به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت آلمان

روش‌های دریافت اقامت آلمان | شرایط مهاجرت به آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای واقع شده در قاره اروپاست که در گروه کشورهای صنعتی و ثروتمند جهان قرار می‌گیرد. اخذ اقامت آلمان یکی از پر طرفدارترین اقامت های دنیا محصوب میشود. آلمان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است که به دلیل نیاز به نیروی کار، شرایط را برای ورود مهاجران به کشورش و دریافت اقامت آلمان فراهم کرده است.

 

مهاجرت به کشور آلمان و اخذ اقامت آلمان

برای مهاجرت به آلمان راه‌های متفاوتی وجود دارد که همه این روش‌ها شرایطی را برای اخذ اقامت دائم نیاز دارند. قبل از هر چیز در روش‌های مختلف مهاجرتی، تمکن مالی شخص باید به اثبات برسد. دولت آلمان باید به این نتیجه برسد که شما توانایی تأمین هزینه‌های خود تا زمان اقامت را دارید. سفارت آلمان مبلغی که شخص به عنوان اثبات تمکن مالی ارائه داده را بلوکه می‌کند. به محض اخذ ویزا و وارد شدن به خاک کشور آلمان، شما می‌توانید ماهانه از این مبلغ برای گذران امور زندگی برداشت کنید.

آشنایی با زبان آلمانی از دیگر شرط‌های گرفتن اقامت آلمان است. توجه داشته باشید که زبان آلمانی برای روش‌های ابتدایی مهاجرت نیاز به گذراندن دوره‌های زبان و کسب نمره A1 و B1 از آزمون مخصوص زبان آلمانی دارد. برای اقامت دائم نیز شما باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشید و دریافت نمره C1 یا C2 الزامی است.

برای دریافت بیمه نیز بهترین راه، اخذ بیمه از شرکت‌های آلمانی است. در بعضی شرایط ممکن است بیمه‌ای که شما از کشور خود دریافت کرده‌اید، مورد قبول دولت آلمان نباشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان

اولین کاری که شما برای اخذ ویزای آلمان باید انجام دهید، رزرو وقت سفارت است که می‌توانید به صورت آنلاین وقت خود را تعیین کنید. حضور شما در سفارت مستلزم ارائه مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان است که در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم.

 • فرم درخواست ویزا؛ یکی از مهم‌ترین مدارک برای اخذ ویزای آلمان یا هر کشور دیگر تکمیل کردن فرم درخواست ویزاست.
 • اصل پاسپورت؛ پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • اصل شناسنامه
 • ارائه عکس؛ توجه داشته باشید که تصویر پشت زمینه عکس باید سفید باشد و تاریخ ثبت عکس نیز مربوط به 90 روز اخیر باشد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات تمکن مالی؛ گردش حساب بانکی سه ماه آخر به همراه مدارک اثبات تمکن مالی
 • ارائه بیمه
 • مدارک مربوط به نوع مهاجرت؛ هر شخص بر اساس هدفی که برای سفر و مهاجرت خود دارد باید مدارک لازم را به سفارت ارائه دهد.

خرید ملک و دریافت اقامت آلمان

خرید ملک و دریافت اقامت

خرید ملک در آلمان دلیل قطعی برای اخذ اقامت این کشور نیست. شرط خرید ملک در آلمان نیازمند ارائه یک طرح تجاری است که باید مورد تأیید دولت قرار بگیرد. در واقع مجوز اقامت دائم از طریق خرید خانه امکان‌پذیر نیست. برای خرید ملک لازم است شما روش مهاجرت خود را بر پایه تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری قرار دهید و در مرحله بعد برای خرید خانه اقدام کنید.

نکته‌ای که مطرح شد به این معنی نیست که شما اجازه خرید ملک را در این کشور نداشته باشید. با اخذ ویزای توریستی بلندمدت شما می‌توانید در آلمان خانه بخرید و در مدت زمان اقامت در آن سکونت داشته باشید؛ اما خرید خانه شرایط لازم برای دریافت اقامت آلمان را فراهم نمی‌کند.

اگر شما ویزای اقامت یک ساله داشته باشید بعد از این مدت زمان نیاز به تمدید مجدد آن دارید، تمدید اقامت تا 5 مرحله ادامه پیدا خواهد کرد و بعد از آن اگر دولت آلمان شما را واجد صلاحیت‌های لازم بداند به شما اجازه اقامت دائم خواهد داد.

 

خرید ملک در آلمان

بررسی موقعیت و منطقه مورد نظر برای خرید خانه اهمیت زیادی دارد که شما می‌توانید از مشاورین املاک کمک بگیرید. برای تنظیم قرارداد، صاحب‌خانه پیش‌نویس قرارداد را به عنوان سند در اختیار خریدار قرار می‌دهد. در این قرارداد مبلغ ملک و شرایط پرداخت مشخص شده است. شما می‌توانید مبلغ ملک را در دو بخش پیش‌پرداخت (10 درصد) و مبلغ باقی‌مانده پرداخت کنید. در واقع این ده درصد به حساب واسطه معامله واریز می‌شود.

در مرحله بعد شما موظف به پرداخت مالیات ملک هستید که حدود 3 تا 7 درصد از ارزش ملک موردنظر شما به اداره مالیات تعلق می‌گیرد. بعد از پرداخت مالیات، قرارداد اصلی به امضای خریدار و فروشنده می‌رسد و خریدار می‌تواند ملک خود را تحویل بگیرد.

