به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
کارشناسی در اسپانیا

تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا

به فراخور استقبالی که در سالیان اخیر در خصوص ادامه تحصیل در مراکز علمی معتبر جهانی رخ داده، و افقهایی که برای گسترش جغرافیای تحصیل و زندگی گشوده شده است، تحصیل در کشورهایی نظیر اسپانیا نیز مورد توجه قرار گرفته و بسیاری ترجیح می دهند حتی دوره آموزشی آکادمیک خود در مقطع کارشناسی را از دانشگاه‌های این کشور شروع کنند.

کشور اسپانیا هم جاذبه‌های زیستی و آکادمیک خاص خود را دارد و هم می تواند شاه‌راهی برای توسعه آموزش و سکوی پرتاب به دانشگاه‌های تراز اول دنیا در اقصی نقاط جهان باشد. از این رو اقبال به این دست کشورها خصوصاً برای داوطلبان دوره تحصیلی کارشناسی بسیار زیاد است. از این رو شرح و معرفی اجمالی شرایط و ضرورتهای زندگی و آموزش در این کشور اروپایی جهت آشنایی داوطلبان تحصیل در خارج از کشور گامی راه‌گشا خواهد بود که در ادامه به آن می پردازیم.

 

چرا تحصیل در اسپانیا؟

اسپانیا علاوه بر جاذبه‌های جغرافیایی و زیستی دارای درجه اعتبار علمی بالایی نیز هست. بر اساس گزارشات، اسپانیا سومین مقصد محبوب دانشجویان آمریکایی و محبوب‌ترین کشور برای اروپایی‌ها جهت تحصیل در خارج از کشور برآورد شده است. همچنین رتبه بندی جهانی برترین دانشگاه‌های دنیا در سال 2013 نشان می دهد که 18 دانشگاه اسپانیایی در فهرست 700 دانشگاه برتر دنیا حضور دارند که رقم قابل توجهی است و این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند که حتی در صورت اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های درجه دوم این کشور، فرصت ادامه تحصیل در مراتب عالی‌تر در دانشگاه‌های اسپانیایی با رنکینگ جهانی معتبر فراهم است.

اغلب دانشگاه‌های اسپانیا زبان اسپانیولی دارند و این امر برای مقاطع کارشناسی تقریبا بصورت کامل صدق می کند؛ اما این کشور دانشگاه‌های بین المللی معتبر را نیز داراست که تدریس و مکاتبات در آن‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌شود. از این رو داوطلب ورود به دانشگاه‌های اسپانیایی می تواند چشم اندازی درخشان از یادگیری و تسلط به زبان اسپانیولی و انگلیسی در ضمن تحصیل و زندگی در اسپانیا داشته باشد. اهمیت این نکته از آن روست که اسپانیولی پس از زبان پینی دومین زبان مرسوم دنیاست و یادگیری آن می تواند راهگشای مسیرهای جدید باشد.

چرا تحصیل در اسپانیا؟

مقطع کارشناسی در اسپانیا

مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های اسپانیا هم به لحاظ فرایندهای اداری و هم هزینه‌های تحصیلی و معیشتی در مقایسه با سایر کشورها مزیت نسبی دارد. بدیهی است که پذیرفته شدن در دانشگاه و نیز هزینه‌های مرتبط با آن بیش از هر چیز به درجه اعتبار دانشگاه مربوطه ارتباط دارد و از این حیث، داوطلبی که خواستار تحصیل در دانشگاه‌های برتر است مسیر دشوارتری پیش رو دارد. شرایط عمومی تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا بشرح زیر است:

 • داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی قابل ترجمه و استناد
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • داشتن مدارک سلامت
 • ارائه انگیزه نامه به دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی
 • ارائه متن وسابق و رزومه به دانشگاه
 • داشتن مدرک زبان (آیلتس یا تافل برای انگلیسی/ DELE یا CELUبرای اسپانیایی)

در صورتی که داوطلب فاقد مدرک زبان باشد باید در بدو ورود در دوره‌های آموزشی زبان اسپانیولی را سپری کند و امتیاز لازم را کسب کند تا اجازه ورود به دانشگاه برای او صادر شود.

