازه متولد شده، ماهانه 190 یورو کمک هزینه پرداخت می کند. این مورد تا سن 25 سالگی ادامه دارد. روز یکشنبه، به معنای واقعی تعطیل بوده و فقط رستوران‌ها و کافه‌ها باز هستند. در آلمان، رعایت قوانین به ویژه عدم سر و صدا و مختل نکردن آرامش و استراحت دیگران، با جدیت دنبال می‌شود. مردمان کشور آلمان بسیار وقت شناس بوده و با لباس‌های مرتب و شیک در هرجایی حضور پیدا می کنند.

صرفه جویی در مصرف منابع هم در این کشور با نظم و جدیت خاصی دنبال می‌شود. امنیت در کشور آلمان هم از جایگاه بسیار خوبی برخوردار بوده و افراد می توانند در ساعات مختلف شبانه روز، بدون استرس و نگرانی خاصی، در شهرها و حومه آن‌ها، آزادانه تردد داشته باشند. به ندرت اخباری از دزدی، تجاوز، ناامنی و آشوب در این کشور شنیده می‌شود. از آنجایی که رشد جمعیت در این کشور منفی است، لذا دولت و حکومت این کشور در تلاش است تا با ایجاد امنیت بیشتر، نیروهای متخصص را از دیگر کشورها به سمت آلمان جذب نموده تا بازار کار و اقتصاد آن با کمبود نیروی کار مواجه نشود. از طرفی، کشتار حزب نازی در جنگ جهانی دوم، تبعات منفی گسترده‌ای را برای این کشور ایجاد کرده بود و به همین دلیل به دنبال حذف ذهنیت‌ها و تبلیغات منفی در این خصوص بوده تا بتوانند برای افراد فضایی امن را به وجود بیاورند.

فستیوال‌های معروف در کشور آلمان

 • کارناوال
 • جشنواره بین المللی فیلم برلین
 • جشنواره راین در شعله ها
 • جشنواره موسیقی در بایروت
 • کارناوال فرهنگ ها
 • جشنواره موسیقی باخ در لایپزیگ
 • جشن اکتبر
 • نمایشگاه کتاب فرانکفورت
 • جشنواره کدو تنبل در لودویسبورگ
 • جشنواره نور برلین
 • جشنواره باله
 • برکاردتوفن
 • سوئر براتون
 • شینتزل
 • گولاش

نکاتی جالب درباره آلمان

 • نام همبرگر، از شهر هامبورگ گرفته شده است.
 • برلین، پایتخت آلمان، حدود 9 برابر پاریس، پایتخت فرانسه وسعت داشته و از ونیز هم بیشتر پل دارد.
 • اتمام سوخت در زمان رانندگی در آلمان، غیرقانونی است.
 • به دلیل اینکه آلمان اعتقاد دارد که آزادی یک غریزه طبیعی است، برای فرار از زندان، مجازاتی تعیین نکرده اند.
 • سربازان در خدمت نظام، مجاز هستند که از فرامینی که وجدان و کرامت انسانی را خدشه دار می کنند، نافرمانی کنند.
 • باریک‌ترین خیابان جهان به نام اشپریاهوف اشتراسه، با عرض 31 سانتیمتر است که در شهر روتلینگن قرار دارد.
 • درخت کریسمس که به عنوان نماد سال نو و شادی در جهان شناخته می‌شود، از جمله سنت‌های اصیل مردم آلمان محسوب می‌شود.

 

شرایط تحصیل در کشور آلمان

آلمان کشوری توسعه یافته است و به همین دلیل افراد زیادی را از دیگر کشورهای جهان به منظور کار و تحصیل به سمت خود جذب می کند. سطح بالای رفاه و امنیت شغلی، رونق اقتصادی، کیفیت بالای آموزش و رتبه بالای دانشگاه‌های این کشور، از جمله مهمترین دلایل مهاجرت به این کشور محسوب می شوند. ضمن اینکه اگر دانشجویی موفق شود تا پس از انجام تحصیلات، شغل مناسبی پیدا کند، می تواند اقامت این کشور را هم به دست آورد.

درباره تحصیل در آلمان به طور کلی باید گفت، افراد علاقمند می توانند به سه روش در دانشگاه‌های آلمان به تحصیلات مورد علاقه خود بپردازند: دانشگاه ها، موسسات علمی کاربردی و کالج هنر، فیلم و موسیقی. دانشگاه‌های آلمان به دو گروه از جمله خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. دانشگاه‌های خصوصی که هزینه تحصیل در آن‌ها نیز بالا است، ویژه فنی حرفه‌ای هستند. اما دانشگاه‌های فدرال، هزینه به مراتب پایین تری داشته و بیشتر افراد مایلند که در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. البته دانشگاه‌های خصوصی توسط دولت آلمان به رسمیت شناخته شده اند.

چند پرسش و پاسخ درباره آلمان

چند پرسش و پاسخ درباره آلمان

 • آیا با داشتن پذیرش از کالج، می توان برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، اقدامات لازم را انجام داد؟

این مورد امکان پذیر است. کالج‌ها مستقیماً توسط دانشگاه‌های دولتی آلمان اداره می شوند و هدف آن‌ها آماده سازی افراد برای تحصیل در مقطع لیسانس است. این مراکز اعتبار مناسبی داشته و در صورت داشتن پذیرش در هرکدام از آن‌ها، می توان برای ویزای تحصیلی، درخواست داد.

 • حداقل سطح دانستن زبان آلمانی برای اخذ پذیرش تا چه میزان است؟

برای این مورد، دانستن سطح B1 الزامی است. برای رشته‌های انگلیسی نیز مدرک مربوطه باتوجه به نمره درخواستی باید ارائه شود.

 • داشتن شغل و انجام آن، تا چه میزان از هزینه‌های زندگی را در کشور آلمان پوشش می دهد؟

درباره درامدهای موجود در آلمان ابن توضیح وجود دارد که حداقل درآمد در آلمان، ساعتی 3/9 یورو است. دانشجویان اجازه دارند تا در هفته 20 ساعت کار کنند. با انجام کار دانشجویی، می توان حداقل 450 یورو در ماه درآمد داشت. هزینه زندگی در آلمان برای یک فرد در سال 2020، حدود 850 یورو است. بنابراین، شخص می تواند نیمی از هزینه‌های خود را تامین کند.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

کشور آلمان، باتوجه به مولفه‌های مثبت و قابل توجهی مانند سطح بالای رفاه، شرایط اقتصادی مطلوب، امنیت مناسب و سطح بالا، فرهنگ پیشرفته و حمایت‌های گسترده حکومت از طرح‌های اقتصادی و روابط مطلوب با دیگر کشورها، به عنوان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی به شمار می رود. ضمن اینکه مشوق‌های دولت و حکومت برای جذب نیروهای کار باعث شده تا هرساله متقاضیان پرشماری جهت اخذ اقامت کاری و تحصیلی، زندگی در آلمان را جزو یکی از گزینه‌های اصلی لیست خود قرار دهند.

3/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.