 

سرمایه‌گذاری در آلمان به منظور دریافت اقامت

گرفتن اقامت آلمان روش‌های مختلفی دارد که در ادامه به شرایط دریافت اقامت از طریق روش سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

 • کسب و کار: افرادی که در زمینه‌ای خاص تخصص دارند و می‌توانند به وسیله این مهارت، کسب و کار خودشان را راه‌اندازی کنند. شما بدون نیاز به ثبت شرکت و با دریافت مجوزهای مربوط به فعالیت‌های صنفی (مواد غذایی، پوشاک، رستوران، کافی شاپ و…) ، امکان راه‌اندازی کسب و کار خود را دارید.
 • تأسیس نمایندگی: افرادی که صاحب شرکت یا کارخانه تولیدی و بازرگانی بزرگ و معتبر در ایران هستند، می‌توانند برای تأسیس دفتر نمایندگی در کشور آلمان اقدام کنند.
 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود: صاحبان سرمایه‌ای که در ایران صاحب شرکتی فعال هستند می‌توانند شرکت خود را با همان کاربری اصلی در کشور آلمان به ثبت برسانند. سرمایه‌ای که برای ثبت شرکت به آن نیاز دارید حداقل 25 هزار یورو است و این شرکت با مسئولیت محدود خواهد بود.

فراهم شدن شرایط برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم از طریق روش سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت به موارد زیر منتهی می‌شود:

 • فعالیت تجاری و شرکتی که ثبت کرده‌اید باید به درآمد قابل توجهی رسیده باشد.
 • پرداخت تمام موارد قانونی مانند مالیات و بیمه از دیگر موارد موفقیت شرکت شما و اجازه اقامت دائم است.
 • تضمین موقعیت مالی و تجاری شما تا سه سال آینده

اگر فعالیت تجاری شما و شرکتی که ثبت کردید به درآمد قابل توجهی برسد و شرایط موفقیت شما برای دولت آلمان محرز شود، امکان تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم فراهم می‌شود.

برای دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری شما نیاز به ترجمه مدارک مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری دارید. طرح توجیهی و مدارک معتبر به اداره ثبت شرکت‌ها در کشور آلمان فرستاده می‌شود تا پس از بررسی‌های انجام شده، اجازه فعالیت شما صادر شود.

دریافت اقامت آلمان از طریق ویزای کار

دریافت اقامت آلمان از طریق ویزای کار

مهاجرت از طریق ویزای کاری نیاز به دعوت‌نامه شغلی داشته و دریافت دعوت‌نامه حداقل 6 ماه زمان لازم دارد. شرایط پذیرش درخواست‌های شغلی ابتدا برای شهروندان اروپایی فراهم می‌شود و شما باید منتظر بمانید تا کارفرمای آلمانی، درخواست شغلی شما را مشاهده و تأیید کند.

شما برای جستجوی کار مورد نظر خود می‌توانید به کشور آلمان سفر کرده و به شکل حضوری درخواست کار کنید. در واقع شما با گرفتن ویزای جستجوی کار یا Job Seeker این مجوز را دارید تا به صورت حضوری به جستجو مشغول شوید و کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

 1. مزیت‌های دریافت اقامت آلمان از طریق روش سرمایه‌گذاری چیست؟

گرفتن اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری این امکان را برای شما فراهم می‌کند که خانواده نیز با شما همراه باشند. با این روش شما نیاز به گذراندن دوره‌های پیشرفته زبان نخواهید داشت.

 1. مدت اعتبار ویزای جستجوی آلمان یا Job Seeker چقدر است؟

دولت آلمان مدت زمان 6 ماه به شما اجازه می‌دهد تا وارد کشور شده و موقعیت‌های مختلف را برای پیدا کردن شغل بررسی کنید. اگر قبل از اتمام مدت زمان شش ماهه موفق به پیدا کردن شغل شوید، اقامت موقت شما به مجوز اقامت کاری تغییر می‌کند. در صورت موفق نشدن، باید قبل از پایان این مهلت شش ماهه از کشور آلمان خارج شوید.

 1. بهترین روش برای دریافت اقامت آلمان چیست؟

آلمان کشوری با اقتصادی بزرگ و موفق است و شرایط مناسبی را برای جذب مهاجر فراهم کرده است. تمکن مالی و شرایط زندگی هر شخص، مسیر را برای اخذ اقامت به روش‌های مختلف هموار می‌کند. سرمایه‌گذاری، تحصیل و اقدام به دریافت ویزای کاری از روش‌های مهم و کارآمدی هستند که شما می‌توانید به وسیله آن‌ها برای گرفتن اقامت آلمان اقدام کنید.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

مهاجرت موضوعی مهم و زمان‌بر است که نیاز به بررسی تمام جوانب و هدف‌های شخصی دارد. اگر قصد مهاجرت دارید، به این موضوع توجه داشته باشید که در این پروسه باید حوصله به خرج بدهید. افراد مختلف با اهدافی متفاوت مانند تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری برای مهاجرت و گرفتن اقامت آلمان اقدام می‌کنند. هر کشوری شرایط و قوانین خاصی برای پذیرش مهاجرین دارد. شما باید قبل از شروع پروسه مربوط به مهاجرت، آن‌ها را در نظر داشته باشید، تا بتوانید کشوری مناسب شرایط و اهداف خود برای زندگی انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.