چهار دسته انواع دانشگاه در اسپانیا موجود است:

 • مدارس دانشگاهی که دوره‌های کوتاه مدت آموزشی را شامل می شوند.
 • کالج‌های دانشگاهی که دارای دوره‌های 5 ساله هستند و در نهایت به اشتغال شخص در صورت وجود صلاحیت می انجامند.
 • دانشکده‌ها که دارای همه اقسام و مراحل آموزشی غیر از فیلدهای فنی هستند.
 • مدارس فنی پیشرفته‌تر که شامل رشته‌های فنی و مهندسی می شوند

تقریبا تمامی این دسته‌ها در مقطع کارشناسی دارای رشته‌های متنوعی هستند اما جذاب‌ترین رشته‌ها برای دانشجویان مهاجر در اسپانیا رشته هایی نظیر مدیریت، مدیریت تجاری، بازاریابی، اقتصاد، مطالعات فرهنگی و علوم کامپیوتر هستند.

دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی 4 ساله است که 240 واحد درسی را شامل می‌شود و دانشجویان ابتدا باید دوره‌های آموزشی زبان و مقدماتی را طی کنند تا امتیاز لازم جهت ورود به دانشگاه را اخذ کنند.

بهترین دانشگاه‌های این کشور در شهرهای بارسلونا و مادرید واقع اند که طبیعتا به فراخور رتبه و درجه علمی هزینه زندگی و تحصیل بیشتری را می طلبند. سال آموزشی در مقطع کارشناسی از سپتامبر تا ژوئن است و داوطلبان می توانند دو بار در سال نسبت به تهیهی و ارسال مدارک جهت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند.

ادامه تحصیل در اسپانیا

ادامه تحصیل در اسپانیا

بدیهی است فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در اسپانیا موقعیت بهتری برای ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی نسبت به رقبا را خواهد داشت. او با فضای زندگی و دانشگاهی در این کشور آشنا شده و می تواند بهترین انتخاب متناسب با نیاز، درجه علمی و علاقه خود را برای مقاطع بالاتر داشته باشد. علاوه بر این، عمده مزایایی که برای فارغ التحصیلان کارشناسی در اسپانیا می توان برشمرد بشرح زیر است:

 • حقوق و شرایط کاری: گرچه دریافت فاند و کمک هزینه آموزشی در دوره کارشناسی همچون سایر کشورها دشواریهای خود را دارد، اما این امر در مقاطع تکمیلی تسهیل می‌شود و خصوصا دانشجویان مقطع PHD فرصتهای بهتری برای اخذ کمک هزینه دارند. همچنین فرصتهای اشتغال برای دانشجویان این مقطع بسیار راحت‌تر است، به خصوص اگر دوره کارشناسی خود را در این کشور سپری کرده باشند و با زبان، نیازهای کاری و فنی، و شرایط اشتغال و مشاغل بهینه آشنایی بیشتری دارند. این دست افراد بهتر می توانند مشاغل بهتر با درآمد بالاتر را هدف قرار دهند.
 • استفاده بهتر از خدمات اجتماعی: خدمات اجتماعی برای دانشجویان کارشناسی و همچنین دانشجویان سطوح بالاتر شرایط مناسب تری دارد و از این حیث دانشجویان می توانند از خدمات بهداشت و درمان و سایر خدمات به نحو احسن استفاده کنند.
 • فرصتهای بهینه سازی شرایط زندگی روزمره، و پرداختن به امور جاری زندگی نظیر ورزش و سلامت، گذران امور شخصی و خانوادگی و مسادلی از این قبیل تسهیل می‌شود و استرس‌ها و فشارهای ناشی از زندگی در کشوری بیگانه به مراتب کاسته می شوند.

با توجه به این شرایط دانشجویان مهاجر در دوره کارشناسی، و در صورت ادامه تحصیل در مقاطع بعدی به تدریج شاهد افزایش شاخص‌های سلامت زیستی در کشور اسپانیا می شوند و همین امر انگیزه ادامه تحصیل در این کشور را می افزاید.

 

هزینه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی در اسپانیا

اسپانیا جزو کشورهای ارزان قیمت برای زندگی و تحصیل به شمار می رود. بدیهی است که دانشجویان مقطع کارشناسی امکان دریافت فاند و کمک هزینه آموزشی از بدو ورود ندارند؛ اما بهره گیری از آن در سنوات بعدی و ضمن تلاش دانشجو ناممکن نیست. دانشجویان برای کسب این کمک هزینه باید افتخارات جهانی و بین المللی کسب کنند یا دستاوردهایی نوآورانه داشته باشند که مورد تایید مراجع رسمی ملی و دانشگاه باشد. با این وجود هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر پایین به صرفه است. در این خصوص توجه به نکات زیر ضروری است:

 • در صورت تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، هزینه تحصیل با توجه به نوع و رتبه دانشگاه می تواند تا 18 هزار یورو در هر سال تحصیلی باشد.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بین 900 تا 3300 یورو در هر سال تحصیلی خواهد بود.
 • در صورت تحصیل در مداری تجاری هزینه‌ها بسیار بالاتر خواهد بود و سالانه به حدود 20 هزار یورو می‌رسد.

باید توجه داشت که حداقل در سال تحصیلی اول نمی توان حسابی روی کمک هزینه تحصیلی یا مشاغل درآمدزا باز کرد و بنابراین فرض بر این است که هزینه‌های تحصیلی و اقامت حداقل در سال اول باید تمام و کمال توسط دانشجو تهیه شود.

 

هزینه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی در اسپانیا

هزینه‌های اقامت در اسپانیا

گرچه دانشجویان کارشناسی فرصت دسترسی برای اخذ کمک هزینه تحصیلی ندارند، اما آن‌ها مجازند حداکثر 4 ساعت در روز یعنی 20 ساعت در هفته کار کنند و بخشی از هزینه‌های خود را تأمین کنند. هزینه هایی که دانشجویان ضمن اقامت در اسپانیا متقبل خواهند شد بطور کلی شامل موارد زیر است:

 • هزینه اقامت که در خوابگاههای دانشجویی ماهانه بین 360 تا 650 یورو، و در آپارتمان ها بین 450 تا 700 یورو خواهد بود. البته اقامت در شهرهایی نظیر مادرید و بارسلونا می تواند بین 900 تا 1200 یورو بالا برود.
 • هزینه تغذیه که برای یک دانشجو در ماه مبلغی مابین 300 تا 400 یورو را شامل می‌شود
 • هزینه‌های حمل نقل که بطور متوسط بین 42 تا 54 یورو در ماه خواهد بود.
 • سایر هزینه‌های لازم نظیر تهیه کتاب و لوازم تحصیلی که بطور متوسط 900 یورو در سال، و هزینه‌های بهداشت و سلامت که بین 70 تا 180 یورو در سال را می طلبد.

 

بدیهی است شرایط زندگی و تحصیلی بهتر مستلزم صرف هزینه‌های بیشتر است و داوطلبان پیش از اقدام به پذیرش باید نسبت به تهیه آنها پیش بینیهای لازم را صورت داده باشند.

 

چند توصیه به متقاضیان

متقاضیان تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی با تنوع رشته خوبی مواجه می شوند و کاستی‌ای از این لحاظ متوجه آن‌ها نمی‌شود. هزینه‌های تحصیل و زندگی نیز در این کشور در قیاس با متوسط تحصیل در خارج کشور مقرون به صرفه است. بنابراین اسپانیا می تواند انتخابی خوب برای یک دوره تحصیلی و زیستی باکیفیت در عین صرف هزینه کم باشد. اما لازم است متقاضیان جهت تسهیل در فرایند جذب در دانشگاه‌های این کشور برخی از گام ها را پیشاپیش و قبل از ورود به این کشور بردارند تا شرایط اخذ پذیرش و تحصیل راحت تر شود:

 • دریافت گواهی زبان مهم‌ترین توصیه‌ای است که می توان به متقاضیان تحصیل در اسپانیا داشت. در صورت اخذ گواهی زبان اسپانیولی، مراحل ورود به دانشگاه تسهیل می‌شود، هزینه‌های اقامت در اسپانیا جهت آموزش زبان رفع می گردد و مهم‌تر از همه مراتب اخذ ویزای این کشور بشدت تسهیل می‌شود. باید بدانیم که دریافت ویزا در صورتی که متقاضی فاقد گواهی زبان باشد مراتب بسیار دشوارتری داشته و چه بسا میسر نگردد. از این رو دریافت گواهی زبان پیش از شروع تحصیل اکیداً توصیه می‌شود.
 • متقاضیان بهتر است در خصوص رشته تحصیلی، شهر و دانشگاه محل تحصیل تحقیقات لازم را انجام دهند تا بهترین و مناسبترین انتخاب هم به لحاظ علایق فردی، هم درجه علمی دانشگاه و هم هزینه‌های تحصیل و اقامت را داشته باشند. فقدان تحقیق و برنامه ریزی در این خصوص بدون شک موجب خسران خواهد شد و چه بسا آینده تحصیلی شخص در کشور اسپانیا را تحت الشعاع قرار دهد.
5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.